دو سوال درباره رسالت زندگی

سلام وقت بخیر.
میخوام بدونم اگه کاری که من متوجه شدم رسالتمه فایده ای برای دیگران نداشته باشه و فوایدش بیشتر متوجه خودم باشه میتونه رسالتم باشه یا باید دنبال استعدادی در خودم باشم که حتما فایده ای برای دیگران داشته باشه
مثلا یکی از دوستان نوشته بود رسالتم شاد بودنه درسته دیگران از شاد بودن ما انرژی میگیرن ولی این شاد بودن رسالته یا فقط یک رفتار خوب؟

با سلام خدمت شما

سوال شما از رسالت زندگی به صورت کلی به دو سوال ختم می‌شود:

آیا رسالت زندگی باید برای دیگران هم مفید باشد؟

آیا شاد بودن هم نوعی رسالت هست یا یک رفتار؟

در مورد سوال اول باید به این نکته توجه داشته باشیم که رسالت درواقع اشتراک علاقه‌مندی ما به یک موضوع و ایجاد اثر مثبت در دنیا هست. در این جمله چند نکته وجود دارد: نکته اول این که منظور ما از علاقه‌مندی همان علاقه شدید یا اشتیاق سوزان هست و نکته دوم این که علاقه را نباید با استعداد اشتباه گرفت چون استعداد مفهومی غیر از علاقه دارد چون ممکن است فردی به موضوعی علاقه داشته باشد که در آن استعداد نداشته باشد و یا فردی در کاری استعداد داشته باشد اما به آن علاقه نداشته باشد.

رابطه رسالت زندگی و مفید بودن آن

اگر فردی به درستی رسالت زندگی خود را پیدا کند شاید در مرحله اول فکر کند که فقط برای خودش مفید هست اما کم کم این فاید نیز به دیگران خواهد رسید. مثلا تصور کنید فردی که بر اساس علاقه‌ای که دارد شروع به نقاشی کشیدن می‌کند اما بعد از چند سال متوجه می‌شود که دیگران از نقاشی‌هایش لذت می‌برند. بنابراین این فرد به صورت حرفه‌ای وارد عمل می‌شود و به یک نقاش حرفه‌ای تبدیل می‌شود و تابلوهای خود را در نمایشگاه به دیگران نمایش خواهد داد. دیگران از نقاشی‌های این فرد لذت خواهند برد و از طرفی دیگر اگر مهارت زیادی داشته باشد می‌تواند در قالب نقاشی می‌تواند مفهومی عمیق به دنیا منتقل کند مثل استاد فرشچیان و یا هنرمندانی مثل بتهون و …

بنابراین رسالت در نهایت روی دو پایه سوار می‌شود: علاقه‌مندی و ایجاد اثر مفید در دنیا

حال ممکن است سوالی برای برخی از دوستان به وجود آید که رابطه رسالت با کسب درآمد چیست و آیا راهی برای کسب درآمد از رسالت که در واقع شامل علاقه هم می شود وجود دارد؟

پاسخ این سوال مثبت هست و با توجه به طولانی بودن پاسخ شما را به منابع زیر که در وب سایت وجود دارد ارجاع می‌دهم:

مطالعه کتاب ثروت درون  

دیدن فیلم رسیدن به شغل رویایی

آیا شاد بودن یک رسالت هست؟

داشتن یک زندگی با معنا همراه با رسالت زندگی باعث به وجود آمدن یک حس رضایت عمیق درونی خواهد شد و در واقع رسالت با رضایت درونی همراه است اما نکته‌ای که وجود دارد این هست که فردی که شاد بودن را رسالت زندگی خود انتخاب کرده باید بداند که چه چیزی بوده و هست که او را شاد می‌کند و در حقیقت پی بردن به این موضوع می تواند سرنخ‌هایی را به شما بدهد که بدانید رسالت زندگی شما در چه کاری نهفته است.

مثلا من هر گاه شروع به نگارش مطالب جدید و مفید برای دیگران می‌کردم حس رضایت و شادی در من پیدا می‌شد و از طرفی چون خودم را می‌شناختم و خودشناسی انجام داده بودم متوجه سرنخی شدم. این سرنخ در کنار خودشناسی و عوامل دیگر به من می‌گفت که ممکن است رسالتم در راستای یادگیری و آموزش به دیگران باشد که افراد بتوانند خودشان را خوب بشناسند، رسالت زندگی خود را پیدا کنند و بتوانند احساس خوبی را تجربه کنند. بنابراین با این کار هم اکنون دوکتاب تالیف کردم و …

پس شاد بودن نتیجه انجام کاری هست که آن کار در راستای رسالتمان قرار دارد و می‌توان گفت شاد بودن ثمره و بازتاب داشتن یک زندگی با رسالت هست. توجه داشته باشیم که افرادی که شاد هستند این شادی را از یک منبع یا تجربه انجام کاری دریافت می‌کنند که رسالتشان هست و خود شاد بودن یک رفتار هست.

اگر تمایل دارید درک عمیقی از رسالت و معنای زندگی خود را پیدا کنید و آن را بیشتر درک کنید می‌توانید سرفصل‌های آموزش زیر را مطالعه کنید.

کشف معنا و رسالت زندگی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.