نمیدونم به چی علاقه دارم و باید چی کار کنم؟

سوال: نمیدونم به چی علاقه دارم باید چی کار کنم؟

از دست خودم و هر چی هست کلافه شدم. نمی دونم به چی علاقه دارم؟ اصلا احساس می کنم به هیچ چیزی علاقه‌ی زیادی ندارم. روز ها را بی هدف دنبال می کنم. کاملا گیج شدم چی کار باید بکنم؟

سلام دارم خدمت شما دوست عزیز

می تونم تا حدی احساست را درک کنم. چوم اکثر آدم ها این حس را تجربه کردن، البته بعضی ها با شدت بیشتر و بعضی ها با شدت کمتر، بعضی ها یک ماه، بعضی ها یک سال و بعضی ها چندین سال با این مسئله مواجه بودن. می خوام بگم که خودت را به این خاطر که فقط خودت این حس را داری سرزنش نکنی. اینجا می خوام بیشتر از تجربیات خودم و همچنین مطالعاتی که داشتم واستون بگم که احساس می کنم خیلی می تونه بهت کمک کنه که بفهمی به چی علاقه داری.

برداشت اشتباه از علاقه داشتن

برداشت اشتباه از این که به چی علاقه دارم

اولین دلیل که باعث می شه شما سردرگم بشید و متوجه نشید که به چی علاقه دارید اینه که از اول تعریف علاقه را اشتباه به ما گفتند. وقتی یه نفر می گه به فلان چیز علاقه دارم به احتمال زیاد فقط یه احساس هست که شاید پشتوانه ای هم نداشته باشه. شاید تحت تاثیر جوی قرار گرفته باشه، شاید فقط ظاهر اون کار را دیده باشه یا در موردش شنیده باشه و ده ها مورد دیگه.

علاقه واقعی را با توهم علاقه اشتباه نگیریم.

شاید بگی ای بابا! شما که دارید کار را پیچیده تر می کنی. خب، یه کم صبر کنی توضیح می دم که داستان از چه قراره. ببینید، هم من و هم شما آدم های زیادی را دیدیم که با شور و شوق یه کاری را شروع می کنن و بعد از یه مدت کوتاهی رهاش می کنن. دلایل متعددی داره ولی یکی از دلایل مهم اینه که به جای علاقه واقعی فقط تحت تاثیر کسی یا چیزی قرار گرفتهن و رفتن سراغ اون کار. بنابراین علاقه چیزی نیست که یک دفعه فوران کنه و یک دفعه خاموش بشه، بلکه علاقه چیزی هست که مستمر در وجود ما هست.

کشف علاقه واقعی یکی تصورات غلط دیگه اینه که با نشستن توی خونه و کمی فکر کردن می تونی به طور قطعی بگی که به چی علاقه دارم. البته نقش فکر کردن بسیار مهمه و من توی وب سایت بهترین خود بسیار در مورد اون تاکید داشتم. اما این جا می خوام یه چیز دیگه که شاید کمتر شنیده باشید را بگم و اون اینه که گاهی وقت ها علاقه ساختنی هست.

شاید شما هم این مورد را تجربه کرده باشی که فکر می کردی به فلان چیز علاقه نداری. اما وقتی که می ری سراغش و انجامش میدی، تازه می فهمی که چقدر جذابه و چه بسا که برای همیشه اون کار را ادامه بدی.

یکی از اشتباهات بزرگ اینه که با ما گفتن تو فقط باید به رشته ریاضی، تجربی و یا انسانی و زیر شاخه های دانشگاهی این رشته ها علاقه مند باشی!!
وقتی شما فقط علاقه را در این رشته ها ببینی و خودت را محدود کنی، اون موقع هست که حس می کنی به هیچ چیزی علاقه نداری. دیگه نقاشی، خیاطی، آشپزی، بازیگری و… را هیچی حساب نمی کنی. شما به ساخت عروسک علاقه داری اما ازش می ترسی، یا شاید دوست داشته باشی دوبلر بشی اما جو خونه یا جامعه اون قدر روی شما تاثیر داشته که فکر می کنی این ها به درد نمی خورن. بنابراین باید مواظب این موارد باشی تا راهت را گم نکنی. امیدوارم تا این جا دیدمان راجع به علاقه تغییر کرده باشه. حالا بریم سراغ این سوال که از کجا بدونم به چی علاقه دارم اینجا چند تا راهکار می گم که باید بهشون عمل کنی.

نمونه کوچکی از علاقه مندی خودت را تجربه کن

این مورد خیلی، خیلی مهمه. یعنی تا اون جایی که امکان داره یه مقدار زمان، هزینه و انرژی بگذار و یه کوچولو توی اون کاری که فکر می کنی علاقه داری وارد شو. وقتی یه کاری را تجربه می کنی خیلی می تونه شفاف بشه که بهش علاقه داشتی یا فقط توهم علاقه بود.

شاه کلید پیدا کردن علاقه واقعی این هست که چند تا کاری که احساس خوبی نسبت بهش داریم را تجربه کنیم.

می دونم که این سوال به وجود اومده که کاری که من علاقه دارم را نمی شه با این روش انجامش داد. اولا خیلی از کارها را می تونید با کمی وقت و هزینه بخش از اون را انجام بدید. اما بعضی وقت ها حق با شماست. مثلا شما نمی دونید که پزشکی واقعا علاقه مند هستید یا این که توهم هست. اوکی، برای این موارد هم راه حل هایی واستون می گم اما فعلا همین مورد اول را بررسی می کنم.

می خوام یه مثال از خودم بهتون بگم؛ من یه زمانی فکر می کردم که به فروشندگی در بازار علاقه دارم، دوتا کار می تونستم انجام بدم، راه اول این بود که بشینم توی خونه و فقط فکر کنم و حسرت بخورم که چرا چند صد میلیون پول ندارم که برم یک فروشگاه بزنم و به علاقه ام برسم و اما راه حل دومی که انجام دادم این بود که به اندازه چند صد هزار تومان کتاب کودک خریدم و سعی کردم توی بازار بفروشم و توزیع کنم و خودم را تست کنم. توی چند ماه اتفاقات و تجربه های زیادی از سرو کله زدن با فروشنده و خریدارها بدست آوردم و کاملا لمس کردم. بعد از چند ماه متوجه شدم که این چیزی نبود که بتونه من را راضی نگه داره. به همین سادگی این کار از ذهنم پاک شد و آرام شدم.

بنابراین حتما تا حد ممکن بخش کوچکی از اون کار را تجربه کنید تا بدونید به چی علاقه دارید و باخودتون نگید که این کار فقط وقت تلف کردنه. معمولا می شه در کمتر از یک سال چند تا از علاقه مندی هاتون را تست کنید. نگران حرف مردم نباشید که بهتون بگن شما دم دمی مزاج هستید. البته طبیعی هست که نباید ده سال وقت بزاریم و صدتا کار را تست کنیم. برای این که قبل از اقدام کردن بتونید علاقه های واقعی تر خودتون را کشف کنید و بین پنجاه تا علاقه سردرگم نشید حتما توصیه می کنم چند تا از مقالاتی که درباره خودشناسی و کشف رسالت فردی نوشتم را مطالعه کنید.

تحقیق کنید و از دیگران بپرسید اما…

پرسیدن از دیگران درباره علاقه مندی

اگه واقعا یه کاری را نمی تونید تجربه کنید باید درباره اون کار خوب تحقیق کنید، هم توی اینترنت و هم از اون هایی که این کار را دارن انجام می دن. دقت داشته باشیم که نمی شه بر اساس حرف یه نفر تصمیم بگیریم و بهتره که بیشتر تحقیق کنیم. سوال پرسیدن از دیگران علاوه براین این که خیلی خوبه و می تونیم از تجارب دیگران استفاده کنیم و “به چی علاقه دارم شما” شفاف تر بشه، اما باید به این نکات هم توجه کنیم:

۱- معمولا آدم ها از شغلشون به صورت کلی حرف می زنن و شما نمی تونید خوب متوجه بشید که بلاخره خوبه یا نه؟ مثلا اگه از یه فردی که تعمیر لوازم خانگی داره بپرسی که کارت خوبه یا نه شاید بگه خوبه، همین که کار مردم راه میافته راضی هستم. به نظرتون میشه با این حرف ها تصمیم گرفت؟ این جاست که شما تا حد ممکن که اون فرد راضی به جواب دادن هست باید ازش در مورد خوبی ها و بدی ها حتی به صورت مثال برای شما توضیح بده.

۲- شاید شما را رقیب خودشون فرض کنن و بیشتر از سختی هاش بگن، البته برعکسش هم داریم. شاید توی جمع مهمونی طرف بخواد یک خورده خودش را باکلاس نشون بده و کلا از کار و درآمدش تعریف کنه و از سختی هاش هیچی نگه.

از کجا بفهمیم به چه شغلی علاقه داریم

یکی از سوالاتی که جا دارد در همین جا کمی در مورد آن صحبت شود و سوال بسیاری از دوستان هم هست این مورده که از کجا بفهمیم به چه شغلی علاقه داریم و در واقع سوال از علاقه شغلی مطرح می شود. در واقع علاقه شغلی هم زیر مجموعه کشف علاقه هست. افراد زیادی هستند که بدون این که در ابتدا به شغلی فکر کنن صرفا سعی کردند که علاقه واقعی خود را بشناسند. وقتی علاقه واقعی پیدا شد به تدریج این علاقه به شغلی تبدیل خواهد شد که هم از کار کردن با آن لذت خواهی برد و هم کسب در آمد زیادی از آن خواهید داشت.

افراد معروف و ثروتمند زیادی هستند که در ابتدا به علاقه خود به عنوان شغل نگاه نکردند چون برای کشف علاقه اگر در ابتدا زیاد روی بدست آوردن علاقه شغلی تمرکز کنید شاید دچار انحراف از علاقه اصلی شوید. چون زمانی که شغل را وارد علاقه می کنید ترس از این که این علاقه درآمد کافی ندارد یا نمی توان با آن کاری کرد وارد ذهن می شود و کشف علاقه را تحت تاثیر قرار می دهد.

بنابراین برای این که این موضوع برای شما بهتر اثبات شود می توانید افراد معروف، ثروتمند و یا … را پیدا کنید که با کشف علاقه واقعی و کار کردن با شوق توانستند با خلاقیت یک درآمد بالایی برای خود بسازند.

بنابراین لازم هست در ابتدا شما روی کشف علاقه خودتان کار کنید و فارغ از هر چیز آن را پیدا کنید و بعد از آن یک شغل خوب بسازید که در کتاب ثروت درون و فیلم ورود به شغل رویایی، با سوالاتی که مطرح شده است شما می توانید بعد از پیدا کردن علاقه به علاقه شغلی خودتان نیز پی ببرید.

دیدن کل فیلم ورود به شغل رویایی

وارد فضای واقعی کسب و کار و مورد علاقتون بشوید

این راه یه راه کاملا کم هزینه یا بی هزینه هست. شما می تونید یه هفته وقت بگذارید و  وارد محیطی که فکر می کنید علاقه شما اونجاست بشوید. بذارید یه مثال بزنم: دوستی داشتم که خیلی به بورس و کسب در آمد از این راه علاقه داشت. اما همیشه می ترسید که این علاقه شاید علاقه کاذب باشه. بهش توصیه کردم که به مدت یک ماه وارد تالار بورس بشه و با توجه به مطالعاتی که داشت به صورت فرضی معامله کنه. مثلا فرض کنه که امروز ۱۰۰ سهم از فولاد را خرید و اون را برای خودش با مبلغی که هست بنویسه. بعد گوش به زنگ باشه که کی باید اون را بره بفروشه.

مثلا بعد از یه هفته مجدد به بازار بورس بره و ۸۰ سهم خودش را بفروشه و سود و یا زیان خودش( به صورت فرضی) حساب کنه. بعد از یکی دو ماه تونست مطمئن بشه که واقعا به این کار علاقه داره و می تونه بدون ترس سرمایه گذاری خودش را شروع کنه. بنابراین شما هم به خودتان اجازه حضور در این مکان ها بدید. اگه به پزشکی علاقه دارید حداقل ده روز را مثل یه پزشک برید بیمارستان و از نزدیک این فضا را ببینید. شاید با دیدن صحنه آمپول زدن کلا منصرف بشید چه برسه به دیدن صحنه های دیگه که شاید دلخراش تر باشه.

تصویر ذهنی از علاقه خودتون بسازید

شاید گاهی وقت ها این روش بتونه خوب جواب بده. سعی کنید هر وقت جای آرامی پیدا کردید خوتون را کاملا توی اون فضا تصور و تجسم کنید. چه حسی به شما دست می ده؟ آیا از درون احساس شعف و لذت دارید؟ سعی کنید این را در زمان های مختلفی امتحان کنید، شاید یک بار اول تحت تاثیر چیزی قرار گرفته باشید.

از شکست های کوچولو استقبال کنید

استقبال از شکست های کوچک در زندگی

همان طوری که گفتم می تونید بخش کوچکی از کار مورد علاقه خودتون را تست کنید. اما خب، اینجا وقت تست و آزمون هست و نباید توقع داشته باشید که حتما باید پیروز بشوید. مثلا داستان من و کتاب هام را یادتون هست. من توی این ماجرا سودی نکردم اما با این کار به یک نه ارزشمند رسیدم و فهیمدم نباید این کار را دادمه بدم.

نباید توقع داشته باشید که در همان کار اولی که شروع کردید تا انتها جلو بروید حتی اگه بفهمید دارید اشتباه می کنید. بنابراین بد نیست که گاهی وقت ها فرصت تجربه جدید به خودمون بدیم. نتیجه این کار این می شه که وقتی کار مورد علاقه خودمون را پیدا کردیم می تونیم اونقدر خوب پیش بریم که زمان هایی هم که به سعی و خطا گذشت جبران بشه. امیدوارم که پاسخ این که نمیدونم به چی علاقه دارم را پیدا کنید و بتونید بهترین خودتان باشید.

در صفحه اینستاگرم بهترین خود قراره کلی مطلب درباره پیدا کردن علاقه و نکات مهم براتون بگم پس همین الان دکمه زیر را بزن و فالو کن.

دیدن آموزش‌ها در اینستاگرام

از آنجایی که سوالات زیادی در خصوص علاقه تحصیلی به صورت نظر در همین صفحه و همچنین به صورت خصوصی برایم ارسال می شود و مسئله تضاد بین دانشجو و دانش‌آموز با خانواده بر سر انتخاب رشته بود فایل صوتی زیر ویژه پدر و مادرها ضبط شد. در صورتی که مورد استقبال یا سوال شما واقع شد این سوالات در قالب فایل صوتی در همین صفحه پاسخ داده می شود و فایل های صوتی رفته رفته آپدیت خواهند شد. 

بنابراین می توانید این فایل صوتی را به دیگران برسانید که با این موضوع مشکل دارند ولی هدف مافقط شفاف سازی هست و قرار نیست که کاملا به  پدر و مادر و یا دانش‌اموز یا دانشجو حق بدهیم 

دانلود این فایل صوتی

225 نظرات
 1. هاجر می گوید

  سلام من سال نهم هستم و باید انتخاب رشته کنم ب نظرخودم به کامپیوتر علاقه دارم ولی نمیدونم این علاقه همیشگیه یا چند روزه و از این میترسم ک نتونم تو این رشته خوب باشم و چند نفر هم گفتند ک سخته نرو و اینا و همچنین اگرم این رشته رو انتخاب کنم برای ورود به دانشگاه و کنکور باید اون موقع چیکار کنم و اینکه تو رشته کامپیوتر ریاضی لازمه اخه مخه من اصلا ب ریاضی قد نمیده و همچنین از هنرم متنفرم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام هاجر
   نمی دونم واقعا به قول خودت مخت به ریاضی نمی رسه (که بعید می دونم نرسه) یا دیگران به شما القا کردن. منم سال ها قبل وقتی قرار بود رشته ریاضی انتخاب کنم برخی میگفتن این رشته خیلی خفن و سخته. البته نمی گم خیلی هم راحت هست ولی این دیگاه خودشون بود و من با معدل بالا در رشته ریاضی وارد دانشگاه شدم. بنابراین خودت ببین چی می خوای نه این که دیدگاه ده نفر تو را گیج کنن.
   برای کشف علاقه هم توی آموزش کشف علاقه کلی صحبت کردم که از لینک زیر می تونی تهیه کنی اگه برات آینده ات مهمه.
   فیلم راهنمای کشف علاقه (کلیک کنید)

 2. سارا می گوید

  سلام اطلاعات کمکم کنید…من نهم تیزهوشان هستم و تقریبا یکی دوماه دیگه باید انتخاب رشته کنم..واقعا سردرگمم اصلا نمیدونم..من به نجوم خیلی علاقه داشتم ولی حس میکنم این علائم سطحی و هیجانیه و همش از دور دیدم اصلا عمیق درباره تحقیق نکردم و میگم شاید اگه برم داخلش اصلا خوشم نیاد..الان واقعا نمیدونم علاقم چیه…از طرفی علاقه رو که بزاریم کنار من خودم درس ریاضی رو دوست دارم و خوشم خوبم..ینی از حل کردن ریاضی لذت میبرم اما تو درس فیزیک خوب نیستم و ازشم خوشم نمیاد..بنظرتون با این حال ریاضی برم بهتره یا تجربی؟من انگار به زمان بیشتری نیاز دارم ک ببینم فیزیکو واقعا دوس دارم و توش خوبم یا نه..فعلا ک ن..لطفا کمکم کنیییییید😭😭از طرفی بازار کار ریاضی خوب نیست و مادرپدرم میگن برو تجربی😭

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام سارا
   آینده خودت را کجا می بینی؟ اگه قراره یه لیسانس رشته های متوسط تجربی یا ریاضی بگیری خیلی فرقی نمی کنه و تنها اگه دنبال اونی که علاقه بری کمی لذت بیشتری می بری. اما باید بدونی آینده ات را قراره چطوری ترسیم کنی و بعد با تمام تلاش به جلو حرکت کنی و سختی هایش را نیز بپذیری. این که در یک لحظه از فیزیک خوشت بیاد و لحظه ای دیگه نه اصلا ملاک خوبی برای تصمیم گیری نیست.

 3. مهرشاد رستمی می گوید

  سلام من ۱۳ سالم هست و از وقتی که یادم میاد به ۳ تا شغل علاقه داشتم و هنوزم به آنها علاقه دارم.من به ترتیب به موسیقی،پزشکی و بازیگری علاقه ی زیادی دارم اما نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم.من میتونم در همه شان موفق شوم چون کلاس موسیقی رفتم و همه به من میگن استعداد داری،استعداد بازیگری هم دارم و نسبتا هوشم از کلاس بالاتر هست.خانواده ام میگن پزشکی برم ولی من بیشتر موسیقی رو دوست دارم اما وقتی به بازار کار نگاه میکنم پزشکی بهتره.ممنون میشم من رو راهنمایی کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مهرشاد
   خوشحالم که در این سن برای آینده ات برنامه ریزی داری. فیلم ورود به شغل رویایی که در سایت هست را نگاه کن. مطالبی هست که راهت را روشن تر می کنه و در آینده هم می تونی ازشون استفاده خوبی ببری.
   ورودبه شغل رویایی (کلیک کنید)

 4. مبینا می گوید

  سلام
  من به بازیگری علاقه دارم،به این ایمان دارم که من به قطع بازیگر میشم شاید فال زیاد مهم نباشه اما وقتی فال شیرازی رو گرفتم برام در اومد شما معروف و پشهور میشید این انگیزه منو زیاد تر کرد که میتونم بازیگر بشم اما مشکل اینجاست من تو محله ای زندگی میکنم که هنرستان بازیگری نداره
  و به خاطر همین باید دانشگاه، بازیگری برم
  و ازنجایی که بجز بازیگری احساس میکنم علاقه دیگه ای ندارم نمیدونم رشته چی برای این سه سال بخونم الان هشتمم و سال دیگ انتخاب رشته دارم
  و محل زندگی من محدودیت داره واسه رشته ها و فقط یه سری هاشون هستن و من الان سر در گمم
  ب نظر شما من باید چه رشته ای انتخاب کنم که این ۳ سال بتونم تحملش کنم و بتونم دانشگاه بازیگری رو بردارم؟
  لطفا کمکم کنید😭♥️

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   معمولا رشته علوم انسانی یا هنر می تونه شباهت بیشتری به رشته بازیگری داشته باشه تا رشته های ریاضی یا تجربی.

 5. وحیده می گوید

  من روانشناسی خوندم ولی به طراحی لباس علاقه دارم نمیدونم واردش بشم یا نه یا اینکه به قول خودتون علاقه ی اصلی هست یا توخم علاقه ؟ چون وقت ،انرژی و هزینه ی خیلی زیادی رو داره ، نمیدونم با این وجود اصلا واردش بشم یا نه > ممنون میشم راهنماییم کنین .

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   فیلم کشف علاقه را نگاه کنید اگه متوجه شدید باز علاقه دارید سعی کنید قدم های کوچک اما متوالی را برای هدفتون بردارید.
   لینک فیلم کشف علاقه

 6. تیارا می گوید

  سلام ، شما گفتید برای این که بدونیم به یه شغل علاقه داریم یا نه اونو امتحان کنیم ، الان من سال دوم رشته تجربی هستم و این که شک دارم به پزشکی علاقه دارم یا نه اگه امکانش هست لطفا راهنمایی کنید.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام تیارا
   اگه پیدا کردن علاقه برات مهم هست و این متن برات کافی نیست می تونی از آموزش کشف علاقه که به صورت مفصل توضیح دادم استفاده کنی. کافیه روی لینک زیر کلیک کنی.
   کشف علاقه واقعی

 7. سارا می گوید

  سلام وقتتون بخیر،
  من ارشد مدیریت دارم و خیلی دوست داشتم تو همین حوزه فعالیت داشته باشم و کار کنم تا هم علمم زیاد بشه و هم مطالبی که خوانده بودم فراموش نکنم ولی متاسفانه هر کجا رفتم نشد کار مناسبی پیدا کنم
  تقریبا دوماهیه در یک دفتر پیش خوان در بخش فروش کار میکنم البته بقیه بخش‌ها رو هم یاد گرفتم ولی من اصلا این کارو دوست ندارم و از طرفی هم اگه نخوام کار کنم مار دیگه ای پیدا نمیشه،
  واقعا نمی‌دونم چ کار کنم خیلی افسرده شدم
  لطفاً اگه امکان داره پاسخ و راهنمایی هاتون و برام ایمیل کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   با توجه به شرایطی که داری و اگر نیاز مالی داری سعی کن فعلا همین کار را انجام دهی تا ذهن آرام تری داشته باشی و فعلا درگیر پول نباشی تا بتونی با آرامش بیشتر روی علاقه مندی خودت کار کنی. در مرحله بعد سعی کن علاقه خودت را به درآمد تبدیل کن و از کاری که دوست نداری انصراف بده. برای این کار هدف داشته باش و می تونی کمتر از یک سال این فرایند را انجام بدی.

 8. marybhi می گوید

  سلام خسته نباشید.ممنون از مطلب مفیدتون
  من ۲۸ سالمه و ارشد آمار دارم تقریبا سه سال هست که تو حوزه تحقیقات بازار فعالیت دارم و کار تحلیلگری داده انجام میدم. بدو ورودم به این حوزه از اینکه از داده ها میتونم به نتایج جالبی برسم لذت میبردم. اما الان مدتی هست که زده شدم. تا قبل از این همیشه در حال یادگیری بودم اما جایی نبود که ازش استفاده کنم و مسلما بعد از مدتی فراموش میشد به همین دلیل وقتی وارد بازار کار شدم بخشی از علمی که تلاش میکردم بفهمشون رو از یاد برده بودم و در حال حاضرم دارم با داشته هام کار میکنم و حس میکنم خیلی بیشتر از این میتونم ارائه بدم اما وقتی برای یادگیری ندارم.
  از طرف دیگه در آمدی که تو این حوزه هست بسیار اندک و غیر قابل قبول هست.
  مدتی هست که دارم فکر میکنم فری لنس کار کنم که هم بتونم یاد بگیرم هم کار کنم اما اعتماد به نفسشو ندارم و گاهی به خودم میگم اصلا تو از اینکار لذت میبری یا فقط چون مرتبط به رشتت هست داری فقط کار میکنی؟؟؟
  اصلا تو یه سردرگمی عجیبی گیر کردم
  اینم بگم وقتی دانشگاه آمار قبول شدم تا ترم ۷ از رشتم متنفر بودم اما دو سه تا درس منو به این رشته علاقه مند کرد و ارشد رو با لذت گذروندم.
  اما الان نمیدونم چی درسته چی غلط

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   باید تعیین کنی که قراره چی بدست بیاری و چه چیزی تو بهت آرامش و رضایت از زندگی میده؟ ارزش های فردی شما به چه صورت هست؟ آیا فردی کامل گرا هستید یا واقع نگر؟ تا زمانی که خودت را خوب نشناختی و رسالت زندگی و جایی که قراره بری برات شفاف نباشه سردرگمی وجود خواهد داشت. فیلم آموزشی ورود به شغل رویایی می تونه خیلی بهت کمک کنه که خودت را بشناسی و بتونی راه کارهای ورود به شغل جدید را یادبگیری.
   فیلم ورود به شغل رویایی (کلیک کنید)

 9. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یک مدتی هست که ذهنم مشغول همین مسئله ای که به چی علاقه دارم شده
  از وقتی که یادم میاد دلم میخواست پزشک بشم
  و از بچگیم با این رویا بزرگ شدم درمورد رشته های دانشگاهی دروسش کنکورش و همه چیزش اطلاعات زیادی دارم
  حتی تمام کتاب های تست و درسیش هم خریداری کردم
  توانایی لازمم براش دارم
  ولی این چند وقته ذهنم خیلی درگیرش شده تا همین چند ماه پیش کاملا از علاقه ام مطمئن بودم اما الان نه
  کارهایی که شما در مقاله تون گفتید رو قبلاً امتحان کردم
  داخل کلاس کمک های اولیه شرکت کردم حس خوبی داشتم زود یاد میگرفتم مطالبشو درمورد پزشکی مطالعه کردم
  فیلم جراحی تماشا کردم
  و حتی خودم یه آزمایش کوچیک برای خودم انجام دادم
  داخل انجمن سلول های بنیادی مدرسه هم عضو شدم و مطالبشونو دنبال میکنم اما
  همین چند روز پیش بود که برای یک آزمایش خون به بیمارستان رفتم و کل بیمارستان رو روی سرم گذاشتم
  میدونید کلا چیزی که می‌خوام بگم این هست علاقه و استعدادش رو دارم اما جراتش رو ندارم
  آخه کسی که از یه آمپول می‌ترسه چطوری می‌تونه دکتر خوبی باشه
  موردی دیگه ام امتحان کردم اما به هیچ چیز دیگه ای علاقه ندارم راستش من نگرانم که واقعا به درد این شغل نخورم
  خودمو در قالب یک پزشک هم تصور کردم احساس خوبی داشتم اما از این مسئله میترسم
  این خواسته قلبی خودم هست اما جراتش رو ندارم و احساس میکنم از پس سختی هایش بر نمیام
  از خون نمی‌ترسم اما واقعا مسخره است کسی که از یه آمپول می‌ترسه چطوری می‌تونه فردا دکتر خوبی بشه

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   وقتی دکتر شدی آمپول که هیچ شکافتن بدن هم برات عادی میشه. اگه علاقه داری خیلی به این چیزا فکر نکن 🙂

 10. علی آریانپور می گوید

  سلام. من یازدهم رشته انسانی هستم. از بچگی عاشق نقاشی بودم و استعداد زیادی داشتم اما چون میگفتن برایزآینده نیازی نیست تصمیم گرفتم بزارمش کنار و گه گداری برا دل خودم میکشم و میشه گفت خیلی حس خوبی بهم دست میده. ولی خب موقع انتخاب رشته اومدم انسانی که البته مخالفت های زیادی هم به همراه داشت و میگفتن باید برم تجربی. خب تصمیم گرفتم استعداد و علاقمو کاملا فراموش کنم و یه جا به عنوان معلم استخدام شم. اما بعد یه مدت دیدم من درسای انسانی رو درحد یه دفعه از رو خوندن دوس دارم و به علاوه دلم میخواد مستقل باشم و زیردست کسی نباشم.گفتم کار آفرین شم. نمیدونم شاید چند تا فیلم انگیزشی از افراد موفق گوش دادم و یا تحت تاثیر جو خانواده قرار گرفتم.یه مدت گذشت گفتم برم محل کار پدرم و دندان سازی یاد بگیرم تا تجربه ای از کار کردن داشته باشم، راستش نه بده و نه خوبه. من از بچگی آرزوم تو هنر بوده و مدتبه به رفتن به سمتش فکر میکنم چون اشتیاق و شور واقعی و حس آزاذیو اونجا دارم. ولی خب چند چیز مانعم میشن. اول اینکه تو دوسال گذشته به یکی از بهترین کلاس، های نقاشی رفتم اما بعد مدتی اومدم بیرون. میگفتم دلم نمیخواد مجبورم کنن چیزی بکشم. اما خودم نمیدونم اون کارم بچگانه دو به این خاطر بود که اون موقع فکر میکردم میخوام معلم بشم و باید یه جا متمرکز بشم بود یا واقعا من نقاشی رو در حد ابتدایی میخوام؟!!!
  البته احتمال اول بیشتره چون هنوز هم عاشق نقاشیم.چیز دیگه ای که مانعمه اینه که میترسم از احترام کافی تو جامعه برخوردار نشم و به علاوه پدرم از دستم به شدت ناراضیه و اصلا قبولم نداره و خیلی دلخوره و هنوزم میگه چرا تجربی نرفتی و حروم شدی. ولی من آدم این کار نبودم. من میخوام یه آزمایش بدم و خون میبینم غش و ضعف میکنم. بعد برم دکتر شم؟!
  در هر صورت اول تو دید همه من یه پزشک بودم، بعد رفتم انسانی و از چشم همشون افتادم، بعد گفتم کار آفرین شم و هنوز نمیدونم توهم بوده یا نه.
  له علاوه. من یه اصل مهم برام مفید بودن برا اجتماعه.آخه یه نقاش چطور می خواد سود برسونه؟! من همیشه دوست داشتم صنعت کشور پیشرفت کنه و یه جورایی هم اعتقاد داشتم این بهترین راه کمک به مردمه که شاغل بشن، و اینکه انسان هرکاری از دستش برمیاد. اما واقعا نمیدونم علاقه سوزان و بیش از حد به کاری، موفقیت بیشتر هم به همراه داره و آیا سود رسوندن به جامعه باید در نظر گرفته سه یا علاقه و اشتیاق؟؟؟
  مقاله های شمارو هم خوندم و فکر میکنم هنوز هم نمیدونم باید چیکار کنم
  علاقه بیش از حدم نقاشیه ولی اگه واردش بشم مث دفعه قبل جا میزنم یا نه و میشه گفت هر چیزی ممکنه
  خیلی میترسم. بیش از بک ساله که به هر دری زدم ولی بازم له تنیجه نرسیدم.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام علی
   اینطور نیست که ما اگر به علاقه و اشتیاق خودمان برسیم دیگه به جامعه سود نرسه. اتفاق ایده ای نو و خلاقیت و … در همین مواقع یعنی زمانی که ما به کاری علاقه مند هستیم و به شدت دوستش داریم به وجود میاد. سعی کن در کنار درست نقاشی را حرفه ای ادامه بدی که بتونی نظر دیگران را نیز جلب کنی تا فشار از روی شما کمتر بشه.

 11. مریم می گوید

  سلام من مریم هستم ۲۷ سالمه و ماما هستم و تو بیمارستان کار میکنم.
  الان مدتی هست که خیلی کلافه شدم چون نمیدونم به چی علاقه دارم و اصلا نمیدونم تو چه شغلی موفق میشم و علاقه به چه شغلی دارم،از رشته خودم راضی نیستم و دلم نمیخواد تو بیمارستان کار کنم.
  زمانی که وارد این رشته شدم هیچ تصوری از این رشته نداشتم.
  خیلی کلافه شدم و احساس میکنم خیلی کمال گرا هستم که نمیتونم چیزی انتخاب کنم.
  مدتی فکر میکردم برم تو کار زیبایی و از این طریق هم به پول برسم هم کار خودم رو داشته باشم ولی بعد از رفتن یکی از دوره های پوست از همون اواسط دوره متوجه شدم این علاقه من نیست و یه چیز دیگه که خیلی تو این زمینه منو مردد کرد این بود که همیشه برای کارم نیاز به یه پزشک داشتم و نمی تونستم خودم کار خودم رو داشته باشم ،یکی دیگه از دلایلم هم این بود که این رشته هیچ کمکی به مهاجرت من نمیکنه،آخه من خیلی دلم میخواد مهاجرت کنم.
  اما الان چند وقتی هست که از همه چی بدم اومد و انقد کلافه هستم که دلم نمیخواد زندگی کنم.
  به هیچ چیزی انگار علاقه ندارم و موفقیت های بقیه دوستان رو هم که میبینم بیشتر از خودم بدم میاد و مایوس تر میشم.
  انگار اصلا نمیتونم هیچ تصویر ذهنی از خودم تو آینده درست کنم.
  اگه می تونید بهم کمک کنید چون من دلم میخواد موفق باشم و آدم بزرگی بشم اما خسته و نا امید شدم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مریم
   شما الان در جایگاهی هستی که از یه عده افراد جلوتر هستی و از عده ای دیگر عقب تر و این طبیعی هست و همه ما در هچین شرایطی هستیم. اما نکته مهم اینه که اول خودت را آرام کنی یعنی سعی کنی مقایسه کردن با دیگران را کمتر کنی. باید با ذهنی آرام خودت را بشناسی و رفته رفته جلو بری. توصیه می کنم توی صفحه اینستاگرام من به آدرس behtarinekhod@ که لینکش در صفحه مقاله نیز هست عضو بشی چون مطالبی که باید بدونی زیاده و توی این صفحه نمی شه کامل بهش پرداخت.
   نکته دیگه هم اینکه می تونی از آموزش ورود به شغل رویایی (کلیک کن) استفاده کنی که هم درباره خودشناسی توضیح دادم و هم برای انتخاب شغل جدید

 12. Mona می گوید

  سلام
  من یازدهم‌هستم‌و ریاضی میخونم فقط و فقط بخاطر‌خانوادم اومدم ریاضی و ب تجربی علاقه داشتم ولی نمونه ‌امتحان تجربی دادم و قبول نشدم برای همین همش خانوادم می گفتن تو ک نمونه قبول نشدی چجوری کنکورش میخوای قبول شی ب هر حال تحت تاثیر حرف خانوادم اومدم ریاضی خودم ب عکاسی خیلی علاقه داشتم ولی اول اینکه خیلی هزینه داره و دوم اینکه خی بهم‌می گفتن ک هیچ کاری برای عکاسا نیست ولی من رویاهای زیادی داشتم هر وقت حرف از هنرستان میزدم می گفتن نه نباید باید تو معلدت ۲۰ ع و نباید بری ب هر حال من رفتم و الان کاملا از رشتم از درساش‌همه چی متنفرم و حس میکنم راه برگشت ندارم هروقت حرف از دانشگاه‌ هنر میزنم میگن‌تو برو درستو بخون کنارش فلان کارم کن ولی میدونم دروغ میگن چون وقتی داشتم میومدم ریاضی گفتم ریاضی بخون‌کنارشم میفرستیمت عکاسی واقعا دیگه احساس پوچی میکنم‌:) حتی از اینکه بهم میگن آفرین درست خوبه متنفر شدم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مونا
   توی کامنت های قبلی موضوعات مشابه شما زیاد هست. مطالعه کن و امیدوارم راه حلش بتونی پیدا کنی.

 13. امین می گوید

  سلام خسته نباشید من اومدم پرستاری ولی حالا که وارد ان شده ام اصلا هیچ علاقه ای به ندارم و دیگر حالم از زندگی بهم میخوردم وکلا افسرده شدم نمیدونم چکار کنم؟میخاستم انصراف بدم و دوباره در کنکور ریاضی شرکت کنم و مهندسی کامپیوتر بخوانم (من به این رشته اول علاقه مندبودم ولی چون تو ریاضی کمی مشکل داشتم وسخت باهاش کنار میومدم نرفتم سمت ریاضی) والان چون ترم یک هستم نمیدونم میتونم دوباره کنکور بدم یا نه؟؟ هرچی به خانواده ام هم میگم نمیتونم باور نمیکنن همش بهشون میگم که نمیخام تا اخر عمرم پیشمون باشم گوش نمیکنند چکار کنم؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام امین
   قبلا چه دلیلی داشتید که وارد این رشته شدید؟ در واقع چه انتظاری داشتید؟ شاید هنوز زود باشه که بخواید تصمیم بگیرید مثلا شما انتظار داشتید که در دانشگاه روی بدن بیمار کار کنید ولی الان به ویژه ترم یک دروس تئوری هست و جذابیت خاصی ندارد. ولی اگه کاملا می دانید که تا آخر هم برسید نمی توانید با آن ارتباط برقرار کنید لازم هست که خودتان یا با کمک یک مشاور با والدین خود صحبت کنید.

 14. محمودی می گوید

  سلام .
  من الان یه خانم ۴۰ ساله ی همه کاره و هیچ کاره هستم چون از نوجوونی دنبال هر کدوم از علایقم رفتم توشون موفق بودم و بعد از مدتی میرفتم سراغ علاقه ی بعدیم و همینطور تا الان که همه چیز رو تجربه کردم و همه رو یکسان دوست داشتم و توشون موفق بودم .
  الان این بحران در من به وجود اومده که اگر تو این سن کسی ازم بپرسه چه کاره هستی چی باید بگم ؟
  خطاط؟ نقاش؟ شف ؟ خیاط ؟ مترجم زبان انگلیسی؟ و….
  از کجا بفهمم کدوم رو باید ادامه بدم ؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   توصیه می کنم فیلم ورود به شغل رویایی را از لینک زیر ببین. می تونه بهت کمک کنه که اول خودت را بشناسی و بعد بتونی کار مناسب با خودت را انتخاب کنی.
   ورود به شغل رویایی (کلیک کنید)

 15. نرگس می گوید

  سلام
  من یازدهم ریاضی هستم تا امسال معدلم کمتر از ۱۹ نشده و در مدرسه نمونه درس میخونم
  ولی امسال دیگه نمیتونم درس بخونم چون هربار که میخوام درس بخونم به خودم میگم که چرا دارم درس میخونم هدفم چیه؟و خیلی از بی هدف کاری انجام دادن بدم میاد بخاطر همون دیگه نمیتونم درس بخونم
  و بخاطر اینکه از تجربی و انسانی خوشم نمیومد و ریاضیم خوب بود رفتم ریاضی
  و تنها چیزی که توش علاقه و استعداد دارم ورزشه ولی خب چون از ورزش نمیشه درامد کسب کرد بخاطر همون نرفتم تربیت بدنی
  خیلییی این بی هدفی اذیتم میکنه…

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام نرگس
   این که الان احساس بی هدفی داری هم خوبه و هم نه، اگه این احساس تو را به سمت اهداف والا ببره و بفهمی برای چه می خواهی درس بخونی و برای خودت چرایی قویی انتخاب کنی خوبه ولی اگه بخواهی در همین حالت باقی بمانی خیر. نکته این جاست که به هر حال شما به کاری علاقه داری مثل تربیت بدنی و اگه براش برنامه ریزی داشته باشی حتما درآمد بالایی خواهی داشت. شما به کسانی نگاه می کنی که صرفا یک مدرک تربیت بدنی دارن و الان مثلا یه کار غیر مرتبط انجام می دن. من افرادی می شناسم که از همین تربیت بدنی توانسته اند به درآمد بالاتر از یک پزشک برسند که اگر نیاز داشتید می تونید در جلسات مشاوره بپرسید که نکات زیادی هست که اینجا فرصت پرداختن بهش نیست.
   به هر حال این نگاه تو هست که می تونه برات درآمد داشته باشه نه صرفا پزشک، مهندس و یا … شدن.

 16. گلناز می گوید

  وقتتون بخیر
  من یه خانوم ۲۸ ساله هستم باکارشناسی مدیریت اموربانکی، به دلیل علاقه شدیدی که به زبان انگلیسی داشتم بعد از ۳ سال یادگیری زبان ۷ ساله که در آموزشگاه تدریس میکنم، ولی به دلیل کرونا و شرایط آموزشگاه ها تو شهر کوچیکمون کار خیلی سخت شد و تصمیم گرفتم در رشته خودم که شبیه حسابداریه، مشغول کار حسابداری بشم، ولی بعد کارآموزی و چند ماه کار دیدم که به کار روتین و پشت سیستم نشینی و کارمند بودن اونقدری علاقه ندارم و خیلی خسته کنندست برام.قبل اون کار تحلیل بورس هم انجام میدادم و جذاب بود برام و نتایج خوبی هم داشت. الان ولی بین چندراهی موندم! ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   وقتی به زبان علاقه داری و شرایط حضوری نیست چرا کار خودت را آنلاین نمی کنی. اتفاقا این کار بسیار بهتر از حضوری هست و می توانی به تعداد بیشتری از افراد علاقه مند درس بدی. اگه توی این زمینه سوالی داشتی می تونی وقت مشاوره رزور کنی تا بتونی از این راه کسب درآمد داشته باشی.
   رزرو مشاوره: پیام از طریق واتساپ و یا پیامک به شماره ۰۹۱۷۱۰۹۴۱۴۹

 17. شایان می گوید

  سلام
  من قسمتی از علاقه شغلیمو پیدا کردم,اون هم فقط اینو میدونم ک من شغل آزاد دوس دارم,فقط همین;دیگه نمیدونم به چه شغلی علاقه دارم و دنبالش برم.ممنون میشم اگه راهی,روشی,سوالاتی و … دارید که با اونا بتونم علاقمو دقیقتر بفهمم بهم کمک کنین.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام شایان
   همین که می دونی به شغل آزاد علاقه داری و تکلیف خودت را روشن کردی چند قدم جلو هستی. سوالات و نکات زیادی هست که در بعضی از کامنت های دوستان پاسخ دادم اما اگه می خوای اصولی مراحل رسیدن به شغل رویایی را بدونی توصیه می کنم که آموزش ورود به شغل رویایی را ببین که لینکش در زیر گذاشتم.
   ورود به شغل رویایی

 18. Setayesh می گوید

  سلام خسته نباشید
  راستش من ادمیم ک از همون بچگی تابع نظرات بقیه بودم و بخاطر جو خانواده از یروزی ب بعد دیگه دیدم هیچ علاقه ای به هیچ چیز ندارم
  انگار روحم رو از دست دادم و دیگه هیچی نمیخواستم
  فقط پوچی و خستگی بی انتها
  خیلی چیزا رو انتخاب کردم اما علاقه ای نداشتم…موسیقی رو دوست دارم و روحمو ب اصطلاح نوازش میکنه اما کامل راضیم نمیکنه که بتونه شادی لازم رو که فکر میکنم مورد نیازم هست بهم بده .. رضایتم رو بدست نمیاره
  من ب هنر و موسیقی علاقه دارم اما انگار برای من ساخته نشدند و خب بخاطر تخریب شخصیتی هایی ک از کودکی برام اتفاق افتاد و .. همیشه تو شک و سردرگمیم و امتحان کردن هایی ک تهش دیدم علاقه ای ندارم به هیچ شغل و موضوعی تو زندگی..
  همه چیز رو صرفا چون اون لحظه حس میکنم نیازه انجام میدم اما من رو خوشحال نمیکنه
  یا صرفا بخاطر دیگران کاری رو میکنم یا حسی فقط برای تخلیه خودم مثلا اهنگ مینویسم یا متن و یا نقاشی میکشم و هیچکدوم رضایتم رو جلب نمیکنه و البته اطرافیانم هم خوششون نمیاد
  بعلاوه چیز دیگر هم که هست بحث اینه ک ایران ب هنر و هنرمند و موسیقی ای که من بهش علاقه دارم بهای زیادی نمیده و خب شاید وضعیتم ۳ سال دیگه که کنکور دارم در صورتی که کنکور بورس شم و برم خارج بهتر شه چون دستم باز تره برای این ک موفقیتی در کارم ببینم
  البته من ب شدت ادم کمال گراییم چون همیشه دنبال جلب رضایت دیگران بودم و کسی هیچوقت راضی نمیشد میخواستم بهترین ادم که نه ولی کارم حداقل جزو بهترین ها باشه و بتونه من رو راضی کنه که به کار بیشتر جذب شم
  من تو اینجور مسائل میتونم خیلی کمک کنم ب بقیه تا حدی ک فردی ک ۱ سال پیش روانشناس میرفت و قصد خودکشی داشت اروم شد و وقتی کلاس دوم بودم بچه کلاس اولی ای که هیچ کدوم از مدیر ها و معاونین نتونسته بودن ارومش کنن چون میحواست با مادرش بمونه رو اروم کردم و از این اتفاقات زیاد بوده اما علاقه ای به روانشناسی هم ندارم
  دیگه حتی از تلاش کردن هم خسته شدم و خب هیچ نظری ندارم که مثلا اگر بخوام موسیقی رو ادامه بدم دقیقن متوجه شم چجوری باید امتحانش کنم ببینم واقعا کامل راضیم میکنه و میتونه علاقه واقعیم باشه یا ن
  هیچ چیزی تو زندگی جذبم نمیکنه و دیگه نمبدونم کلا چی دوست دارم نظری هم ندارم چیکار کنم
  حتی انرژی دنبال چیزی رفتن رو ندارم بعلاوه حس سردرگمی ای که نمیدونم چیکار باید درباره اش بکنم
  که چی برام خوبه و به چی اونقدر علاقه دارم که بتونم ۱۰ ساعت براش وقت بذارم و خسته نشم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام ستایش
   دوعامل که خودت هم اشاره کردی به مرور زمان شما را به فردی تبدیل کرده که از چیزی لذت نمی بری. اول کامل گرایی و دوم جلب نظر و رضایت دیگران. اگه بتونی این دو مورد را کم رنگ تر کنی شاداب تر خواهی شد ضمن اینکه هر فردی در سنی ممکنه دچار این بحران بشه. شاید کسی در ۱۵ سالگی و شاید کسی در ۳۰ یا ۴۰ سالگی که باید با افزایش دانش بتونه این بحران را مدیریت کنه.

 19. امیر می گوید

  سلام من سال دیگه انتخاب رشته دارم اما نمیدونم چی میخوام همه بهم میگن تجربی خوبه شاید دکتر شدن را هم دوست. داشته باشم اما فک نمیکنم دلم بخواد تجربی برم شاید به چیزای هنری علاقه داشته باشم اما میدونید داخل ایران خیلی از این ها محدود هستن و استقبال ندارن من باید چکار کنم 😭😭😭خیلی سختمه

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام امیر
   کامنت های زیادی مشابه کامنت شما در همین صفحه هست که پاسخ داده شد. البته اگر دقیق تر می خواید مورد خودتان را بررسی کنید می تونید از آموزش کشف علاقه استفاده کنید که لینکش در زیر هست.
   کشف علاقه واقعی

 20. سلیمانی می گوید

  سلام من سال پیش کنکور ریاضی دادم ولی نرفتم و تصمیم گرفتم کنکور تجربی بدم ولی باز دو دل هستم من در دبیرستان هم خیلی دودل بود دهمم رو تجربی خوندم و یازدهم و دوازدهمم رو ریاضی ولی همیشه دو دل بودم من دقیقا نمیدونم چی میخوام ولی میتونم بگم من به دنبال کاری هستم که عاشقش باشم که با علاقه انجامش بدم حتی اگر درآمد بالایی هم نداشته باشه بنظر من اگر کاری با عشق انجام بشه هم از لحاظ مادی هم روحی و هم کیفیت زندگی نتیجه و اثر مثبت داره من تنها چیزی که از علاقه ام میدونم اینه که من به دنبال خلاقیت تجزیه و تحلیل و نوآوری و اختراع هستم من عاشق یادگیری هستم و همیشه سعی میکنم هرچیزی که یادمیگیرم رو با یه نگاه جدید ببینم و به آموخته های قبلی ام مربوطش کنم و در ضمن دوست دارم با علمی که یاد میگیرم تاثیر مثبت داشته باشم و در واقع یه دریچه ی نو از علم رو باز کنم و نمیدونم رشته ی پزشکی یا رشته ی های مهندسی یا رشته علوم پایه برام مناسبه

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام دوست عزیز
   می تونی آموزش کشف علاقه را تهیه کنی و تمریناتش انجام بدی تا به شفافیت برسی.
   کشف علاقه واقعی (برای تهیه کلیک کنید)

 21. Mona می گوید

  سلام و عرض ادب!
  من رشته انسانی میخونم ولی به سینما و تلویزیون و بازیگری خیلی علاقه مندم و خونواده هم خداروشکر راضی هستن ولی وقتی به مادربزرگم میگم میخوام در کنار درس بازیگری رو هم بخونم و ادامه بدم جلوی جمع میگه بازیگری نه! میخواد نویسنده بشه یا وکیل ولی نمیدونم
  چرا فقط مادربزرگم مخالف بازیگری هست یا میگه بدرد خونوادمون نمیخوره و از این حرفا یا چیزای دیگه.
  مادر و پدرم میگن تو کار خودتو بکن قرار نیست کسی برات تصمیم بگیره واقعا تو دوراهی موندم چیکار کنم از علاقم دست بکشم یا با تمام قدرت برم جلو و در کنار درسم ادامش بدم احساس میکنم علاقه واقعیم بازیگری و سینما و تلویزیون هست اما نمیدونم به حرف مامان بزرگم گوش بدم یا ندم میگم که واقعا تو دوراهی موندم دلمم میگه کار خودتو بکن برو دنبال علاقت در درونمم همین احساس رو دارم ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   خب وقتی علاقه داری و خانواده هم راضی دیگه چی می خوای؟ علاقه صرفا یک احساس نیست، بلکه علاقه واقعی چیزی هست که باعث می شود فرد کوه را بکند و جلو برود. فردی که قرار بازیگر بشه باید خیلی انتقاد پذیر باشه چون قراره جلو میلیون ها نفر بازی کنه. اگه شما بازیگر شدید و ۵ نفر گفتند بازی شما به درد نمی خوره رها می کنی؟ پس اگه علاقه داری منتظر نباش امضای تایید همه پای برگه تو باشه و بعد بخوای شروع کنی چون این طوری نمی تونی به خواسته ات برسی.

 22. Mahdokht می گوید

  سلام وقتتون بخیر🌸
  میشه من رو هم راهنمایی کنید. 🌸
  من دانشجوی رشته حسابداریم و ورودی ۹۹ هستم و ۱ترم گذروندم ولی هیییییچ علاقه ای به حسابداری ندارم، حتی امتحاناتش رو هم به خوبی نمیخوندم. در زمان دبیرستان کلاس نقاشی میرفتم و خیلی به نقاشی علاقه داشتم و حتی هنرجو و سفارش نقاشی هم گرفتم.
  سال آخر دبیرستان میخواستم که تغییر رشته بدم از انسانی به رشته گرافیک. ولی امکانش نبود چون دوشاخه متفاوت بود و آموزش و پرورش نمیذاشت همچین کاری انجام بدم. برای مشاوره به اموزش و پرورش رفتم و مشاور آنجا گفت که رشته انسانی رو ادامه بده و کنکور انسانی شرکت کن و دانشگاه فرهنگیان برو، ولی از همون اول من میدونستم که اصلا و ابدا به درد دانشگاه فرهنگیان نمی‌خورم و حتی تا بهمن ماه هنر میخوندم کنکور هنر بدم. دیگه با حرف های دیگران وارد جو فرهنگیان شدم و کنکور انسانی دادم. ولی خوشبختانه فرهنگیان دعوت به مصاحبه نشدم و از شانس بدم وارد رشته ای شدم که ازش متنفر بودم یعنی رشته حسابداری. حتی موقع انتخاب رشته هم هرچی به پدرم گفتم من این رشته رو دوست ندارم گفتن که بازار کار خوبی داره و این رشته رو برام انتخاب کردن. و فقط هم همین رشته رو دانشگاه دولتی روزانه آوردم. اول دوس نداشتم برم ولی بازم وارد جو شدم بر اساس صحبت دیگران و ثبت نام کردم… الان که ۱ ترم گذشته پی میبرم من هیچ علاقه ای به این رشته ندارم ولی گاهی با خودم میگم بمونم این رشته شاید علاقه مند شدم یا شاید علاقه دارم و مثل همیشه جوگیر رشته هنر و نقاشی ام…. از بعد کنکور ۹۹ تا به الان خیلی کم و محدود نقاشی کشیدم خودم میگم که خسته بودم وبرای همین نقاشی نکشیدم ولی گاهی میگم شاید به هنر و نقاشی هم علاقه چندانی ندارم، ولی از اونطرف خیلی با دیدن نقاشی ذوق میکنم و حتی اگر گردن درد بگیرم و دستمم درد بگیره گله نمیکنم که بخاطر نقاشی اینجوری شدم و فلان….
  واقعا نمیدونم چیکار کنم و علاقه اصلیم چی هست و اگر بمونم رشته حسابداری علاقه مند میشم و یا شاید علاقه پنهانی داشته باشم به این رشته….. الان دوست دارم که از این رشته انصراف بدم و دوباره کنکور هنر شرکت کنم و رشته نقاشی قبول شم و درس بخونم… ولی شاید خیلی زود هست و باید بذارم ترم های بعدی هم بگذره و بعد تصمیم گیری کنم. وضعیت نمرات حسابداریم هم خیلی بد هست.و یکی از آروزهای بزرگم هم تحصیل در رشته نقاشی در دانشگاه هنر هست. و دوست ندارم وقتی در رشته هنر تحصیل میکنم سنم زیاد بشه. الان ۱۹ سال دارم و نهاااایتا دوست دارم ۲۲،۲۳ سالگی وارد دانشگاه هنر بشم.
  میشه کمک کنید و منو راهنمایی کنید که چیکار کنم خیلی زیاااااد سردرگم هستم. 😓
  متشکرم🌸🌸

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   شما تقریبا علاقه‌تون مشخص هست و فقط چالشی که دارید این هست که بتونید خانواده را راضی کنید که دوباره کنکور هنر بدید. نکته بعد این که در انتخاب علاقه ممکنه گاهی وقت ها سردرگمی هم پیش بیاید اما اگر موقتی هست مشکلی ایجاد نمی کند. بنابراین اگر علاقه برایتان از اهمیت خاصی برخوردار هست باید راهش را هم پیدا کنید یا این که خانواده را راضی کنید و یا نهایتا این که در کنار رشته خودتان نقاشی هم ادامه دهید و در کلاس های استاید خوب شرکت کنید. البته توصیه مهم همان اولی هست چرا که اگه از رشته حسابداری واقعا خوشتان نمی آید و حتی مننفرید پس دلیلی برای ماندن هم در آن نیست.

 23. كوثر می گوید

  سلام من ٢٢سال دارم کارشناسى معماریو گرفتم ولى بدون علاقه شخصی و الان دانشجو ارشد معمارى هستم اصلااا خوشحال نیستم و این نبود علاقه اذیتم میکنه و اینقدر مثه یه ربات اون کارى ک خونوادم گفته انجام دادم الان حتى نمیدونم چى میخوام علاقم به معمارى نیست پس به چى علاقه دارم🤦🏼‍♀️از طرف دیگه ادم کمالگرایى از نوع ناسازگارش هستم چون علاقه ایی به معمارى ندارم نمیتونم ١٠٠٪؜خودم رو بزارم و این باعث شده از خودم راضى نباشم..البته از سن کم علاقه زیادى به موسیقى داشتم ولى هیچوقت نتونستم برم سمتش و الان نمیدونم رها کردن دانشگاه و رفتم به سمت موسیقى چه اینده یی و واسم رقم میزنه در اینده نمیدونم چه شغلى میتونم داشته باشم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   اگه شما عاشق کارت باشی نباید نگرانی خاصی برای شغل و کسب درآمد هم داشته باشی چون درآمد به سمت شما خواهد آمد. شاید درک این قضیه نیاز به توضیح بیشتری داشته باشه و یه کم برای بعضی ها سخت باشه اما به هر حال درآمد واقعی و پایدار به سمت کسی خواهد رفت که عاشق کارش باشه.
   در ره منزل لیلی که خطرهاست درآن شرط اول قدم آن هست که مجنون باشی
   اگر هم به علاقتون شک دارید می تونید یه مدت کوتاه آن را تست کنید و ببینید که آیا کشش خاصی براتون به وجود میاید یا خیر.

 24. نسرین می گوید

  درود
  با توجه به تجربه هایی که داشتم میخوام بهتون بگم؛ چندتا کار رو امتحان کنید؛حتی شده به مدت کوتاه تا بفهمین به چی علاقه دارین.خودتون رو اسیر این نکنید که دیگران چی میگن یا درآمدش کمه و…چون اگه به یه کاری علاقه داشته باشین خود اون میشه دلیل از خواب بیدار شدنتون؛میشه فکر و ذکر زندگیتون و مطمئن باشین وقتی کار مورد علاقتون رو انجام بدین هم پیشرفت میکنید هم حس خوبی که بهتون میده زندگیتون رو بهتر و قشنگ تر میکنه.

  یه لیست از کارهایی که توش استعداد دارین و یه لیست از کارهایی که بهش علاقه دارین یا میخواین امتحان کنید درست کنید.اینا کمک میکنه مسیرتون رو پیدا کنید.

  این رو هم بدونید برای شروع تازه هیچ وقت دیر نیست (:

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   متشکرم از نظرتون

 25. حسینی می گوید

  با عرض سلام و تشکر از سایت پربارتون. من خانمی هستم که لیسانس علوم تربیتی گرفتم به این امید که بازار کار داره ولی چون ازدواج کردم به خاطر بچه هام، خانه داری رو انتخاب کردم ولی چون عاشق تحصیل بودم و علاقه به ادبیات داشتم، کارشناسی ارشد ادبیات گرفتم ولی حالا که بچه هام بزرگ شدن دلم میخواد فعال باشم و کاری داشته باشم ولی متاسفانه رشته ادبیات بازار کار نداره و برای استخدامی در رشته علوم تربیتی سنم بالاس، دوست دارم کاری داشته باشم که وقتم رو زیاد نگیره تا هم به خودم و هم به زندگیم برسم آدم اجتماعی هم نیستم و دوست دارم کاری باشه تا با آدم ها زیاد در ارتباط نباشم و دوست دارم علم و دانشم هم زیاد بشه و همه اش در حال یادگیری باشم به خاطر این به ذهنم خطور کرده که دامپزشکی بخونم چون عاشق حیوانات هم هستم و بچه هام هم خیلی دوست دارند من دامپزشک بشم ولی می ترسم نتونم از پَسِش بربیام می ترسم چون رشته ام انسانی بوده نتونم درس هاش رو پاس کنم و کم بیارم و یا ۸ سال درس بخونم و پشیمون بشم، البته با کنکور تجربی مشکل ندارم چون ارشد ادبیات دارم حتما عمومی ها رو بالا میزنم و زیست هم دوست دارم و شیمی رو با تلاش می تونم خوب بزنم و با بالا زدن این دروس لازم نیست فیزیک و ریاضی رو عالی بزنم فقط و فقط نگرانی من این هست که نکنه از دامپزشکی خوندن پشیمون بشم چون هنوز هم نمیدونم چی میخوام فقط میدونم میخوام شغلی باشه خودم ارباب خودم باشم و کلاس اجتماعی بالا داشته باشه. ببخشید اینقدر حرف زدم ممنون میشم منو راهنمایی کنید.بسیار بسیار سپاسگزارم.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   اگر کلا دیدتان این هست که کار نیست و پیدا کردن کار سخت هست احتمال دارد که بعد از ۸ سال دامپزشکی خواندن دوباره همین حرف را بزنید. نکته دیگر این هست که باید دقیقا بدانید که چه می خواهید چون ممکن است با شغلی دیگر همین حس خوبی که می خواستید به دست آورید و به قول خودتان کلاس اجتماعی هم داشته باشه.
   پس خودتان را بشاسید و بعد از آن می توانید تصمیم صحیح را بگیرید. در صورت نیاز به مشاوره هم می توانید به شماره ۰۹۱۷۱۰۹۴۱۴۹ از طریق پیامک یا واتساپ پیامک دهید.

 26. محمد می گوید

  با سلام
  مشکل من اینکه قبلا عاشق خودرو بودم اللخصوص به طراحیش ولی به مهندسیش ظاهراً علاقه نداشتم یه مدت در گیر یه مشکلی بودم که باعث شد از همچین بیفتم از علاقم به خودرو و درس .البته بعد اون قضیه هنوزم علاقه ی کوچیکی از خودرو در من باقی مونده اما سعی میکنم بهش فک نکنم چون طراحیش که تو ایران کار ندارها به کل این قضیشو فراموش کردم و اینکه در حال حاضر بیشتر به مهندسی کامپیوتر تو قسمت امنیت شبکه و هوافضا فک میکنم البته هر کدومم به نوعی دوست دارم مثلا هوافضا رو تو قسمت نظامی کار کنم و امنیت شبکه رو هم تو یه قسمت معمولی نباشم اما در بعضی مواقع احساس میکنم به خودم تلقین میکنم
  الآنم کنکور ۱۴۰۰ریاضی دارم و این موضوع باعث نوسان در درس خوندم میشه⁦
  میشه یه راهنمایی کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام محمد
   علاقت را پیدا کن را دیگه به وسوسه های ذهنی خیلی توجه نکن چون احساسات انسان مثل ابر در حال گذر هستند و شاید یه روز حالمون خوب باشه و یه روز کمی خسته باشیم و فکر کنیم که علاقه ما داره نوسان پیدا می کنه.
   فیلم آموزشی زیر می تونه در پیدا کردن علاقه بهت کمک کنه
   کشف علاقه واقعی

 27. آرتمیس می گوید

  سلام من یک دختر ۱۵ ساله هستم امسال باید تایین رشته کنم😭به تاریخ،ریاضی ،علوم مخصوصا فیزیک و بدن و اینا ، داستان نوشتن ،مجری گری و مشاوره دادن علاقه دارم و توشون عالیم .نمی دونم باید تجربی برم یا ریاضی مامانم می گه ریاضی توش اینده نیست همه بیکارند باید بری تجربی . عاشق ساخت چیز های جدیدم . از رباتیک خیلی خوشم میاد چون ربات می سازنند از کارای ازمایشگاهیم خیلی خوشم میاد اونم چون چیزایی رو کشف می کنیم و می سازیم . راستی شاید زیاد مربوط نباشه ولی خیلی احساسیم یعنی نه خیلیا ، با یک چیزی اوج می گیرم می رم تو حس بعضی وقتا هم جو می گیرتم . نظرتون چیه من باید چ رشته ای برم ؟😩 اینم یکباره بگم نمره های ریاضی و علومم رو از همه بچه های کلاس بالاتر می گیرم تغربیا همیشه ۲۰ اند یا کم بشه ۱۹ .انشاهام و معلممون انگار قبول نداره بچه ها خیلی دوست دارند مخصوصا خوانشم و می گند باهاش حس می گیریم ولی بازم معلممون قبول نداره و بهم ۱۸ می ده خدایی ۱۸ 😥

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام آرتمیس
   شما انسان هستی و نه خودت و نه مشاور مدرسه و نه کس دیگه نباید صرفا تو را با یک سری اعداد و ارقام بسنجند و بعد بگن رشته فلان را انتخاب کن. شما می بایست خودت را بشناسی، علاقه خودت را پیدا کنی و بری سراغش. برای پیدا کردن علاقه هم کلی صحبت هست که می تونید در فیلم آموزشی زیر ببینید.
   کشف علاقه واقعی (کلیک کنید)

 28. آرتمیس می گوید

  سلام من یک دختر ۱۵ ساله هستم امسال باید تایین رشته کنم😭 به تاریخ،ریاضی ،علوم مخصوصا فیزیک و بدن و اینا ، داستان نوشتن ،مجری گری و مشاوره دادن علاقه دارم و توشون عالیم .نمی دونم باید تجربی برم یا ریاضی مامانم می گه ریاضی توش اینده نیست همه بیکارند باید بری تجربی . عاشق ساخت چیز های جدیدم . از رباتیک خیلی خوشم میاد چون ربات می سازنند از کارای ازمایشگاهیم خیلی خوشم میاد اونم چون چیزایی رو کشف می کنیم و می سازیم . راستی شاید زیاد مربوط نباشه ولی خیلی احساسیم یعنی نه خیلیا ، با یک چیزی اوج می گیرم می رم تو حس بعضی وقتا هم جو می گیرتم . نظرتون چیه من باید چ رشته ای برم ؟😩

 29. زهرا می گوید

  سلام من کلاس نهم هستم و نمراتم هم همیشه عالی بوده. به پزشکی علاقه دارم و برای همین می خوام به رشته تجربی برم اما از طرفی هم نمیدونم که من روحیه پزشک شدن دارم و از خون و این‌چیزا نمی ترسم یا نه اما رشته عکاسی رو هم دوست دارم اما اطرافیان بهم میگن که تو با این‌نمرات بالا حیفی و این رشته رو نرو الان من موندم چیکار کنم و چه رشته ای برم لطفا کمکم کنی🙏

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام زهرا
   معمولا اغلب انسان ها توانایی تطبیق خود با شرایط جدید را دارند و این که از خون بدتان بیاید بعد از مدتی برطرف خواهد شد مگر در شرایط خاص که افرادی هستند که با دیدن خود به شدت بدحال می شوند و نمی توانند ارتباط برقرار کنند که این افراد خیلی کم هستند البته می تونید خودتون را در شرایط کوچولو هم قرار بدید و یا از دوستان پزشک بپرسید.
   نکته دوم این که من بارها گفتم که یک انسان نباید صرفا با اعداد سنجیده شود که کدام رشته را انتخاب کند پس سعی کن احساس واقعی خودت یا همان علاقه واقعی را در زیر سایه ترس از حرف دیگران و .. پنهان نکنی.
   برای کشف علاقه هم می تونی فیلم کشف علاقه را تهیه کنی که لینکش در زیر هست
   کشف علاقه واقعی (کلیک کنید)

 30. زکیه می گوید

  میشه وقت مشاوره گرفت؟ اینجا اینجوری هست؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   بله، از طریق واتساپ یا پیامک ۰۹۱۷۱۰۹۴۱۴۹ هماهنگ کنید.

 31. hiva می گوید

  سلام وقت بخیر
  من دوازدهم تجربی هستم و امسال کنکور دارم
  از سال دهم خیلی با اشتیاق درس میخواندم و نمره های خوبی داشتم ولی از سال بعد هرچه میگذشت علاقه ام به درس خواندن کمتر میشد تا الان که از درس خواندن بیزار هستم البته آموزش آنلاین هم بی تاثیر نیست
  امسال بیشتر تلاش کردم که خودم را بشناسم و بفهمم علاقه ی واقعی من چیست و برای چه کاری به وجود آمده ام ولی به نتیجه ای نرسیدم
  من روحیه ی پزشک شدن را دارم چون با صحنه هایی که پزشکان هر روز میبینند کاملا عادی برخورد میکنم و این مسائل برایم ترسناک و چندش نیست ولی با این وضعیت بیزاری از درس نمیتوانم به پزشک شدن فکر کنم
  همچنین به علم متافیزیک علاقه ی زیادی دارم و خودم خود به خود به سمت آن کشیده شدم
  ولی ذهنیت دیگری که دارم میگوید هر فرد برای “کاری که در بچگی به آن علاقه نشان میداده” ساخته شده
  و من در کودکی به دنبال ساختن کار دستی های جدید بوده ام
  اکنون من خیلی سردرگم هستم و نمیدانم برای چه کاری ساخته شده ام و علاقه ی واقعی من چیست امکان دارد مثال هایی که گفتم علاقه ی واقعی من نباشند ولی من اینها را تجربه کردم
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید 🙂

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   هیچ دلیلی ندارد که آن چیزی که ما در بچگی انجام می دادیم حتما در بزرگ سالی نیز باید به آن علاقه داشته باشیم. مثلا اغلب بچه ها اسباب بازی های خودشان را باز می کنند که ببیند در آن چه اجزایی وجود دارد و با این تفسیر این بچه باید به یک مهندس برق یا مکانیک تبدیل شود اما در بزرگ سالی ممکن است به نقاشی، روانشانسی و … علاقه مند شود. بنابراین کارهای کودکی دلیل قاطع برای بزرگسالی نیست. نکته دیگر این که علت های سردرگمی زیاد هست. ممکن است علاقه شما در پشت حرف های دیگران گم یا پنهان شده باشد و .. که برای پیدا کردن دلیل اصلی آن می توانید از بخش مشاوره هماهنگی کنید.

 32. تسنیم می گوید

  سلام مجدد
  وقتی فکر میکنم متوجه میشم که روانشناسی و فلسفه را خییییلی بیشتر از سایر رشته ها دوست دارم

 33. تسنیم می گوید

  سلام
  وقت بخیر
  من امسال کلاس دهم هستم،و به اصرار مدیر دبیرستانمون و معدل بالایی که داشتم وارده رشته ریاضی شده بودم،درحالی که من اصلا تمایلی به این رشته نداشتم و هیچ منافاتی با سلایق من و خانواده ام نداشت!!!
  در واقع به گونه ای به خودم قبولانده بودم که من به این رشته علاقه دارم و موفقیت من در این زمینه حاصل میشود!!
  با گذشت مدتی کوتاه به آینده شغلی این رشته فکر کردم و متوجه شدم تحصیل در این رشته برای من بی فایده است!
  البته من تمام رشته ها را دوست دارم و معتقدم اگر از طریق هر شغلی بشود به مردم وطن خدمت کرد،بسیار مقدس و ارزشمند است.

  این را هم بگویم که به مسائل معنوی علاقه بسیاری دارم و به شدت مسائل فلسفی و روانشناسی،شعر و داستان های جالب و آموزنده را دوست دارم.«قبل از اینکه سواد داشته باشم شعر های کودکانه میگفتم و…»به هنر و نقاشی و طراحی خیلی علاقه مند هستم.

  در ارتباطاتم به افکار دیگران بسیار توجه میکنم و برایم رفتار هر شخص جالب و آموزنده یا در مواقعی ناپسند می آید…..
  از این رو میخواهم تغییر رشته بدهم به انسانی و حس میکنم موفقیت من در این مسیر است.
  اما متاسفانه گاهی با شنیدن اینکه فلانی دکتر یا مهندس شده احساس ناراحتی زودگذری به من دست میدهد و فکر میکنم من هم حتما باید پزشک یا مهندس یا …..میشدم تا به موفقیت برسم و این حس مرا آزار می دهد و میترسم این احساس منفی در آینده هم گاهی همراه من باشد و نگرانم در جایگاهی که در آینده قرار است آنجا باشم احساس رضایت نداشته باشم و همواره حس کمبود کنم که چرا من پزشک یا مهندس یا ….نشدم.
  البته خودم هم قبول دارم که آدمی نباید تا این حد تحت تاثیر حرف های دیگران قرار بگیرد و آنقدر حرف دیگران برایش مهم باشد که او را از علایقش دور کند.

  من از کلاس هفتم تا نهم فکر میکردم عاشق رشته تجربی و پزشکی هستم اما وقتی به این سن رسیدم احساس کردم این علاقه بیشتر به علت القای بیش از حد جامعه و مردم نسبته به این رشته مقدس صورت گرفته است.
  به قول خودتان علاقه به صورت ناگهانی به وجود نمی آید بلکه بعضا از ابتدا این علاقه در ما وجود داشته، شاید هم ما آن علاقه را تا کنون در وجودمان کشف نکرده باشیم!!

  با شناختی که از خودم تا الان پیدا کرده ام احساس میکنم فرا گرفتن علوم انسانی برایم خوشایندتر باشد.

  چه کارکنم که اراده ام قوی تر شود و بعضاً تحت تاثیر حرف های دیگران قرار نگیرم؟
  ممنون میشم راهنماییام کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام تسنیم
   این که اراده قوی داشته باشیم و حرف های دیگران روی ما تاثیر نداشته باشد در گذر زمان و با تفکر و کار کردن روی خودمان به وجود می آید. این که شما هدفی متعالی داشته باشی، این که خودت را دوست داشته باشی، این که روی عزت نفس خودت کار و تمرین کنی باعث می شود که از دیگران کمتر اثر پذیری داشته باشی.

 34. Reyhan می گوید

  سلام ، من ریحانم امسال انتخاب‌رشته برای دبیرستان دارم! راستش من همه سایتارو زیروروکردم ، همه‌مطالبو خوندم ، ولی واقعا نمیدونم به‌چی علاقه دارم!! خودم بین رشته‌ها ریاضیو تجربی روخیییلی دوست دارم ، ولی خب نه‌میتونم‌انتخاب کنم نه میدونم ایندشون چیه! اتفاقا اطلاعات کامل ازهمه رشته‌ها دارم حتی زیرگروهای رشته‌ها و … ، ولی نمیدونم چی‌دوست دارم ، ریاضیو دوست دارم ولی ریاضیم خیییلی خوب نیست ، به‌تجربی‌هم حس خوبی ندارم ، مشاورمدرسه میگه برو تجربی اگه ریاضیت خوب نیست!!! یعنی‌چی اخه؟ من واقعا نمیدونم چی‌دوست دارم!! حالم داره ازین سردرگمی بهم میخوره واقعا

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   این سردرگمی در نوشته هات هم مشخصه 🙂 چون اولش گفتی: “خودم بین رشته‌ها ریاضیو تجربی روخیییلی دوست دارم ” و در انتها گفتی: “به‌تجربی‌هم حس خوبی ندارم “. احساس می کنم که بیش از دیگران مشورت می گیری و وسواس به خرج می دی. ببین اگه شما با صد نفرهم مشورت کنی به نتیجه نمی رسی که هیچ تازه سردرگم تر هم خواهی شد چون هر فرد به جای این که علاقه شما را ریشه یابی کنه و به صورت اصولی شما را راهنمایی کنه از زاویه دید خودش میگه و سردرگم تر خواهی شد. و متاسفانه هنوز مشاورهای مدرسه از سنت قدیمی و غیر علمی استفاده می کنن و یک انسان با کلی پیچیدگی را فقط با یک نمره قضاوت می کنن.
   شما خودت با خودت باید کنار بیای یعنی خودت را خوب بشناسی و کمتر به نظر دیگران نگاه کنی. می تونی از آموزش های زیر استفاده کنی.
   فیلم آموزشی کشف علاقه
   کتاب ثروت درون
   یا رزرو مشاوره و ارسال پیامک به ۰۹۱۷۱۰۹۴۱۴۹

 35. هادی می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید بنده دانشجوی رشته کامپیوتر هستم.
  عارضم خدمتتون برای اینکه بتونم به یه سطحی از برنامه نویسی برسم که بتونم برای خودم درآمد کسب کنم، تقریبا ی سال با پشتکار و سختی زیاد بدون اینکه حقوقی دریافت کنم، تلاش کردم و به درآمد هم رسیدم. منتهی، الان که فکر میکنم، میبینم واقعا برنامه نویسی سایت اون چیزی نبود که من واقعا بدنبالش بودم. حتی اون موقع هایی که در تلاش این بودم که بتونم وارد عرصه برنامه نویسی سایت بشم، با دوستان که صحبت میکردم، من بهشون گفتم که این کار فقط بخاطر درآمدش میخوام انجام بدم، یعنی دوست ندارم که نهایت من این باشه. منتهی الان واقعا بی علاقه هستم در این زمینه، با اینکه درآمد دارم ولی احساس میکنم که این کار من با عشق انجام نمیدم. قبل از اینکه رشته مهندسی کامپیوتر رو انتخاب کنم علاقه زیادی به امنیت و حفاظت داشتم، و اخیرا نیم نگاهی به این ماجرا انداختم ( با توجه به اینکه شما فرموده بودید اون برنامه ای که گوشه ذهن هست در مسیرش خودمون قرار بدیم ) ببینید، مهندسی امنیت واقعا پیش نیاز های زیادی میخواد و یک عرصه کاملا بزرگ و مجزا هست که حداقل باید ۱ سال دیگه با پشتکار زیاد روی این ماجرا وقت بذارم و تلاش کنم تا بتونم به سطح قابل قبولی از این موضوع برسم، با اساتید دانشگاه هم که در این مورد صحبت کرده بودم، استاد نرم افزار بمن گفت که تو در این مسیر ۵۰ درصد راه رفتی چرا میخوای این کار ول کنی و بچسپی به ی کار دیگه و از اول شروع کنی و با استاد شبکه ( درسی که میشه گفت قدم اول برای مهندسی امنیت هست ) صحبت کردم نظر خاصی نداشتند، میشه گفت نظرشون این بود که یک برنامه نویس میتونه ی مهندس امنیت نسبی هم باشه، حالا ازاین موضوع بخواییم بگذریم اساتید دیگه ای هم داشتم که به من پیشنهاد دادن که میتونم بحث بهینه سازی الگوریتم هارو ادامه بدم ( با توجه به اینکه درسم خوب هست ). این موضوع رو هم باید خدمتتون عرض کنم که من برنامه نویسی رو دوست دارم و از اینکه وارد این عرصه شدم ناراحت نیستم، حتی از این موضوع که الان برنامه نویس سایت هستم هم، ناراحت و پشیمون نیستم، منتهی من به دنبال کاری هستم که بشه از من چیزی باقی بمونه تا اسمم در این عرصه فراموش نشه، الان واقعا سردرگم هستم و نمیدونم که در این زمینه ها کدومش واقعا دوست دارم انجام بدم یعنی وقتی لپ تاپم روشن میکنم حتما اون کار انجام بدم ( چون در حال حاضر سعی میکنم از تمرکز و نوشتن کدهای مرتبط با برنامه نویسی سایت دوری کنم ).
  ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام هادی
   منم عارضم خدمتت 🙂 که برای قرار دادن خودمون در مسیر تجربه نیاز نیست حتما به درجه استادی برسی و بعد متوجه شوی که این کار درست هست یا خیر، حتی گاهی اوقات با یک ماه تست کردن هم متوجه خواهی شد که اوضاع از چه قرار هست. نکته دیگه این که برای کشف علاقه مسیر خودشناسی را انجام بده که روشش را همان طوری که گفتم می تونی از آموزش های سایت استفاده کنی. حتی می تونی فعلا برای کسب درآمد برنامه نویسی را دادمه بدی و از طرفی به علاقه واقعی خودت هم برسی و اگه متوجه شدی داری از علاقت درآمد هم کسب می کنی کلا روی علاقه ات متمرکز شوی.
   اگه صفحه اینستای ما را هم دنبال کنی نکاتی درباره خودشناسی گفتم و خواهم گفت. آدرسش توی باکس بالا همین صفحه هست.

 36. بانو می گوید

  سلام خداقوت
  ۲۲ سالمه امسال دیگه فارغ التحصیل رشته فقه وحقوق میشم.میخوام ازمون وکالت بدم اما دوست ندارم تمام وقتمو بذارم صرف اینکه وکیل بشم دلم میخواد یک شغل دیگه هم در کنارش داشته باشم.اما نمیدونم سمت چی برم؟برم سمت بازار خرید و فروش مثل بوتیک برم اشپزی برم عکاسی؟به چی علاقه دارم من؟اصلا ارشد بخونم نخونم؟
  اگه راهنمایی کنید یک دنیا ممنون میشم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   سعی کن کاری انجام بدی که علاوه بر اینکه برات درآمد داره علاقه هم داشته باشی که زود ازش خسته نشی. کتاب ثروت درون را بخون تا هم خودت را بشناسی و هم علاقت را پیدا کنی.

  2. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   سعی کن کاری انجام بدی که علاوه بر اینکه برات درآمد داره علاقه هم داشته باشی که زود ازش خسته نشی. کتاب ثروت درون را بخون تا هم خودت را بشناسی و هم علاقت را پیدا کنی.
   راستی مقاله زیر هم مطالعه کن.
   ارشد بخونم یا برم سرکار یا …

 37. Mahshid می گوید

  بله درسته
  خیلی متشکرم بابت توضیحاتتون🙏🏻🌹

 38. Mahshid می گوید

  بله درسته
  خیلی ممنون از توضیحات مفیدتون 🙏🏻🌹

 39. شیدا می گوید

  سلام…خسته نباشید…
  من تا حدودی می‌دونم کارهای مورد علاقم چه چیزهایی هستند ،اما مشکلم اینجاست که کدومشون را ادامه بدم و آیا این که واقعا دوستشون دارم یا فقط ظاهر جذابی دارند؟
  یکی از علایق من یادگیریه، و مهم نیست چه زمینه ای باشه، مثلا ورزش ، پزشکی ،هنر ، زبان و….یعنی به همه چیز علاقه دارم و تصمیم گیری برای اینکه کدام را ادامه بدم برام خیلی سخته..
  من الان سال دوم رشته برق هستم و به نظر هم جذاب میاد و جای پیشرفت زیادی داره،‌ ولی حس میکنم واقعا اون چیزی نیست که من باید براش وقت صرف کنم و فقط یکی از شاخه هاییه که یادگیری و کسب اطلاعات در موردش جذابه
  به طور کلی و خلاصه مشکلم اینه که همه چی را دوست دارم ولی دلیل و انگیزه کافی برای ادامه هیچ کدوم ندارم و صرفا برام از نظر یادگیری جذاب هستند..پیشنهاد شما چیه؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام شیدا
   ممکنه شما جزو افراد چند پتانسیلی (چند استعداده) باشید که در کتاب ثروت درون بهش پرداختم. می تونی از یادگیری های متفاوتی که هست با هم ترکیب کنی و یک نوآوری جدید داشته باشی. می تونی به دیگران یاد بدی و البته می بایست دلیل بی انگیزه بودنت را هم پیدا کنی که در آموزش انگیزه پایدار علت های زیادی همراه با راه حل گفتم که می تونی استفاده کنی. لینکش هم زیر گذاشتم:
   افزایش انگیزه پایدار

 40. Mahshid می گوید

  سلام خیلی ممنون از مطالب مفیدتون
  من مهشید هستم ۱۷سالمه و سال ۱۴۰۰ کنکور رشته تجربی دارم
  من به تجربی علاقه چندانی نداشتم و تقریبا میشه گفت با اصرار خانواده ام وارد این رشته شدم
  چون انسانی و ریاضی که اصلا مطابق میلم نبودن ولی فنی دوست داشتم (اینم بگم که حس میکنم کلا به رشته های فنی و کار کردن و انجام دادن یه فعالیت برام خیلی جذاب تر از حفظ کردن فرمول شیمی فیزیک ریاضیه)
  فنی نرفتم چون خانواده مخالف بودن و منم هم برای رفتن به رشته فنی هدف خاصی نداشتم و فقط میدونستم که دوسش دارم
  من نمره هام همیشه خوب بود و مجاز به انتخاب همه رشته ها بودم به دلیل همین جو به وجود اومده (تو با این نمره های بالا حتما باید بری تجربی، فنی به دردت نمیخوره) رفتم تجربی
  دو سال اول بدون فکر کردن به کنکور گذشت در پاس کردن درس های مدرسه هم طبق معمول مشکلی خاصی نداشتم و نمره هام بالا بود بجز ریاضی که همیشه باهاش مشکل داشتم
  همین باعث میشد توقع خانواده بالاتر بره و برای کنکور و پزشکی و پیراپزشکی اصرار بیشتری بکنن
  الان سال آخرم اصلا انگیزه درس خوندن ندارم انگار که دنبال هیچی نیستم اصلا برام جذاب نیست حتی نمیتونم لای کتابامو باز کنم چون حس میکنم هیچ علاقه ای به کنکور و بعدش ندارم
  مدام ذهنم اطرافیانو سرزنش میکنه
  مدام فکرم میره به سمت کارهایی که همیشه دوست داشتم بکنم و نکردم به دلیل نداشتن وقت و درس خوندن یا حتی گفتن اینکه من که رشتم تجربیه چجوری برم سمت اون کار…
  در عین حال نمیدونم اگه به تجربی و پزشکی و… علاقه ندارم پس به چی علاقه دارم؟!
  میترسم…
  بنظرم طراحی و نقاشی و طراحی لباس و بازیگری جذاب میاد ولی نمیدونم آیا استعدادی در من هست؟موقعیت شغلی و درآمدش هم برام حائز اهمیته 🙂
  اگه هست و علاقه هم علاقه ای واقعیه چیکار کنم؟درحالی که فقط ۵ ماه به کنکور مونده و فشار خانواده
  سردرگمم نمیدونم چیکار کنم، خستم و ناامید
  ممنون میشم راهنمایی کنید🙏🏻

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مهشید
   در مورد خانواده که به شما فشار میارن یک فایل صوتی در انتهای همین صفحه قرار دادم که بتونید با خانواده بشنوید چون این مشکل خیلی هاست. از طرفی نیاز هست که برای خودشناسی و کشف علاقه خود اقدامی بکنید و فقط فکر کردن و این که احساس بدی داشته باشی کفایت نمی کند. به احتمال زیاد بعد از این که بدانند در کارهای دیگه هم استعداد و علاقه داری بپذیرند که با تو همراهی کنند. می تونید از فیلم های آموزشی زیر استفاده کنید و یا برای مشاوره وقت رزرو کنید.
   فیلم کشف علاقه
   فیلم کشف استعداد

 41. غزل می گوید

  پدر و مادرم خیلی دوست دارن که من تحصیل کنم پزشک یا دندان پزشک بشم و من خودمو خیلی مدیونشون می‌دونم و مهمترین هدف من آیه که حتی اگه پزشک نشدم باعث افتخارشون بشم اما نمی‌دونم چطوری و از چه راهی؟
  خیلیییی به رفتن به خارج از کشور فکر میکنم .من خیلی کماگرا هستم و همیشه بهترین هارو می‌خوام.بهترین دانشگاه خارج از کشور بهترین رشته پولسازترین رشته یا رشته ای که جایگاه اجتماعی بالایی داره .خواستن بهترین هرچیز خیلی کلیه برای همین خیلی گیج شدم و دقیق نمی‌دونم از زندگی چی می‌خوام.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام غزل
   هر کار بزرگی که انسان خواهان آن است از یک رویا و تصویر ذهنی شروع می شود و این تصویر ذهنی باید شفاف باشد که بدانیم چه کار باید بکنیم. اما نکته مهی که خیلی از افراد آن را بی اهمیت می شمرند این هست که وقتی هدفی بزرگ دارند فکر می کنند که در یک یک هفته و یا یکی دو ماه و یا نهایتا تا یک سال آینده به آن برسند اما باید بدانیم که هدف های بزرگ از قدم های بسیار کوچکی تشکیل شده که شاید به چشم نیاید مثل بدن ما که از سلول و حتی جزئیات ریزتری تشکیل شده است. و دقیقا همین جاست که فریب می خوریم و سردرگم می شویم. اما نگاه درست تر این هست که برای رسیدن به هدف بزرگمان باید از قدم های کوچک ولی متوالی شروع کنیم هر چند که در ابتدا موفقیت زیادی کسب نکنیم. مثلا باید خودمان را بشناسیم و سمت و سوی خودمان را تشخصی دهیم که این کار با خودشناسی انجام می شود.
   راستی توی همین سایت کلی مقاله رایگان و یا محصول آموزشی هست که می تونی به خوبی ازشون برای خودشناسی استفاده کنی.

 42. غزل می گوید

  سلام
  ممنون بابت مطالب مفیدتون
  من ۱۸ سالمه و به تازگی دیپلمم رو گرفتم پارسال کنکور دادم ولی هیچی براش نخوندم تصمیم گرفتم امسال کنکور بدم بازهم هیچ انگیزه‌ای ندارم و اصلا درس خواندن رو دوست ندارم.البته ذکر کنم در مدت تحصیلم همیشه شاگرد اول بودم و معدل دیپلمم۱۹.۸۷شد.اما حالا که مدرسم تموم شده حس میکنم آزاد شدم و دوست ندارم درس بخونم دلم میخواد کاری انجام بدم دنبال علاقم برم ولی به شدت حس پوچی میکنم شاید افسرده شده باشم.
  خانوادم فکر میکنن من درس میخونم اما من درس نمی‌خونم و همین این حس رو بهم میده که به اعتمادشون خیانت میکنم.
  واقعا نمی‌دونم باید چکار کنم و دنبال چکاری برم ؟
  به بازیگری علاقه دارم اما بازم خیلی بهش مطمئنم نیستم .
  خیلی سردرگم و کلافه ‌‌‌‌ام.امیدوارم بتونم از این وضع رها بشم.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام غزل
   به یاد داشته باشیم که ما آدم ها ممکنه به کاری علاقه داشته باشیم اما گاهی وقت ها انگیزه خودمون را از دست بدیم و یا تفاوت داره با این که از کاری هیچ وقت خوشمان نیامده و نخواهد آمد. اگر انگیزه خودتون را فعلا از دست دادید و یا انگیزه شما کم شده می تونید از آموزش ایجاد انگیزه پایدار که لینکش در زیر هست استفاده کنید. این فیلم صرفا جملات انگیزشی نیست و به صورت اصولی تمام جوانب بی انگیزه بودن حتی مثل تاثیر غذا بر روی بی انگیزه بودن بررسی شده است.
   فیلم افزایش انگیزه پایدار(بر فراز قله انگیزه)

 43. فرزانه می گوید

  سلام و وقت به خیر.
  من سومین کنکور تجربیمه امسال و واقعا خیلی فرسوده و خسته شدم به خاطر کنکور.تو تیزهوشان درس خوندم و تمام سالهای راهنمایی و دبیرستان رتبه اول مدرسم بودم با معدل ۱۹.۹۰به بالا.یه مدت طولانی خبرنگاری و تدریس کردم و کلا آدم خیلی اجتماعی هستم و مهارت خیلی بالای بیانی دارم و به سخنرانی و ادبیات هم خیلی علاقمندم و از طرفی خیلی به یادگیری مطالب جدید علاقه دارم و برام اولیت همیشه تحصیلمه یعنی دوست دارم کاری که واقعا براش به دنیا اومدم رو انجام بدم.خانوادم و معلمام اصرار دارن که پزشک یا دندانپزشک خوبی میشم.و خودم هم خوشم میاد که پزشک یا دندانپزشک کودکان باشم اما من خیلی روحیه ی حساس و لطیفی دارم در عین حال زیاده خواهم و واقعا بهترین درآمد و امکانات زندگی رو میخوام راه رو گم کردم همش با خودم میگم که نکنه اگر دکتر شم اشتباه تشخیص بدم یا نتونم به کسی کمک کنم و این افکار مانع درس خوندنم میشه.تنها چیزی که در مورد خودم میدونم و مطمئنم اینه که خیلی دوست دارم موفق ترین باشم همیشه و دوست دارم با بچه های کوچیک وقت بگذرونم و بچه ها هم خیلی دوستم دارن اما واقعا نمیدونم که تحمل بار سنگین پزشکی رو دارم یا نه…. امکانش هست من رو راهنمایی بفرمایین؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام فرزانه
   خودگویی های منفی در هر انسانی وجود دارد. این افکار می آیند و می روند و زیاد مهم نیستند که بخواهیم به آن توجه کنیم. شما در دانشگاه آنقدر یاد خواهی گرفت که اشتباه تشخیص ندی و دورهای زیادی خواهی گذراند. پس نگران آن ها نباش و به درس خواندنت ادامه بده.

 44. فربد می گوید

  سلام ممنون از مطلب خوبتون .
  من دانش آموز پایه ی نهم هستم ، مشکلم اینه که اصلاً نمی دونم به چه رشته
  ای یا چه ورزشی یا چه سازی علاقه دارم .
  تا الآن معدل های پایانیم ۲۰ بوده و از لحاظ درسی مشکلی ندارم ؛ ولی احساس پوچی می کنم و فکر می کنم فقط دارم بی هدف درس می خونم .
  حتی نمی دونم توی چه زمینه ای استعداد دارم و این واقعا داره اذیتم
  می کنه !
  چون باید زیاد درس بخونم هم باید تمرکزم کامل روی درس باشه و نمی تونم کارهای مختلف رو امتحان کنم .

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام فربد
   می تونی کتاب ثروت درون را از همین سایت تهیه و دانلود کنی. کلی مطلب درباره کشف علاقه و استعداد و نحوه به کارگیری آن توی کتاب هست و مسیر را برات شفاف تر میکنه.

 45. Maryam می گوید

  سلام روزتون بخیر
  من به رشته دبیرستانم یعنی خیاطی لباس شب و عروس اصلا علاقه ای نداشتم.یادمه روزای اول خیلی افسرده بودم ازینکه رفتم به این رشته.و حالا من سال دوازدهم خیاطی لباس شب و عروسم.احساس میکنم علاقه ایجاد شده تو این دو و نیم سال.اونم به طراحی لباس نه خیاطی.این سالا بااین فکر گذروندم که دانشگاه میرم طراحی لباس رو میخونم نه خیاطی.اما الان که هنوز دانشگاه هم نرفتم نمیدونم واقعا علاقم همینه یا نه.طراحیم خوبه و دوسش دارم اما فک نمیکنم این همه چیز باشه.چون من تاقبل کلاس دهم به هر رشته ای فکرمیکردم بجز طراحی لباس. همچنان دوست دارم در دانشگاه طراحی لباس و در دانشگاهای خارج مد و فشن بخونم اما به خودم شک دارم که واقعا راه من اینه یا ن(چون علاقم کم کم بوجود اومد.یعنی از اول به این رشته فکر نمیکردم).کمکم کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مریم
   شما در متنی که نوشتی چندین بار واژه طراحی لباس توش اومده که نشان از علاقه شما به این کار هست. پس ادامش بده. نگرانی و ترس همراه همه هست.

 46. سپیده می گوید

  سلام ببخشید من خودم درسام تا دهم افتضاح بود از دهم به بعد عاشق خبرنگاری شدم و درسام عالی شدن خودمم تعجب کرده بودم از این نمرات با اینکه زیاد درس نمخوندم اصلا اهل تقلب نیستم ولی همه نمرامم عالی موضوع اول اینهکه وقتی بیست میگیرم فکرمیکنم که شانسی این نمررو گرفتن و این طرز فکر تا الان با منه و یجورایی به خودم شک دارم اما الان که دوازدهممم فهمیدم خبرنگاری درامد انچنان نداره چون درامد شغلیم براممهمه شایدفقط از ظاهر عاشق خبرنگاری شدم اما الان واقعااا هدف ندارم یبار مگم برم رشته مدیریت یبار مگم نمتونم الان سردر گمم واقعا نمدونم چکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام سپیده
   ببینید این که خودتان باور ندارید که نمراتتون خوب شده مربوط به عزت نفس شما هست که باید تقویت بشه. اما برای نجات از سردرگمی باید روی خودشناسی خودتون کار کنید و بدونید که شما چه توانمندی، علاقه و … داری تا بتونی برای خودت تصمیم بگیری.
   اگه تمایل داشتی می تونی کتاب ثروت درون را که در همین سایت هست را تهیه و دانلود کنی و یا وقت مشاوره داشته باشی.

 47. کوثر می گوید

  سلام خوبین ؟
  من در حال حاضر دانشجوی سال پنج دندانپزشکی هستم
  خیلی ها بهم میگن آرزوی خیلی هاست که جای تو باشن
  ولی راستش خودم انگار کلا تو این دنیا نیستم انگار متوجه نیستم دارم چه درسی میخونم انگار گیجم حواسم نیس انگار خیلی وقته مردم و فقط جسمم داره نفس میکشه نه انگیزه ای نه علاقه ای نه واکنشی به چیزی هیچیییی
  خسته شدم از این وضع نمیدونم باید چکار کنم
  روزام فقط همینطور می‌گذرن
  در کل خیلی خیلی کم حرفم و اینم خیلی اذیتم می‌کنه…

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام کوثر
   کاملا درسته، رضایت قلبی و رسیدن به یک معنا در زندگی با موفق بودن فرق دارد. موفق بودن نمود بیرونی دارد که همه میتونن ببینن اما رضایت درونی فقط خودت درکش میکنی. باید دنبال چیزی باشی که دوسش داری و حداقل بتونی در کنار درسی که می خونی انجام بدی که حال درونی بهتری داشته باشی. اگه تمایل داشته باشی در جلسات مشاوره می تونی برای پیدا کردن رسالت زندگی با من در تماس باشی. ایمیلم هم توی همین صفحه هست.

 48. Mona می گوید

  سلام مجدد ممنونم از پاسختون
  یعنی بازیگری رو نمیتونم ادامه بدم در کنار فیلمنامه نویسی؟!
  چون دارم بیشتر تحقیق میکنم و روزومه بازیگرا رو میخونم ببینم از کجا شروع کردند و وارد این عرصه شدند!
  تا بتونم از یه راهی به علاقه خودم برسم هم به فیلمنامه نویسی و هم بازیگری!
  بازیگری رو نه فقط شهرتش رو میخوام نه چیز دیگه ای و فقط به بازیگری علاقه دارم و همچنین فیلمنامه نویسی
  و جدیدا به وکالت هم علاقه مند شدم
  واقعا سردرگم شدم نمیدونم چی کار کنم! اگه راه حل دیگه ای دارید ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مونا
   بله بازیگری و فیلم نامه نویسی با هم ارتباط نزدیکی دارن. برداشت من این بود که شما برای بازیگر شدن یک سری موانع دارید و به همین خاطر گفتم فیلم نامه نویسی را می تونید انجام بدهید. اما دو تا نکته مهم که یکی در حیطه کاری من هست و دیگری خیر.
   نکته اول اینکه شما اگه قرار باشه عالی شوید بهتره روی یکی از این دو موضوع تمرکز کنید یا بازیگری یا فیلم نامه نویسی (حداقل در ابتدای راه)
   اما نکته دوم اینکه چون کار بازیگری و فیلم نامه نویسی یک کار تخصصی هست بهتره با اهل خودش هم مشورت داشته باشید.

 49. Mona می گوید

  سلام و عرض ادب خدمت شما
  من در حال تحصیل در پایه دهم و رشته ادبیات و علوم انسانی هستم ولی علاقه به بازیگری و هم احساس میکنم استعداد دارم و قراره در کنار درسم اونو دنبال کنم و کلاسهای آزاد بازیگری شرکت کنم ولی یکی یه روز تو خونواده به من یه حرفی زد گفت:این بدرد خونواده ما نمیخوره!! و به کل مایوسم کرد و کلی ناراحت شدم ولی الان عقلم سر جا اومد که نباید به حرف دیگران گوش بدم و از علاقم دست بکشم! و با توکل به خدا باید دنبالش کنم در کنار درسم!!
  ولی من مطمئنم موفق ترم هم تو رشته انسانی و هم تو بازیگری
  و همچنین در عرصه فیلمنامه نویسی، و خداروشکر پدر مادرمم کلی استقبال کردند که در کنار درسم ادامه بدم و دنبال علاقم برم! البته قبلا اونا هم مخالف بودن!و تازه موافقت کردند.چون کلی باهاشون حرف زدم.
  اگر شما راه حلی دارید ممنون میشم که کمکم کنید با تشکر از شما.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مونا
   چون رشته ادبیات هستی و به فیلم نامه نویسی هم علاقه داری بسیار عالی هست و می تونی با افزایش دانشت توی این حوزه بدرخشی

 50. Hana می گوید

  سلام من به نجوم خیلیییییییییییییی علاقه دارم و دارم براش تا اونجایی که میتونک تلاش میکنم ولی بعضی موقع میگم آخه من چطور بهش برسم یا ی چیزایی میاد تو ذهنم و کلا نا امید میشم اصلا اینقد که نجوم دوست دارم ولی وقتی یک چیزی درمورد نجوم میبینم میگم کی حوصله داره بخوانه نمیدونم این علاقه ی واقعی من هست یا نه ممنون میشم بهم بگید چیکار کنم🙏🙏🙏

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام هانا
   هر رشته علمی یه بخش های جذاب عملی داره و یه سری چیزای تئوری. اگه واقعا علاقه دارید می بایست زیاد اهل مطالعه و تحقیق باشید.

 51. Asal می گوید

  سلام، خیلی خیلی ممنونم
  بیانتون خیلی زیباست و هیچ جا ندیده بودم که مطالب رایگان و انقدر مفید رو در اختیار مردم بزارن.💛💛سلامت و موفق باشین💛💛

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   ممنون از شما امیدوارم موفق و بهترین خود باشید

 52. Amin می گوید

  سلام میخواستم یه راهنمایی ازتون بگیرم میخواستم بدونم که من نسبت به ریاضی تنفر داشتم چون توش ضعیف بودم و در دبیرستان درسای زیست و شیمی رو خیلی دوست داشتم برا همین کنکور تجربی دادم و میخواستم که پزشکی بخونم ولی متأسفانه نشد و خانواده ام بهم گفتن انتخاب رشته کن پشت کنکور موندن واسه پزشکی ارزشی نداره منم انتخاب رشته کردم با اقوام مشورت گرفتم از بین رشته های فیزیو و پرستاری و اونا گفتن پرستاری خیلی سخته و از اینجور حرفا و من چون دوست داشتم برم خارج که دیدم این شغل پرستاری رو همه جای دنیا میخان و این برام انگیزه ای شد که برم تو این رشته و حالا که وارد این رشته شدم و با سختی های آنها مواجه شدم ناراضی شدم از خودم و چون که من به شدت روحیه ام حساسه و مثلا اگه شاید یه بیماری پرخون باشه یا مثلا زخم های خیلی بدی داشته باشه من حالم خیلی بده میشه و با یکی از اقوام مون که پرستاره صحبت کردم گفت که برات عادی میشه و حالا نمیدونم چکار کنم آیا واسه آرزوم که رفتن به خارج هستش میتونم این رشته رو ادامه بدم؟؟؟ چون آخه. من خودم به رشته های تحقیقاتی که یه چیز جدیدی ابداع میکنن علاقه دارم مثه نانو تکنولوژی پزشکی ولی متأسفانه این رشته جز رشته های ارشد محسوب میشه آیا میتوانم دوام بیارم چکار کنم ؟ به خانواده ام هم گفتم که بیان انصراف بدم ولی قبول نمیکنن خب تنها امیدی که دارم اینکه برم خارج و واقعا دوست دارم که به خارج بروم و ممنون میشم راهنمایی کنین چکار کنم خیلی افسرده شدم والان که تو ترم یک هستم کلا نا امیدم (درسام رو دوست دارم مثلا بیوشیمی یا فیزیولوژی) ولی خب به شدت حالمم بهم میخوره و روحیه حساسی دارم و اصن نمیدونم از پس کارای سخت این رشته بر میام یا نه؟؟ ممنون میشم که راهنمایی بفرمایید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام امین
   معمولا این طور هست که کاربرد رشته ها جذاب هست مثلا اختراع یک ربات جذاب هست اما خواندن رشته ریاضی و یا کامپیوتر در دانشگاه شاید جذابیت نداشته باشه، یا وقتی توی یه فیلم می بینی که یه پزشک تونسته جان یه نفر را نجات بده جذاب هست اما پاس کردن درس های زیست و یا حل معادلات شیمی شاید آنقدر جذاب نباشه. درباره پرستاری هم همین قاعده وجود داره این که شما به خون یا چیزای دیگه عادت می کنی باید صبر کنی ببینی که دیگر همکلاسی هات چه مدت طول میکشه که باهاش راحت باشن و اگر متوجه شدید که شما اصلا نمی تونید این کار را انجام بدید بهتر که به فکر تغییر رشته باشید. نکته دیگه اینکه در هر کاری سختی های خودش را داره و همان خارج رفتن نیز به همین صورت هست. پس باید باانگیز و محکم قدم های اولیه که علاقه دارید را بردارید تا در خارج از کشور هم بتونید راه خودتون را ادامه بدید.
   اگر نیاز به مشاوره دارید می تونید به شماره ۰۹۱۷۱۰۹۴۱۴۹ از طریق واتساپ پیام دهید.

 53. محمد سایری می گوید

  سلام من میخام تکمیل ظرفیت ثبت نام کنم رشته کاردانیم الکترونیک بود ک‌تموم شد و دوسش نداشتم و میخام عوض کنم اصلا گیج شدم نمیدونم چیکار کنم راه تماس با شما رو میشه بهم بگید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام محمد
   می تونی از طریق پیامک یا واتساپ با شماره ۰۹۱۷۱۰۹۴۱۴۹ پیام بفرستید.

 54. فاطمه می گوید

  با سلام و خسته نباشید. من ۱۴ سالمه و کلاس نهم میخونم و سال بعد برای دهم میخوام انتخاب رشته کنم.. آمم.. من حتی نمیدونم توانایی هام چی هستن.. و همینطور علاقه هام (که اونو با استفاده از راه حلی که گفتین بهش رسیدگی میکنم) اما مثلا من میام یه رشته رو در نظرمیگیرم و وقتی به درساش نگاه میکنم دلمو میزنه و چیزی کنارش که بهش علاقه داشته باشم و دلم به اون درس خوش باشه.. از یه طرفیم قصدم مهاجرته و به خاطر همین در نظر گرفتن این که به اون رشته علاقه دارم و آیا تواناییشو دارم و از طرف دیگه ای به درد آیندم میخوره یا نه انتخابمو سخت میکنه.. میشه راهشو بگین؟ واینکه میشه بگین تو گوگل یا یوتیوب چی سرچ کنم تا برام فیلمایی بیاد ک بتونم بیشتر با اون شغل اشنا شم؟ ممنون

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام فاطمه
   من متن شما را خوندم ولی خوب و درست متوجهش نشدم. آخرش گفتین می خوام با شغل آشنا بشم. چه شغلی منظورتون هست؟ نکته دیگه این که متاسفانه هر رشته ای کتاب ها و دروس غیر جذابی داره که باید پشت سر بگذارید. در مورد کشف توانایی و علاقه هم توی همین سایت بخش محصولات سایت که برید آموزش های خوبی ضبط کردم که می تونید تهیه و دانلود کنید مثل فیلم کشف علاقه یا فیلم کشف نابغه درون که درباره استعدادیابی هست یا یه فیلم دیگه که در مورد این هست که چطور علاقه و استعدادمان را به کار مورد علاقه و درآمدزا تبدیل کنیم که اسمش هست رسیدن به شغل رویایی و …
   اگه نیاز به راهنمایی هم داشتید می تونید بپرسید.

 55. زهرا می گوید

  خیلی ممنونم آقای رزم جو بابت حرف های زیبایی که بهم زدید و باعث شدید انرژی خوبی بگیرم من درباره یه رشته فکر کردم و تحقیق کردم و کسی رو بیدا کردم که علایقش خیلی شبیه به منه و اونم داره همین رشته رو میخونه رشته مهندسی انرژی دانشگاه امیر کبیر از وقتی بهش فکر میکنم کلی ایده برای اختراع به سرم زده حس میکنم خود واقعیمم اون تیکه ای که گم کرده بودم رو بیدا کردم ولی چیزی که هست بهم میگن این رشته بازار کار نداره و توی ایران که اصلا کار نیست براش نظر شما چیه؟ من همونیم که سال ۹۸ کنکور داده بودمو سال ۹۹ باز کنکور داده بودم وقبول نشده بودم چون نمیخوندم و ……..

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام زهرا
   نکته اول اینکه به نظرم برای بازار کاری که گفتین بیشتر تحقیق کنید چون این رشته ای هست که تقریبا نوپا هست و جای کار داره. نکته دیگه این که منظورتان از بازار کار برای خودتان شفاف کنید چون اگر واقعا علاقه دارید و به ویژه روی اختراع حساب باز کردید و حرفی برای گفتن داشته باشید می تونید پروژه های خوبی بگیرید ولی اگر منظورتان از بازار کار، کارمند شدن در یک اداره هست دقیقا نمی توانم بگویم که آیا این رشته برای شما مفید هست یا خیر و بستگی و به روحیات خودتان داره.

 56. Yeon می گوید

  سلام
  من کلاس هشتمم و سال بعد انتخاب رشته دارم.میدونم که الان فکر میکنید خیلی سنم کمه ولی خب واقعا سردرگمم.من مطمئنم که رشته تجربی میرم چون انگار دارم بین بد و بدتر انتخاب مکینم و به رشته انسانی و ریاضی اصلا علاقه اس ندارم.
  و مشکل اینجاست که نمیدونم میخوام چیکاره بشم و برای همینم هیچ هدفی ندارم.چند وقتیه که واقعا ذهنم درگیره که من میخوام چیکاره شم.مشکل اینجاس که نمیتونم تو این محیط ها قرار بگیرم که ببینم واقعا دوسش دارم یا نه
  واقعا خیلی نگرانم و ذهنم مشغوله
  حتی فکر میکنم که اصلا به هیچ چیزی علاقه ای ندارم…
  چیکار باید کنم؟🙂💔

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   خوشحالم که توی این سن داری به هدف و رسالت زندگی خودت فکر می کنی. اما به قول خودت می تونی رشته تجربی را انتخاب کنی و کار، حرفه و مهارتی هم که بهش علاقه داری در کنارش یادبگیری. اگر هر روز یک ساعت هم براش وقت بگذاری تا سه یا چهارسال دیگه که می تونی توی کاری که بهش علاقه داری و لذت می بری تبدیل به یک استاد بشی در اونم در سن کم. متاسفانه درسته که نظام آموزشی ما را مجبور میکنه که در چند رشته خاص درس بخونیم اما دنیا برای کسانی که عاشق کاری هستند بی نهایت هست و می تونی علاقت را دنبال کنی. بدون که آینده تو فقط رشته تحصیلی تو نیست…
   برای کشف علاقت هم اگه اهل مطالعه هستی کتاب ثروت درون یا اگر دوست داری یه فیلم آموزشی کامل ببینی می تونی از فیلم کشف علاقه ای که توی سایت گذاشتم تهیه و دانلود کنی. لینکش هم پایین قرار می دم.
   فیلم کشف علاقه واقعی
   کتاب ثروت درون

 57. Niloofar می گوید

  سلام وقتتون بخیر. من مطلبی که گذاشته بودین رو خوندم ولی همچنان سردرگمم.
  من رشته ام ای تی هستش و ترم یک دانشگاه هستم.قبل کنکور به شدت واسه قبول شدن توی این دانشگاه درس میخوندم و دوس داشتم توی این دانشگاهی که الان درس میخونم قبول بشم.حالا که قبول شدم و تقریبا اواخر ترم اوله احساس میکنم اون علاقه ی اولیه رو ندارم. مدام با خودم میگم ینی من درس خوندنم از علاقه اس یا نه؟بیشتر دلم میخواست نقاشی دیجیتال بخونم اما بیشتریا گفتن هیچ پولی توش نیس. صرف نظر از اینکه هزینه ی تحصیلش زیاد بود. حالا با خودم فک میکنم من باید چیکار کنم؟تو ذهنم همیشه اینده ام رو توی مهاجرت کردن می بینم اما یه ترس درونی هم دارم نسبت بهش. نمیدونم میتونم این مسیر که بهش علاقه اولیه رو ندارم ادامه بدم یانه…

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام نیلوفر
   ترم یک معمولا درسهای عمومی هست که شاید زیاد با رشته تحصیلی ارتباط نداشته باشه و می تونید بررسی بیشتری کنید و از ترم بالایی ها هم بپرسید و یا سری به کتابهاشون بزنید. اما در کل بایستی یک مسیری برای خودتون داشته باشید. شاید این مسیر خارج از رشته تحصیلی شما باشه مثلا می تونید در کنارش کارهایی که علاقه دارید انجام بدید. نکته دیگه هم اینکه که پول ساختن توی یک رشته یا یک مهارت خیلی بستگی به ما داره. الان در هر رشته ای افراد بسیار ثروتمند و افراد بسیار بی پول هست و شما می تونید جزو دسته افراد ثروتمند رشته مورد علاقه خودتون باشید. برای کشف علاقه هم می تونید از فیلم آموزشی کشف علاقه واقعی استفاده کنید که در سایت هست.

 58. سارا می گوید

  اونقدر با برخی از این نظرها هم‌ذات‌پنداری کردم که دلم خواست نویسندگانشون رو بغل کنم :). ولی راه حل می‌دونید چیه؟ اینه که نگرشتونو عوض کنین:) حتا همین الان بجای اینکه فکر کنین این جمله‌ یک شعاره، یجور دیگه ببینینش. نگرشتون به این جمله رو هم بریزین دور. دنیا همیشه همون جوریه که تو می‌بینیش. تا حالا فکر کردین، شاید تمام این بحث ‘علاقه’ یک توهم باشه؟ تو این دنیا هیچ چیز پایدار نیست، هیچ نگرشی پایدار نمی‌مونه. همیشه یک راهِ دیگه‌ای هم برای دیدن اوضاع وجود داره. بیاین وضع رو اونجور که هست بپذیریم:) با احساسات نریم جلو چون شاید امروز من حس و حالم طوری باشه که نقاشی برام بهترین کار باشه اما فردا نه، اما ۲ و ۲ همیشه می‌شه ۴. پس تصمیمتونو بر اساس توهمِ “علاقه” نگیرید. بجای اینکه دنبال کاری باشین که بهش علاقه داشته باشین، یه کاری که می‌تونین انجام بدین رو انتخاب کنین و علاقه به اون رو در خودتون بسازین.
  چیزی تحت عنوان علاقه‌ی واقعی وجود نداره. فقط یه برچسبه که توسط ذهن شما ساخته می‌شه. پس چرا خودتون نمی‌سازینش؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام سارا
   ممنونم که نظرت را به اشتراک گذاشتی

 59. محمد می گوید

  سلام ممنون میشم به سوال هام جواب بدید
  من امسال براساس سوابق تحصیلی رشته ی انرژی خورشیدی دانشگاه مهاجرا قبول شدم اما به دلیل عدم تکمیل ظرفیت تشکیل نشد.
  می خواستم بدونم میتونم سال دیگه براساس سوابق تحصیلی دوباره دانشگاه قبول بشم؟!

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام محمد
   سوال شما بستگی به قوانین دانشگاه و نظام آموزش عالی داره که بهتره با سرچ یا تحقیق پاسختون را پیدا کنید. ولی اگه در مورد موارد دیگه که در مقاله ذکر شده سوالی دارید بفرمایید…

 60. محدثه می گوید

  سلام خسته نباشید
  اول میخاستم یه تشکر حسابی کنم من تاحالا سایتی ندیدم انقدر به کاربراش اهمیت بده
  من نوزده سالمه و امسال پشت کنکور موندم برای رشته ریاضی اما دبیرستان رشته تجربی خوندم و کنکور اولم رو هم تجربی دادم
  الان اوضاع درسا خوبه وبسیار ب فیزیک علاقه مندم اما همونطور که تو مقالتون گفتید، نمیدونمم علاقه کاذبه یا اصلی… حتی اگه یروزی متوجه بشم علاقه اصلیم هستش، از بازار کار و درآمدش میترسم چون بارها شنیدم و حتی خودم دیدم که رشته فیزیک درامد خوبی نداره کلن رشته های علوم پایه…. چون شغل مورد علاقم(که بازهم میگم نمیدونم واقعا مورد علاقمه یا نه) محقق شدنه و تو ایران اصلا جایگاه مالی و خوبی نداره، به بورسیه شدن فکر میکنم و ادامه تحصیل در خارج…. اوضاع مالی متوسطی داریم و بخاطر همین مشتاقم که بورس شم چون از پس هزینه های مهاجرت و شهریه دانشگاه های خارج و… نمیتونم بر بیام اما بازهم وقتی به ته ماجرا فک میکنم میبینم در نهایت باز هم به ایران برمیگردم و تهش در ایران قراره که زندگی کنم و پول دربیارم، بعضی موقعا حس میکنم خیلی تخیلی فکر میکنم و باید کمی واقع بین باشم ینی مثلن میتونم به تدریس کردن یا استاد و معلم شدن فکر کنم اما این چیزا سقف آرزو هام نیست و هدفام تو اینا خلاصه نمیشه… خیلی خلاصه بخوام بگم دنبال این هستم که آدم معمولی ئی نباشم مانند اطرافیانم که یه زندگی نرمال و بدون هیجان دارن با اینکه از نظر عاطفی و مالی اوکی هستن ولی زندگی عادی دارن…. همیشه از عادی بودن و بی سروصدا و بدون ریسک زندگی کردن بدم میومد ولی وقتی میبینم راه حلی جلو چشمم نیست ناامید میشم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام محدثه
   نکته اول اینکه اگه به چیزی علاقه پیدا کردیم و کمی تحقیق و تجربه هم کردیم خیلی وسواس نداشته باشیم که صد در صد باید علاقه مند باشم بنابراین حرکت کردن به سمت جلو خیلی مهمه. نکته دیگه این هست که باید برای خودتون اولویت بندی داشته باشید و به این سوال پاسخ بدید که دوست دارید یک محقق باشید و مثلا درآمد متوسطی داشته باشید ولی از کارتون لذت ببرید یا این که دوست دارید درآمد بالاتر و زیادی داشته باشید و مثلا صاحبت یک رستوران باشید؟ البته خیلی خوبه که هم به کاری علاقه مند باشیم و هم درآمد بالا داشته باشیم که امکان پذیر هم هست اما برای این که از سردگمی در بیاید نیاز هست قبلش تعیین تکلیفی با خودتون داشته باشید.
   مورد دیگه این که اگر یک سری اصول را بدانی تقریبا از هر کاری میشه به درآمد بالا رسید. مثلا الان معلمی هست که از یک پزشک درآمد بالاتری داره در صورتی که ظاهر باید پزشک درآمد بالاتری داشته باشه. پس در و رشته تحصیلی درسته مهمه اما تمام ماجرا نیست.

 61. Miss m می گوید

  سلام.
  من امسال سومین کنکورمو دادم ولی یه مشکلی وجود داره که باعث شده همچنان پشت کنکوری باقی بمونم!
  اونم‌اینه که من واقعا نمیدونم چی میخوام…هم به دبیری زبان انگلیسی علاقه دارم و هم به رشته هایی مثل بینایی سنجی یا روان پزشکی ولی نمیتونم علاقه قلبی و واقعیمو بفهمم…
  بخاطر همین هم همش تغییرهدف میدم و درست درس نمیخونم. من علاقه به مهاجرت تحصیلی دارم که میگن تو رشته های پیراپزشکی خیلی راحت تره و درعین حال قبولی برای دبیری زبان برام آسون تره.
  نمیدونم باید چیکار کنم😭کمکم کنید تصمیم بگیرم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   به نظرم از درون می دانید که به چه چیزی علاقه بیشتر دارید اما گویا برخی موانع هست که شما را سردرگم کرده، مثلا ممکن است شما به خاطر یک کسی که براتون عزیز هست مثل پدر یا مادر یا … بخواید رشته مورد تایید او را بخوانید یا اینکه صرفا به درآمد و آینده آن نگاه می کنید و ترس از آینده دارید. یک بار به قلبتان رجوع کنید و فارغ از هر چیزی بگویید اگر هیچ دغدغه مالی نداشتم، اگر هیچ توصیه ای از دیگران نبود و فقط می خواستم عاشقانه یکی را انتخاب کنم کدام رشته من خواهد بود؟ چند بار که در تنهایی این سوال را از خودتان بپرسید و به ندای درونتان گوش کنید به شما گفته می شود.
   حتما از این به بعد متمرکز روی یک هدف درس بخوانید که زیاد وقتتان بابت آزمون های مختلف گرفته نشود.

 62. melina می گوید

  سلام خدمت شما ممنون بابت توضیحات خوبتون
  من هنرستان رشته خیاطی لباس رو خوندم و تونستم امسال بدون کنکور با معدل ۱۹.۷۹ تو دانشگاه فنی حرفه ای شریعتی تهران قبول بشم ولی الان ک وارد شدم میبینم به طراحی لباس علاقه ای ندارم در واقع نه استعدادش رو دارم و نه خلاقیت ولی به خیاطی کردن علاقه دارم و در کنارش میخام زبان انگلیسی ام رو هم تقویت کنم
  چند روزی هست ک میخوام از دانشگاه انصراف بدم و برم دنبال کار به نظر شما کار درستی انجام میدم؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام ملینا
   اگه احساس می کنی که توی دانشگاه فقط قراره ۴ سال وقتت را تلف کنی بهتره این چهار سال را کاری انجام بدی که بهش علاقه داری و بعد از دو، سه سال می تونی کلی پیشرفت داشته باشی. راه دیگه هم اینه که به رشته مورد علاقه خودت یا حداقل رشته ای که نزدیک به خیاطی هست تغییر رشته بدی و به صورت دانشگاهی ادامه بدی.

 63. تینا می گوید

  سلام ببخشید من امسال انتخاب رشته دارم و علاقه زیادی به رشته ریاضی دارم ولی نمیدونم درسته یا و اینکه خب واقعا علاقه زیادی به درس ریاضی دارم ولی نمیدونم چیکار کنم.
  و اینکه خب دوست دارم فضانورد بشوم و این رو دوست دارم و اینکه شما گفته بودید که امتحان کنیم شغل رو چگونه این کار رو انجام بدم چون کسی وجود نداره تا به من واقعا راهنمایی درستی بکنه

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام تینا
   برای تجربه کردن حتما نیازی نیست که واقعا درون آن کار باشیم هر چند که اگر این اتفاق بیافتد بهتر است. اما گاهی وقت ها می تونیم درباره آن کار مطالعه کنیم، فیلم هاش را نگاه کنیم، از دیگران بپرسیم و … مثلا برای فضانوردی شما می تونید کتابهای فضانوردی بخونید، یا مستندهاش نگاه کنید و از خوبی ها و سختی هاش باخبر بشید. این طوری می تونید تا حدی تجربه ذهنی ازش داشته باشید.
   در مورد انتخاب رشته هم اگه دوسش داری انتخابش کن چون تردید معمولا با آدم ها هست.

 64. یگانه می گوید

  سلام من اصلا هرچی فکر میکنم به هیچ شغل و حرفه ای علاقه ندارم به خاطر همین هیچ هدفی هم ندارم چیکار کنم؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام یگانه
   نحوه فکر کردن و هدایت فکر به مسیر درست خیلی مهمه، باید سوالات خوب از خودمون بپرسیم تا بتونیم جواب خوب داشته باشیم. ما با تفکرات فعلی خودمان نمی تونیم به نتیجه بالاتر از خودمان برسیم بنابراین باید سطح افکارمان را با مطالعه و … بالا ببریم تا بتونیم بهتر فکر کنیم. کمی هم باید تجربه کرد و فقط فکر کردن کافی نیست. اگه تمایل داشتید می تونید کتاب ثروت درون یا فیلم رسیدن به شغل رویایی را که در همین سایت وجود دارد بررسی و تهیه کنید.

 65. محمد می گوید

  سلام من دانشجوی کارشناسی روابط عمومی هستم. به این رشته علاقه ای ندارم و میدونم که اگر مدیر روابط عمومی هم بشم از پس این کار برنمیام. از بچه گی به نقاشی علاقه داشتم و خیلی نقاشی می کشیدم.یک سال آموزشگاه رفتم.استاد نقاشی و کلا همه می گفتن که کارم خوبه .ولی تقریبا هشت ساله که هیچ کاری انجام نمیدم. الان که بیست سالمه میخوام دوباره برم آموزشگاه و از اول شروع کنم ولی این طوری خیلی از هم سن های خودم عقب ترم. آموزشگاه رشته های تخصصی دیزاین رو مثل و بهتر از دانشگاه برگزار میکنه ولی هزینه و وقت زیادی باید صرف کنم در حالی که الان میتونستم مثلا از طراحی گرافیک درآمد داشته باشم. الانم بیکارم چیکار کنم؟😔

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام محمد
   شما که هنوز سنی ندارید که فک کنی عقب هستی یا وقتش گذشته از طرفی چون در این کار استعداد هم داری در بازه زمانی کوتاهی می تونی از همه کسانی که در حال یادگیری هستن جلوتر بری که البته ملاک بهترین خود بودن هست نه جلو یا عقب بودن از دیگران. نکته دیگر این که اگر با همین فکر جلو بری ۵ سال دیگه حسرت الان را خواهی خورد که چرا باز شروع نکردی. بنابراین کم کم شروع کن و هر روز به مهارت خود اضافه کن. مطمئنا با توجه به استعدای که داری یکی دو ساله می تونی در کار خودت عالی بشی.
   نکته دیگر این که اگه واقعا اشتیاق شما سوزان هست می تونی فعلا کار دیگه انجام بدی که هزینه آموزشگاه را پرداخت کنی و بعد از یکی دو سال از طراحی و نقاشی کسب درآمد داشته باشی.

 66. مبینا می گوید

  سلام.من ۱۸ سالمه و سال دیگه یعنی ۱۴۰۰ کنکور تجربی میدم…به هییچ وجهی به رشته تجربی علاقه ندارم و ازش متنفرم و خانوادم به زور اوردنم این رشته! همش میگن تو باید دکتر بشی،پولدار بشی! ولی من اصلا خوشم از خون و حتی بوی الکل نمیاد! میگن پرستاری! من طاقت ندارم مردن یه مورچه رو ببینم،چطور مرگ انسانهارو جلو چشام ببینم مث الان که کرونایی ها میمیرن … از هر چی که به پزشکی مربوط شه متنفرم.در عوضش عاشق سیاست و فلسفه و الهیاتم.قدرت درک و تحلیلم خیلی بالاست و ادبیات و زبان انگلیسیم هم عالیه…نمیدونم چیکار کنم اقا…مامانم همش میگه تو باید مارو سربلند کنی و بچه اولی و باید الگو داداشت باشی،اما حتی یکبار ازم نپرسید که به چی علاقه دارم! حتی وقتی مسابقه شطرنج شرکت کردم و سوم شدم تو شهرمون،داد زد سرم گفت شطرنج به چه درد من میخوره؟؟ جایی که بشینی ریاضی بخونی رفتی علافی!
  حتی نذاشت کلاس شطرنجم برم…بچه تر هم که بودم معلمم بهش گفته بود دخترت استعداد خطاطی داره و از اون روز دور کلاس خطاطی یه خط قرمز کشید !! همچنین وقتی دید به موسیقی و گیتار علاقه دارم حبسم کرد تو خونه و گفت بی جا کردی و نمیذارم دخترم قرتی شه در حالی که من باحجاب و چادریم و بسیار مذهبی!
  الانم هر کاری میکنم که بشینم درسا کوفتی تجربیو بخونم اصلاا دست و دلم نمیره و بغضی گلومو میگیره.ریاضی و فیزیکم ضعیفه و برا کنکور خیلی اذیتم…از پس تستای زیست و شیمی هم برنمیام…پارسال که قلم چی آزمون میدادم ترازم از ۴۰۰۰ و خورده ای بالاتر نمیومد و شده بود سنگی که مامانم بکوبش تو سرم…از لحاظ روحی هم خیلی داغونم و واقعا توانایی پشت کنکور نشستن رو ندارم…شما بگین چیکار کنم…

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مبینا
   این قصه پر دردی هست که معلوم نیست پدر و مادرها و جامعه تا کی می خواهند ادامه بدهند. و شما اولین نفر و آخرین نفر هم نیستید. گاهی وقت ها شاید صحبت کردن با یک طرف قضیه خیلی تاثیر گذار نباشد و می بایست مثلا با خانواده در یک جلسه در حضور یک مشاوره خوب صحبت شود تا مشکل حل شود. اما شاید برای افرادی این امکان نباشد و به همین خاطر یک فایل صوتی ضبط کردم که مربوط به پدر و مادرهاست که خوب هست بشنوند. خیلی دوست داشتم در این فایل چندین ساعت صحبت کنم اما خب، شاید کمتر پدر و مادری فرصت شنیدن را داشته باشند. بنابراین تصمیم گرفتم در قالب یک فایل حدود ۱۸ دقیقه ای این صبحت ها را ضبط کنم و اگر مورد استقبال بود یا برای والدین سوالی بود به این فایل صوتی آپدیت لازم اضافه کنم.
   بنابراین می توانید این فایل که در پایین متن مقاله و ویژه پدر و مادرها قرار دادم بشنوید و به آن ها برسانید. البته طبیعی هست که قرار نیست کسی را قضاوت یا محکوم کنیم اما شاید این فایل یا آبدیت های آن بتواند به ما کمک کند که اندکی تامل داشته باشیم.

 67. محمد می گوید

  سلام وقتی به این موضوع فکر میکنم باخودم میگم این کارآخر عاقبت ندارن وبرای سلامتی ضررداره من علاقه به بدن سازی وکسب قهرمانی درمسترالمپیا را دارم وقتی حرفهای آرنولدشوارتزنگررادراینترنت میبینم عاشق اومیشوم وباخودمیگویم میخواهم مثل اوشوم اما نمیدانم که میتوانم یانه وقتی هم برای امتحان کردن ندارم نمی‌دونم این فکرها فرارکردن ازدرسه یاعلاقه واقعیه نمی‌دونم چیکار کنم کمکم کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   باید ببینید ریشه اصلی باور شما چی هست، آیا اگر یک هفته فیلم آرنولد یا فیلم های مشابه را نبینید فراموش می کنید یا زمان دیدن این فیلم ها انگیزه میگیرید؟ آیا برای شهرت هست؟ اگر کسی شما را نهایتا کسی شما را نشناسد باز هم حاضرید ادامه دهید؟ روزانه چقدر به این موضوع فکر می کنید؟ اگر علاقه واقعی شما باشه و تبدیل به اشتیاق سوزان باشه می تونید وارد این حرفه بشید ضمن این که باید با یک مربی خوب هم صحبت کنید که ببینید از نظر جسمانی در چه مرحله ای هستید.

 68. آرزو فدایی فرد می گوید

  سلام، وقت بخیر
  آقای رزمجو چطور میتونم یک مشاوره کتبی با شما داشته باشم؟!
  خیلی خوشم اومد که با حوصله به تک تک کامنت ها جواب دادید ولی اگر بخوام تو کامنت بنویسم نمیتونم کامل جزییات را بیان کنم و یک جواب جامع بگیرم.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   می تونید از طریق ایمیل behtarinekhod@gmail.com مطلبتون را برام ارسال کنید. البته اگه نیاز به بررسی کامل دارید می تونید از شماره ۰۹۱۷۱۰۹۴۱۴۹ پیامک دهید یا وقت مشاوره بگیرید.

 69. فاطمه می گوید

  سلام . خیلی خوشحالم که سایتتون رو پیدا کردم . من یک دانشجوی ترم ۵ مهندسی کامپیوتر هستم .. موقع انتخاب رشته ی دبیرستان بچه ها به دو دسته تقسیم میشدن یا ریاضی یا تجربی . من ریاضیم نسبتا خوب بود و رفتم ریاضی بعد از کنکور تنها رشته ای که حس کردم میتونم باهاش ارتباط برقرار کنم کامپیوتر بود اما توی دانشگاه فقط به ما تئوری تدریس میکنن و باید خودمون کلی وقت بذاریم واسه یادگیری برنامه نویسی . موضوع اینجاست که من شدیدا علاقمند به موسیقی هستم و در حال یادگیری پیانو هم هستم و یه سال هست میتونم شعر و ترانه بگم و یه دفعه این استعداد رو در وجودم پیدا کردم . سر دوراهی موندم ‌ بعد فارغ التحصیلی برم سراغ یادگیری برنامه نویسی که علاقه ی نسبی بهش دارم و میل من بیشتر به خاطر درآمد خوبشه یا کلا مسیرمو عوض کنم و برم سراغ موسیقی و ترانه سرایی که شدیدا بهش علاقه دارم ولی از کم درآمد بودن و موفق نشدنم میترسم چون تغییر مسیر زندگی به نظرم یکی از سخت ترین کارهاس

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام فاطمه
   اگر مشکل مالی خاصی ندارید می تونید علاقه خودتان را دنبال کنید تا بعدا بتونید ازش کسب درآمد هم داشته باشید. اما اگر فعلا نیاز مالی دارید می تونید کاری کنید که فعلا درآمد داشته باشه و همزمان علاقه خودتون هم دنبال کنید. زمانی که احساس کردید علاقه شما داره درآمدزا میشه کار قبلی را رها و کلا به علاقتون اختصاص دهید.

 70. Nari می گوید

  سلام جناب آقای رزم جو
  من هنگام انتخاب رشته در دبیرستان خودم علاقه به کارهایی که به هنر مربوط میشد داشتم مثلا عکاسی یا نقاشی ولی با حرف اطرافیان که تو میتونی از طریق کلاسای بیرون هم این مهارت هارو کسب کنی و بهتره یه رشته که اینده کاری داشته باشه انتخاب کنی و این قبیل حرف ها رشته حسابداری رو انتخاب کردم
  من سال ۹۷ کارشناسی رشته حسابداری رو گرفتم
  و دقیقا از همون زمان هیچ کار خاصی نکردم
  پارسال چندین بار به همراه دوستم برای مصاحبه های کاری رفتم ولی حتی اعتماد به نفس اینکه بخوام خودم مصاحبه کنم رو هم نداشتم چون کاملا این حس رو داشتم که من هیچی از جز چهارتا اصل ساده از این رشته رو بلد نیستم و اگه فلان سوال رو بکنه من باید چیکار کنم …تا اینکه بعد چند وقت برای سرگرمی کلاس کیک پزی رفتم و خوب من همیشه از انجام دادن کارهایی که ذوق و سلیقه داشته باشه لذت میبردم
  بخاطر همین تصمیم گرفتم یکم لوازم اولیه بگیرم و سفارش کیک تولد از اطرافیانم بگیرم
  ولی با اینکه میدونستم برای اولین کار ها نباید زیاد از خودم توقعی داشته باشم ولی بخاطر اون روحیه کمال طلبم و نداشتن اعتماد به نفس باعث میشد حس کنم نه من اینو چجوری بدم دست مردم و پول بگیرم؟
  از اون طرفم بعد از درست کردن هر یک کیک انقدر خسته میشم که از هرچی کیکه زده میشم
  نمیدونم این علاقه اس یا نه همون توهم علاقه؟
  و اینکه اینکار پول زیادی نداره و بهرحال حتی اگه بخوام گسترشش هم بدم هزینه بالایی میخواد
  از طرفی دلم میخواد ادامه تحصیل بدم حداقل مدرک ارشد بگیرم ولی میگم اخه چه رشته ایی؟ حسابداری یا مدیریت؟ فردا اخرین زمان ثبت نام ارشد هست
  خیلی گیج و سردرگمم اقای رزم جو لطفا راهنماییم کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   در مورد علاقه شما به کیک باید بیشتر بررسی بشه، چون حتی به کاری علاقه مند باشیم طبیعی هست که با انجام آن خستگی جسمی داشته باشیم که البته با مختصر استراحتی تمام می شود اما روحمان تازه و شارژ می شود. نکته دیگر این که برای به درآمد رسیدن در این زمینه باید خیلی موارد دیگر هم یاد بگیریم مثل آموزش بازاریابی، فروش، برندسازی و … پس نمی توان دلسرد شد و بگویید که احتمالا جزو علاقه مندی من نیست.
   در مورد ادامه تحصیل باید هدفتون از ادامه تحصیل مشخص باشه.اگه برای رسیدن به شغل هست به نظرم شاید کار درستی نباشه چون باید شما روی مهارت های دیگه ات مثل اعتماد به نفس، مهارت مذاکره در جلسات مصاحبه، فن بیان و … کار کنی و یادبگیری. ولی اگر این مهارت ها را کسب کردی یا داری و فقط تنها چیز مورد نیاز برای موفقیت بیشتر و جایگاه شغلی بالاتر مدرک هست که می توانید ادامه تحصیل دهید. بنابراین صرف ادامه تحصیل بدون داشتن مهارت های دیگر در این دنیای امروزی شاید چیز زیادی را تغییر ندهد.

 71. samed_j می گوید

  سلام اقای رزم جو
  من به روانشناسی علاقه زیادی دارم ولی هیچ علاقه ای به اینکه درس بخونم ندارم و اگه قرار باشه کتابای روانشناسی رو مطالعه کنم اینکارو انجام میدم و حتی نکته برداری هم میکنم ولی علاقه ای به اینکه ساعت ها درس بخونم برای قبولی در دانشگاه ندارم ولی خب کار رسمیه
  از طرفی علاقه زیادی به موسیقی دارم و حس میکنم استعدادم توی موسیقی هست و حس خوبی پیدا میکنم و تمام تلاشم رو برای رسیدن به اهدافم میکنم ولی درامدی نداره و کار رسمی نیس و برای خانم ها جایگاهی نداره
  نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   در کل در رویاهایتان خودتان را چطور طراحی می کنید؟ آیا رویایی دارید؟ آیا می دانید در روانشناسی می خواهید پیش بروید یا در موسیقی یا هر ترکیبی از هر دو؟ نکته دیگر این که بعد از این که مشخص شد باید کارتان را با عشق شروع کنید. شاید فکر کنید که نمی توانید اما از آنجاییکه در هر زمینه ای افراد موفق داخلی و خارجی هستند می توانید از آن ها الگو بگیرید و بگویید که آن ها توانستند پس من هم می توانم. در مورد بحث مالی هم اگر نیاز زیادی دارید فعلا می توانید کاری شروع کنید که صرفا برای درآمد باشه که در کنار آن روزانه بتوند کارهای مورد علاقه خودتان هم تمرین یا دنبال کنید و بعد از این که در کار مورد علاقه به درآمد رسیدید کار اول را رها و کار مورد علاقه را با تمرکز بیشتر پیش ببرید.
   الان در زمینه موسیقی هم خانم های زیادی هستند که در برخی از آموزشگاه ها و دانشگاه ها در حال تدریس و اتفاقا افراد بزرگی هم هستند.
   در مورد روانشانسی هم باید ببیند برای چه می خواهید ادامه دهید. اگر برای تدریس در دانشگاه یا داشتن دفتر روانشاسی و روان درمانی هست که قطعا برای مجوز نیاز به مدرک دانشگاهی دارید اما اگر بخواهید به دیگران کمک کنید و حتی کسب درآمد هم داشته باشید می توانید با مطالعه کتاب های خوب روانشناسی (غیر درسی) به یک فرد مفید تبدیل شوید.

 72. مسیحا می گوید

  سلام مقالتون خیلی خوب بودراستش من دانشجوترم اخر روانشناسی ام رشتم تجربی بود اما نتونستم زیاد درس بخونم همون سال اول کنکور رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور خوندم الان هفت ترمه تموم کردم در دوران دانشجویی خیلی علاقه به نوشتن متن های ادبی پیداکردم تازه برای ارشد نوشتم اما هیچ امیدی ندارم روانشناسی یه رشته ای شدهه همه تواین رشتن وحتی اگه من تلاشم کنم بازم عقبم نمیدونم همیشه اعتقاد به این داشتم کاری رو انتخاب کنم که درش بهترین باشم از بچگی هم به صورت نیمه حرفه ای نقاشی میکشیدم که خیلی مورد استقبال خانواده قرار گرفته بود موندم چیکارکنم ادامه بدم یا نه چه رشته ای بخونم اصلابنظرتون ادامه بدم رشته روانشناسی خوبه من دنبال ارامش وبهترین خودم باشم هستم اما نمیدونم چیکار کنم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   نکته اول این که باید فکر کنی که جدا از این که رقیب داری یا همه دارن کار انجام می دن و … شما این کار را دوست داری؟ اگر بله هست فقط روی خودت تمرکز کن و چیزی متفاوت ارائه کن چون هر چند که فکر کنی اشبا شده باز هم راه رسیدن به موفقیت در این رشته هست. نکته دیگر این که صرف ادامه تحصیل آن هم بدون هدف یا این که فقط دکتر بشم زیاد در دنیای امروز کاربردی نیست و مهارت های بیشتری باید کسب کنی.
   مورد بعد این که باید برای خودت وقت بگذاری و ببینی که اصلا در چه کاری توانمند هستی؟ چه کاری خوب انجام میدی؟ چه کاری دوست داری؟ وقت مشخص شد شما مقدار زیادی از مسیر را پیش آمده ای و قسمت بعد در مورد این هست که چطور باید از علاقه کسب درآمد داشته باشیم که توی آموزش ” ورود به شغل رویایی” کامل توضیح دادم. پس اول خودت و علاقه ات را بشناس و برای این کار می تونی از کتاب ثروت درون هم کمک بگیری.

 73. محمدرضا می گوید

  سلام ممنون از پاسختون
  خب الان بنظر شما من باید چیکار کنم؟
  علاقه ای به مهندسی ندارم تازه ام ترم اولم کلا زندگیم خراب شده شدیدا حس تنفر دارم دیگه از دانشگاه
  نهایتا دو هفته فرصت دارم برای تصمیم گیری ولی انقد گیجم که نمیدونم باید چیکار کنم
  حس میکنم به رشته زبان علاقه دارم ولی میترسم این علاقم صرفا بخاطر فرار از این رشته ای باشه که توش هستم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   اگر نه تنها حس علاقه ندارید بلکه تنفر هم دارید نیاز نیست ادامه دهید. وقتی شما ترم اول حالتان بد باشد چطور می خواهید یک عمر با همین حال کنار بیاید. بنابراین لازم هست در حوزه ای که علاقه دارید وارد شوید. توی این دوهفته هم می تونید کتاب های زبان را کمی مطالعه کنید، دربارش تحقیق کنید و کمی وارد شوید تا ببینید که چه حسی پیدا خواهید کرد.

 74. هلیا می گوید

  سلام وقتتون بخیر من امسال انتخاب رشته کردم و وارد دانشگاه شدم رشتم روانشناسی هست همیشه فکر میکردم که به این رشته علاقه قلبی دارم و دوست دارم که به مردم و خودم از نظر روانی کمک کنم رشته دبیرستانمم انسانی بود و درسامو خیلی دوست داشتم ولی الان که هنوز یک ترمم نگذشته دلسرد شدم و نمیتونم با درسام ارتباط برقرار کنم و بخونمشون از وجود این همه زیست و شیمی و ریاضی شوکه شدم چون من درسای تجربی رو دوست ندارم ولی الان همه درسام همش شده تجربی قبلا حقوق دوست نداشتم چون فلسفه و عربی زیادی داشت اما الان حس میکنم که باید حقوق میخوندم خیلی پشیمون و ناراحتم حس میکنم علاقمو به همه چی از دست دادم و بی انگیزم نمیدونم چیکار کنم.شما چه پیشنهادی دارید؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   پاسخ شما در کامنت های قبلی داده شد.

 75. نرگس می گوید

  سلام. لطفا جواب من رو هم بدین
  ۲٠سالمه. دانشجو علوم تربیتی ام.. قبل کرونا مطابق با رشته رفتم سرکار.. تجربه ی خوبی بود. اما اطرافیان میگفتن درامد با کاری ک میکنی اوکی نیستن.. درست هم میگفتن.. معتقدم از ی جایی بالاخره باید شروع کرد.. اما نمیزارن. واقعا حس میکنم نمیشه.. الان واقعااا نمیدونم قراره چی کار کنم و چی دوست دارم. دلم میخواد همه چیو امتحان کنم.. اما گاهی سد راهم میشن.. یا پدرو مادرم با دلایل منطقی که میارن نسبت به اون کار.. نمیزارن امتحانش کنم که خودم بفهمم ایا اون کارو دوس دارم یانه..
  ممنون میشم وقت بزارید و جوابمو بدین که چیکار باید بکنم اقا

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام نرگس خانم
   ما فرصت نداریم که ده ها کار را تجربه کنیم البته اگر بخواید به موفقیت چشم گیر برسید. بنابراین باید اول خودمان با خودمان تعیین تکلیف کنیم و بعد که متوجه شدیم به دو یا سه تا کار علاقه داریم می تونیم تست و تجربه کنیم و نهایتا یکی را انتخاب کنیم. نکته دیگه این که در شروع هر کاری قرار نیست که ما حقوق بالایی داشته باشیم ولی اگر در آن کار به مهارت برسیم و به عنوان فردی کلیدی قرار بگیریم می توانیم به درآمدهای بالاتر برسیم.
   شاید در مورد دلایل پدر و مادرتان و مکالمه شما اطلاعاتی نداشته باشم که بخواهم قضاوت کنم اما اگر شما به کاری واقعا علاقه داشته باشید می توانید راهش را پیدا کنید.
   پاسخی که به شما دادم بر اساس متن شما بود و شاید باید بهتر و یا در یک جلسه مشاوره بتونم بهتر کمکتون کنم.

 76. محمدرضا می گوید

  سلام خسته نباشید
  من دانشجوی ترم اول مهندسیم تو دانشگاه امیرکبیر یک سال پشت کنکور موندم برا قبولی و الان که قبول شدم تازه میفهمم هیچ علاقه ای به مهندسی ندارم و اصلا نمیدونم چرا به این سمت کشیده شدم و حتی اسم دانشگاهم انگیزه ای توم ایجاد نمیکنه
  کلا گیج شدم و نمیدونم دارم با زندگیم چیکار میکنم نه درس میخونم نه کار دیگه ای میکنم روزا همینجوری میگذرن و من دقیقا هیچ کاری دارم نمیکنم اصلا نمیدونم به چی علاقه دارم
  حتی کلا هویتم تغییرات اساسی کرده تو یکی دو ماه گذشته مثلا منی که از آدما بیزار بودم الان حس میکنم ارتباط برقرار کردن با ادمارو دوست دارم و مخصوصا خیلی دوست دارم کمک کنم بهشون
  کلا گم شدم تو خودم و نمیدونم به چه دردی میخورم الان حس میکنم به روانشناسی و مشاوره علاقه دارم و کلا دوست دارم به حرفای بقیه گوش بدم و بهشون کمک کنم ولی خب چون الان مهندسی قبول شدم حس میکنم دیگه نمیتونم سمت اون رشته ها برم چون دیگه توان کنکور دادن ندارم خواهش میکنم کمکم کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام محمد رضا
   کمک کردن به دیگران نیازی به دانشگاه ندارد چون هزاران فارغ التحصیل رشته های مختلف داریم که نمی توانند به دیگران کمک کنند. من هم مهندسی را تا نزدیکی دکتری! خواندم (می تونید داستان من را از سایت بخوانید). اما الان کاری می کنم که علاقه دارم. در دنیای جدید آنقدر مطالب و کتاب های خوب هست که می تواند افراد را به تقریبا هر تخصصی (به جز تخصص های خاص مثل پزشکی و …) برساند. بنابراین نگران این مورد نباشد.

 77. Helia می گوید

  سلام وقتتون بخیر من امسال انتخاب رشته کردم و وارد دانشگاه شدم همیشه فکر میکردم روانشناسی و مشاوره دادن به مردم رو دوست دارم و میخوام که به مردم کمک کنم و خودمم روان و تصمیمات درست داشته باشم و همیشه و همه جا که تست و آزمون میدادم و نمره درسامو میدیدن میگفتن روانشناسی بهترین گزینست ولی الان هنوز یک ترمم نگذشته خیلی دل سرد شدم و واقعا روحیم بدتر شده نتونستم ارتباط برقرار کنم و اصلا کتابامو نمیخونم قبلا از حقوق متنفر بودم میگفتم تحمل فلسفه و عربیشو ندارم اما حالا که دارم روانشناسی میخونم و جحم آمار و ریاضی و زیست و شیمی شو میبینم خیلی میترسم که نتونم ادامه بدم و فکر میکنم که حقوق بیشتر به دردم میخورد چون رشتم انسانی بود و درسامو واقعا دوست داشتم به درسای تجربی علاقه نداشتم الان همه درسام با تجربیات و آمار سر و کار دارم پشیمون و دو دلم توانایی تصمیم گیری ندارم با هرکی حرف میزنم گیج تر میشم خودمم نمیتونم به نتیجه برسم انگار همه ی علاقه و انگیزمو از دست دادم شما چه پیشنهادی به من میدین؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   به نظرم باید خودتان را خوب بشناسید تا چندین بار در مسیر اشتباهی گام بر ندارید. نکته دیگر این که اگر دوست دارید به مردم کمک کنید چرا منتظر فارغ التحصیل شدن هستید. مگر هر کس در رشته روانشناسی فارغ التحصیل شود می تواند این کار را انجام دهد؟ همین الان مطالعاتت را در زمینه رشد فردی و کمک به انسان ها زیاد کن و خوشبختانه بی نهایت کتاب خوب هم وجود دارد که نیاز نیست حتما روانشناس باشید.
   نکته دیگر این که معمولا رشته های تحصیلی در ترم های اول درس های متفرقه زیاد دارند که شاید شما دوست نداشته باشید اما کمی که جلوتر می روید درس ها تخصصی تر و مرتبط تر خواهند شد و شاید بهتر باشد که دروس ترم های اینده هم بررسی و مطالعه کنید هر چند که اندک باشد.
   خواندن کتاب ثروت درون یا فیلم کشف علاقه را به شما توصیه می کنم که در همین سابت وجود دارد.

 78. نگار می گوید

  سلام من تقریبا ۱۶ سالم بود رفتم ارایشگری دوره دیدم اول خیلی اشتیاق داشتم ولی دیدم ک علاقم فقط به پول اون بود و چون پولی نداشتم استارت بزنم بیخیال شدم چون از نظر مالی خیلی اوکی نیستم الانم ۲۰ سالمه اومدم یه شرکت کار میکنم ک به این فکر افتادم ک درس بخونم و اینجا یه شرکت مهندسیه من علاقه دارم به کار طراحی و موسیقی به نظر شما چیکار کنم چجور راهمو انتخاب کنم ک تو این شرایط بد ضربه نخورم ؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام نگار خانم
   من احساس می کنم شما طبق صحبت هاتون وسط یه چهار راه هستید: درس خواندن-طراحی- موسیقی-پول درآوردن. قبل از هر چیز ببینید که چی می خواید و اگر این سوال براتون سخته پیشنهادم کتاب ثروت درون و مطالعه آن هست. بعد اگر از نظر مالی اوکی نیستید فعلا کاری کنید که بتونید به یک حداقل درآمد برسید و در کنار آن هم حتما به علاقه ای که دارید فکر کنید و دربارش مطالعه داشته باشید. بعد از مدتی می تونید از کاری که انجام دهید به سمت علاقه خود کوچ کنید چرا که می توانید از علاقه خود کسب درآمد کنید.

 79. احد می گوید

  سلام
  وقتتون بخیر
  من ۲۸ سالمه لیسانس مدیریت بازرگانی دارم و متاهلم هستم شغل های آزاد زیادی رو تجربه کردم اما سراغ هرکاری که میرم زیاد نمیگذره که کلا علاقه و انگیزمو از دست میدم چون واقعا حس میکنم به هییییچ کاری علاقه ندارم..
  توشرایط اقتصادی موجود واقعا دارم عذاب میکشم چون پولی نمیتونم کسب کنم..
  خیلی حالم بده و هرچقد فکر میکنم که چه کاری رو شروع کنم واقعا تهش به بن بست میخورم
  امیدوارم شما با وقتی که برای جواب دادن بهم میذارید کمکم کنید
  خیلی خیلی ممنونم..

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام احد
   به نظرم شما و همه افراد به چیزی علاقه دارند اما این علاقه معمولا در زیر خاکستر افکار و باورهای منفی پنهان شده اند. شما باید از خودتون بپرسید چرا این کار دلمو زد؟ چرا دوستش ندارم؟ منظورم این هست که افکار و باورهای خودتون را بررسی کنید ببینید از کجا آب می خوره که علاقه خودتون را نمی تونید پیدا کنید. پس اول با خودتون تعیین تکلیف کنید که چی می خواید و این نیاز به خودشناسی دارد که در سایت مقالات زیادی براش نوشتم و می تونید از کتاب ثروت درون که در سایت هست هم استفاده کنید.
   نکته بعد این که این که سعی کنید قدم اول را بردارید تا مسیر برای شما روشن شود. این بارو اشتباه هست که ما در کاری را تصور کنیم و در همان لحظه هم نتیجه گیری پایانی براش داشته باشیم. چون ذهن ما دچار ترس ها و خطاهایی هست و اجازه نمی دهد که شروع کنی. اما اگر قدم اول را برداشتی، قدم دوم هم به شما شفاف تر خواهد شد.
   امیدوارم تونسته باشم کمکی به شما کرده باشم

 80. یگانه می گوید

  سلام خسته نباشید .من ۱۷ سال دارم و امسال کنکور ریاضی دارم
  من گذشته ی خیلی درخشانی دارم و از بچگی توی درس و ورزش عالی بودم الانم توی مدرسه تیزهوشان مشهد درس میخونم. ۳،۴ ساله که مشکلات شدید خانوادگی داشتم و در دوران نوجوانیم فشار های خیلی سنگینی روی من بوده و فکر میکنم عامل اصلی بی علاقه گیم و بی میلیم به همه چیز همین بوده..
  من تا قبل از این مشکلاتم به خیلی چیزا علاقه مند بودم ومیدونم این علاقه هم واقعی بوده که تونستم خیلی توشون موفق باشم.
  الان واقعا اوضاعی خوبی در هییچ زمینه ای ندارم و اصلا اوضاع درسیم خوب نیست و حتی به چیزایی که قبلا علاقه داشتم علاقه ندارم و نمیدونم واسه کنکور باید چی کار کنم؟؟ و اگر کنکور ندم و برم به یک شاخه دیگه موفق و علاقه من بهش هستم یا نه
  لطفا راهنماییم کنید. من نسبت به همه چیز بی حسم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام یگانه خانم
   شما نیاز دارید که کمی از افکار منفی رهایی پیدا کنید و خودتان را دوباره بازیابید. مثل شما مثل کسی هست که شاید چند روزی سرماخوردگی دارد و اشتهایش کم شده وگرنه شما همان فرد تیزهوش و درخشان هستید. پس از حواشی دوری کنید و با آرامش به ادامه زندگی و موفقیت هایتان فکر کنید.

 81. ابوالفضل حیدر می گوید

  باسلام
  خیلی مختصر توضیح میدم لطفا کمکم کنید.
  من۱۹ سالمه
  ۲ بار کنکور شرکت کردم و امسال سال سوم هست.
  اما امسال می تونم به رشته ای که میخواستم برسم.
  ولی کمی دلهره دارم که شاید نشه.
  ولی مشکل من اینه که میخوام در آزمون استخدامی ارتش شرکت کنم .
  واگر قبول شم خلبانی بخونم.
  ولی به رشته ی پزشکی علاقه بیشتری دارم.
  چیکار کنم. برم پی علاقم؟ یا برم دنبال چیزی که باحاله ولی خیلی بهش فکر نمی کردم.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام ابوالفضل
   اگه علاقه واقعی خودت را پیدا کردی برو سراغ علاقت. (منم مثل خودت مختصر گفتم :))

 82. سارا می گوید

  سلام من ۱۳ سالمه هست به رشته ی ریاضی چندان علاقه ای ندارم اما عاشق نجوم و فضا هستم و دوست دارم در اینده فضانورد بشم
  من خودم از ریاضی خودم چندان راصی نیستم اما پدر مادر همیشه به من امید میدند که تو هوشش رو داری فقط دقت نمیکنی
  به نظرتون من رشته ی ریاضی برم؟؟
  ایا در اینده به مشکل بر نمیخورم؟؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام سارا خانم
   اگه به فضانوردی و نجوم علاقه داری یکی از نیازهاش اینکه با ریاضیات سروکله بزنی. بنابراین این سوال را از خودت بپرس که: آیا شوق من به هدفم که همان نجوم و فضا هست آنقدر زیاد هست که براش هر کاری کنم حتی یادگیری ریاضیات؟ پاسخ را به خودت واگذار می کنم که زحمتش را بکشی.

 83. امیررضا می گوید

  سلام ممنونم از مطلب بسیار مفیدتون و حوصله ای که به خرج میدین برا اعضاتون. بنده ۲۴ سالمه از بچگی تو هیچ کار فنی و بیرونی نبودم فقط درس خوندم مدرک کارشناسی دارم حسابداری برنامه نویسی گرافیک یاد گرفتم و خیلی چیزها، کار کردم منتها واقعا کار های خشک و خالی اداری هرچند حقوقش خوب باشه راضیم نمیکنه هرکاری میرم انگار خفم میکنن تو اون محیط میزنم بیرون ، تقریبا دو ساله کارم این چرخه تکراری شده نمیتونم کنار بیام ، چون همیشه بنا ب فرموده شما اول به پول فکر کردم نه علاقه ام و الان اصلا نمیتونم بفهمم چطور میتونم کاری بکنم که رضایت منو از زندگی بیشتر کنه؟ درضمن شرایطم تو خونه طوریه ک دیگه نمیتونم وقت بذارم برای اموزش چیزی فقط میخوام اقدام کنم لطفا راهنمایی کنین 🙏

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   از روی نوشتتون متوجه شدم که زیاد با کار کارمندی نمی تونید کنار بیاید. بنابراین می تونید یکی از مهارتهایی که علاقه دارید را انتخاب کنید. سعی کنید یک گروه کوچک از مشتریان پیدا کنید که الان با استفاده از شکبه های اجتماعی این کار امکان پذیره. بعد چیزی که اتفاق می افته سفارش ها و تقاضاها برای کار شما کم کم میاد و می تونید بر اساس سلیقه مخاطب خودتون و تجربیاتی که کسب می کنید کار خودت را گسترش بدی.
   نکته مهم این که فقط سعی کن شروع کنی و نگران چیزای دیگه نباش با کم ادامه بده راه و مسیر برات هموار خواهد شد.

 84. شقایق می گوید

  سلام من الان ۲۰ سالمه و اواخر دبیرستانم به پزشکی علاقه پیدا کردم رشتمم تجربی بود دوسال برای کنکور خوندم و سرخورده شدم و بانقاشی اشنا شدم و فهمیدم که به تصویر سازی علاقه دارم مثل نقاشی و انیمیشن و گرافیک و طراح صنعتی
  ولی به علم هم خیلی علاقه دارم به اینکه دنیای اطرافمو تجزیه و تحلیل کنم و به شدت هم اهل کتاب هستم اما برای کنکور مشکل بزرگی دارم چون با شناختی که از خودم دارم دیگه نمیتونم کنکور بدم و وارد دانشگاه خوبی بشم ولی از طرفی همیشه دوست دارم با ادمهایی باشم که فراتر از روزمرگی ها باشن مثلا هنرمند باشن اهل نجوم باشن اهل زیست و شیمی باشن و من میترسم تگر دانشگاه نرم پشیمون بشم یا اگه بخوام بخونم واسه کنکور چندسال بهترین سالهای عمرمو بذارم و اخرشم نشه

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام شقایق
   شما می تونی توی رشته تحصیلی که دوست داری دانشگاه بری که هم به قول خودت دانشگاه رفته باشی و هم رشته مورد علاقه خودت را خونده باشی. مثلا دانشکده هنر و …
   در کنار فرصتی که داری می تونی در زمنیه های دیگه هم مطالعه داشته باشی.

 85. زهرا می گوید

  سلام من ۱۸سالمه در دوران انتخاب رشتم تو مقطع دبیرستان خانواده من این تفکر و داشتن که رشته تجربی از رشته های دیگه زمینه کاری و موقعیت اجتماعی و درآمد بیشتری داره و منم به این باور رسیده بودم و رشته ام رو تجربی انتخاب کردم تمام تصورات من برای شغل آیندم دندون پزشکی بود و به هیچ شغل دیگه ای حتی فکرم نمیکرد اما سال اول برای کنکور خوب نخوندم و خودمم میدونستم که رتبم خوب نمیشه و با خودم طی کرده بودم که برای سال بعد بخونم همونطور که انتظار میرفت رتبه کنکورم خیلی داغون شد بعد از اون پدرم اصرار کرد که تیپ شخصیتیم رو شناسایی کنم منم تست شخصیتی معتبر و بین المللی دادم تیپ esfp درومدم پدرم اصرار داشت من بدرد رشته دندون پزشکی نمیخورم و حتی با این وضعم اگه سال دیگه ام کنکور بدم احتمالش خیلی کمه که رتبه خوبی بیارم پس توصیه کرد بهم حتما انتخاب رشته کنم منم با توجه به روحیاتم رشته روان شناسی دانشگاه ازاد و انتخاب کردم و قبول شدم الان ترم یکم ولی به شدت میترسم که بخاطر فشار پدرم انتخابم این بوده باشه و استعداد تو این زمینه نداشته باشم شما راه حلی دارید که من از استعدادم تو روان شناسی مطمئن بشم؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام زهرا
   اشتباهی که خیلی از افراد حتی مشاورین مدرسه دارند این هست که فکر می کنند هر رشته یک استعداد هست مثلا دسته بندی آن ها به این صورت هست که می گویند استعداد تجربی، استعداد ریاضی، استعداد انسانی، استعداد روانشاسی، استعداد پزشکی و … در صورتی که این رشته ها یک روز به وجود آمده اند و ممکن است صد سال دیگر از بین بروند و این دلیل بر این نیست که استعداد انسان ها هم باید هماهنگ با این موارد به وجود بیاید یا از بین برود. در صورتی که در کتاب های معتبر استعداد شناسی بحث فراتر و پایه ای تر هست و مثلا در کتاب ۵ نقطه قوت برتر خود را بشناسید استعداد انسان ها ۳۴ تا معرفی شده است مثل: تحلیل گر – هماهنگ کننده -ایده پرداز-پرورش دهنده-یادگیرنده و… که اصلا بحثی از رشته خاصی نیست و در این باره من در آموزش کشف نابغه درون (کلیک کنید) به صورت کامل توضیح دادم. بنابراین رشته های تحصیلی صرفا یک ابزار برای رسیدن ما به استعدامان هست نه این که استعداد ما باشند(دقت کنید).
   بنابراین بهتر است به این بحث ریشه ای تر نگاه کنید. البته نیاز هست به جای ترس کمی هم به خودتان زمان دهید و اجازه دهید که بیشتر با این رشته ارتباط برقرار کنید تا بیشتر درک کنید.

 86. Hanie jokar می گوید

  سلام من کلاس دهم هستم اول رشتم تجربی بود ولی دیدم نمیتونم درس بخونم چون هم واقعا سخت بود و هم علاقه ای نداشتم از بین شغلای پزشکی چشم پزشکی رو دوست داشتم ولی بعد فهمیدم ب اونم علاقه ندارم رشتمو عوض کردم اومدم انسانی الان ب اینم علاقه ندارم برادرم آلمان زندگی میکنه بقیه بهم گفتن برم تجربی چون واسه اونجا بهتره ولی خودم خیلی علاقه نداشتم شغل لیدر تور و مهماندار هواپیما رو دوست داشتم ولی شرایطم با مهماندار هواپیما یکی نبود دو سال دیگ قراره برم آلمان ولی هنوز نمیدونم ب چی علاقه دارم باید چیکار کنم؟؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   احتمالا علاقه مند شدن شما از جنس عشق قلبی شما نیست و ناشی از حرف و توصیه دیگران هست به همین خاطر زود سرد می شوید. سعی کنید دلیل انتخاب هایتان را بدانید. اگر می خواهید ریشه ای کار کنید توصیه می کنم آموزش کشف علاقه را گوش کنید.
   کشف علاقه واقعی

 87. زهرا می گوید

  سلام من ۱۹ سالمه سال ۹۸ کنکور دادم بنا به دلایلی که حال روحیم خوب نبود و البته خوب هم نخونده بودم خراب کردم سال دومم هم که ۹۹ کنکور دادم علاقه نداشتم بشینم بخونم محیط خونمون هم راستش جوری هست که آرامش ندارم و فکرم مشغوله ….من بچه گیام دوست داشتم اختراع کنم ربات بسازم و از این قبیل کارها ولی ۱۵ سالگی برای انتخاب رشته بنابر یه سری اتفاقات و جوگیر شدن خودم چون درسم خوب بود رفتم تجربی …..ماه اول خوب بودم فقط بعدش دیگه خسته شدم نمیدونم چرا والا حالم بده نمیدونم چیکار کنم گفتم برم برا سال ۱۴۰۰ کنکور ریاضی بدم الان که مهر ۹۹ هستیم شک افتاده تو دلم انگار دیگه به اونم کشش ندارم چیکار کنم به نظرتون گیجم حسابی حس میکنم یه آدم بی استعداد خنگم چرا نمیتونم یه راه رو انتخاب کنم و براش تلاش کنم ….آقای رزم جو مشکل من چیه؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام زهرا خانم
   چرا باید فکر کنی که مشکلی عجیب و غریب دارید؟ قبول شدن یا نشدن در کنکور بخش بسیار بسیار کوچکی از زندگی هست و این را در سن بالاتر بهتر درک خواهی کرد. شما همان کسی هستی که استعدادش خوبه، شما همان کسی هستی که دوست داشتی اختراع داشته باشی. می دونی مشکل از کجاست؟ مشکل اینه که شما خودت را دوست نداری… فکر می کنی تو کنکور هستی، فکر می کنی تو کسی هستی که باید آرزوهای دیگران را براورده کنی، فکر می کنی کسی هستی که فقط باید دکتر یا مهندس بشه. تو یک انسان هستی که قراره از زندگی شادی و رضایت کسب کنی.
   ما انسانیم و شاید اشتباه کنیم، شاید مسیرمان را گم کنیم اما همه چیز تمام نمی شه. الان خودت را با همه ویژگی هایی که داری دوست داشته باش و سرزنش نکن. به ندای درونیت گوش کن، به شما کمک خواهد کرد که بدانی کدام رشته، کدام مسیر و کدام راه مناسب توست بعد همان را بگیر و براش تلاش کن.

 88. Mina می گوید

  سلام من امسال نهم هستم و انتخاب رشته دارم
  خودم به ریاضی خیلی زیاد علاقه دارم. همچنین از بچگی به فضانوردی خیلیییی علاقه داشتم،و الان هم واقعا خیلیی زیاد علاقه دارم و یکی از آرزو هام اینه که توی ناسا استخدام شم.
  ولی وقتی درباره علاقم با خانوادم صحبت کردم بِهِم خندیدن!
  یعنی هر چی امید به آینده داشتم همش پودر شد:)
  خانوادم همش میگن که باید تجربی برم چون نمراتم بالاست
  میشه یه راه کار پیشنهاد بدین که بتونم خانوادمو قانع کنم که همه چی دکتر شدن نیس و آدم میتونه توی رشته های دیگه ام موفق باشه . . . ممنون میشم جواب بدین :))

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   با سلام
   این مشکل برای بسیاری از دوستان هست و در آینده نزدیک فایلی به صورت رایگان در همین صفحه قرار می دهم که هم برای پدر و مادرها هست و هم توصیه هایی برای دانش آموزان.
   نکته دوم این که متاسفانه دیگران نمی توانند آرزوهای بلند را بپذیرند بنابراین گفتن این آرزوها به این صورت شاید باعث شده که خانواده احساس کنند شما نمی توانید این کار را انجام دهید بنابراین لازم نیست همیشه آرزوهای بلند خود را بیان کنیم و می توانیم تا حدی که بریشان قابل قبول هست بیان کنیم.
   می توانی مثال هایی از افراد موفق در رشته ریاضی که برایشان ملموس باشد بیاوری و این که بدون علاقه نمی توانی در رشته های دیگر موفق شوی.
   البته برای متقاعد کردن علاوه بر شما باید با افراد دیگر که موافق نظر شما نیستند صحبت شود تا نتیجه بهتری کسب شود.

 89. فاطمه می گوید

  سلام خسته نباشید
  میخواستم ازتون یه مشورت کوچیک بگیرم.
  من رشته انسانیو صرفا بخاطر اینده کاریش رفتم و درس خوندم و الان هم که کنکور دادم بین دو رشته حقوق و مدیریت بازرگانی موندم علاقه خاصی به هیچ کدوم ندارم و دچار یه دوراهی خیلی سختی شدم لطفا راهنماییم کنید سپاس .

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   اگر به هیچ کدام علاقه ندارید پس می توانید در صورت امکان رشته دیگری را انتخاب کنید. ولی اگر بین این دو رشته شک دارید می توانید بدون تاثیر گرفتن از حرف های گاها احساسی دیگران خودتان تحقیق کنید و اطلاعاتی از آن دو رشته به دست آورید. بدست آوردن اطلاعات احتمال ایجاد علاقه در شما بیشتر می کند. مثلا فرض کنید در مورد حقوق تحقیق می کنید و به این نتیجه می رسید که می توانید یک وکیلی شوید که به دیگران کمک کنید…. حق دیگران را بگیرید… و در عین حال از نظر مالی هم به نتایج خوبی برسید… و در مورد رشته دیگر هم همین طور. بعد فکر کنید که آیا احساس مثبتی در شما به وجود می آید؟ آیا احساس علاقه مند بودن می کنید؟ اگر نه به نظرم باید فکر دیگری بکنید.

 90. مائده می گوید

  سلام آقای رزم جو
  من علاقه زیادی به تحصیل در خارج از کشور هستم و رویای آیندم این هست که بتونم اخذ تحصیلی کشور های مختلف رو دریافت کنم ، من بین علاقه ریاضی و پزشکی سردرگمم و علاقه زیادی که به مرحوم «مریم میرزا خانی »دارم ، درمورد پزشکی هم باید بگم که از زیست خوشم میاد و دوست دارم خیلی چیز ها درموردش بدونم. با توجه به چیز های که گفتم از نظر شما چه رشته ای از بین تجربی و ریاضی«که نسبت به رشته های دیگه برام جذابتر اند» رو بهتره که انتخاب کنم؟
  ممنون میشم جوابم رو بدید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   سخت هست که با دو نکته بتونم برای شما تصمیم بگیرم که کدام رشته را انتخاب کنید و باید شناخت بیشتری از شما داشته باشم، اما چند نکته:
   وقتی به کدام رشته فکر می کنید احساس بهتری دارید؟
   آیا چون به شخصی علاقه دارید باید رشته خودتون را انتخاب کنید؟
   احساس می کنید در کدام رشته خلاق تر هستید؟
   فیلم کشف علاقه را هم می تونید تهیه و نگاه کنید که در همین وب سایت هست.

 91. صبا می گوید

  سلام مجدد!
  من همون صبای قبلی هستم که پیام داده بودم خیلی ممنون که جواب دادید…فیلم کشف علاقه که گفتید نتونستم پیداش کنم…
  خب اینکه میخوام خودمو اثبات کنم فقط یه دلیلشه!
  درسته که گفتم انسانی که برم باید معلم شم،چون نسبت به بقیه ی شغل های انسانی بهتره اما اینو خوب میدونم که تجربی بازار کار خوبی داره و شغل زیادی توش هس علاوه بر پزشکی…اما من پزشکی رو بیشتر دوس دارم!
  آره اگه بقیه بهم بگن نرم تجربی باز هم انتخابم همینه..چون میدونم اگه تو کنکور تجربی موفق بشم و رتبه ی خوبی بیارم،شغل بهتری خواهم داشت،درآمد بیشتر،پدرمادرم ازم راضی میشن و… خب راستش دلیل که برا رفتن به رشته ی تجربی زیاد دارم،ولی میخوام بدونم این دلایلی که دارم برای انتخاب این رشته کافی هست؟! و میترسم یه وقت از ظاهر این رشته خوشم بیاد و بعد از یکم سختی پشیمون بشم………از کجا بدونم با انتخابش بعدها پشیمون نمیشم؟! این که علاقم به هنر و ادبیات رو نادیده بگیرم(البته میخوام به عنوان سرگرمی داشته باشمش!)و برم تجربی درسته یا نه؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   در رابطه با فیلم که گفتید در آخر متن همین مقاله یک دکمه هست که روش نوشته “می خوام علاقه ام را پیدا کنم” که می تونید روش کلیک کنید. یا این که روی متن زیر کلیک کنید:
   کشف علاقه
   سعی کنید در محیط کاری که قرار هست در آینده باشید قرار بگیرید یا حداقل در باره‌اش تحقیق کنید یا با چند پزشک مشورت کنید(اگر واقعا علاقه اولیه داشته باشید این کارها را انجام خواهید داد). یا مثلا سرچ کنید تعداد واحدهای درسی رشته پرشکی، این که چندسال باید بخونید، چه کارهایی باید در این چندسال انجام داد و … در همین تحقیقات تا حدی برای شما روشن خواهد شد.
   نکته بعد این که در هر کاری سختی های خاص خودش دارد. فردی که علاقه داشته باشد و عاشق انجام کاری باشد از این سختی ها استقبال خواهد کرد.
   نکته دیگر این که لازم هست تاکید کنم این هست که کسب درآمد یکی از انگیزه دهنده های خوب هست اما در آینده به شما بستگی دارد که یک پزشکی باشید که هزینه اجاره مطب خودتان را هم نتوانید در بیاورید یا اینکه پزشکی باشید که ده پزشک در مطب شما برای شما کار کنند و این بسته به این دارد که مهارت های جانبی در کنار رشته تحصیلی خود یا بگیرید که فعلا خارج از بحث هست.

 92. مرتضی بیرامی می گوید

  سلام من پشت داوطلب کنکورم رشته ریاضی یه حسی بهم میگه درس خوندنو دوس ندارم بیشتر به فوتبال علاقه دارم کمکم کمید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   آقا مرتضی، حس شما باید بیشتر بررسی بشه تا بشه علاقه تون را پیدا کرد. نکته دیگه تا اونجایی که من متوجه شدم برای فوتبال باید در سن ۱۸ یا ۱۹ سالگی تقریبا به یک حد مناسبی رسیده باشی یعنی قبلا در یک تیم یا جایی بوده باشی. ولی اگر از الان تازه می خوای شروع کنی نیاز به تلاش زیادتری دارید هر چند که می توانید در زمینه های دیگر فوتبال مثل خبرنگاری، تحلیل گر و … فعالیت کنید.

 93. صبا می گوید

  سلام خسته نباشید
  من مطالبتون رو خوندم ولی باز هم سردرگمم و واقعا به کمکتون نیاز دارم لطفا جواب بدید
  من از بچگی عاشق نقاشی بودم هر روز چندتا نقاشی می کشیدم و هیچوقت از اینکار خسته نمی شدم…کلاس ششم که رفتم،به نویسندگی علاقه ی زیادی پیدا کردم،هر روز خاطراتمو مینوشتم(الانم همینطور) و حتی داستان و… هم مینوشتم شعر هم همینطور!
  بنده الان کلاس نهم هستم و امسال باید انتخاب رشته کنم..و این انتخاب تاثیر زیادی تو مسیر زندگیم داره..
  تا همین پارسال،میخواستم نقاش و نویسنده بشم ولی پدرمادرم کاملا مخالفت کردن چون تو شهری که زندگی می کنم اصلا به این جور رشته ها اهمیت داده نمیشه و علاوه بر اون ، هیچ درآمدی هم نداره.. و من امسال باید از بین تجربی و انسانی یکی رو انتخاب کنم بنابراین تصمیم گرفتم پزشک بشم(معدلم بیسته نمیدونم ربطی به رتبه ی کنکور داره یانه!) چون اگه برم انسانی باید معلم بشم و منم علاقه ای ندارم،پدر مادرمم با تجربی بیشتر موافقن…من همین الانشم به پزشکی علاقه دارم ولی نه خیلی زیاد،چون به خاطر شرایطی که دارم میخوام انتخابش کنم…آیا میتونم علاقمو زیاد کنم؟چجوری؟ کار درستی میکنم یا نباید برم تجربی؟ خب من علاوه بر ادبیات به فیزیک هم خیلی علاقه دارم و از حل مسائل ریاضی هم لذت میبرم،در کل همه ی درسهارو دوس دارم و تو همشونم نمراتم خوبه و همه بهم میگن باید برم تجربی چون نمراتم خوبه و حیفه برم یه رشته ی دیگه هرچند من به نظر بقیه اهمیتی نمی دم ولی به نظر خودمم پزشکی هم درآمدش بیشتره،هم به پوشیدن اون روپوشای سفید خیلی علاقه دارم!،هم تو درسهاشم خوبم،هم اینکه دلم میخواد به همه نشون بدم که دخترا هم میتونن پزشک شن چون خیلی ها میگن معلمی برا دخترا بهترین شغله!.. و علاوه بر این،وقتی میتونم پزشک شم چرا نشم؟!
  وقتی عکس دانشگاه پزشکی تهران رو دیدم ضربان قلبم اوج گرفت وقتی خودمو اونجا تصور کردم…نمیتونم توصیف کنم این حس رو!
  از کجا بفهمم به پزشکی واقعا علاقه دارم و بعدا اگه درسهاش سخت باشن زیرش نمیزنم؟! آیا میتونم علاقمو زیاد کنم؟چجوری؟ کار درستی میکنم یا نباید برم تجربی؟لطفاااااا راهنماییم کنید و جواب سوالاتمو بدید
  ببخشید که طولانی شد ممنون واقعا اگه جوابمو بدید خیلی خوشحال میشم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   خانم صبا، از دل نوشته های شما متوجه شدم که یکی از عواملی که دوست دارید پرشکی بخوانید این هست که خودتان را به دیگران اثبات کنید. اگر این اثبات کردن در راستای علاقه واقعی باشد شاید مشکلی پیش نیاید اما اگر فقط همین یک دلیل باشد کافی نیست. نکته دیگر این که این تفکر که هر فردی انسانی رفت معلم هست و هر فردی تجربی دکتر و هر کس ریاضی خواند باید مهندس شود تقریبا رنگ باخته است و در دنیای امروز رشته ها نیست که حرف اول را می زند بلکه علاقه و نوع مهارتی که کسب میکنیم حرف اول هست.
   مثلا من خودم سال ها پیش ریاضی فیزیک خوندم اما متوجه شدم (سرگذشت کامل تر در بخش داستان من بخوانید) به رشته های فلسفه، روانشناسی، رشد فردی و کسب و کار علاقه دارم و الان در همین زمینه مهارت و فعالیتم را بیشتر و بیشتر می کنم.
   برای اینکه قضیه بهتر برایتان روشن شود یک سوال از خودتان بپرسید: آیا اگر دیگران و پدر و مادرتان بگویند تجربی و پزشکی اصلا خوب نیست باز هم تصمیم دارید پزشکی بخوانید؟ اگر در هر صورت تلاش شما به سمت پزشکی هست می توان حدس زد شما علاقه خودتان را دنبال می کنید.
   در پایان پیشنهاد می کنیم اگر تمایل دارید درباره علاقه خودتان بیشتر بدانید و راه روشن تر شود می توانید فیلم کشف علاقه را که در وب سایت هست نگاه کنید.

 94. پرهام می گوید

  سلام ببخشید اگر بشه راهنماییم کنید ممنون می شم.
  بنده پایه یازدهم رشته ریاضی هستم و هیچ مشکلی با این رشته ندارم اما پدرم وکیله و من را تشویق به آمدن در رشته انسانی می کنه .
  خودم واقعا نمی دونم که وکیل بشم بهتره یا مهندس کامپیوتر و کدوم بازار بهتری دارد و من چگونه علاقه ام را پیدا کنم لطفا راهنماییم کنید ممنون از شما

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   جدا از توصیه دیگران سعی کنید بدانید با کدام رشته احساس بهتری پیدا خواهید کرد؟
   در کدام رشته خلاقیت شما بیشتر است و احساس می کنید می توانید کارهای نوآورانه داشته باشید و شاید تا الان هم تجربه کردید؟
   مهم این هست که در آینده شما در رشته تحصیلی خودتان احساس رضایت داشته باشید. یک وکیل یا مهندس غمگین و ناراضی نمی تواند به جامعه و حتی خودش کمک کند. بنابراین اگر به این موارد دقت کنید و رشته مورد علاقه را دنبال کنید آنقدر با انگیزه و خلاق خواهید شد که درآمد هم به دنبال آن خواهد آمد.
   البته می توانید فیلم آموزشی کشف علاقه واقعی را نیز از لینک زیر تهیه کنید که می تواند به شما کمک کند.
   کشف علاقه واقعی

 95. رها می گوید

  سلام واقعا ممنونم از مطالب سایتتون و نکته خیلی جالبی ک این سایت برای من داشت این بود که تاریخ های بروز رسانی مطالب و حتی پاسخ شما در فواصل زمانی کوتاهی بود .
  من قبل از کنکور بررسی کردم و رشته مهندسی آی تی رو انتخاب کردم و همون موقع در مورد بازار کار و درامد ای تی خیلی تحقیق کردم و دوست داشتم البته اینو بگم ک من درگیر اون قسمت بودم ک فقط رشته های نظری خوبه و مهندسی خوبه . بالاخره وارد دانشگاه شدم و بنا ب دلایل شخصی از دانشگاه دولتی ک مقطع لیسانس گرفته قبول شدم بعد از گذراندن دوره کاردانی مدرک معادل گرفتم و الان ترم ۳ مقطع کاردانی ب کارشناسی در رشته برنامه نویسی ام(رشته ی برنامه نویسیو با کلی تحقیق و پرس و مو انتخاب کردم و فک کردم میتونم درامد بالایی کسب کنم ازین رشته)اما الان یکساله ک یدونه جزوه رو نتونستم تموم کنم . و فک میکنم ایت رشته بدرد من نمیخوره … من الان کارمند اداری تو بخش منابع انسانی هستم که ماهیت شرکتمون ای تی هست . و این رو ک فرمودید در محیط کار واقعی برو و امتحان کن برای ی موقعیت شغلی حسابداری ک برام پیش اومده بود امتحان کردم ک دیدم مناسبم نیست. ولی سوالم اینه: که الان چن وقته احساس میکنم ب شغل هایی مثل پاکسازی پوست و کلینیک زیبایی علاقه دارم ک در اینده میتونم خودم کلیتیک بزنم . و میخاستم کلاساشو شرکت کنم درسته هزینه اش یکم زیاده ولی فک میکنم بی ارزه… من درامد و جایگاه شغلی خیلی برام مهمه

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   با سلام و تشکر از شما
   می تونید موضوع پوست و زیبایی را ادامه دهید. این شاخه برای کسانی که اصولی کار می کنند درآمد خوبی هم دارد. البته برای این که به یک جایگاه خوب و درآمد برسید نیاز هست بعد از این که شروع کردید شروع به مطالعه مطالبی چون برندینگ، بازاریابی و … کنید چون افراد زیادی در این شاخه کار می کنند که اغلب معمولی هستند. بنابراین سعی کنید از سطح معمولی بودن بیرون بیایید.

 96. حسن می گوید

  من از بچگی کلا پدرمادر بهم ساپرت میکردند ولی الان ۲۳سال سن دارم توانایی کاری ندارم بکنم از کار کردن میترسم زود خسته میشم الان توی یک‌هتلی اومدم سرکار ۱۲ روز هست هی مبخام ترکش کنم احساس غربت میکنم دوری خانواده نمیتونم و هی اضطراب استرس منواذیت میکنه هی میگم من نمیتوانم از پس زندگی بربیام هی دلتنگ پدر مادرم میشم با اینکه میفهمم برم خونه میگن تو مرد نیستی اخه من‌ چکار کنم بتونم‌روی پای خودم واییستم بخدا هزار بار فکر خودکشی کردم مشاوره هم رفتم انگارهیجی خداییش کمکم کنید تورو قران کمک‌کنید من چکار کنم زندگی واسم سخت شده چکار کنم دیگه نمیتونم زندگی کنم علاقه به هیچ کاری ندارم با خودم میگم‌پدر مادرم اگه روزی فوت بشن من چکار کنم کلا ادم فکری شدم هی احساس میکنم از زندگی عقب افتادم وای خداا کمکم‌کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   شما به قول خودتان مدت ها از طرف پدر و مادر کمک می شدید. الان از دایره امنی که قبلا داشتید می خواهید خارج شوید و این باعث می شود که ذهن شما به اشتباه احساس خطر کند. بنابراین طبیعی هست که شما دلتنگ شوید و شاید استرس بگیرید. اگر شما بتوانید رفته رفته بازه زمانی که به مرخصی می آید را بیشتر کنید به تدریج ذهن شما عادت خواهد کرد. پس فکر نکنید که اتفاق عجیبی در وجود شما رخ داده است.
   بسیار افرادی هستند که برای رفتن به دانشگاه و دور شدن از خانواده بسیار در ابتدا سختی کشیدند ولی در ترم های بعد بسیار راحت و آسوده خاطر شدند.
   نکته بعدی افکار منفی هست که در مورد پدر و مادر به ذهن شما می رسد. نکته این هست که هر انسانی فکر منفی ممکن است ناخودآگاه به سراغش بیاید اما مهم این هست که بعد از ورود فکر منفی باید آن را مدیریت کنیم که در ذهن ما جا خوش نکند و تبدیل به عمل منفی نشود.
   البته بحث زیاد هست و در صورت تمایل می توانید از بخش مشاوره خصوصی اقدام کنید.

 97. حسن می گوید

  سلام خسته نباشین من‌حسن هستم ۲۳ سالمه کلا علاقه ای به کاری ندارم و تا سر یه کاری میزم زود خسته میشم ک دلتنگ‌خانواده میشم و از اینکه از کار کردن میترسم از آینده میترسم باید چکار کنم لطفااا کمکم کنید گاهی فکر میکنم خودکشی کنم استرس کل بدنم‌میگیره که من چرا نمیتونم کار کنم‌یا زود میخام کار را رها کنم و..

 98. مهدی می گوید

  سلام وقت بخیر
  من ۳۸سال سن دارم و مهندس مکانیک هستم و ۱۰سال سابقه کار در صنعت دارم اما هیچ علاقه ی به شغلم ندارم اما نمیدانم چه طور بفهمم تو چه کاری موفقم و علاقه م چیه ……سردر گمم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   این مسئله ای هست که برای بسیاری از افراد وجود دارد. به همین خاطر آموزش کشف علاقه واقعی به زودی در وب سایت قرار خواهد گرفت. اگر می خواهید به یک شفافیت خوبی برسید می توانید چند روز دیگر به سایت مراجعه و آموزش را پیگیری کنید چرا که پاسخ به این که چطور می توان علاقه را پیدا کرد در یک یا دو جمله کوتاه نمی توان به صورت کامل بیان کرد.

 99. ستاره می گوید

  سلام من ۳۲ سالمه و کارشناسی بیولوژی خوندم بعد از یه مدت رفتم دنبال آرایشگریکه علاقه هم داشتم ولی الان احساس میکنم که به طراحی لباس هم علاقمندم و یکم گیج شدم که چه کار کنم و همش خودمو سرزنش میکنم که الان واسه رفتن دنبال یه رشته دیگه سنم بالاست و دیر شده لطفاً راهنماییم کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   یک بار دیگر عدد سنی خودتان را نگاه کنید. شما هنوز جای زیادی برای پیشرفت دارید و می توانید. اما به یاد داشته باشید که بدترین چیز برای موفقیت این هست که در تردید و دو دلی باقی بمانید. اگر مدتی در این تردید بمانید کم کم ترس شما زیادتر خواهد شد و فقط وقت خودتان را برای مدتی تلف خواهید کرد. بنابراین به این فکر کنید که یک سال دیگر یا نهایتا دو سال دیگر اگر در رشته طراحی لباس کار کنید در سن ۳۴ یا نهایتا ۳۵ سالگی به یک مهارت بالایی می رسید که می توانید در ادامه زندگی سال ها از کاری که انجام می دهید لذت ببرید. این خیلی بهتر از این هست که شما چند ده سال در حسرت کاری بمانید.
   برای کارتان یک برنامه ریزی منسجم داشته باشید و با قدرت و تمرکز کار کنید که در بازه زمانی کوتاهی بهترین نتیجه را بگیرید.
   موفق و بهترین خودتان باشید.

 100. زهرا می گوید

  سلام من ۱۹ سالمه سال ۹۸ کنکور دادم بنا به دلایلی که حال روحیم خوب نبود و البته خوب هم نخونده بودم خراب کردم سال دومم هم که ۹۹ کنکور دادم علاقه نداشتم بشینم بخونم محیط خونمون هم راستش جوری هست که آرامش ندارم و فکرم مشغوله ….من بچه گیام دوست داشتم اختراع کنم ربات بسازم و از این قبیل کارها ولی ۱۵ سالگی برای انتخاب رشته بنابر یه سری اتفاقات و جوگیر شدن خودم چون درسم خوب بود رفتم تجربی …..ماه اول خوب بودم فقط بعدش دیگه خسته شدم نمیدونم چرا والا حالم بده نمیدونم چیکار کنم گفتم برم برا سال ۱۴۰۰ کنکور ریاضی بدم الان که مهر ۹۹ هستیم شک افتاده تو دلم انگار دیگه به اونم کشش ندارم چیکار کنم به نظرتون گیجم حسابی حس میکنم یه آدم بی استعداد خنگم چرا نمیتونم یه راه رو انتخاب کنم و براش تلاش کنم به نظر شما چیکار کنم
  ؟؟؟؟؟شماره دارید اگه لازم باشه زنگ بزنم باهاتون تلفنی صحبت کنم؟؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   اگر تمایل دارید می تونید از بخش مشاوره خصوصی اقدام بفرمایید.
   مشاوره خصوصی

 101. محمد می گوید

  سلام، من علائق زیادی در بستر تکنولوژی دارم، اما چندین سال هست که هیلون و ویلون موندم. حسرت کسایی رو می‌خورم که از ۱۶ سالگی علائقشون رو پیدا کردن و رفتن دنبالش. من هم پیدا کردم اما همش از این شاخه به اون شاخه! الان ۲۱ سالمه و وقتی به گذشتم نگاه می‌کنم و حتی به سال قبل و چندین ماه قبل که تولد ۲۱ سالگیم بود، می‌بینم دستاورد خاصی تو زندگیم ندارم، اصلا دل کندن از علایقم برام مشکله. یه بار این کارو کردم، کارم به خودزنی رسید، گریه می‌کردم بعضی وقت‌ها. از طرفی من دانشجو هستم و در حوزه‌ای تخصص عمیق ندارم که بخوام کار کنم، اعتماد به نفس و عزت‌نفسم تو خونواده له شد. تمام دغدغه‌ی من، مستقل زندگی کردن از خونوادمه. اما خونواده‌ی من قدیمی هستن و تفکرات مبنی بر دیگران دارن. من قبلا به حرف‌های دیگران اصلا اهمیت نمی‌دادم، اما الان همش مدام فکرم به دیگرانه. بعضی علاقم رو دارم امتحان می‌کنم ببین واقعا علاقه هستن یا نه و یه صدایی تو ذهنم می‌گه داری وقت تلف می‌کنی! فقط کتاب یا خودشناسی معرفی نکنید! خداشاهده از بس استرس و اضطراب کشیدم، قدرت تفکرم رو هم از دست دادم. شما یه راهی نشونم بدید. اصلا در طول روز برام سخته روی یه کار متمرکز بمونم، خسته میشم، کِسل میشم، عصبانی میشم و خودزنی می‌کنم. ۹ سال چندین ماه از عمر طلایی من توی جوونیم هست و واقعا از صمیم قلب دوست دارم توی یکی از علایقم متخصص و توی بقیه خوب باشم، اما با این حال الان بی‌تفاوت شدم، نمی‌دونم! شاید از استرس‌ها و حرص‌هایی هست که خوردم، اصلا دوست ندارم برم دانشگاه، پدر و مادرم واسم مهم هستن، اما اونا ارزش وقت و زمان رو نمی‌دونن. شما بگید من چیکار کنم؟! توی ۱۸ و ۱۹ سالگیم و قبل‌ترش خیلی ضربه خوردم، الانم توی ۲۱ سالگی. بعضی وقت‌ها سر همین بی‌تفاوتی کار‌هایی می‌کنم که زمانم رو تلف می‌کنه اما اصلا واسم مهم نیست و مثل قبل فشار عصبی دیگه بهم وارد نمیشه سر از دست دادن زمان. می‌دونم شاید چند‌پتانسیلی باشم، اما من می‌شناسم کسایی که چند پتانسیلی بودن و علاقه‌هاشون رو در حد تخصصی پیش بردن! اینجور نبود که سرکوبشون کنن. با این کارام دیگران رو هم اذیت می‌کنم و روز به روز به جای تغییرات مثبت، تغییرات منفی توی من به وجود میاد.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام دوست عزیز
   اگر عدد سنی خودت را در این دیدگاه نمی آوردی فکر می کردم که حداقل بالای ۶۰ سال سن دارید. شما جوانی هستید که در ابتدای جاده موفقیت هستید و می توانید برای خودتان آینده درخشانی داشته باشید. بسیار خوب هست که همه ما در سن ۱۵ سال یا حتی کمتر علاقه خودمان را پیدا و به سمت آن حرکت کنیم اما نباید دچار تنش، اضطراب و … شویم. هستند افراد زیادی که برای من ایمیل می فرستند و آرزو داشتند در سن شما بودند.
   بنابراین نکته این جاست که در هر سنی که باشیم باید ذهنمان را آرام کنیم چرا که ذهن مشوش و پر استرس نمی تواند تصمیمات درستی بگیرد و فقط وقتش را تلف می کند. پس به جای این که به خودتان فشار زیادی بیاورید. برنامه ریزی کنید و هر روز در جهت اهدفتان گام بردارید.
   روی دیگران تمرکز نکنید و فقط روی خود و اهداف مورد علاقه خودتان متمرکز شوید در این صورت هست که با پیشرفت های خوبی که پیدا خواهید کرد انگیزه شما بالاتر می رود و احساس فوق العاده ای خواهید داشت.

 102. mohadese می گوید

  سلام روزتون بخیر . من ۲۰ سالمه و ترم ۴ کارشناسی مهندسی نرم افزار هستم . راستش به این رشته علاقه ندارم از نظر یادگیری و نمرات تا الان مشکلی نداشتم اما بهش علاقه ندارم در واقع از فکر اینکه قراره این رشته رو تا مقطع ارشد و دکتری ادامه بدم وحشت میکنم . الان هم بین چند راهی موندم به موسیقی ، نقاشی ، داستان نویسی و تحلیل و نقد مسائل خیلی علاقه دارم اما سردرگمم نمیدونم چیکار کنم ؟ کدوم یکی رو انتخاب کنم ؟ آیا میتونم همه رو در کنار هم در یک رشته واحد تا حدی داشته باشم ؟ چنین رشته ای وجود داره ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید .

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   اگر احساس می کنید که در همه مواردی که گفتید مثل نقاشی، موسیقی و … استعداد و علاقه دارید؛ ممکن است شما فردی چند پتانسیلی باشید که بتوانید همه را با هم ترکیب کنید. برای توضیحات بیشتر توصیه می کنم کتاب ثروت درون را از سایت تهیه و مطالعه کنید چرا که مسیر شما را بسیار شفاف تر خواهد کرد.

 103. S79 می گوید

  سلام
  من ۱۹ سالمه ‌و امسال برای دومین بار کنکور دادم و بازم نتیجه ای که میخواستم نگرفتم و نمیتونم رشته خوب برم
  از اونجایی که مادرم دوست داره توی یک رشته عالی تحصیلات داشته باشم،احساسی تصمیم گرفتم و میخوام برای سومین بار بخونم
  ولی خیلی ناامیدم،چون میترسم بازم موفق نشم
  میگم شاید برای اینکار ساخته نشدم و خودمم هنوز علاقه خودمو پیدا نکردم،نمی‌دونم دنبال چه راهی برم
  افسردگی گرفتم و فقط گریه می‌کنم
  به نظرتون باید چیکار کنم؟؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   هر فردی پتانسیل ها و استعدادهایی دارد که یکی دو مورد آن برجسته تر هست. شما نیز قطعا استعداد، توانمندی و علاقه خاصی در وجودتان نهفته هست که نیاز هست پیدا شود. اگر اهل کتاب هستی برای پیدا کردن علاقه کتاب ثروت درون که در وب سایت هست را به شما پیشنهاد می دم. نکته دوم این که باید در کمال احترام به صورت عملی کاری انجام دهی که مشخص شود شما در کار دیگری استعداد داری و اگر آرام باشی و از خلاقیتت استفاده کنی راهش را پیدا می کنی. مثلا شاید شما نقاش خوبی باشی، سعی کن کم کم این هنرت را اثبات کنی. با نگرانی کاری را حل نخواهی کرد. شاید بعدها مثل من و افراد زیادی که به خاطر یک نمره یا یک چیز بی اهمیت نگران بودیم به گذشته ات بخندی هر چند که الان شاید مهمترین دغدغه زندگی ات باشد.

 104. عماد می گوید

  سلام این فیلمی که اینجا بود داخلش گفتین ازتون سوالاتی پرسیده میشود بعد نسبت به جواب های شما بهتون راهنمایی میشود؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   این فیلم بخشی از فیلم رسیدن به شغل رویایی هست که کامل آن در وب سایت هست. در این بخشی از این فیلم سوالاتی پرسیده می شود که شما خودتان شخصیت و علاقه خودتان را بیشتر می شناسید و بهتر می توانید تصمیم بگیرید…

 105. محمد می گوید

  سلام ممنون از مقالتون
  من ۱۸ سال دارم و امسال کنکور دادم رتبه ام هم بد نشد
  الان باید انتخاب رشته کنم و کلا سردرگمم نمیدونم به چی علاقه دارم روحیات هنری دارم و استعداد در زمینه های هنری دارم اما از طرفی دلم میخواد جزو قشر علمی باشم مثل مخترعین یا محققین و دانشمندان تو رشته هایی مثل نوروساینس یا هوش مصنوعی که لازمه اش ورود به رشته های کامپیوتر یا مهندسی پزشکی است که کلا با زمینه های هنری در تضاد اند
  متاسفانه در وجودم دچار تضاد شدم برم دنبال علاقه ام تو زمینه های علمی یا کلا برم تو انیمیشن سازی و زمینه های هنری ؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   باید ببینید که آیا واقعا به همه این مواردی که گفتید علاقه دارید یا برخی از آن ها به خاطر دیگران هست و ارضا کردن حس خودت. چون گاهی وقت ها مثلا ما می خواهیم بازیگر سینما شویم فقط به خاطر این که شهرتش را دوست داریم نه خود بازیگری را. بنابراین به این نکته هم توجه داشته باشید. در صورتی که متوجه شدید به همه این موارد علاقه مند هستید احتمالا شما فردی چند پتانسیلی هستید که می توانید همه این موارد را در هم ادغام کنید و یک چیز نو بسازید. در زمینه چند پتانسیلی ها و همچنین برای کشف علاقه واقعی در کتاب ثروت درون که در همین وب سایت هست می توانید مطالعه و از مثال های آن استفاده کنید. کتاب ثروت درون

 106. لیلا می گوید

  خیلی ممنونم از ویسی که گذاشتین.من خیلی حالم بود سردرگم بودم . خیلی مفید بود برام

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   خواهش می‌کنم
   موفق و بهترین خودتان باشید

 107. Arad می گوید

  قاتل علاقه محدود کردنه، از هیچ چیز نترس روبه جلو حرکت کن و فکر کن و ببین چه چیزی تو را خوشحال میکند منظورم انجام چه کاریه، نگران حرف مردم نباش تو مهمی منم مشکل تو رو دارم

 108. Melisa می گوید

  سلام من امسال میرم کلاس نهم
  علوم انسانی انتخاب کردم که برم افسری
  ولی الان دلزده شدم و نمیدونم چیکار کنم
  بخوامم رشتمو تغییر بدم نمیتونم چون تجربی قبول نشدم
  اصلا نمیدونم به چی علاقه دارم
  دارم دیوونه میشم 🥺😭😭😭😭

 109. من کی هستم؟ می گوید

  سلام و وقت به خیر
  من ۲۸ سالمه دوره لیسانس کشاورزی خوندم و هیچ علاقه ای نداشتم رفتم سمت رشته های علوم پایه و ارشد زیست گرفتم و همچنان سردرگمم نه کاری دارم نه انگیزه ای برای ادامه دادان دلم می خواد از لحاظ اقتصادی مستقل باشم اما کار نیست و هیچ مهارتی ندارم و نمی دونم استعدادم چیه و پولم ندارم مهارت کسب کنم و کلا با یه خلا خفه کننده ای مواجه هستم که احساس می کنم خیلی پوچم و کاری ازم برنمیاد نمی دونم هدفم چیه از تصمیمهام می ترسم نمی دونم واقعا چکار باید بکنم آیا دکتری بخونم بعدش که چی کارم که نیست از یکجا نشستن و فک کردن خسته شدم من کیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام خدمت شما
   متاسفانه طیف زیادی از فارغ التحصیلان در همین سردرگمی هستند و نمی دانند که دقیقا چه می خواهند و تقریبا بدون هدف ادامه تحصیل می‌دهند. اما از یک جا باید شروع کنیم، خودمان را بشناسیم و مهارتی را یاد بگیریم. اگر خوب این مراحل را سپری کنید بعد از چند ماه نشانه‌های مثبتی در زندگی و روحیه خودت خواهی دید و همین باعث انگیزه بیشتر خواهد شد و از این چرخه ” مهارت ندارم پس نمی توانم و پس ناامید هستم” بیرون خواهید آمد.
   حتما از مقالات خودشناسی سایت استفاده کنید و اگر می‌خواهید بهتر خودتان را بشناسید و با نحوه شروع کسب و کار هم آشنا شوید توصیه می کنم کتاب ثروت درون را مطالعه کنید و حتما سوالات و تمرینات آن را انجام دهید.
   کتاب ثروت درون

   1. من کی هستم؟ می گوید

    ممنونم آقای رزم جو
    من آزمون دکتری شرکت کردم به نظر شما اگه قبول شدم ادامه بدم یا نه چکار کنم؟

    1. علی اصغر رزم جو می گوید

     نکته این هست رسالت و هدف زندگی شما چیست؟ آیا با درس خواندن فقط خودمان را سرگرم می کنیم که از زیر بار نگاه سنگین دیگران در امان باشیم و مثل قرص مُسکن از آن استفاده کنیم یا واقعا می دانم که با مدرکم چه می خواهم انجام دهم؟ آیا بعد از ۴ سال یا بیشتر فردی خوشحال خواهم بود یا شرایط سخت‌تری نسبت به الان دارم؟ در زندگی من چه چیزی مهم‌تر هست؟ درس خواندن و یا کسب درآمد و حتی کار آفرینی؟ این سوالات بخشی از سوالات مهمی هست که باید از خودتان بپرسید. البته اگر به این نتیجه رسدید که ادامه تحصیل باید بدهیم سعی کنید در طول این مدت یک یا چند مهارت کسب کنید. این مقاله نیز می تواند به شما کمک کند: ادامه تحصیل بدم یا نه؟

 110. کوروش می گوید

  سلام من از بچگی کار کردم و درس خوندم از میوه فروشی گرفته تا نوشابه کیک فروشی و پوشاک و عمده فروشی. الان به یک جایی رسیدم که تماااام سرمایه م رو از دست دادم و با یک بدهی هنگفت و یک شریک بی برنامه طرفم اینقدر درگیر این شراکت شدم که حتی حاضرم از تمام سرمایم بگذرم و بکشم کنار ولی متاسفانه با شرایطی که هست امکان همچین کاری نیست . اینو بهتون گفتم که بتونید فقط دنبال علاقتون برید من در سن ۲۸ سالگی گم شدم در خودم در خاطراتم و در علاقه های زوری . الان هم هیچ کاری رو درست بلد نیستم من موندم با کوله باری بدهی و سرمایه از دست رفته و سنی که داره میگذره و دلی که انگیزه ای برای ادمه دادن نداره .

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام دوست عزیز
   احتمالا سرگذشت پرفراز و نشیبی داشتی و هم اکنون هم در یکی از همان فرازها و فرودها قرار داری. تجربه شما مهم ترین دارایی شماست. زمان در حال گذر هست و در گذار زمان سختی برای همیشه پایدار نمی ماند و منتظر روزی هستیم که کامنت موفقیت شما را بخوانیم.

 111. مریم حیدری می گوید

  سلام من رشته ام کامپیوتر بود(کاردانش)بعد سه سال ترک تحصیل پیش دانشگاهی انسانی گرفتم الان نمی‌دونم دانشگاه چی بخونم!؟ بعضی وقتا احساس میکنم به ورزش علاقه دارم چون از دروان ابتدایی هم ورزش میکردم ولی الان گذاشتم کنار ولی از تصیمم مطمئن نیستم کمکم کنید از طرفیم میترسم تربیت بدنی ثبت نام کنم بعد باردار بشم فقط الکی پول دانشگاه بدم ضرر کنم ⁦☹️⁩ کمکم کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   شما باید ارزش‌های زندگی خودتان را شناسایی و آن‌ها را اولویت بندی کنید چون هر فردی ممکن است در زندگی ارزش‌های متفاوتی داشته باشد که تصمیم گیری را برای او سخت کند مثلا رفتن سرکار یا بچه دار شدن، دکتری خواندن یا شروع به کار کردن، بورسیه خارج گرفتن یا تحصیل در داخل کشور و … و این موارد به صورت زیاد در سر راه افراد قرار می گیرد. برای درک بهتر می‌توانید به مقاله ارزش‌های زندگی مراجعه کنید. به عنوان مثال اگر اولویت شما در ورزش باشد باید الگوی مناسب ورزشی داشته باشد که به قهرمانی رسیده‌اند و اگر ارزش زندگی در کنار خانواده برای شما در اولویت باشد می توانید در کنار خانواده و فرزند بودن فعالیت های ورزشی از جنس دیگر مثل تحقیق و تدریس داشته باشید.

 112. نرگس می گوید

  سلام
  من به خاطر توهم علاقه ای که داشتم رفتم تجربی..دوسال حرفمو سرش هدر دادم اما حالا فهمیدم به رشته زبان و هنر علاقه دارم اما از اونجایی که کسایی رو دیدم که بعد از فارغ التحصیل شدن بیکار هستن بنابراین یه جور ترسی در من شکل گرفت که نمیدونم الان چیکار کنم
  هیچ انگیزه ای به ادامه رشته تجربی ندارم چیکار کنم؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام خدمت شما
   باید به این باور برسیم که در زمانه ای زندگی می کنیم که نباید انتظار داشته باشیم که بعد از فارغ التحصیلی فرش قرمز برای ما پهن کنند. به جای دیدن سیل زیاد فارغ التحصیلان بیکار و ناامید و بی انگیزه شدن بهتر است علاقه خودتان را تبدیل به مهارت کنید. دنیای جدید مدرک نمی خواهد بلکه مهارت می خواهد. در رشته هنر و زبان افرادی هستند که با علاقه و مهارتی که کسب کردند از برخی پزشکان درآمد به مراتب بالاتر و حال بسیار بهتری دارند. بنابراین هم پزشک و مهندس ثروتمند و با حال خوب داریم و هم پزشک و مهندس با حال بد که به سختی اجاره دفتر کار خودشان را می دهند و از طرفی هم مترجم و افراد هنرمند داریم که بسیار ثروتمند و با حال خوب هست و هم برعکس و اگر به این موضوع باور ندارید می توانید ایمیل بزنید تا نمونه های فوق موفق از رشته زبان و هنر خدمت شما مثال بیاورم که این مطلب طولانی نشود.
   خلاصه به جای نگرانی از آینده به فکر دنبال کردن علاقه، کسب مهارت و دیدن نمونه های موفق در زمینه خودت باش.
   موفق و بهترین خودتان باشید.

 113. زهرا می گوید

  من دوست دارم با قشر هنرمندان و ورزشکارا رفت و امد داشته باشم

 114. Zizi می گوید

  به هیچی علاقه ندارم 🙁 مسئله اینست

 115. بهار می گوید

  سلام. مطلبتون مفید و تاثیر گذار بود.ممنون

 116. کتی می گوید

  سلام آقای رزمجو
  سوال اینه که نمیدونم به چی علاقه دارم و اینکه به چیزی علاقه ندارم. منتها توضیحات شما اینه که وارد فضای کسب و کار موردعلاقتون بشید، در مورد علاقتون تخیل کنید و سرچ کنید. خب اگه من میدونستم واقعا به چی علاقه دارم واردش میشدم خب

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام خدمت شما
   هر فردی علاقه های خاص خودش را دارد اما ممکن است در سایه ترس از شکست، خارج نشدن از ناحیه امن و … کم رنگ شده باشد به طوری که احساس سردرگمی کند. شما حتما در کارهایی فوق العاده هستید. نیازمند این هست که کمی به گذشته فکر کنید. این که از انجام چه کاری لذت می برید که گذر زمان را فراموش می کنید؟ دیگران در مورد چه چیزی شما را تحسین می کنند؟ دوست دارید شما را به چه عنوان بشناسند؟ از چه کتاب هایی لذت می برید؟ دوست دارید با چه قشر افرادی رفت آمد داشته باشید؟ هنرمندان؟ ورزشکاران؟ و … این ها سوالات کلیدی هست که می توانید بارها از خودتان بپرسید و سرنخ هایی بدست آورید.
   نکته دوم این که کارهای جدید را فارغ از این که فعلا علاقه دارید یا خیر تجربه کنید شاید هنگام شروع احساس کنید دقیقا علاقه شما هست.
   مقالات بخش خودشناسی نیز می تواند به شما کمک کنید که بیشتر خودتان را بشناسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.