نمیدونم به چی علاقه دارم و باید چی کار کنم؟

سوال: نمیدونم به چی علاقه دارم باید چی کار کنم؟

از دست خودم و هر چی هست کلافه شدم. نمی دونم به چی علاقه دارم؟ اصلا احساس می کنم به هیچ چیزی علاقه‌ی زیادی ندارم. روز ها را بی هدف دنبال می کنم. کاملا گیج شدم چی کار باید بکنم؟

سلام دارم خدمت شما دوست عزیز

می تونم تا حدی احساست را درک کنم. چوم اکثر آدم ها این حس را تجربه کردن، البته بعضی ها با شدت بیشتر و بعضی ها با شدت کمتر، بعضی ها یک ماه، بعضی ها یک سال و بعضی ها چندین سال با این مسئله مواجه بودن. می خوام بگم که خودت را به این خاطر که فقط خودت این حس را داری سرزنش نکنی. اینجا می خوام بیشتر از تجربیات خودم و همچنین مطالعاتی که داشتم واستون بگم که احساس می کنم خیلی می تونه بهت کمک کنه که بفهمی به چی علاقه داری.

برداشت اشتباه از علاقه داشتن

برداشت اشتباه از این که به چی علاقه دارم

اولین دلیل که باعث می شه شما سردرگم بشید و متوجه نشید که به چی علاقه دارید اینه که از اول تعریف علاقه را اشتباه به ما گفتند. وقتی یه نفر می گه به فلان چیز علاقه دارم به احتمال زیاد فقط یه احساس هست که شاید پشتوانه ای هم نداشته باشه. شاید تحت تاثیر جوی قرار گرفته باشه، شاید فقط ظاهر اون کار را دیده باشه یا در موردش شنیده باشه و ده ها مورد دیگه.

علاقه واقعی را با توهم علاقه اشتباه نگیریم.

شاید بگی ای بابا! شما که دارید کار را پیچیده تر می کنی. خب، یه کم صبر کنی توضیح می دم که داستان از چه قراره. ببینید، هم من و هم شما آدم های زیادی را دیدیم که با شور و شوق یه کاری را شروع می کنن و بعد از یه مدت کوتاهی رهاش می کنن. دلایل متعددی داره ولی یکی از دلایل مهم اینه که به جای علاقه واقعی فقط تحت تاثیر کسی یا چیزی قرار گرفتهن و رفتن سراغ اون کار. بنابراین علاقه چیزی نیست که یک دفعه فوران کنه و یک دفعه خاموش بشه، بلکه علاقه چیزی هست که مستمر در وجود ما هست.

کشف علاقه واقعی یکی تصورات غلط دیگه اینه که با نشستن توی خونه و کمی فکر کردن می تونی به طور قطعی بگی که به چی علاقه دارم. البته نقش فکر کردن بسیار مهمه و من توی وب سایت بهترین خود بسیار در مورد اون تاکید داشتم. اما این جا می خوام یه چیز دیگه که شاید کمتر شنیده باشید را بگم و اون اینه که گاهی وقت ها علاقه ساختنی هست.

شاید شما هم این مورد را تجربه کرده باشی که فکر می کردی به فلان چیز علاقه نداری. اما وقتی که می ری سراغش و انجامش میدی، تازه می فهمی که چقدر جذابه و چه بسا که برای همیشه اون کار را ادامه بدی.

یکی از اشتباهات بزرگ اینه که با ما گفتن تو فقط باید به رشته ریاضی، تجربی و یا انسانی و زیر شاخه های دانشگاهی این رشته ها علاقه مند باشی!!
وقتی شما فقط علاقه را در این رشته ها ببینی و خودت را محدود کنی، اون موقع هست که حس می کنی به هیچ چیزی علاقه نداری. دیگه نقاشی، خیاطی، آشپزی، بازیگری و… را هیچی حساب نمی کنی. شما به ساخت عروسک علاقه داری اما ازش می ترسی، یا شاید دوست داشته باشی دوبلر بشی اما جو خونه یا جامعه اون قدر روی شما تاثیر داشته که فکر می کنی این ها به درد نمی خورن. بنابراین باید مواظب این موارد باشی تا راهت را گم نکنی. امیدوارم تا این جا دیدمان راجع به علاقه تغییر کرده باشه. حالا بریم سراغ این سوال که از کجا بدونم به چی علاقه دارم اینجا چند تا راهکار می گم که باید بهشون عمل کنی.

نمونه کوچکی از علاقه مندی خودت را تجربه کن

این مورد خیلی، خیلی مهمه. یعنی تا اون جایی که امکان داره یه مقدار زمان، هزینه و انرژی بگذار و یه کوچولو توی اون کاری که فکر می کنی علاقه داری وارد شو. وقتی یه کاری را تجربه می کنی خیلی می تونه شفاف بشه که بهش علاقه داشتی یا فقط توهم علاقه بود.

شاه کلید پیدا کردن علاقه واقعی این هست که چند تا کاری که احساس خوبی نسبت بهش داریم را تجربه کنیم.

می دونم که این سوال به وجود اومده که کاری که من علاقه دارم را نمی شه با این روش انجامش داد. اولا خیلی از کارها را می تونید با کمی وقت و هزینه بخش از اون را انجام بدید. اما بعضی وقت ها حق با شماست. مثلا شما نمی دونید که پزشکی واقعا علاقه مند هستید یا این که توهم هست. اوکی، برای این موارد هم راه حل هایی واستون می گم اما فعلا همین مورد اول را بررسی می کنم.

می خوام یه مثال از خودم بهتون بگم؛ من یه زمانی فکر می کردم که به فروشندگی در بازار علاقه دارم، دوتا کار می تونستم انجام بدم، راه اول این بود که بشینم توی خونه و فقط فکر کنم و حسرت بخورم که چرا چند صد میلیون پول ندارم که برم یک فروشگاه بزنم و به علاقه ام برسم و اما راه حل دومی که انجام دادم این بود که به اندازه چند صد هزار تومان کتاب کودک خریدم و سعی کردم توی بازار بفروشم و توزیع کنم و خودم را تست کنم. توی چند ماه اتفاقات و تجربه های زیادی از سرو کله زدن با فروشنده و خریدارها بدست آوردم و کاملا لمس کردم. بعد از چند ماه متوجه شدم که این چیزی نبود که بتونه من را راضی نگه داره. به همین سادگی این کار از ذهنم پاک شد و آرام شدم.

بنابراین حتما تا حد ممکن بخش کوچکی از اون کار را تجربه کنید تا بدونید به چی علاقه دارید و باخودتون نگید که این کار فقط وقت تلف کردنه. معمولا می شه در کمتر از یک سال چند تا از علاقه مندی هاتون را تست کنید. نگران حرف مردم نباشید که بهتون بگن شما دم دمی مزاج هستید. البته طبیعی هست که نباید ده سال وقت بزاریم و صدتا کار را تست کنیم. برای این که قبل از اقدام کردن بتونید علاقه های واقعی تر خودتون را کشف کنید و بین پنجاه تا علاقه سردرگم نشید حتما توصیه می کنم چند تا از مقالاتی که درباره خودشناسی و کشف رسالت فردی نوشتم را مطالعه کنید.

تحقیق کنید و از دیگران بپرسید اما…

پرسیدن از دیگران درباره علاقه مندی

اگه واقعا یه کاری را نمی تونید تجربه کنید باید درباره اون کار خوب تحقیق کنید، هم توی اینترنت و هم از اون هایی که این کار را دارن انجام می دن. دقت داشته باشیم که نمی شه بر اساس حرف یه نفر تصمیم بگیریم و بهتره که بیشتر تحقیق کنیم. سوال پرسیدن از دیگران علاوه براین این که خیلی خوبه و می تونیم از تجارب دیگران استفاده کنیم و “به چی علاقه دارم شما” شفاف تر بشه، اما باید به این نکات هم توجه کنیم:

1- معمولا آدم ها از شغلشون به صورت کلی حرف می زنن و شما نمی تونید خوب متوجه بشید که بلاخره خوبه یا نه؟ مثلا اگه از یه فردی که تعمیر لوازم خانگی داره بپرسی که کارت خوبه یا نه شاید بگه خوبه، همین که کار مردم راه میافته راضی هستم. به نظرتون میشه با این حرف ها تصمیم گرفت؟ این جاست که شما تا حد ممکن که اون فرد راضی به جواب دادن هست باید ازش در مورد خوبی ها و بدی ها حتی به صورت مثال برای شما توضیح بده.

2- شاید شما را رقیب خودشون فرض کنن و بیشتر از سختی هاش بگن، البته برعکسش هم داریم. شاید توی جمع مهمونی طرف بخواد یک خورده خودش را باکلاس نشون بده و کلا از کار و درآمدش تعریف کنه و از سختی هاش هیچی نگه.

از کجا بفهمیم به چه شغلی علاقه داریم

یکی از سوالاتی که جا دارد در همین جا کمی در مورد آن صحبت شود و سوال بسیاری از دوستان هم هست این مورده که از کجا بفهمیم به چه شغلی علاقه داریم و در واقع سوال از علاقه شغلی مطرح می شود. در واقع علاقه شغلی هم زیر مجموعه کشف علاقه هست. افراد زیادی هستند که بدون این که در ابتدا به شغلی فکر کنن صرفا سعی کردند که علاقه واقعی خود را بشناسند. وقتی علاقه واقعی پیدا شد به تدریج این علاقه به شغلی تبدیل خواهد شد که هم از کار کردن با آن لذت خواهی برد و هم کسب در آمد زیادی از آن خواهید داشت.

افراد معروف و ثروتمند زیادی هستند که در ابتدا به علاقه خود به عنوان شغل نگاه نکردند چون برای کشف علاقه اگر در ابتدا زیاد روی بدست آوردن علاقه شغلی تمرکز کنید شاید دچار انحراف از علاقه اصلی شوید. چون زمانی که شغل را وارد علاقه می کنید ترس از این که این علاقه درآمد کافی ندارد یا نمی توان با آن کاری کرد وارد ذهن می شود و کشف علاقه را تحت تاثیر قرار می دهد.

بنابراین برای این که این موضوع برای شما بهتر اثبات شود می توانید افراد معروف، ثروتمند و یا … را پیدا کنید که با کشف علاقه واقعی و کار کردن با شوق توانستند با خلاقیت یک درآمد بالایی برای خود بسازند.

بنابراین لازم هست در ابتدا شما روی کشف علاقه خودتان کار کنید و فارغ از هر چیز آن را پیدا کنید و بعد از آن یک شغل خوب بسازید که در کتاب ثروت درون و فیلم ورود به شغل رویایی، با سوالاتی که مطرح شده است شما می توانید بعد از پیدا کردن علاقه به علاقه شغلی خودتان نیز پی ببرید.

دیدن کل فیلم ورود به شغل رویایی

وارد فضای واقعی کسب و کار و مورد علاقتون بشوید

این راه یه راه کاملا کم هزینه یا بی هزینه هست. شما می تونید یه هفته وقت بگذارید و  وارد محیطی که فکر می کنید علاقه شما اونجاست بشوید. بذارید یه مثال بزنم: دوستی داشتم که خیلی به بورس و کسب در آمد از این راه علاقه داشت. اما همیشه می ترسید که این علاقه شاید علاقه کاذب باشه. بهش توصیه کردم که به مدت یک ماه وارد تالار بورس بشه و با توجه به مطالعاتی که داشت به صورت فرضی معامله کنه. مثلا فرض کنه که امروز 100 سهم از فولاد را خرید و اون را برای خودش با مبلغی که هست بنویسه. بعد گوش به زنگ باشه که کی باید اون را بره بفروشه.

مثلا بعد از یه هفته مجدد به بازار بورس بره و 80 سهم خودش را بفروشه و سود و یا زیان خودش( به صورت فرضی) حساب کنه. بعد از یکی دو ماه تونست مطمئن بشه که واقعا به این کار علاقه داره و می تونه بدون ترس سرمایه گذاری خودش را شروع کنه. بنابراین شما هم به خودتان اجازه حضور در این مکان ها بدید. اگه به پزشکی علاقه دارید حداقل ده روز را مثل یه پزشک برید بیمارستان و از نزدیک این فضا را ببینید. شاید با دیدن صحنه آمپول زدن کلا منصرف بشید چه برسه به دیدن صحنه های دیگه که شاید دلخراش تر باشه.

تصویر ذهنی از علاقه خودتون بسازید

شاید گاهی وقت ها این روش بتونه خوب جواب بده. سعی کنید هر وقت جای آرامی پیدا کردید خوتون را کاملا توی اون فضا تصور و تجسم کنید. چه حسی به شما دست می ده؟ آیا از درون احساس شعف و لذت دارید؟ سعی کنید این را در زمان های مختلفی امتحان کنید، شاید یک بار اول تحت تاثیر چیزی قرار گرفته باشید.

از شکست های کوچولو استقبال کنید

استقبال از شکست های کوچک در زندگی

همان طوری که گفتم می تونید بخش کوچکی از کار مورد علاقه خودتون را تست کنید. اما خب، اینجا وقت تست و آزمون هست و نباید توقع داشته باشید که حتما باید پیروز بشوید. مثلا داستان من و کتاب هام را یادتون هست. من توی این ماجرا سودی نکردم اما با این کار به یک نه ارزشمند رسیدم و فهیمدم نباید این کار را دادمه بدم.

نباید توقع داشته باشید که در همان کار اولی که شروع کردید تا انتها جلو بروید حتی اگه بفهمید دارید اشتباه می کنید. بنابراین بد نیست که گاهی وقت ها فرصت تجربه جدید به خودمون بدیم. نتیجه این کار این می شه که وقتی کار مورد علاقه خودمون را پیدا کردیم می تونیم اونقدر خوب پیش بریم که زمان هایی هم که به سعی و خطا گذشت جبران بشه. امیدوارم که پاسخ این که نمیدونم به چی علاقه دارم را پیدا کنید و بتونید بهترین خودتان باشید.

در صفحه اینستاگرم بهترین خود قراره کلی مطلب درباره پیدا کردن علاقه و نکات مهم براتون بگم پس همین الان دکمه زیر را بزن و فالو کن.

دیدن آموزش‌ها در اینستاگرام

از آنجایی که سوالات زیادی در خصوص علاقه تحصیلی به صورت نظر در همین صفحه و همچنین به صورت خصوصی برایم ارسال می شود و مسئله تضاد بین دانشجو و دانش‌آموز با خانواده بر سر انتخاب رشته بود فایل صوتی زیر ویژه پدر و مادرها ضبط شد. در صورتی که مورد استقبال یا سوال شما واقع شد این سوالات در قالب فایل صوتی در همین صفحه پاسخ داده می شود و فایل های صوتی رفته رفته آپدیت خواهند شد. 

بنابراین می توانید این فایل صوتی را به دیگران برسانید که با این موضوع مشکل دارند ولی هدف مافقط شفاف سازی هست و قرار نیست که کاملا به  پدر و مادر و یا دانش‌اموز یا دانشجو حق بدهیم 

دانلود این فایل صوتی

526 نظرات
 1. سردرگم می گوید

  من یه نهمی ام نمره های علوم و ریاضیم خوبه علومم ۱۷ ، ۱۸ و ریاضی هم ۲۰ ام ولی واقعا نمیدونم باید جیکار کنم به پزشکی و پرستاری خیلی علاقه دارم ولی میترسم که نتونم از پسش بربیام به انسانی هم فکر کردم ولب تجربی به اون غلبه میکنه ایکاش یه نفر میتونست راه درست رو بهم نشون بده

 2. امین می گوید

  مشکل واقعی اینجاست که هیچکس اعتماد به نفس و خود باوری نداره و حاضر نیست برای هدفش سختی ای متحول بشه اگه یک چیزی رو سخت طلب میکنی باید تا تهش بری.خیلی عوامل سعی میکنن تورو از هدفت نگهدارن ولی تو فقط باید تلاش کنی اما یک سری هامون فقط با زدن حرفش هیچکاری نمیکنیم یک سری های دیگم نداشتن خودباوری و شجاعت برای رفتن تو دل شیر.مشکل خود من اینه که میترسم یه سری جاها از تصمیم گرفتن و تلاش هم نمیکنم و همیشه گوشی دستم گرفتم چون به خودم باور ندارم،وقتی بحث یک علاقه جدید یا یک چیز جدید درونم به وجود میاد من با تفکر اینکه چرا یه عده اینو قبول دارن و چرا یک عده ندارن خودمو درگیر میکنم آخرش هم میرم تلگرام و یوتیوب و بازی کردن با گوشی.ولی وقتی بعضی وقتا با خودم فکر میکنم لازم نیست اونقدر سختش کنم زندگی منه من تصمیم میگیرم چیکار کنم اما میتونم تصمیم بگیرم آدم خوبی باشم یا یک آدم داغون و بدبخت اگه فکر میکنی یه آدم خوب کسیه که همه قبولش دارن درست فکر کردی اما کسی نیست بخاطر بقیه کاری زندگی بکنه اینا باهم فرق دارن سعی کن آدمی باشی که خوبه و بهترینه اما نه برای حرف مردم بلکه برای خودش من میتونم فست فود بخورم خوشمزس اما غذای سالم برای بدن من ضرر نداره ولی فست فود چرا پس فست فود نمیخورم چون مضره پس من سالم زندگی میکنم چون میخوام سالم باشم نه پیش بقیه عزیز باشم سعی کنید این رو درک کنید اینطوریه که از سردرگمی درمی‌آید.اینارم گفتم چون واقعا دلم پر بود و به چند نفر مثل خودمم میخواستم کمک کنم

 3. متخصص می گوید

  قیمت تبلیغاتتون چقدره؟

 4. Fatima می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یازدهم حسابداری هستم نمرات عالی دارم، کمی هم به حسابداری علاقه دارم اما من در کنار این به تربیت بدنی(ورزش) هم علاقه خیلی زیادی دارم خیلی، توی هنر هم خیلی استعداد دارم مادرم میگه ک دیپلمت رو بگیر بعد برو سمت چیزی که دوسش داری اما من نمیدونم بین حسابداری، ورزش، هنر کدومو برم🥺
  به پول هم خیلی نیاز دارم حسابداری درآمدش عالیه
  اما نمیدونم ورزش درآمد داره یا نه و همچنین هنر

 5. . می گوید

  من امسال اوموم دهم تجربی نمیدونم چرا ولی واقعا درون من انگیزه ای برای خوندن زیست ایجاد نمیشه چون من آدمی نیستم که بخواد توی بیمارستان باشه و مریضشو درک کنه .من علایق زیادی داشتم ولی مبود اموانات کافی باعث شد که من علاقمو پیدا نکنم چیزی که خیلیدوست داشتم شاید انیمیشن سازی و دوبله بود اما کم کم سرکوب شد .
  بچه هایی که هنوز دهم نیومدید رشته ای رو پیدا کنید که با روحیاتتون تناسب داشته باشه

 6. بنده خدا می گوید

  چقدر هممون مثل همیم:)چقد کامنتای بچه ها حرف دل منه:)منم گم شدم، انگار همه انتخابام از ریشه اشتباه بوده، نمیدونم کنکور زبان بدم بعد از این همه خرج کردن یا نه برم انسانی بدم ولی انقد بی انگیزم کتاب میبینم حالم بد میشه، دلم میخواد پامو بکوبم زمین فقط گریه کنم چون نمیتونم توصیف کنم چی داره بهم میگذره، کاش برمیگشتم کلاس هفتم پیش اکیپ قدیمیمون اون موقعه ها تنها دغدغم نمره علوم و ریاضیم بود، وحشت دارم میکنم شیش ماه دیگه کنکوره من هنوز نمیدونم چیکار کنم، ن هدف ن انگیزه، فشار خانواده برای پر کردن دهن فامیلاشون، من دارم نابود میشم، دلم میخاد بمیرم:) نمیتونم تحمل کنم این وضعیتو دیگه نمیخوام اینجا بمونم.

  1. ⁦:⁠-⁠)⁩ می گوید

   حداقلش اونجوری رفتار کن که بنظرت درسته…..

 7. آرین می گوید

  سلام من کلاس هشتم رو تموم کردم دارم میرم نهم. اما واقعا نمیدونم چه رشته ای برم و به چی علاقه دارم. به رشته تجربی که علاقه ای ندارم،از رشته انسانی هم خوشم نمیاد، هنر هم که نه استعدادشو دارم و نه خوشم میاد. از اون طرف من خیلی آدم کنجکاوی هستم یعنی خیلیی دوست دارم همه چی رو تجربه کنم. معدلم همیشه ۱۹.۵ به بالا بوده. از این رو میخوام برم رشته ریاضی اما از اون طرف ریاضی رو خیلی زود یاد نمی‌گیرم و از هندسه به شدت بدم میاد. حالا واقعا موندم چیکار کنم. واقعا مغز من میتونه ریاضی رو بکشه یا نه؟

  1. Mote می گوید

   من امسال نهمم از انسانی خوشم نمیاد و علاقه خاصی با تجربی ندارم هیچ هنریم ندارم اما درسام خوبه ولی من واقعا گیجم مث تو نمیدونم باید چیکار کنم

 8. ابولی می گوید

  سلام ۳ماه دیگه ۱۸ سالم میشه و رشته تحصیلیم برقه اما خودم رشته ام را انتخاب نکردم و پدرم من رو ثبت نام کرده و من علاقه ای به این رشته ندارم . خودم دوست داشتم برم انسانی ولی بابام نزاشت .واسم کسی رو پیدا کرد که شغل پردرآمدی داشت تغریبا ماهی ۱۵۰ میلیون و به من گفت که از او یاد بگیرم اما هیچ علاقه ای نداشتم و بعد از یک هفته بیرون اومدم. به نوشتن و درس تاریخ و عربی علاقه دارم . و استعداد این رو دارم که بقیه رو بخندونم . ولی شرایط خانواده من جوریه که هیچ عشقی توش وجود نداره میترسم به بابام بگم به استنداپ علاقه دارم مسخرم کنه و بگه میخای دلقک بشی . من میخاستم برم رشته انسانی و مهارت طنز نویسیمو بهتر کنم و تاریخ و عربی رو بخونم . ولی بابام میگه من تورو به بهتری فرستادمت برق واسه درآمد بیشتر . واسه آینده هیچ ایده ای ندارم و نمی‌دونم چکار کنم . تا الان یک متن استنداپ کمدی و دوتا ویدیو تولید کردم و تو اینستا گذاشتم که یکی ۱۰,۰۰۰ تا و یکی ۲۶,۰۰۰ تا ویو خورده اما وقتایی ویدیو هامو می‌سازم که کسی خونه نیست . درکل یکی از مشکلات اصلی من اینه که با بابام رفیق نیستم و انگار همو نمی‌شناسیم هیچوقت پدرم با من ننشسته ۱۰ دقیقه حرف بزنه هیچوقت منو تشویق نکرده و من عزت نفس به شدت پایینی دارن. الآنم به بابام گفتم به چوب علاقه دارم که واقعا نمیدونم علاقه دارم اما ازش بدم نمیاد بنظر شما چکار کنم ؟

 9. ابولی می گوید

  سلام ۳ماه دیگه ۱۸ سالم میشه و رشته تحصیلیم برقه اما خودم رشته ام را انتخاب نکردم و پدرم من رو ثبت نام کرده و من علاقه ای به این رشته ندارم . خودم دوست داشتم برم انسانی ولی بابام نزاشت .واسم کسی رو پیدا کرد که شغل پردرآمدی داشت تغریبا ماهی ۱۵۰ میلیون و به من گفت که از او یاد بگیرم اما هیچ علاقه ای نداشتم و بعد از یک هفته بیرون اومدم. به نوشتن و درس تاریخ و عربی علاقه دارم . و استعداد این رو دارم که بقیه رو بخندونم . ولی شرایط خانواده من جوریه که هیچ عشقی توش وجود نداره میترسم به بابام بگم به استنداپ علاقه دارم مسخرم کنه و بگه میخای دلقک بشی . من میخاستم برم رشته انسانی و مهارت طنز نویسیمو بهتر کنم و تاریخ و عربی رو بخونم . ولی بابام میگه من تورو به بهتری فرستادمت برق واسه درآمد بیشتر . واسه آینده هیچ ایده ای ندارم و نمی‌دونم چکار کنم . تا الان یک متن استنداپ کمدی و دوتا ویدیو تولید کردم و تو اینستا گذاشتم که یکی ۱۰,۰۰۰ تا و یکی ۲۶,۰۰۰ تا ویو خورده اما وقتایی ویدیو هامو می‌سازم که کسی خونه نیست . درکل یکی از مشکلات اصلی من اینه که با بابام رفیق نیستم و انگار همو نمی‌شناسیم هیچوقت پدرم با من ننشسته ۱۰ دقیقه حرف بزنه هیچوقت منو تشویق نکرده و من عزت نفس به شدت پایینی دارن. الآنم به بابام گفتم به چوب علاقه دارم که واقعا نمیدونم علاقه دارم اما ازش بدم نمیاد بنظر شما چکار کنم ؟

 10. nafis می گوید

  سلام من مدرسم تموم شده کنکور هم دادم و خوب نبود اصلا. رشتم انسانیه و فک میکنم هیچکدوم از شغل های این رشته به دردم نمیخورن کاملا سردرگمم و نمیتونم حتی تمرکز داشته باشم که درس بخونم هنوز هم نفهمیدم چه شغلی به دردم میخوره چون کلا آدمیم که تو خودمم و یه جورایی خجالتیم خیلی فک کردم که چه شغلی به دردم میخوره به نتیجه هم نرسیدم کلا خیلی ناامید شدم

 11. ارمی می گوید

  هی تو که میگی حوصله خودمو ندارم چرا نداشته باشم اتفاقا عاشق خودمم کسی که حوصله خودشو نداشته باشه افسردگی داره

 12. Hasti می گوید

  سلام خسته نباشید
  مناز بچگی میخاستم دکتر بشم و مادر و پدرم هیچ نظر خاصی نداشتن و تا اینکه رفتم ششم نظرم عوض شد با اصرار مادرم ولی خب خاستم برم اشپزی و بعد رفتم هفتم برای تجربی خوندم
  الان انتخاب رشته دارم میترسم برم تجربی هیچی قبول نشم آخه خودمد میشناسم آدمی نیستم که پشت کنکور بمونم و اینکه تحقیق کدم و اینا دیدیم من آدمی نیستم که کسی زیر دستم بمیره و اینکه من عاشق هیجانم و پرستاری این هیجان منو ارضا میکنه ولی در اومد کمه و از این میترسم و اینکه تفریح نداره از اینا میترسم ولی خب از اون اگه نرم حسرتش به دلم بمونه چی؟من فضای بیمارستان دوست دارم هیجان اورژانس دوست دارم
  میشه کمک کنین؟
  ولی از اون ور هنر بین اشپزی و معماری چون در اومد دارن

  1. ⁦:⁠-⁠)⁩ می گوید

   چیزی که دوست داری برو به هیچی هم فکر نکن

 13. حسین حسنی می گوید

  سلام آقایه رزم جو37سال دارم جوشکارهستم 25ساله ورزش میکنم امابه رزمی علاغه دارم قبلانینجاکارمیکردم بامربی مشگل خوردم دیگه نرفتم چکاربایدکنم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام حسین سوالتون نیاز به بررسی و جزئیات بیشتر داره که البته توصیه می کنم از محصولات آموزشی سایت مثل کشف علاقه استفاده کنید تا مسیر شما روشن تر شود.

 14. Da می گوید

  سلام من توی ی شرایطی گیر کردم که واقعا کمک میخوام من ی پسر لیسانسه ام ک بعد از درسم به خدمت رفتم الان یک ماهو نیمه اومدم و الان بیستو پنج سالم پر شده واقعا الان نمیدونم میخوام چکار کنم از طرفی سنم داره میره بالا از طرفی بیمه ندارم از طرفی نمیدونم به رشته ای ک درسشو خوندم اصا علاقه دارم از طرفی تست کردن علاقه ها نیاز به پول داره و در اخر جیب خالی و هزینه های شخصی خودم و اینکه پدر پولداریم ندارم سرمایه ندارم و روز ب روزم داره میگذره و بی هدف ی کار روز مزد بعضی اوقات انجام میدمو ی باشگاهی دلمو خوش کردم واقعا نمیدونم چطور باید وضعیتمو بیان کنم ترس از اینده ای ن چندان روشن و فکرو خیال منو دیوونه کرده

  1. نیلوفر می گوید

   من هم همنطور آقای Da منم همینطور…

   1. محمد می گوید

    منم همینطور،،،،نمیدونم بچسبم به همون حسابداری که خوندم یا برم ترید کردنو یاد بگیرم،،،رو زمین و هواییم

  2. محمد می گوید

   سلام داداش منم ۲۵ سالم داره پر میشه سربازیمو رفتم و لیسانسمم گرفتم ، الانم داخل یه شرکت خصوصی دارم کارگری میکنم ، بنظرم از هر جایی ک رسیدی شروع کن ، چه علاقه داری و چه نداری ماها ک سنمون توی سن حساسی هستیم نباید بیکار باشیم ، باید سابقه کار داشته باشیم بخاطر اینک اگر موقعیت مناسبی پیدا شد سابقه کارمون می‌ره روی سنمون حساب میشه ، بنظرم زودتر و سریع تر یه کاریو شروع کن ، تا موقعیت بهتر گیرت بیاد
   و اینک رفیق یه نصیحت بهت میکنم صد در صد گوش کن ، تو رو جان عزیزت با هیچکسی شریک نشو با رفیق یازده سالم شریک شدم زندگیمو نابود کرد تمام دارو ندارمو بالا کشید الانم دنبال شکایتو شکایت کشی هستیم

 15. مانا می گوید

  و همچنین افت تحصیلی شدیدی داشتم منی که نمراتم همیشه عالی بود و زندگیم یه جورایی تکراری و بی هدف میگدره و خیلی نگران آینده ام

 16. مانا می گوید

  سلام
  من یه دانش آموز ۱۷ ساله پایه دهم تجربی هستم امسال باید یازدهم بودم اما پارسال مدرسه نرفتم
  نمیدونم از زندگی چی میخوام و به چه چیزی واقعا علاقه دارم اما آدم یه جورایی زیاده خواهم یعنی دوست دارم در آینده همه چیز و داشته باشم دوست دارم زندگی شاد و متفاوت داشته باشم و از اینکه زندگیم عین زندگی اطرافیانم بشه وحشت دارم مسائل و مشکلات زیادی از بچگی داشتم اما همیشه تو خودم می‌ریختم و الان باعث شده همشون یه جا فوران کنه در دوره راهنمایی زندگی بهتری داشتم درس میخوندم هدف گذاری داشتم و میدونستم چی میخوام اما وقتی بزرگتر شدم با یه سری واقعیت روبه رو شدم که همه چیز رو در من دگرگون کرد ..
  ‌و الان هر برنامه و هدفی رو که میرم سراغش به خاطر شرایطی هست که دارم ینی شاید اگه شرایط زندگیم متفاوت بود این هدف رو نداشتم …
  نمیدونم به چه رشته ای علاقه دارم اما میخوام در دانشگاه های خوب درس بخونم شرایط خونم هم جوریه که واقعا نمیتونم تمرکز کنم رو هیچ چیزی
  ممنون میشم کمکم کنید

  1. ميلاد می گوید

   سلام منم دقيقا مشكل با تو يكيه خوشحال ميشم باهم صحبت كنيم

 17. شادی می گوید

  سلام. اصن مهم نیس چقدر فکر کنم یا تمرکز هیچ هدف و شغلی ندارم . تا اینجا فقط میدونم می‌خوام زندگی کنم . برای هدایت تحصیلی الویت بندی کردم ولی در حقیقت علاقه ندارم بقیه میگن تو ریاضی استعداد دارم ولی خودم اینجوری فکر نمیکنم و من واقعا نمیدونم سال آینده قراره تو چ جایگاهی باشم. و هیچ انرژی برای انجام کاری ندارم

 18. سارا می گوید

  سلام من امسال دوازدهم تجربی هستم ولی هیچ تلاشی نمیکنم بیشتر نمراتم زیر 10 هست .ی حس پوچی دارم نمیدونم از چی خوشم میاد انگار ایندم برام مهم نیستت دوست دارم این شرایطو عوض کنم بنظرم درس خوندن شاید نجاتم بده ولی درسا واسم سخته و تلاشی هم نمکینم تا یاد بگیرم یکم که میخونم چیزی ازش نمیفمم بعدم ولش میکنم با این شرایط هیچ امیدی به خودم ندارم . ایندم ی شکست کامله

 19. محمد جواد می گوید

  سلام من واقعا نمی‌دونم چیکار کنم
  از طرفی به نظامی علاقه دارم و دوست دارم یه نظامی بشم
  از طرفی میبینم محدودیت هست برام
  دنبال هوا فضا رفتم ولی میترسم از پیش درس ها یا شغلم بر نیام چون واقعا مغز میخواد
  منم که آدمی که هم دوست داره شور و شوق و درس و … رو یکجا داشته باشه ولی مجبورم بین علاقه و درس یکی رو انتخاب کنم
  از یه طرف به معلمی علاقه دارم آدم صبوری هستم و خوب درس رو توضیح میدم ولی اعتماد به نفسم پایینه
  ولی هر وقت حرف علاقه شغلی میقان اصلا نمیتونم به چیزی به غیر از نظامی فکر کنم
  خانوادم مجبورم دارن میکنم میگن می‌شینی خونه درس میخونم تا رشته برقی یا هوافضا یا…(هر چی که دانشگاه خوب و رشته خوبه)قبول بشی ولی اصلا به علاقه من واکنش نشون نمی‌دن و نمیخوان که من برم برای نظامی
  از همه طرف دارن محدودم میکنن خسته میشم و غمگین که میبینم چرا واقعا نمیخوام دل پدرو مادرم رو شاد کنم
  ول این وسط یحث علاقه من هست
  اون رو چیکار کنم
  از طرفی با این حقوق تو این دوره زمونه نمیشه زندگی کرد چی؟؟؟؟
  نمی‌دونم برم علاقم یا چیزی که علاقه ای ندارم
  من میخواستم برم فنی حرفه ای ولی به خاطر خانوادم و اینکه کنجکاوی و … اومدم رشته ریاضی شاید الان راضی باشم ولی درس نمی‌خونم
  همه فکر و ذهنم شده اگه به علاقم نرسم چی؟؟؟
  اگه به علاقم رسیدم و با حقوقش کنار نیومده چی؟؟؟
  از من باشه میگم حقوق به درک ولی بحث تشکیل خانواده هست و احساس مسوولیت میکنم از الان نمی‌دونم چراااا
  ولی الان بی هدف همینطور دارم میرم جلو واقعا نمی‌دونم چیکار کنم
  ممنون میشم کمکم کنین بخدا خسته شدم آنقدر رفتم در مورد انواع و اقسام رشته ها تحقیق کردم ولی بدون شوق و اشتیاق
  یا اینکه میگم رفتم این رشته آخرش که چی تو که به شغل مورد علاقت نرسیدی
  وقتی هم می‌خوام برم یه شغلی همش دنبال حقوقشم و نمی‌دونم چراااااا
  ممنون میشم کمکم کنین خسته شدم آنقدر بی دلیل رفتم سراغ رشته های مختلف

  1. محمدامین می گوید

   سلام داداش. به نظرم برو دنبال همون چیزی که دوست داری. اینقدر هم نگران پول و درامد نباش. بابا خدا رزاقه. میده روزی تو. تازه. زنت هم یه پولی میاره دیگه.
   اینقدر نگران پول نباش. خدا داره روزیِ همه رو میده؛ خب نمیتونه روزیِ تورو بده؟؟ نگران نباش. برو سمت چیزی که بهش علاقه داری. چرا؟ چون اینطوری حالت خوبه و وقتی حالت خوب باشه، ایده میاد به ذهنت و میتونی کلی رشد کنی و پول بسازی…
   یاعلی.

  2. ندی می گوید

   منم دقیقا به نظامی علاقه دارم اما از درامدش می ترسم و اینکه خونوادم اصلا موافق نیستن و میگن به درد نظامی نمیخوریم

 20. Kimia می گوید

  چقدر دردناکه که میبینم کسایی مثل من اینجوری بی هدف توی زندگیشون دارن دور خودشون میگردن… میدونین چیه؟، وقتی اومدم متنی با موضوع انتخاب رشته و سردرگمی و بی هدفی سرچ کردم میدونستم قرار نیست ذره ای هم بهم کمکی کنه. من و امثال منی که توی نظام اموزشی ای عمرمونو گذروندیم که ذره ای اهمیت به روح دانش آموز و اون کودکی که هنوز هم رویاگونه و پر از احساسات و ارزو ها و خیالات درون اون جسمی که ظاهرا قراره اینده کشور رو بسازه نمیده… انتظاری ازمون هست؟ هنوز هم که هنوزه دغدغه بزرگ مدارس ناخن های دختر های مدرسست!! ناخن هایی که بلند کردن و لاک زدنشون بخشی از علایق و ذوق های درونی یک فرده! و من چقدر افسوس میخورم به حال خودم و این مردم که عمر کوتاهشونو مجبورند به این شکل بگذرونند.. به جای اینکه بیان دانش اموز هارو بشناسن و البته بزارن که خودشون هم از خودشون شناخت پیدا کنند، هزاران درس مزخرف و کلماتی که جمله های مزخرف تر و بی ارزش تر از چیزی که قادر به بیان باشن رو تو مغزمون فرو کردند… با مجبور کردنمون به گرفتن نمره کامل و 20، تلاش کردن توهم اینده درخشان و پول و خوشبختی رو برامون توی یک چهارچوب بی منطقِ(نمره و درس) جا بدن و برچسب شعار های توخالیشونو رومون بزنن و بگن که دانش اموزان اینده کشورند… انتظار زیادی نیست؟.. چطور این انتظار هارو دارید از نوجوونایی که نمیدونن با خودشون چیکار کنن چی برسه به درس و هزار تا کوفت و زهرمار که باید بهشون رسید و جمعشون کرد. نمیفهمم چجور منطقیه که یه بچه 14.15 ساله باید توی تنگنا قرار بگیره و با چند تا گزینه محدود و از قبل مشخص شده به یه رشته ای بره که هم دیگران و خونواده رو راضی نگه داره، هم ایندشو انتخاب کنه و بسازتش… به عنوان یک دانش اموز که سال های عمرش رو در مدرسه های ایران گذرونده و میگذرونه اینارو گفتم. هرچند کافی نیست. با دیدن اینکه چطور همسالای خودم به دست این سیستم اموزشی از علایقشون دور شدن و بدون هیچ هدفی دارن برای”نمره” درس میخونن، درد به تک تک سولام نفوذ میکنه و غمگین میشم. چون نه من مقصرم، نه اونا. ما این وسط فقط وسیله هایی هستیم که ازشون مثل عروسکای خیمه شب بازی استفاده میشه و ته فایدمون نمره بیست و المپیاد ریاضیه.
  -یک دانش اموز ایرانی، در یک مدرسه در ایران، با حرف های نگفته بسیار.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام کیمیا
   متن شما را تا انتها خواندم و این صحبتی هست که من دارم تلاش می کنم به دیگران برسانم که در زندگی چیزهای خیلی مهم تری هم هست. این که من در این عمرم چی می خواهم بکنم؟ کجا می خواهم بروم؟ کیستم؟ و… خوشحالم که شما و دوستان دیگر که این صفحه را می بینند این دغدغه های مهم تری براشون پیش اومده. این ناراحتی از شرایط موجود می تونه بسیار مفید باشه که ما بتونیم راه خودمون را بهتر انتخاب کنیم.

 21. علی می گوید

  بسیار عالی ومفید بود ن پزشکی بلکه تو همه موارد این مسئله وجود دار ک پدر ومادر کمبود هاشون را روی بچه هاشون سرمایه گذاری میکنن حتی میبرن دکتر اون بچه رو و دارو های اعصاب وروان و… میدن اون بچه تغییر میکن کلن

 22. حامی می گوید

  سلام.. من واقعا احساس سردرگمی دارم
  به موسیقی حرفه های ورزشی طراحی علمی که درباره انسان باشه
  محاسبات فیزیک و ریاضی ….. من همه ی اینهترو دوست دارم 😞
  چیکار باید بکنم ؟دنباله کدومش برم موفق میشم و آدم خوشحالی هستم؟ .. از کجا بفهمم واقعا کدومو دوست دارم

 23. پریسا می گوید

  واقعا عجیبه، اینجا همه تینیجران که نمیدونن به چی علاقه دارم. من ۲۷ سالمه و شغلمو دوس ندارم. در عین حال هم نمیدونم‌ به چی علاقه دارم. همه بهم میگن تو استعداد عکاسی داری ولی محیطی ک توش زندگی میکنم اصلا پتانسیل سبک عکاسی ای که من میپسندمو نداره. بین ارایشگری و هنر و فروشندگی گیر افتادم. خیلی کلافه م! گاهی میزنه به سرم مهاجرت کنم بعد حتی نمیدونم به اونم علاقه دارم یا نه!!
  واقعا سرسام گرفتم از این حجم از بلاتکلیفی و عمری که همینجور داره میره

 24. مهرناز میمو می گوید

  سلام .. بدبختی من اینه که به همه چیز های جدید علاقه نشون میدم میرم داخلش وسطش ول میشه حتی اگه بازم علاقه رو داشته باشم ول میکنم چون چیز جدید دیگری میاد تو ذهنم که دلم میخوا تجربه اش کنم! خسته شدم! باید تو یک چیزی تاحالا متخصص میشدم در حالی که همه چیزو اچار فرانسه طوری میدونم! چه وضعیه واقعا نمیدونم به چی حقیقتا علاقه دارم.

  1. امیرحسین می گوید

   دقیقا منم

  2. هانیه می گوید

   مشکل منم همینه

  3. Aria می گوید

   مشکل تورو منم دارم به نظرم شغلی که برای ما در گذشته وجود داشته تاجره یا صفیر ، کسی که شهر های مختلف رو میرفته و چیزهای جدیدی یاد میگرفته و یکجا بند نبوده

 25. فائزه می گوید

  سلام . ببخشید من نمیدونم به چه شغلی علاقه دارم . باید برای اینکه آخر سال انتخاب رشته دارم مشاور بگیرم ؟؟ مامان و بابام منو داخل چهار چوبی گذاشتن که فقط یا ریاضی برم که معمار شم یا تجربی که دکتر یا جراح . من چه کار کنم ؟؟

  1. محمدی می گوید

   شغل باید به درآمد مناسب برای زندگی منجر شه کسی که سرمایه نداره و میخواد با درس خوندن پول دربیاره فقط پزشکی دندانپزشکی اونم نه فقط تو ایران بلکه تودنیا هم همینطوره

 26. دریا می گوید

  سلام دوازدهم تجربی هستم امسال کنکور دارم نمیدونم علاقم چیه هدفم چیه ولی اینو میدونم و مطمئن شدم که به پزشکی و دندون و… علاقه ندارم. الان بنظرتون تغییر رشته بدم؟ چیکار کنم میشه راهنمایی کنید

 27. مائده می گوید

  سلام وقت بخیر.من پرستار هستم و استخدام دولتی شدم.از بچگی فکر میکردم به پرستاری علاقه دارم و وقتی بهش رسیدم بخاطر چندمورد ازش زده شدم، یک اینکه اون کاری که فکر میکردم نبود، یعنی اکثر وقت من به پرونده نوشتن و کارهایی که بیهوده میدونمشون میگذره و زیاد احساس مفید بودن نمیکنم ، دو اینکه توی زندگیم ازادی ندارم، وقت و بی وقت سرکار هستم، وقت زیادی برای خودم نمیمونه و الان کارم روی زندگی شخصیم غلبه و ارجحیت داره.سوم اینکه توی محیط کار ازادی و قدرت ندارم، و اینکه برای کارم هیچ کس هیچ اهمیتی قائل نمیشه و احساس دیده نشدن دارم،خیلی رئیس بالاسرمه و برای کوچکترین چیزها تحت فشارم و مؤاخذه میشم.و اخرین مورد اینه که با توجه به درامد زیر ده تومن و فرسودگی شغلی که همین اول کار سراغم اومده به شدت سرخورده شدم.جوری که فکر کنم دراینده یه چیزی هم باید روی درامدم بذارم برای برگردوندن سلامتیم.
  چند ساله که همش دارم فکر میکنم علاقم و استعدادم توی چیه، میخوام کم کم تغییر شغل بدم اما واقعا نمیدونم، خیلی خیلی گیج و سردرگمم و هرروز هم این بیشتر میشه. لطفا راهنماییم کنید که چیکار باید بکنم.مقالتون رو خوندم، دوره های زیادی تاحالا تهیه کردم اماهنوز نتونستم به یه نتیجه برسم.توی ذهنم مدام از این شاخه به اون شاخه میپرم.ترس از شکست هم خیلی دارم.ولی موضوع مهمتر اینه که توانایی تصمیم گیری ندارم.

  1. میثم می گوید

   سلام دوست عزیز بنظرم یکی از دلایل مهم واساسی اینکه ما نمیتونم شغل و هدف دلخواه خودمون رو پیدا کنیم از عزت نفس و اعتماد بنفسمون ربط داره…پیشنهاد من اینه که اول خودت رو سرزنش نکن و سعی کن عزت نفستو بالا ببری بعد در تصمیم گیری میتونه خیلی کمک کنه و من خودم پیش روانشناس میرم برای همین. موضوع و بهم میگه بخاطر دوران نابسامان کودکیت و تربیت خانواده بوده و تله هایی که در کودکی در وجود من بوجود اومده و باعث این موضوع شده..باید روی خودت کار کنی انشالله این موضوع درست میشه

   1. Tt می گوید

    سلام به همه دوستان
    دقیقا منم همینطورم ولی با اختلاف سنی بیشتر از شما ها خیلی کارا کردم دقیقا با یکی از دوستان که میگفت موافقم منم اعتماد به نفس ندارم با علاقه یه کاریو شروع میکنم بعد وسط کار خودمو با اون کسیکه سابقش زیاده مقایسه میکنم میگم نه من نمیتونم دلسرد میشم ولی الان شرایط زندگی جوری شده که باید بالاخره یه کاریو انتخاب کنم ولی نمیدونم چی بهتره دیگه مثل زمانی که سنم کم بود نمیتونم راحت ریسک کنم
    اگه یکم دقیقتر راهنماییمون کنید ممنون میشم

 28. سوفیا می گوید

  سلام وقت شما بخیر
  من انتخاب رشته کردم و تجربی هستم میرم پایه دهم
  ولی اصلاً هیچ علاقه‌ای به این رشته ندارم و …
  چون نمراتم کامل هستن و یه دانش آموز ممتاز هستم توقعات بقیه خیلی از من بالا رفته به طوری که نمیتونم برم سمت علاقه‌م با توجه به اینکه مدرسه‌ای که ثبت نام شده‌م نمونه‌ست و خیلی سخت‌گیری و رقابت دانش آموزا بالاست داره دچار استرس شدیدی شدم
  من به رشته طراحی لباس خیلی علاقه دارم ولی هنرستان های شهر ما محیط مناسبی ندارن و اگه قرار باشه برم هنرستان مجبورم مدرسه یک شهر دیگه ثبت نام کنم که همه اطرافیان میگن حیفه بری هنرستان …
  من با مشاور تحصیلی هم صحبت کردم ولی نتیجه‌ای نگرفتم
  بقیه میگن این فقط یه هوسِ که زود میگذره و تموم میشه
  چطور تشخیص بدم راه درستو ؟(استعدادی هم توی این رشته دارم) میترسم در آینده علایقم تغییر کنن

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام سوفیا
   بله، این یه مشکلی هست که بین دانش آموز و والدین هست و ظاهرا تمامی هم نداره. برای کشف علاقه توصیه می کنم فیلم آموزشی کشف علاقه را از بخش محصولات سایت تهیه و نگاه کنید تا با پرسش هایی که از شما انجام می شود متوجه شود که علاقه شما چطوری هست.

 29. Elahe می گوید

  سلام من ۱۵ ساله و نهم هستم اتخاب رشته دارم و هیچ رشته ای علاقه ندارم و هم دارم دوست دارم دکتر شم ولی استعدادشو ندارم ولی در عوض توی سیاست امور بانکی یا وکیلی میتونم برم ولی سخته تحصیلات دانشگاهی میخواد و کنکور خیلی سخته ممکنه قبول نشم نمی دونم کی هستم چی هستم و میخوام چی باشم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   به هر حال شما باید در هر کار و رشته ای سختی بکشید و تحمل این را داشته باشید تا بتونید موفقیت های خوبی به دست بیاورید. سعی کنید خودتان را بشناسید و خودباوری را داشته باشید. اگه تمایل داشتی می تونید از آموزش های سایت که در بخش محصولات هست برای خودشناسی استفاده کنید.

 30. بیتا می گوید

  سلام من 14 سالمه سال دیگه باید انتخاب رشته کنم و واقعا نمیدونم به چه چیزی علاقه دارم
  نمیدونم میتونم اسمش رو علاقه بزارم یا نه ولی آرایشگری رو دوست دارم و وقتی انجامش میدم واقعا حس خوبی دارم و نمراتم توی تمام دروس واقعا خوبن
  الان واقعا نمیدونم که آیا اون شغلی که دنبالشم واقعا آرایشگری ست یا نه؟
  نظر شما چیه ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   ممکنه علاقتون درست باشه چون یکی از نشانه های علاقه غرق شدن در کاری هست. اما برای دقیق تر شدن موضوع می تونید از آموزش کشف علاقه واقعی که در بخش محصولات سایت هست استفاده کنید.

 31. ریحانه می گوید

  سلام اقای رزمجو . من از اینکه انقدر بی هدف دارم جلو میرم خسته شدم . چون بقیه دوستام حداقل تا حدودی میدونن که به چی علاقه دارن. کلاس هشتمم تموم شده و فکر اینکه سال دیگه همین موقع ها باید انتخاب رشته ای کنم ولی حتی هیچ‌ شناختی از علاقه خودم ندارم منو خیلی میترسونه. خیلی مقاله برای خودشناسی و شغل ها و علاقه و اینا خوندم ولی کمک انچنانی نکرد.
  تمام اعضای خانواده من دکتر هستند . برای همینه که فکر میکنم اگه رشته دیگه ای برم انگار از اونا کم دارم و چیز دیگه ای هم که هست اینه که اگه منم برم تجربی خیلی میتونم از تجربیات اونا استفاده کنم. راجب انسانی و هنرم میدونم که اصلا دوسشون ندارم. ریاضی رو هم معلم امسالمون علاقمند کرد منو بهش.
  یه چیز دیگه : از تجربی میترسم. الکی نیست ، خیلی سخته . مدرسم سطحش خیلی بالا نیست برا همین حس میکنم موفق نمیشم .‌مییترسم . به هر حال نمیدونم. هیچی نمیدونم. سردرگمم. لطفا کمکم کنید.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام ریحانه
   این که همه رفتن تجربی یا پزشک شدن دلیل بر این نیست که شما هم باید همون کار را انجام بدی. شاید شما استعداد و توانایی در کار دیگری داشته باشی که خیلی فراتر از افراد دیگر باشی و بتونی موفق تر بشی. برای کشف علاقه می تونی از طریق شماره واتساپ زیر جلسه مشاوره رزرو کنی.
   09171094149

 32. ستاره میگوید می گوید

  سلام ، ممنون بابت راهنمایی تون، من ( پایه نهمم) علاقه بیش از اندازه ای به رشته های هنری دارم ،اما بخاطر خرج بالاش و اینکه حس میکنم چیزی به دانسته هام اضافه نمیشه ، نمیتونم برم رشته گرافیک…..، از طرفی وقتی به کسی کمک روحی و روانی میکنم حس خوبی بهم دست میده و به روانشناسی علاقمندم..، ولی نمیدونم حس میکنم کتابای سختی داره و من نتونم از پسش بر بیام…، از طرفی واقعا نمیتونم قید هنرو بزنم…، حین تحصیلم حتما نمیشه به علایقت برسی 🙁

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام ستاره
   برای پیدا کردن علاقه یک سری معیارها و روش های خوبی در آموزش کشف علاقه هست که خیلی می تونه به شما کمک کنه. می تونید از لینک زیر اقدام کنید.
   کشف علاقه واقعی

 33. علی می گوید

  به هیچی علاقه ندارم فقط هرکاری که توش پول زیاد دربیاد علاقه دارم علاقه به پول دارم پول بوس میکنم میزارم توتاخچه آیا بد یا خوبه ؟؟علاقه به پول دارم لطفا پیام بدید خوبه یانه؟؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام علی
   پول خوبه اما برای بدست آوردنش باید راه و روش خودش را طی کنی. باید بدونی می خوای چه کار کنی، باید روی کسب و کارت تمرکز کنی و کلی کار دیگه تا پول وارد زندگیت بشه.

  2. مریم می گوید

   خب شما که واقعا به خود پول علاقه نداری به اون چیزایی که با پول میتونی بدست بیاری علاقه داری به این فکر کن که اگه به لحاظ مالی تامین تامین بودی به چی علاقه داشتی البته که پول دراوردن خیلی خوبه ولی حیف نیست ندونی فارغ از مسائل مالی چی واست ارزش داره اون کاری که با انجامش سرذوق بیای و احساس کنی واقعا داری زندگی میکنی

 34. حسن می گوید

  سلام من هنوز نمی‌دونم علاقه ام به چی هست و واقعا نمی‌دونم چیکار کنم بیست ویک سالم شده و هنوز علاقم رو کشف نکردم حتی خدمت هم رفتم تموم شده

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام حسن
   برای پیدا کردن علاقه لازم نیست چند سال صبر کنیم. روال کلی اینه که اول آموزش ببینی و یک سری نکات در مورد علاقه بدونی و تا حدی به خودشناسی برسی و بعد باید شروع کنی به تجربه های کوتاه که بتونی سریع بدونی با کدام کار ارتباط بهتری برقرار می کنی.
   توصیه می کنم فیلم کشف علاقه واقعی را از سایت تهیه و حتما ببینید.

 35. فریبا می گوید

  سلام من دهم تجربیم
  اولای سال خیلی برنامه ریزی داشتم خیلی تلاش میکردمو مشاورم داشتم
  ولی بعد یه مدت همشونو ول کردم
  حوصلم سررفته بود و برام این کار خیلی تکراری شده بود
  الان حالم از همه درسام بهم میخوره یعنی همه شون بدون استثناء
  اونقدر تو درسام پسرفت داشتم که باید مدال گند زدن توی زمان کم رو بندازن گردنم
  اینکه از رشتم پشیمونمو نمیدونم بندازم گردن کی چون همه‌شون میگفتن با علاقت برو جلو ولی هیچوقت خودمم نفهمیدم کیم چه برسه که بفهمم به چی علاقه دارم
  حالم از خودم بهم میخوره چه برسه بقیه…

 36. مهدیه می گوید

  سلام من نهم هستم و امسال انتخاب رشته دارم بین رشته انسانی و کامپیوتر موندم وهمش حس میکنم توکامپیوترهیچی نیس بعدش باز دوباره میرم به انسانی فکرمیکنم هرکی ام ازمن پرسیده رشته چی میری بهش میگم انسانی یهوبرمیگرده میگه سخته نرو من از سال خردادمیترسم که توهیچی موفق نشم امسالم بخاطر کرونا اینا خیلی نمراتم اومده پاین کلا خیلی ناامیدشدم همش باخودم میگم اصلا ولش کن هرچی رشته اومد همون میرم اما بعدش باز پشیمون میشم
  لطفا اگه میشه راهنمایم کنید من خیلی موندم تواین انتخاب رشته 😔

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مهدیه
   پاسخ سوال شما در کامنت های زیر هست چون فکر می کنم سوال شما تقریبا شبیه سوالات بچه های دیگه هست که می تونی از پاسخ هایی که دادم استفاده کنی.

 37. Zahra می گوید

  سلام
  من کلاس دهم رشته تجربی هستم
  قبل از انتخاب این رشته دیوونه وار عاشق حسابداری بودم اما به دلایلی نتونستم برم حسابداری
  به تجربی هم کمی علاقه داشتم برای همین انتخابش کردم اوایل خیلی خوب بود تمام برنامه ریزی هامم کرده بودم که توی دانشگاهم چه رشته ای رو بخونم اما بعد از یک ماه شوک بزرگی بهم وارد شد واقعا تموم درسا سخت شدن و فهمیدم واقعا علاقه ای ندارم به کتابام
  واقعا از تجربی متنفرم دقیقا از اول سال یکبار هم نتونستم درس بخونم هروقت رفتم سمت کتاب هام زده شدم ازشون و به هیچ وجه نمیتونم درس بخونم تمام نمراتم از پنج پایین تره از همون اول به فکر حسابداری بودم ولی یه اشتباه باعث شد اینجوری بشه
  الان به فکر تغییر رشته ام که برم حسابداری بخونم و با خدم میگم اگه نتونم حسابداری برم ترک تحصیل میکنم و هیچ انگیزه ای ندارم
  گاهی اوقاتم میگم خوب عب نداره بیا بشین درس بخون ولی وقتی کتابو باز میکنم حالم بد میشه(منظور از حالم بد میشه اینه که واقعا علاقه ای ندرم به زیست،شیمی) اصلا نمیدونم چیکار کنم سردرگمم و به فکر ترک تحصیل و هروقت به درس و مدرسه فکر میکنم دوص دارم گریه کنم
  خودم احساس میکنم اگه حسابداری میخوندم الان حالم خیلی بهتر بود ولی میترسم بره حسابداری هم همین بشه و بعد مدتی بفهمم بهش علاقه ای
  کلاس زبان میرفتم چهارسال ولی سرهمین رشتم نمیدونم چیشد اصن کلاسمم رو ول کردم
  باشگاه میرفتم سه سال اونم ول کردم
  اصن خودمو گم کردم از همه چی دور شدم و همش با گوشی درگیرم و توی فضای مجازیم درحالی ک هیچ کار خاصی انجام نمیدم
  تزریقات رو یاد گرفتم و خیلی علاقه دارم که برم تکنسین داروخونه رو بخونم و مدرکش رو بگیرم و برم سرکار
  و حس میکنم از تجربی فقط به همینش علاقه دارم و بقیش هیچه برام و نمیدونم باید چیکار کنم واقعا دوص ندارم توی این وضع بمونم دوص دارم هدف درستی داشته باشم اما نمیدونم چیکار کنم و همش کلافه و بی حوصله ام

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   موارد مهمی هست که باید بررسی بشه که نیاز به مشاوره هست. در صورت تمایل می تونید وقت رزرو کنید.

 38. ملیکا می گوید

  سلام
  کلاس نهم هستم
  از همون ابتدا همه نمراتم عالی بود
  الان هم توی همه دروس نمره کامل رو میارم
  ولی سردرگمم که چه رشته بزنم
  اولاش میگفتم میرم علوم تجربی
  ولی الان دیگه هیچی نمی‌دونم
  که چی دوست دارم
  به وی علاقه دارم یا ندارم
  توی چه کاری موفق میشم
  نمی‌دونم باید چی کار کنم
  از کتاب علوم از فیزیک و شیمی خوشم میاد
  از ریاضی معادله که عاشقشم و با بقیه دروس هم کنار میام
  هنر رو هم نمیتونم تحمل کنم
  عاشق کتاب مطالعات مخصوصا تاریخ هستم
  عربی که اصلا خوشم نمیاد
  دلم میخواد به سمت کاری برم که درش موفق میشم و حرف مردم برام نیست. در رشته های فنی و حرفه ای و کارو دانش به آشپزی معماری خیلی علاقه دارم.مچکرم اگر راهنماییم کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام ملیکا
   این که شما به چه کتاب هایی علاقه دارید و چه کتاب هایی که در مدرسه هست را دوست ندارید نمیشه کامل گفت که شما چه کار باید کرد و باید ابعاد دیگه شخصیت شما هم بررسی بشه. می تونی از آموزش کشف علاقه که در همین سایت هست استفاده کنی تا به صورت کامل یاد بگیری که چطور علاقت را پیدا کنی.

 39. تارا می گوید

  ولی ازاین طرفم به اینکه بازیگربشم وزبان انگلیسی یاد بگیرم درسمو بخونم برم آمریکا داخل هالیوودباشم یااینکه والیبالیست بشم ولی نه داخل ایران که هیچ آزادی ندارم

 40. تارا می گوید

  سلام من تارا16 دوست داشتم برم رشته تجربی ولی برای امتحاناتم تلاش زیدی نکردم همین پارسال ولی حالا اومدم رسته حسابداری واینکه دیگه حسرت رشته تجربی رونمیخورم من یه کم به حسابداری علاقه مندم بازی بااعداد خوب وذهنمو بامسئله ها باز میکنم دارم برای این فکر میکنم وقتی بزرگ شدم یه شرکت بزنم که حسابدارشم خودم باشم

 41. فاطمه می گوید

  سلام
  من امسال پایه نهم هسم و سردرگمم
  من کلاس ششم ب کلاس کامپیوتر رفتم و از ش خوشم اومد
  الان بین ریاضی و رشته شبکه و نرم افزار کامپیوتر شک دارم
  ریاصی را دوس دارم اما میترسم توش کم بیارم نمیدونم چیکارکنم امسالم ریاضیم افت پیدا کردع
  لطفا کمکم کنید و من اصن هدفما نمیفهمم چیه

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام فاطمه
   کدوم واقعا دوست داری؟ اگه اشتیاق واقعی داشته باشی می تونی از ترس ها بگذری. توی هر کاری ترس هست پس کاری انجام بده که دوستش داری تا از پسش بربیای.

 42. فائزه می گوید

  سلام من ي خانوم خانه دار 28 ساله هستم ك دوستم دارم مستقل باشم و پول دربيارم چون از اول هم پدرم والان هم شوهرم تاكييد دارن به اينكه محيط مناسبي نيست بعد حتما حقوق بالا با بيمه باشه ك برم البته پدرم هنوز خيلي اذيت ميكنه و دخالت متاسفانه.دررابطه با رشته دانشگاهيمم ك اصلا هدفي نداشتم فقط بهم گفته بودن استخدامي تعداد بالا ميخان رفتم ك هنوز خبري از استخدامي نيست .الان سردرگمم ي مدت رفتم خياطي ياد گرفتم ي مدت پيشخوانو كافينت بودم (بهش علاقه پيدا كردم البته )با حقوق خيلي كم هنوز نتونستم پيدا كنم خودمو راستش از انجام كار براي بقيه ميترسم مثلا خياطي ك خراب نكنم يا هزارتا اماو اگر ديگه شما بگيد من چيكار كنم؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام فائزه، اول سعی کن توانمندی و علاقت پیدا کنی که توی کتاب ثروت درون توضیح دادم. بعد نیاز هست در راستای همان کار آموزش ببینی و مهارتت را زیاد کنی. کارهایی هست که نیاز به حضور فیزیکی هم نداره و می تونی آنلاین انجام بدی پس روی این مورد هم فکر کن که خیال خانواده از این که در خانه هستی راحت باشه.

 43. کیمیا می گوید

  سلام
  ما به چیزای زیادی علاقه داریم و در نتیجه به شغل هاي زيادي هم علاقه داریم. از بچگی بی باک و بدون فکر گردن به رشته و دانشگاه و کنکور و چندسال و زیرشاخه ها و نمره …. توی رویاهامون آزادانه غرق می‌شدیم. از هنرمند گرفته تا دکتر. از مهندس گرفته تا گل فروش. پلیس می‌شدیم. تو رویاهامون دانشمندی می‌شدیم که ذره بینش رو گرفته رو اتما! الان برامون سخته که یکی رو انتخاب کنیم. شاید بگین بالاخره بعضیا رو بیشتر از بقیه دوست داری ولی باور کنید بعضی وقتا این طور نیست! و عمر کوتاه و ما محدود. از شما بزرگتر ها که اونجا هستید میپرسم: تصمیم خوب گرفتن برای شغل و علاقه کافی بوده یا هنوزم معتقدین باید بهترین رو پیدا میکردین؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام کیمیا
   نیاز هست دلیل انتخاب هاتون را بدونید که بتونید تعداش را کم کنید، از خودتون بپرسید چرا دوست دارم مثلا دانشمند بشم؟ آیا به خاطر خانواده هست؟ آیا به خاطر کلاس کاری هست؟ آیا واقعا برای خودم هست و بهش علاقه دارم؟ این کار نیاز به یک ظرافت خاص داره که باید بهش توجه کنید. بنابر این با این روش تعدادش را کم کنید و بعد اندگی تجربه کنید که بتونید زودتر برید سراغ کار اصلی و روش تمرکز کنید.

  2. مریم می گوید

   شما کیمیا جان فکر کنم به نویسندگی علاقه داری :))

 44. Sahar می گوید

  سلام من ب رشته تجربی علاقه بیش از حد دارم و برای خوندن علوم خیلی انرژی دارم برای حفظ کردن مطالب شیمی و حس و حرکت و تنظیم عصبی … مغزم ب طور عجیبی کار میکنه و میتونم این مطالب رو ب خوبی حفظ کنم ولی همش بقیه فامیل میگند نمیتونی بری تجربی چون قبول نمیشی چون دختر خالم هم درسش خیلی خوب بود حتی از من هم درسش بهتر بود رفت تجربی و سال اول قبول نشد و تجربی رو ول کرد برای همین توی فامیل کسی سراغ تحربی نمیره ولی من علاقه زیادی بهش دارم و ب غیر از تجربی سمت هیچ رشته دیگه ایی نمیرم من ب ریاضی هم علاقه دارم اما علاقه ایی که ب علوم دارم بی حسابه میخوام راجب رشته تجربی برام بگین و از مطالبش که سختیش تا چه حده؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام سحر
   وقتی توانایی خودت را باور داری چه کار به دیگران داری؟ گوش هات را پنبه بزن و سخت تلاش کن. هزاران نفر در این رشته موفق شدن و تو هم یکی از اون ها باش که قراره موفق بشی.

 45. محمدرضا می گوید

  سلام آقای رزم جو
  من کلاس نهم هستم و واقعا نمیدونم میخوام چه رشته ای بزنم؟؟ من خیلی به بازیگری و تئاتر علاقه دارم از لحاظ تجربه هم تجربه تئاتر داشتم نه برای جمعیت بزرگ برای یه جمع خانوادگی ۱۰ نفره و بعد از اون تجربه خیلی خوشحال بودم که تونستم اجراش کنم و واقعا خوشحال شدم چیکار کنم آقای رزم جو لطفا کمکم کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام محمدرضا
   برای اگه فکر می کنی استعدادش را داری خودت را به یک مربی تئاتر معرفی کن تا ازت تست بگیره و بتونه راهنمایت کنه.

 46. Aylar می گوید

  سلام من اول دبیرستان هستم من قبل اینکه وارد رشته تجربی بشم خیلی فک کردم بین انسانی و تجربی چون من از بچه گی تجربی دوست داشتم اما وقتی انتخاب رشته کردم بخواتر دلایلی انسانی رو انتخاب کردم و خودمو با موفقیت در انسانی تصور کردم ما دقیقه ۹۰ که رفتم ثبت نام نظرم عوض کردم رفتم تجربی به خودم گفتم به این علاقه دارم تلاش میکنم تا موفق شم اما وارد این رشته شدم انگار شوکه شدم خیلی برام سنگین بود و سختبود اما باز من تلاشم کردم اما هر وقت نمره ها مو که از هر دفعه بدتر میشد میبنم دلسرد شدم الان خودمو انگار گم کردم نمی دونم اون علاقه که داشتم ساخته گی بود یا نه کمکم کنین لطفا.😭

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام آیلار
   برای کشف علاقه یک سری سوالات و تمرینات مهم هست که در آموزش “کشف علاقه واقعی” کامل توضیح دادم. می تونید از سایت تهیه کنید.

 47. مریم می گوید

  سلام آقای رزمجو
  من واقعا نمیدونم به چی علاقه واقعی دارم و بین انتخاب رشته فنی و حرفه ای و انسانی گیر کردم من از طریق سایت های استعدادیابی متوجه شدم که تیپ شخصیتی من هنری هستش واقعا هم به هنر علاقه دارم ولی من هدفم از درس اینه که بتونم در آینده خودمو تامین کنم و تا اونجایی که من اطلاعات دارم متاسفانه بازار کار خوبی در استانمون اردبیل وجود نداره و همین باعث میشه از رفتن به رشته فنی و حرفه ای دودل بشم
  من همه ی درسام ۲۰ هست بجز علوم که گاهی کم میگیرم و همچنین ریاضی و اصلا هم به علوم علاقه ایی ندارم
  و علت اینکه میخوام برم رشته انسانی این هستش که حفظیات خوبی دارم ولی چون هدف من رشته روانشناسی هستش و باتوجه به اطلاعاتی که از نت در آوردم که ارتباطات قوی میخواد ولی من به شدت خجالتی هستم و اصلا هم به نظر خودم نمیتونم با افراد غریبه خوب ارتباط برقرار کنم البته این رو هم بگم که تا حالا تو موقعیتش قرار نگرفتم که بدونم واقعا اینطوری هستم یا نه

  در کل تا میخوام قبول کنم که این تصمیم قطعی هستش یه نظرات یا اطلاعاتی که گفته میشه باعث میشه کلا گیج بشم حتی درمورد استعداد و علاقه هام دچار شک و تردید بشم
  و اینکه گفتید خودمون اون کاری که میخوایم انجام بدیم اون فضا رو ایجاد کنیم و …

  راستش من نمیدونم اینو چطور انجام بدم

  و اینکه اگر درمورد چطور خودم رو دقیق تر بشناسم و استعداد واقعی و همچنین علاقه ایی که واقعی باشه رو اونا بتونم بشناسم راهکاری بدید
  و همچنین مطالبی که در بالا گفتم بگید
  خیلی ممنون میشم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مریم
   فکر نمی کنم با چند تا جمله بتونم راهنمایت کنم چون چند تا موضوع را باید در موردش صحبت کرد. اگه تمایل دارید می تونید جلسه مشاوره رزرو کنید.

 48. امیرحسین ۴۴۶ می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من امسال کلاس نهم هستم و باید برای سال بعد انتخاب رشته کنم
  من از اول که بچه هم بودم به آزمایش و ترکیب کردن مواد با هم علاقه داشتم ، خیلی کنجکاو بودم تا ببینم اگه ترکیب بشن چی میشه؟
  بنظرتون کدوم رشته مناسبه؟
  درسم هم خوبه هم ریاضی هم علوم امسال ۱۹ و ۲۰ شدم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام امیر حسین
   به اطلاعات خیلی بیشتری نیاز هست تا حدودی شخصیت شما مشخص بشه و بشه راهنمایتوتن کرد. خودتون می تونید با استفاده از فیلم کشف علاقه که در بخش محصولات سایت هست این کار را انجام بدید.

 49. امید می گوید

  سلام خیلی ممنون از مطالب عالیتون
  ببخشید من الان دوست دارم معاون پرورشی مدرسه بشم و استعدادش رو هم دارم . چند وقت هم آزمایشی دارم کار می‌کنم
  ولی وقتی می‌بینم حقوقش نسبت به کاسبی و دلالی و هزارتا کار دیگه کمتره ، چه کار باید بکنم ؟ چیزی هم نیست که بگی توش بهتر بشی حقوقت می‌ره بالا . تو کشوری هم زندگی می‌کنیم که سطح دغدغه اکثریت مردم از جمله امثال من پله اول هرم مازلوئه

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام امید
   بله، درسته و طبق هرم نیاز سنجی مازلو اول ما باید نیازهای اولیه خودمان برطرف کنیم تا بتونیم به خودشکوفایی برسیم. به همین خاطر می تونی در کنار معاون پرورشی بودم کاری هم برای خودت دست و پا کنی که کسب درآمد هم داشته باشی. این موارد میشه ساعت ها دربارش حرف زد که در مشاوره ها کامل توضیح داده میشه و اینجا فرصت پرداختن بهش نیست.

 50. رها می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من 18 سالمه و دارم رشته تجربی میخونم ولی 2 ساله ک دیگ نه به این رشته علاقه دارم و نه رشته های دیگ برام جذابیتی دارن و الان واقعا گیجم و فقط دارم برای هیچی درس میخونم هدفی ندارم و برام واقعا سخته و مهم نیست ک تو این رشته خوبم سردرگمم و نمیدونم به چه چیزی علاقه دارم اگ میشه منو راهنماییی کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام رها
   نیاز هست برگردی و خودت را بهتر بشناسی، معمولا بی هدفی ها و سردرگمی ها از همین جا شروع میشه که ما رسالت زندگی خودمان را درک نکرده ایم چون خود و توانایی که داریم را نشناختیم که ببینیم برای چه کاری آفریده شده ایم. توصیه می کنم از فیلم آموزشی کشف علاقه برای شفاف شدن مسیر خودتان استفاده کنید که در همین سایت وجود داره.

 51. امیر حسین می گوید

  سلام من کلاس یازدهمم از کلاس ششم تا نهم معدلم از ۱۹/۵ پایین تر نیومده به طوری که از ۷۰ نفر پایه راهنماییم من جزو ۱۰ نفر برتر سه سال راهنمایی بودم و درسم عالی بود.یهو وارد مجازی شدم .به شدت افسرده شدم کلاس دهم معدلم به شکل وحشتناکی پایین اومد.درگیر درس نبودم دهم اصلا خوب درسو یاد نگرفتم .اومدم یازدهم تا ترم اول هم همین جور موند .الان به خودم گفتم که باید این قضیه رو تموم کنم ولی نمیدونم از کجا شروع کنم سال دهم هم که به شکل بدی یاد گرفتم .الان برم برا کنکور یازدهم بخونم که معدل های امسالم پایین نیاد یا برم دهم رو دوباره مرور کنم.احساس میکنم دیگه هیچ وقتی ندارم برا تلاش کردن .حتی همین الانشم نمیدونم درسو برای چی میخونم .وقتی رتبه خوب بیارم .بعدش چی شغل مورد علاقه ای هم ندارم رشته ام ریاضیه .لطفا کمکم کنید .

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام امیر حسین
   برای این که توی درس هات بتونی برنامه ریزی کنی و قوی تر بشی نیاز هست که از یک مشاوره تحصیلی کمک بگیری. در مورد شغل هم اگه دوست داشتی می تونی از طریق مشاوره اقدام کنی.

 52. عسل می گوید

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من به بازیگری علاقه زیادی دارم و دوست دارم در آینده بازیگر بشوم به نظر شما امکان بازیگر شدن برای من وجود دارد؟آخه در شهرستان کرمانشاه هستم آیا میتونم در این شهرستان بازیگر شوم؟امکانش وجود داره؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام عسل
   می تونید توی اینترنت سرچ کنید و یا اگر خانه هنر هست مراجعه کنید. توی این مورد اطلاعی ندارم.

 53. Meli می گوید

  سلام من تیپ شخصیتیم INTP هستش و خیلی میترسم از اینده و اینکه ننیدونم تو چه کاری برم موفق میشم و یا حتی علاقم چیه تا الان چند تا شغل متفاوت و گسترده نثه ارایشگری آشپزی رو امتحان کردم ولی نمیدونم چیکار کنم سردرگمم رشتم فتوگرافیکه تغیر رشته و تکرار پایه زدم از انسانی ۱۸ سالمه

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   انسان موجودی فراتر از یک تست هست و باید ابعاد دیگه وجودی هم بررسی بشه. توصیه می کنم کتاب ثروت درون را مطالعه کنید.

 54. Hasti می گوید

  سلام وقت بخیر. لطفا من رو راهنمایی کنید. من دیگه خسته شدم. من از زمانی که مریم میرزا خانی رو شناختم همش میرم سراغ ریاضی و فیزیک. کلاس هفتم هستم. مدرسه ی تیزهوشان .یک دفعه یکی از خانه ریاضیات یک عکسی از مریم میرزاخانی گذاشت من کنجکاو شدم بدونم ایشون کی هستن. من نمیدونم آیا واقعا علاقه به ریاضی فیزیک دارم یا می خوام در خودم به وجودش بیارم. خیلی بیشتر از سن خودم فکر می کنم. و واقعا بچگی نمی کنم. هم سن و سالام رو که میبینم همش در حال تفریح و بازی هستن اما من همش در گیر آینده ای که هنوز نیومده بعضی مواقع میگم اگر من برا ریاضی ساخته نشدم. چرا خدا تو ذهن من گذاشتش که اینقدر اذیت بشم. زمانی که نمیتونم سوال ریاضی یا فیزیک حل کنم میترسم از خودم و نا امید میشم. آنقدر فکر می کنم دیگه بعضی مواقع واقعا خسته میشم. دیگه نمیتونم ادامه بدم. مطالب راجب کشف استعداد خیلی خوندم ولی بازم استعدادم رو نفهمیدم. من نمیدونم به چی علاقه دارم. بچه که بودم دلم میخواست برم رشته تجربی و پزشک جراح قلب بشم. اما الان به بقیه میگم من از زیست متنفرم. در اصل که من اصلا خودم نمیدونم آیا از زیست متنفرم و به ریاضی خوشم میاد یا بخاطر مریم میرزاخانی دارم این کار رو می کنم. لطفا کمکم کنید. ممنون میشم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام هستی
   انسان موجودی هست که هم به کار نیاز داره هم به تفریح و هم مطالعه و … بنابراین سعی کن که در کنار درس خواندن کمی هم وقت برای خودت بگذاری. نکته دوم اینکه برای کشف علاقه می بایست خودت را خوب بشناسی که توصیه می کنم برای شفاف شدن مسیرت از فیلم کشف علاقه که در سایت هست استفاده کنی. اینم از لینک مستقیم:
   https://behtarinekhod.com/product/kashfe-alaghe/

 55. Alitorki می گوید

  به نظر من این نظام آموزشی ونحوه ی قدرت تفکر استاد های ماست که مارا تو چاه می اندازند واصلا وقت وقدرت اثبات واقعی را ازما میگیرن مثلاً مارا فقط غرق چیز های کشف شده و مجبور به مطالعه ی اون ها میکنن ونمیزارن ما خودمون کشف کنیم نه کشف دیگران را بخونیم برا مثال الکلی که توسط زکریا رازی کشف شد اگر فردای همون روز همون را برادر یا همسایه ی شون کشف میکرد دیگه تشویق میشد نه پس ما باید خودمون فکر کنیم از خودمون بنویسیم واز کتاب ها کمک تا بتونیم تشویق اصلی را نصیب خودمون بکنیم واین نظام آموزشی است که مارا فقط رو کتاب ودرس کشف شده متمرکز وفرصت اختراعات جدید نوین را از ما وحتی شما میگیرن

 56. Alitorki می گوید

  سلام آقا نمی‌دونم تو این گیر و دار چطوری خودمو ثابت کنم من ۱۶سالمه از بچه گی به پروفسور شدن و تجربی علاقه داشتم تو دوران بچگی از همه چی می‌ترسیدم حتی کبوتر . زنبور . وهر حیوانی خیلی مسخره شدم ولی به مرور زمان مشکلاتم رفع شد و خودم حیوانات مختلف مثل کبوتر را باهاشون تعامل پیدا کردم وتو خونه ازشون نگهداری کردم اوضاعم خوب بود معدل ۲۰ تو سال هفتم . هشتم .نهم به تجربی علاقه داشتم ولی هنوز فکر میکردم از خون میترسم از طرفی خواهر واطرافیانم کنکور دادن رشته ی خوبی گیر نیاوردن به اسرار خانواده به خصوص مادر وارد رشته ی انسانی شدم چون تکلم وبیانم خوب بود و بدم نمیومد وکیل بشم ولی تو این اوضاع دیگه اصلا اهمیت به درس نمیدم ومعدلم از ۲۰ افت داشته به ده شاید هم پایین تر دوروریام همه رفتن تجربی که درحد من بودن ولی فقط من آمدم انسانی خلاصه خودمو ورشته ی تحصیلی مو خیلی سطح پایین میبینم حتی اگه مطالعه هم بکنم تو امتحان نمیتونم بنویسم وهروز فکر میکنم من آمدم این رشته بد نباشه وهی تو اینترنت درباره تجربی ورشته خودم تحقیق میکنم حال با این شرایط به سلاح هست که بنده تغییر رشته بدم آخه تجربی هم رشته سختیه به قول اطرافیان ومیگن عقب میوفتی تغییر رشته نده وبهم میخندن ولی من آمدم تو این رشته خودمو سطح پایین میبینم نمی‌دونم گفتم تکلم بیانم خوبه میام تو این رشته وکیل میشم وبه راحتی نمره میارم ولی اصلا اینطوری نیست وسطحم خیلی پایین آمده نمی‌دونم چیکار کنم تغییر رشته بدم سخت نباشه بد نباشه 😭😭😭

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   مشکل اصلی رشته ها نیستن، مشکل اصلی نحوه برخورد ما با رشته ها و اتفاقات بیرونی هست. از نظر من رشته خوب و بد نداریم. زمانی خوب هست که رشته متناسب با استعداد و علاقه مون پیدا کنیم و توش بدرخشیم و زمانی بد هست که به خاطر دیگران وارد رشته ای بشیم که نتونیم کاری کنیم و در آخر با کلی استعداد نهفته سرخورده میشیم. بنابراین هزاران نفر در رشته انسانی به موفقیت های بالا رسیدن و هزاران نفر در رشته تجربی سرخورده شدن حتی بعد از پزشک شدن و بر عکس این قضیه نیز هست. به همین خاطر هست که می گم اول باید خودتون را بشناسید و کلی مقاله هم توی سایت هست و البته به صورت کامل تر در فیلم های آموزشی هست که می تونید تهیه کنید و ببینید به چی علاقه دارید؟ رسالت زندگی شما کجاست و …

 57. امیرحسین می گوید

  سلام و خسته نباشید من رشته یازدهم مکانیک خودرو هستم و مدام به این فکر میکنم که از این رشته خوشم نمیاد من چرا آنقدر دیر تر از بقیه یاد میگیرم یا سخت تر یاد میگیرم و همش فکر میکنم که چرا اومدم این رشته نکنه در آینده به جایی نرسم والا دارم دیوونه میشه الان هم اگه بخوام تغییر رشته بدم نمیشه و نمیخوام هم دوباره بخونم چون هزینه و وقت ش رو ندارم لطفاً کمکم کنید راستی من تو خونه که هستم اینجوری فکر میکنم و دوست ندارم برم سر کار مکانیکی ولی میرم سر کار حس بهتری دارم و دوست دارم کار کنم و یکی بهم یاد بده ممنون میشم اگه بهم کمک کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام امیر حسین
   اگه واضح تر می پرسیدی شاید بهتر می تونستم جوابت بدم چون قسمت آخر را گفتی دوست ندارم برم سر کار ولی بازم گفتی که با کار حس بهتری دارم.

 58. مهدی می گوید

  سلام و خسته نباشید خدمت شما .
  عرضم به حضورتون که ۱۸ سالمه از ۸ سالگی فوتبال بازی کردم و حالا که میبینم انگار فوتبال رو از روی علاقه خودم نه بلکه بخاطر محیطی که زندگی میکردیم من خیلی وابستش شدم
  ولی بعد یه مدت طوری بهش علاقه مند شدم که خدا شاهده وقتی بهش فکر میکردم موهام به طنم سیخ میشد . من تا ۱۴ سالگی کلا توی شهرستانمون شناخته شدم و همیشه منو با بزرگتر از خودم بازی میدادن بخاطر این که از لحاظ فنی خوب بودم ولی بدنم شدید ضعیف بود . درست ۱۴ سالگی مصدوم شدم از ناحیه زانو که دوسال شب و روز زانوبند آتِل دار بستم . همین که خوب شدم بدون این که بترسم چیزیم بشه انقدر علاقه داشتم دوباره رفتم سر تمرینا و اصلا افت نکرده بودم خیلی خوب ادامه میدادم ، بعد یک سال باز مصدوم شدم از همون ناحیه زانو ، هر دکتری رفتم گفت نمیتونی بازی کنی اگه بازی کنی احتمال اسیب داری و بعضیا هم میگفتن اگه میتونی دردشو تحمل کنی بازی کن . من باز یک سال نشستم خونه دوباره خوب شدم با هزار تا زحمت آروم آروم اومدم سر بازیا . خدارو شکر رفتم تهران توی یک تیمه دسته دویی که بعد یک فصل برگشتم استان خودمون رفتم تویه یه تیم خیلی خوب که جای پیشرفت داشتم ولی واقعا میگم انقدر از لحاظ بدنی اذیت کشیدم که دیگه یک دفعه کلا از فوتبال هم زده شدم . نمیدونم این نباید منطقی باشه . شاید اتفاقات اخر پی که به سرم اومدن اخرین قطرات آبی بودن که دیگه لبریز شدن . واقعا نمیدونم یهو چی شد . مربیم هم بهم میگفت واقعا این تصمیمی که گرفتی چقدر بهش فکر کردی یعتی میگف تصمیم اشتباهه از لحاظ فنی مشکلی نداشتم فقط از لحاظ بدنی بود که اذیت میشم . الان از شهریور ماه پام توپ نخورده . منی که زندگیمو بدون فوتبال تصور نمی‌کردم 💔

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مهدی
   پشتکار و علاقت قابل تحسین هست. اما این را هم در نظر بگیرید که سلامتی شما هم مهم هست. با علاقه ای که داری خوبه که به فوتبال ادامه بدی اما دنیا پر است از تنوع که می تونی به علاقه مندی های دیگه هم برسی.

 59. abrlaeifarzad@gmail.com می گوید

  سلام خدمت شما دوست عزیز من ۱۵ سالمه و نهمم و همیشه درسم خوب بوده و معدلم ۲۰ با اینک بچه ی خیلی درس خونی نیستم و به تند خوانی اعتقاد دارم من از بچگی خیلی شیطون بودم و همیشه ب یک چیز و یک کار اکتفا نمیکردم من توی نقاشی استعداد ذاتی دارم و کلاس میرم در رشته های ورزشی رزمی هم خوبم و عاشق ورزشم مدتیم هست ک زبان میخونم و همیشه درس ریاضی برام اسون ترین درس بوده ک واقعا عاشقشم من تکلیفم روشنه ک تجربی دوست ندارم چون با شخصیتم جور در نمیاد با اینک همه اصرار دارن که تجربی بخونم خودم ریاضی دوست دارم و همیشه دوسداشتم استاد دانشگاه بشم ن تو ایران بلکه تو کشورای دیگ من چند حرفرو باهم ادامه میدم و بعضیا میگن از این شاخه ب اون شاخه نکن با اینک من تو راهم خیلی مسمم هستم و اصلا پا پس نمیکشم و تا تهش میرم حتی اگه سخت باشه ولی بعضی وقتا پیش خودم میگم واقعا این چیزیه ک میخوام یا ن چون شنیدم ک گرافیک ترکیب ریاضی و هنره و بازار کار خوبی هم داره حالا من شناختی از این رشته ندارم بنظرتون کدوم میتونه مناسب تر باشه واسه دختری ب بلند پروازی من

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   از جزییات رشته ها خبر ندارم اما می دونم اگه بهش علاقه داشته باشی و براش تلاش کنی موفق می شی به خصوص اگه استعدادش را هم داشته باشی.

 60. افشین می گوید

  سلام من افشین هستم، 19 ساله دیپلم کاردانش ازدانشگاه قبول شدم رشته نرم افزار ولی دغدغه دارم که اگه نتونم بخونم یا درس ها سخت باشه برای همین دنبال کارهایه دیگه میگردم یا کاری مثل شغل دوم میگردم مدتی هم تعمیر موتورسکلت کارکردم نیمه ماهر هستم رفتم استخدام نیروی انتظامی ردشدم خیلی نگران ودل حوره دارم نمیدونم به چی علاقه دارم وچی خیرم هست وکدوم کار پشی مون نمیشم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام افشین
   دنیا پر از کارهای مختلفی هست که قطعا برخی از اون ها با توانایی شما سازگار هست و می تونی توش بدرخشی. اما قبلش باید بدونی که چه توانایی و استعدادی داری. بعش باید در کاری که می خوای بکنی مطالعه و کسب تجربه کنی و برای این کار هم حتما نیازی به دانشگاه نیست. حتی اگه بخوای یک تعمیر کار موتورسیکلت باشی باید مطالعه کنی که بتونی بهترین استا کار بشی که هم دانش داره و هم تجربه. قطعا بعد از چند سال به درآمد خوبی خواهی رسید. خودت را باور کن و اصلا محدود فکر نکن.

 61. حسنا می گوید

  ممنون میشم جوابمو بدین

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام حسنا
   بیشتر برام توضیح بده، خودت به چی علاقه داری؟ چه هدفی داری؟ دوست داری چه رشته ای بخونی؟

 62. حسنا می گوید

  سلام من امسال پایه هشتم هستم
  همگی بمن میگن تو فعلا فکرت به علاقت نباشه درستو بخون ولی من نمی توانم درس بخونم چون در حال درس خواندن هستم بخودم میگم من هدفم چیه من چرا درس میخونم

 63. محمد می گوید

  بنده نمیدونم به چی علاقه دارم ولی دوستم سال پیش از خلبانی که صحبت کرد یک حس عجیبی به این رشته پیدا کردم که برم دنیال خلبانی اما پدرم حاظر نمیشه که من خلبان بشم و من رو مجبور کرد که رشته کامپیوتر بخونم و مهندس بشم نمیدونم باید چیکار کنم میشه کمکم کنید ممنونم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام محمد
   این حسی که نسبت به خلبانی پیدا کردی یک سرنخ برای کشف علاقه هست اما تمام ماجرا نیست و باید عمیق تر خودت را بشناسی. فیلم کشف علاقه واقعی را می تونی از سایت تهیه و علاوه بر گوش دادن به تمریناتش هم جواب بدی تا بتونی مسیر شفاف تری داشته باشی.

 64. helma می گوید

  سلام وقت بخیر
  من دانش اموز کنکوری(رشته تجربی) هستم و خب خیلی فشار از طرف خانواده و مدرسه زیاده و فردی بودم که همیشه درسم خوب بوده و همه ازم انتظار دارن (حتی خودم) ولی الان تلاشی برای رسیدن به هدفم نمیکنم و از سال پیش یک سردرگمی دارم و با انگیزه های لحظه ای که ادمو تا یک ماه میکشونه و بعدش ادامه مسیرو ول میکنه گذروندم و نمیدونم به چه چیزی علاقه دارم که بخوام برای رسیدن به اون تلاش کنم ممنون میشم اگر کمک کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام هلما
   برای این که علاقه شما مشخص بشه باید سوالاتی پاسخ بدید که نمونه اش توی همین متن هم هست ولی اگه کامل بخواید به کشف علاقه خودتون بپردازید می تونید فیلم کشف علاقه را از سایت تهیه و نگاه کنید. بهتون کمک می کنه.

 65. فرشته می گوید

  سلام رشته من تجربی هستش و شخصیت infjهستم پارسال کنکور دادم اما به دلیل بیماری عصبی نتونستم خوب بخونم و ۳۰۰۰۰ شدم امسال هم دارم برای کنکور میخونم اما یجورایی دونستن اینکه مریضم و دور خیلی از رشته هارو باید خط بکشم بی انگیزم کرده و درست حسابی درس نمیخونم کمالگرام و دلم نمیخواد رشته ای بجز پزشکی یا روانشناسی قبول بشم از طرفی سطح زبانم عالیه و دولتی قبول شدم اما دلم نمی خواست با رشته زبان ادامه بدم میشه بگید چجوری میتونم با خودم کنار بیام تا شغل درست زندگیم پیدا کنم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام فرشته
   اگه شوق و اشتیاق سوزان نسبت به علاقه خود داشته باشی هر طور که شده انجامش می دی و همان طوری که خیلی از افراد دیگه با شرایط بسیار سخت تر از شما انجامش دادن و کافیه که زندگی این افراد را مطالعه کنی. اما این باید علاقه شما باشه نه این که بخوای به زور خودتون را به دیگران اثبات کنی و یا به خاطر حرف دیگران باشه. پس اگه رشتت را دوست داری باید براش تلاش کنی.

 66. محسن امینی می گوید

  سلام آقای رزم جو.
  من ۱۵ سالمه و امسال انتخاب رشته دارم. در ارتباط با تو ضیحاتتون درمورد کشف علاقه از بی علاقه گی من به کارمندی، مدت زمان تحصیل زیاد، یکنواخت بودن شغلم،و داشتن کارفرما و رئیس هیچ علاقه ای ندارم. و وقتی نتقطه مقابل این هارو نوشتم به دو رشته کار و دانش و فنی و حرفه ای رسیدم. همچنین طبق تحقیقاتم رشته فنی حرفه و همینطور مدارکی که در این رشته وجود داره خیلی مورد اعتماد تر هست.به نظرتون به دنبال رشته فنی حرفه ای برم و در انتخاب رشته انتخابش کنم؟. و اینو هم باید اضافه کنم که به راه اندازی و درست کردن اشیاعی که حرکت میکنند بسیار علاقه دارم. و تصمیمم اینه که در رشته مکانیک خودرو از زیر رشته های (شاخه صنعت) فنی حرفه ای تحصیل کنم. در این با ه نظر شما رو هم لازم دارم . با تشکر

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام محسن
   بله می تونید از الان دنبال رشته ای برید که دوسش دارید و حاضرید براش کلی وقت بزارید. و رشته مورد نظر شما هم جالب و خوبه.

 67. زینب می گوید

  سلام خسته نباشید من 16 سالمه و الان دارم در رشته ریاضی تحصیل می کنم چیزی که چند وقتیکه اعصابم بدجور بهم ریخته اینه که بازار کار این رشته کساده
  دوم اینکه با خودم میگم من چندین سال باید سخت درس بخونم تا بتونم رشته خوبی تو دانشگاه قبول شم و بعد با وجود این بارارکار نتونم کار پیدا کنم دیوونه میشم
  به تغییر رشته دارم فکر می کنم به فنی یا هنر
  تجربی رو و انسانی را به دلیل حفظیاتش دوست ندارم
  الان نمیدونم اگه برم هنر باید کدومو انتخاب کنم
  اصلا من اینجوریم که صبح یه چیزی دوست دارم شب یه چیز دیگه
  پول و استقلال برام مهمه
  دارم دیوونه میشم بد جور و نمیدونم چیکار کنم
  لطفا راهنماییم کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام زینب
   شما خیلی راحت بنا را به این گذاشتی که بازار فلان رشته کساده! و بعد تصمیمات دیگه و سردرگمی ها دیگه را گرفتی. این صحبت ها معمولا در عوام مردم زیاده که فلان رشته خوبه و فلان رشته بد. باید قضیه را جور دیگری نگاه کنی. در واقع اول بدون اینکه بخوای روی بازار کار تمرکز کنی ببین با کدام رشته بیشتر کیف می کنی؟ کدام باهاش سازگارتری و دوست داری بیشتر توش عمیق بشی. بعد وقتی توی رشته ات خوب بدرخشی و البته مهارت لازم هم کسب کنی متوجه میشی که آنقدر بازار کار برات زیاد که نمی دونی کدامش را انتخاب کنی. خیلی حرف توی این موضوع دارم ولی خب توی کامنت فرصت مفصل گفتن نیست.

 68. علی اکبر می گوید

  سلام و عرض ادب به آقای رزم جو
  من تابستون امسال متوجه شدم که به فوتبال علاقه دارم
  ( حالا نمیدونم میل به مشهور شدن یا ثروت زیاد ) حتی از رشته رزمی هم که داخلش بودم اومدم بیرون.
  دوباره همین تازگیا هم متوجه شدم به تک تیراندازی علاقه مندم
  به نظرتون این یه احساس زودگذرِ؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   باید بیشتر بررسی شود. هم از بعد استعداد و هم علاقه و … می تونید فیلم کشف علاقه را در سایت تهیه و با دقت ببینید.

 69. نیلوفر می گوید

  سلام من دو سال هست از انیمیشن خوشم اومده و از بچگی هم به هنر علاقه داشتم یه مدت نقاشی کردن رو دوست داشتم ولی بعد از چند سال از ماکت سازی و کاردستی خوشم اومده بعد از مدتی هم از خیاطی خوشم اومد و بعد دوباره از نقاشی و بعد انیمیشن الان هم به مدت دو سال هست خوشم میاد ولی گاهی اوقات از خودم میپرسم آیا این همون رشته و شغلی هست که من واقعا هدف و علاقمه؟یا یک چیز گذرا هست؟ من کلاس هشتم هستم و سال بعد انتخاب رشته هست ولی گاهی اوقات شک میکنم که آیا انیمیشن را واقعا دوست دارم یا خیر؟به کدوم رشته هنر واقعا علاقه دارم؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام نیلوفر
   باید بیشتر بررسی شود. هم از بعد استعداد و هم علاقه و … می تونید فیلم کشف علاقه را در سایت تهیه و با دقت ببینید.

 70. دنیز می گوید

  سلام اقای رزم جو خوب هستید
  من ۱۷ سالمه و دارم تجربی میخونم
  نیشه گفت دختر با استعدادی هستم و قدرت یاد گیری زیادی دارم و همه چیو زود یاد میگیرم.از بچگی معدلم ۲۰ بوده و همیشه جز شاگرد های برتر کلاس بودم.اما زیاد درس خون نبودم منظور خرخوانی نمیکردم و فقط با مقداری کمی مطالعه وضعیت تحصیلیم اینجوری بوده . من هر کاریو و چیزیو با انگیزه شروع میکنم اما پس از تلاش اولیم استارتش خوب میزنم بعد از مدتی از شوق و ذوق میفتم و اون کارو نیمه تمام میزارم .
  من ریاضیم خیلی خوب بود سال نهم هم از نمونه رشته ریاضی در اومدم . من میخواستم برم ولی چون هم مامان و هن بابام مهندس هستن با حرفاشون یه جوری متقاعدم کردن که برم تجربی و ریاضی بازار کار نداره به ورزش کردن خیلی علاقه دارم به طراحی کردن خیلی علاقه دارم .به همه چیز علاقه دارم الی رشته های تجربی. هیچ علاقه ای به باز کردن لای کتاب ندارم و از وقتی کرونا اومده و همه چی مجازی شده کلا از همه چیز بیزار شدم مامان ک بابام هی بهم میگن که خودتو بدبخت میکنی و من انگار توی یه باتلاق گیر افتادم و نمیدونم باید چیکار کنم همیشه میگم کاش ریاضی برمیداشتم و شاید ذوق شوق درس خوندن داشتم .از طرفی اینم میدونم که اگه بخوام یه چیزیو به دستش میارم ولی این اون چیزی نیست که من میخوام پدر و مادرم بهم هی مسگن که ما مجبورت نمیکنیم به چیزی تورو ولی من در طی این دو سال هر بار که تصمیم جدی گرفتم شروع کنم درس بخونم به خاطر حرفای اونا بوده نه علاقه خودم . و به همین خاطر زود از شوقش افتادم و دیگه ادامه ندادم خیلی درموندم خیلی نمیدونم باید چیکار کنم از طرفی چون این ۱.۵ سالو هیچی نخوندم احساس میکنم شروع کنم هم نمیتونم برسونم .
  از بچگی هر وقت میگفتن میخوای چه کاره شی شغل های هیجانیو میگفتم مثل فضانورد پلیس کاراگاه و…
  هیچ علاقه ای به پزشکی نداشتم و ندارم
  نمیدونم باید چیکار کنم واقعا نمیدونم به چی علاقه دارم نمیدونم میخوام چیکار کنم و چیکاره بشم.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام دنیز
   باید تلاش کنی تصمیم گیری خودت و خانواده در یک جهت بشه تا انرژی شما مثل ذربین در یک نقطه متمرکز بشه. نکته اینجاست که خودت باید کمی مصصم و قاطع تر بتونی تصمیم بگیری که بعدش بتونی خانواده را هم راستا با خودت کنی. برای گرفتن یک تصمیم خوب هم نیاز هست خودت را بهتر بشناسی هم استعداد، هم علاقه و … می تونی از کتاب ثروت درون که در همین سایت هست استفاده کنی.

 71. سمیرا می گوید

  سلام من ارشدمعماری خوندم هیچیم یادنگرفتم نمیدونم چه شغلی علاقه دارم به نظرتونذچیکارکنم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام سمیرا
   برای رسیدن به شغل مورد علاقه که البته کسب درآمد هم داشته باشی باید به جز مدرک تحصیلی مطالب دیگری هم در نظر بگیری. این که در دنیای امروز چه مهارتی بلد هستی که واقعا کاربردی باشه؟ آیا می خوای کارمند باشی یا برای خودت کار کنی؟ آیا اعتماد به نفس و مهارت ارتباطی خوبی داری یا نیاز هست یاد بگیری؟ و… لازمه یک شغل دیگر مدرک دانشگاهی نیست بلکه نکات دیگری هست که باید روی خودت کار کنی تا توانمند شوی و آنوقت کار و درآمد سراغت خواهد آمد. در آموزش ورود به شغل رویایی کامل توضیح دادم که در همین سایت هست و می تونید بسیار استفاده کنید.

 72. حنانه می گوید

  سلام خسته نباشید من امسال انتخاب رشته دارم و خیلی سال هم هست که می گم می خوام برم رشته تجربی
  من وقتی که ۶ سالم بود بالام همش بهم می گفت که من باید دکتر شم و از اونجایی که من فقط یه کودک ۶ ساله بودم که هر حرفی رو باور می کردم مخصوصا حرف پدرمو چون تا الان به حرفاش خیلی بها می دم این تصویر در ذهن من شکل گرفته که من باید دکتر بشم و فکر می کنم چون بابام بهم اینجوری گفته من هم علاقه پیدا کردم و الان که فیلم های پزشکی می بینم خوشم میاد حالا این درسته که من واقعا به این رشته علاقه دارم یا یه توهمه ؟
  من به بازیگری، خوانندگی و ورزش علاقه دارم ولی نه اونطور که بخوام در رشته هاشون درس بخونم و من بیشتر به آیندشون نگاه می کنم که پزشکی واقعا آینده داره و اگه توهم نباشه من بهش علاقه دارم
  لطفا راهنمایی کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام حنانه
   سعی کنید خودتون را در محیط های واقعی مثل بیمارستان ها، پایگاه های اورژانس و … قرار دهید و با افراد داخل این مجموعه ها صحبت کنید ببینید که چه احساسی پیدا می کنید و آیا باز هم همان احساس دارید یا خیر.

 73. ستایش می گوید

  سلام. خسته نباشید
  من 16 سالمه و امسال کلاس دهم هستم و در رشته دوخت لباس شب و عروس درس میخونم، من فکر میکردم که خیلی به این رشته علاقه دارم، ولی بعد از اینکهوارد این رشته شدم و این کارو انجا دادم ازش خسته شدم و دیگ اصلا دلم نمیخواد انجامش بدم و خيلی وقتا با گریه تکالیفمو انجام میدم، واقعا نمدونم باید چیکار کنم، حتی نمیدونم به چی علاقه دارم که تغییر رشته بدم.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام ستایش
   نکته اول این که چرا از این کاری که الان انجام می دی خوشت نمیاد؟ شاید دوستی یا کسی یا اطرافیان باعث دلسری شما شدن که اگه این طور هست نباید زیاد توجه کنی چون شما با علاقه وارد این رشته شدی. نکته دوم اینکه سعی کنید برای خودتون در این رشته هدف داشته باشید و از افراد معتبر در دنیا که این کار را انجام می دن الگو بگیری که شوق را در تو زنده کنه. و نکته سوم این که اگه به هیچ وجه علاقه نداری باید خودت بشناسی که می تونی از فیلم کشف علاقه که در سایت هست اسفتاده کنی.

 74. ریحانه می گوید

  با سلام .
  من درسم خوبه یعنی معدلم از ۱۹/۵ هیچ وقت پایین تر نبوده.
  چند وقتیه که در رابطه با درسام و امتحانات و اینکه قراره ۳ سال دیگه کنکور بدم و آیا قبول میشم یا نه خیلی استرس و نگرانی دارم .
  حرف هایی مثل این حرفا که میگن رشته تجربی سخته …..و یا داروسازی قبول شدنش کار هر کسی نیست و ……..خیلی اذیتم میکنه ……چیکار کنم این استرسم برطرف بشه و اینکه از کجا متوجه بشم میتونم توی رشته تجربی موفق باشم و داروسازی قبول بشم ؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام ریحانه
   بهترین کار این هست که روی خودت تمرکز کنی و صحبت های دیگران را نادیده بگیری. هر کس از زاویه دید خودش صحبت می کنه و این دلیل نمی شه که شما هم مثل اونها باشی. اگه واقعا رشته داروسازی، پزشکی و رشته های دیگه بسیار سخت و غیر ممکن بود الان این قدر دکتر و … در جامعه نداشتیم. لطفا نیمه پر لیوان هم ببینید.

 75. آروان حقیقت می گوید

  سلام استاد.یک سوال مهم دارم.من ازبچگی دوست داشتم پزشک بشم که حالابه هردلیلی رفتم انسانی روانشناسی قبول شدم.درسم تمام شده.تواین مدت اصلانتونستم ازفکرپزشکی بیرون بیام.استادتوروقرآن به من بگیدمن ازکجامتوجه بشم آیاواقعاپزشکی رودوست دارم یابه خاطرپول میرم؟میدونی آخه مشاوررفتم میگه این عشق اگرعادی بودبایدمیرفت اماتوپنج سال هنوزبیخیالش نشدی.بااینکه روان شناسی خوندی ولی فراموشش نکردی.تست های رغبت سنج هم دقیق نیستند.من الان واقعاگیجم اگرعلاقه دارم واردگودبشم وبخونم شایدبه آرزوی کودکی ونوجوانی که براش داستان مینوشتم وحتی بازی میکردم باهمه به خصوص دایی عزیزم که من جراح شدم وبرادرکوچک ترهم مثلامنشی من برسم.آخه میدونی من هیج کدام ازخواهربرادرام پزشک وجراح ودندانپزشک نیستن تاازشون بپرسم.الان بااینکه حدودا۲۵سالمه امانمیدونم چرا.اونموقع میگفتم پزشک به خاطردرآمدبودآیافقط یانه امانمیدونم چراخیلی پیگیربودم وفیلم پزشکی زیادمیدیدم.الان سرگردانم دربرزخم که ایاواقعاعلاقه به پزشکی وجراحی و..دارم یانه توهم دارم که دارم؟چه طوروازچه راه هایی میتونم بفهمم؟میدونم سخته ودورش وحتی کنکورش وحشت ناکه همشومیدونم میدونم رقابت سنگینه…ایناکلیت هست.ازکجامتوجه بشم علاقه واقعی هست به پزشکی وفقط به خاطرپول نیست.نمیدانم چون بعدازپنج سال فراموش نکردم.جان عزیزت یک راه بزارجلوپام داره مغزم میپوکه نمیدانم چی درسته وچی غلط؟علاقم واقعی هست یافقط فقط به خاطرپول.خودم هرچه قدرفکرمیکنم سبک سنگین میکنم نمیتونم پاسخ برسم.مجنون شدم.
  فیلم جراحی بببینم؟برم تواتاق عمل؟چه کارکنم تابفهمم علاقه است یاتوهم؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام آروان
   در مورد کشف علاقه بهتره فیلم کشف علاقه که در سایت هست را با دقت نگاه کنید و تمریناتش را انجام دهید تا به یک شفافیت برسید. چون با توضیحاتی که عنوان کردی شاید با یک نکته نتونم راهنماییتون کنم.

 76. مارال می گوید

  سلام من ۱۶ سالمه و رشتم تجربیه من واقعا نمیدونم به چی علاقه دارم تو هر مسیری قرار میگیرم پشیمون میشم و دوباره وارد یه مسیر دیگه میشم و این ویژگی رو از بچگی داشتم من خیلی بچه ی زرنگی در دوره اول بودم ولی الان اصلا با اشتیاق درس نمیخونم و همش فکر خودکشی و … میکنم و بیشتر اوقات خوابم من تا دوره اول به پزشکی علاقه داشتم و به خاطر معلم زیستم این حس و داشتم و الان واقعا علاقه ای به این درس ندارم من با اینکه بچه استرسی هستم تقریبا به هنرستان هوانوردی در پایه نهم علاقه مند شدم ولی پدر و مادرم گفتن یا تجربی یا ریاضی مدرسه به دلیل نمراتم گفتن تجربی برم بهتره و اینکه گفتم بهشون واقعا اگه نمیذارن هوانوردی بخونم پس هوافضا رو انتخاب میکنم و رشته ریاضی میرم ولی پدرم نذاشت ولی میترسم به این هم علاقه نداشته باشم و فقط به خاطر ویژگی تنوع طلبیم باشه به نظرتون تغییر رشته بدم یا نه ؟ واقعا چی کار کنم ؟ و من واقعا به معنای واقعی عاشق هیجانم و کار های خطرناک زیاد خیلی میکنم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مارال
   سن نوجوانی سنی هست که انسان می تونه آینده خودش را بسازه یا کلا نابودش کنه چون توانایی هر کدام از راه وجود داره و البته سنی حساس که نیاز به آرامش برای یافتن خود هست. سعی کن بعضی اوقات به دور از هر چیز مثل موبایل، دوستان یا خانواده اوقات خلوتی با خودت داشته باشی تا بتونی خودت را بیشتر درک کنی و بشناسی. این به تو کمک می کنه که بتونی راه درست تر را انتخاب کنی. اگه تنوع طلب هستی شاید جزء دسته چند پتانسیلی ها باشی که اگه خوب هدایت بشه اتفاقا نه تنها چیز بدی نیست بلکه یک توانایی به حساب میاد که در کتاب ثروت درون با مثال بهش پرداختم. پس باید با خودشناسی پتانسیل و انرژیت را هدایت کنی تا موفق بشی.

 77. شیوا می گوید

  سلام من امسال پایه دهم هستم به مدت 7 سال موسیقی رو دنبال میکردم تصمیم داشتم که به هنرستان موسیقی بروم اما متاسفانه نتونستم آزمون ورودی رو قبول بشم و به خاطر معدل بالایی که داشتم به رشته ریاضی اومدم من موسیقی رو دوست دارم و علاقه دارم اما به عنوان یک شغل تاحالا بهش فکر نکردم اما رشته ریاضی هیچ تصوری از آینده کاری اش ندارم و انگیزه درس خواندنم هم به شدت کم شده چند ماهی هست به دلیل فشار درسها نتونستم تمرینات پیانو ام رو انجام بدم و دیگر به کلاس موسیقی هم نرفتم از طرفی واقعا از اینکه دارم رها میکنم موسیقی رو ناراحتم و از طرفی باید روی یک رشته تمرکز کنم اما شک هایی در من وجود دارند من به تجربی هم علاقه دارم اما نمیدونم این علاقه به دلیل وجود جو در خانواده و یا مدرسه و برادر م است یا واقعا علاقه درونی من هست و همچنین دلیل اصلی انتخاب رشته ریاضی من وجود فامیل ها و مادر و پدرم در این رشته بود که فکر میکردم میتونن از من حمایت شغلی یا درسی کنند و همچنین چون نتونستم وارد هنرستان بشم مجبور شدم در این رشته تحصیل کنم راستش از رشته ریاضی متنفر نیستم اما هیچ شغلی رو در اون برای خودم نمیبینم و درسم هم خوبه اما از طرفی نمیدونم با علاقه چندین سالم که موسیقی هستو الان به خاطر ریاضی رهاش کردم چکار کنم و یک حس پوچی در من وجود اومده ممنون میشم راهنمایی کنید🙏

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام شیوا
   اگه واقعا به موسیقی علاقه داری و حس می کنی که توانایی اون هم در وجودت هست می بایست برای شرکت در آزمون هنر چند بار تلاش می کردی تا بتونی وارد دانشگاهی بشی که هم علاقت هست و هم بتونی براش هدف داشته باشی. بنابراین اگه برات مهم هست سعی کن براش تلاش کنی نه این که سریع رهاش کنی.

 78. علی می گوید

  سلام
  من علی هستم
  ۱۹ساله من پشت کنکوری هستم رشته تجربی می خونم پارسال فرهنگیان و پرستاری قبول شدم ولی نرفتم علاقه م به یکی از رشته های انسانی ولی هیچ بازار کاری ندارم و برای اون رشته من نیاز به اعتبار دارم من در تمام زندگیم تو مدارس نمونه دولتی بودم عموما همیشه خوب بودم ولی علاقه به چیز دیگه است همینجوری که بچه ها تو نظرات میگفتم اینقدر تورشته ی علوم سیاسی تحقیق کردم که بقول معروف علامه دهر شدم ولی برای اون رشته نیاز به پزشکی ملی از یه دانشگاه معتبر مثل مشهد یا تهران دارم حالا چجوری اون عشقه روگام به گام بیاریم پایین تر منظورم اینه که اول عشقمون بشه پزشکی کلا علم رو دوست دارم ولی اون رشته بیشتر حالا اگر روشی هست که عملی باشه بسم الله وگرنه نصیحت و انگیزه جواب گو نیست چون آدم اونجوری هیجانی عمل می‌کنه و پیوسته نیست وایت وایت در دنیایه علم جوابی پایش پیدا میشه
  ممنون از سایت پربار وفعالتون پیروز باشید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام علی
   راستش خیلی متوجه منظورتون نشدم. این که علوم سیاسی تحقیق کردید و گفتید که به پزشکی ملی نیاز دارید و این که بعدش گفتید که می خواید علاقتون را کم کنید یا زیاد؟ اگه نیاز هست دوباره برام بنویس که بتونم راهنماییت کنم.

 79. سما می گوید

  همچنین این که من ریاضیم خیلی خوبه
  ولی بازم نمی دونم علاقه ام چیه
  دوست دارم علاقه ام رو پیدا کنم
  وبراش هدف بسازم
  روش تمرکز کنم
  و دراینده هیچ وقت حسرت نخورم

 80. سما می گوید

  سلام من سماهستم ۱۴سالمه امسال انتخاب رشته دارم ولی کلا درگیرم همش به این فکر می کنم که وقتی می گم تجربی دلیلش چیه چرا اسم تجربی روی زبونمه ولی نمی دونم آیا علاقه دارم یا نه توی خیلی از سایت های استعداد یابی گشتم و میزان ضریب هوشی و استعداد خودم رو دیدم ولی متاسفانه هنوز تصمیم نگرفتم و نمی دونم چیکار کنم نمی تونم بفههمم چی می خوام باید چیکار کنم تا علاقه ام رو پیدا کنم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام سما
   بله شما احتمالا تست هایی زده اید اما انسان فراتر از چندتا تست هست و ما موجودی هستیم که احساس هم داریم و به همین خاطر هست که تصمیم گیری برامون سخت میشه. درباره علاقه پاسخ های زیادی به دوستان دیگه دادم که مشکلی تقریبا شبیه شما دارن اما می تونید آموزش کشف علاقه واقعی هم از سایت تهیه و نگاه که می تونه براتون خیلی مفید باشه.

 81. پریسا می گوید

  سلام وقت بخیر.پریسا هستتم و باید امسال انتخاب رشته کنم.وضعیت درسیم خوب هستش و گیرایی خوبی هم دارم.هم در ریاضی مفهموم رو متوجه میشم و هم در حفظیات علوم.جدا از این ها در نقاشی و هنر خلاقیت نسبتا خوبی دارم و به چیزایی که به روش مانور داد و خلاقیت نشون داد خیلی علاقه دارم.اما با توجه به شرایط واقعا نمیدونم چی کار کنم!در ریاضی فقط کامپیوتر و یکم معماری توجه ام رو جلب کرده

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام پریسا
   یه لیست درست کن و هر تعداد رشته که می خوای را توی ستون ها بنویس. مثلا ریاضی، تجربی و هنر و زیر هر کدام به دو بخش کن. حالا معایت و مزایای هر کدام را صادقانه برای خودت بنویس و بعد مرور کن. اگه این کار ساده اما کاربری را انجام بده و بعد خواهی دید که تصمیم گرفتن برات راحت تر خواهد شد.

 82. محمد می گوید

  سلام استاد گرامی.
  من رشتم درحال حاضر یازدهم انسانی هست و من هنوز نمیدانم به چه چیز علاقه دارم هدفی از اینده خودم ندارم بچگی به خواطر نمراته بالایی که گرفته بودم توقع همرو بالا برده بودم اوایل چون به درس علوم علاقه داشتم میخوندم و لذت میبردم ((رشته علوم منظورم نیست)) ولی از سال نهم متوجه شدم که نمیدونم به چه چیزی علاقه دارم نمیدونم باید چه چیزی انتخاب کنم خودم تو ذهنم احساس میکنم اگه کار های عملی کنم بهتره ولی دو به شکم خواهش میکنم کمکم کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام محمد
   برای پیدا کردن علاقه دو کار کلی هست اول خودشناسی و دوم عمل کردن. یعنی اول درکی از خودمان پیدا کنیم که نخواهیم ده ها کار انجام دهیم تا بعد متوجه شویم و بعد که به قول شما متوجه شدیم که به کارهای عملی علاقه داریم می تونیم چند تا را تست کنیم تا به نتیجه نهایی برسیم. توضیحات کامل در فیلم ورود به شغل رویایی توضیح دادم که هم اکنون در سایت هست.

 83. صدرا می گوید

  سلام من یازدهمم ، خیلی اتفاقی و بی دلیل وارد رشته تجربی شدم البته هر سال علاقم بهش بیشتر میشه ولی نه آنچنان
  دقیقا هم نمیدونم به چی علاقه دارم ، وقتی فکر میکنم در ذهنم دوست دارم پزشک بشم ولی خب آنچنان نیست که من رو وادار به خوندن درس و تلاش بی وقفه بکنه ، بنظرتون با این طرز فکر تو این رشته موفق میشم ؟ یا نه این علاقه واقعی من نیست و باید قیدش بزنم؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام صدرا
   به این سوالات پاسخ بدید: هدف شما برای آینده چی هست؟ دوست دارید یک رشته چه نیازهایی از شما برطرف کنه؟ چرا می خواید پزشک بشید؟ اگه پاسخ به این مدل سوالات براتون سخت هست نیاز هست خودتان را بشناسید. تمرینات کتاب ثروت درون را توصیه می کنم.

 84. رونا می گوید

  سلام وقت بخیر
  رشته من انسانیه و علاقه به روانشناسی دارم و در عین حال به طراحی و مد علاقمندم و در هر دو کمی استعداد دارم ولی نمی تونم بینشون انتخاب کنم و هر وقت که اونا رو برهم ترجیح میدهم احساس پشیمانی میکنم و حس میکنم که نمی توانم از پس هیچ کدومشون بربیام پس نمی توانم روی یک هدف متمرکز شوم
  وو فقط به این دو رشته علاقمندم
  لطفا کمک کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام رونا
   روی یک برگ معایب و مزایای هر کدام را بنویس شاید این کار ساده باشه اما در حین نوشتن خیلی بهتون کمک می کنه که بتونید درست فکر کنید. نکته دوم اینکه خودتان را در هر دوشغل مجسم کنید، از کدام بیشتر لذت می برید؟ به خاطر کدام یک از مواردی که گفتید حاضرید بیش از سی سال با علاقه کار کنید؟

 85. دلارام می گوید

  سلام من 35سالمه 15سالگی متوجه شدم خیلی به بازیگری علاقه دارم و مدام مجله و پوستر و روزنامه تهیه میکردم کتاب رمان حوادث مقاله پزشکی جذبم میکرد برخلاف آرزوهام به اصرار خانواده ازدواج کردم وچون شغل مادرم آرایشگری بود با مشورت من و مادرم به این نتیجه رسیدم که آموزشگاه ارایشگری بزنم بعداز کلی کاغذ بازی فنی حرفه ای قانون گذاشت که مدارک دانشگاهی میخواد و من هم بی توجه به علاقه داشتن یا نداشتن وارد رشته حسابداری شدم جذاب بود اما فکر من ففط رو هدفم متمرکز شده بود بعد هشت سال من تونستم اموزشگاهم رو تاسیس کنم اما بعد یکسال تهطیل شدخودم فکر میکنم به خاطر بیکفایتی خودم بود، مهارتم کم بود تو ارایشگاه مادرم خوب میدرخشیدم اما تو کار خودم ترس و فاصله ای که از کار دور شده بودم مانع شده بودبه هر حال پنج سال افسرده و غمگین خونه نشین شدم و الان دوباره بلند شدم اما میترسم دوباره کار قبلی رو شروع کنم از طرفی احساس میکنم به روانشناسی بیشتر علاقه دارم و اطرافیان میگن وقتی با من صحبت میکنن حالشون خیلی خوب میشه و حتی مدام تماس میگیرن تا مشورت بگیرن اما وقتی تو این سن به درس خوندن و وارد شدن به کار روانشناسی فکر میکنم میترسم را دور و درازیه میترسم نیمه کاره بمونه یا خسته شم از دوندگیش احساس میکنم مثل قبل نیستم که رو یه هدف زوم کنم لطفا راهنماییم کنید چکار کنم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   نکته اول این که قرار نیست توی هر کاری به هر دلیل شکست (کسب تجربه) خوردید عقب نشینی کنید و می بایست اگر عیبی هست برطرف کنید. نکته دوم اینکه شما می تونید با مطالعه کتاب های خوب و آموزش دیدن مداوم به صورت غیر دانشگاهی معلومات روانشناسی خودتان را بالا ببرید و از آموزش های اساتید بزرگ (فیلم، مقاله، کتاب) بهره ببرید و به دیگران کمک کنید که آن ها نیز زندگی بهتری داشته باشند. حتی اگر این کار را به خوبی یاد بگیرید می تونه براتون درآمد هم داشته باشه. البته نیازی نیست که دیگران را روانکاوی کنید و یا کارهای تخصصی انجام دهید همین قدر که با صحبت البته از روی دانش به دیگران کمک می کنید کفایت می کند. البته می تونید به صورت غیر دانشگاهی دوره کوچینگ هم ببینید که بسیار برای یاری کردن دیگران مفید هست. در این باره می تونید واژه کوچینگ را در اینترنت سرچ کنید.

 86. نسترن می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  ممنون بابت سایت خوبتون
  من ۲۴ سالمه و دانشجوی سال ۵دندانپزشکی هستم و بعد از اینهمه درس خوندن تازه متوجه شدم به این رشته علاقه ندارم وقتی شروع به کار کردم که امتحان کنم اصلا هیچ هیجانی اینکه دندان درست میکنم نداشتم ولی از بچگی میخواستم دکتر بشم بین پزشکی و دندون مونده بودم آخر سر دندون انتخاب کردم و واقعیتش به خاطر درآمد خواستم دندون پزشکی بخونم قبلا هم علاقه و انگیزه داشتم ولی الان احساس میکنم راهم را اشتباه رفته ام چون واقعا این رشته ای نیس که منو خوشحال کنه
  بعد اینهمه مدت فهمیدم به مد و فشن خیلی علاقه دارم وخیلی هم استعداد دارم
  واقعا نمیدونم باید چیکار کنم با این عمر هدر رفته و مسیر اشتباه

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام نسترن
   شما که در سن مناسبی هستی و می تونی در آینده کارهای متفاوتی انجام بدی. الان هم باید خودت را بیشتر بشناسی تا تصمیم خوب بگیری.
   و اینکه فکر می کنی چرا به مد علاقه مند شدی؟ آیا دوست و یا کسی از نزدیکانت شما را به این کار تشویق کرده؟ آیا هدفی براش داری یا این کار را تست کرده ای؟ چرا دندان پزشکی به شما حس خوبی نمی دهد؟ آیا چیزی مانع شده که علاقه شما به دندان پزشکی کم شود؟ این سوالات را از خودتون بپرسید و سرنخ ها را پیدا کنید. توصیه می کنم فیلم ورود به شغل رویایی را از همین سایت تهیه و نگاه کنید و خوب به تمریناتی که هست فکر کنید تا بتونید نتیجه بگیرید.

 87. علیرضا می گوید

  سلام خسته نباشید یه سوال ازتون دارم آقای رزم جو شاید ربطی به مطلبتون نداشته باشه من هم به رشته والیبال علاقه دارم هم به رشته کامپیوتر و علاقه اصلیم اینه که یه والیبالیست حرفه ای بشم ولی چون ۱۵ سالگی والیبالو شروع کردم میترسم نتونم والیبالیست خوبی بشم ولی از اون طرف به کامپیوتر و برنامه نویسی هم علاقه دارم اینکه دو تا هدف داشتن بده یا نه ؟ و آیا حتما باید روزی ۱۰ ساعت بشینم پای کامپیوتر تا برنامه نویس بشم ؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام علیرضا
   اگه می خواید در سطح ایران یا دنیا به صورت حرفه ای عمل کنید باید یکی را انتخاب کنید. برای این که برنامه نویس خوبی بشید نیاز هست که استمرار داشته باشید نه این که یک ماه کامل کار کنید و بعد آن را رها کنید. بنابراین می تونید با روزی 4 یا پنج ساعت برنامه نویسی کردن و آموزش دیدن (البت بستگی به خودتان دارد) و هدفمند شروع به کار کنید.

 88. حکمت پناه می گوید

  سلام و عرض ادب به شما
  من فارق تحصیل هستم و امسال کنکور دادم ولی خب هم رشته دلخواهی قبول نشدم و هم از رشتم ناراضی ام
  توی‌سال نهم درسم فوق العاده خوب بود جوری که معدلم ۲۰ شد و بخاطر درسم و فشار خانواده و مدرسه و اینکه فکر میکردم جز تجربی هیچ رشته ای بدرد نمیخوره و یک سری تفکرات کاذب دیگه واردش شدم و فهمیدم که اصلا علاقه ندارم
  استعداد خونیم تهش هنره چون با اینکه کلاس نرفتم میتونم خوب بکشم و از دیجیتال آرتیستی و گرافیک خوشم میاد ولی نگرانم فقط هزینه و وقت تلف کردن بی جا باشه و آینده نداشته باشه و اینکه دیگه برای من بی تجربه ام دیره
  توی همین تجربیم دامپزشکیو دوست دارم اما شک دارم از پس دروس سخت تجربی و کنکور غیر استاندارد و سختش بر بیام
  توی ریاضی ام کامپیوتر و برنامه نویسی و آی تی رو دوست دارم اما چون ریاضی و فیزیکم ضعیفه میترسم توی دانشگاه بامشکل سختی بر بخورم و نتونم از پس محاسبات سخت بر بیام (ノдヽ)
  به هر حال اصلا نمیدونم چکار کنم و کلا سردرگمم اگه میشه شما یکم بهم راهنمایی کنید (>~<)

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   نیاز هست به صورت دقیق در مورد هر رشته تحقیق کنید. دلایلی که نوشتید بیشتر برای این هست که از درون خیال خودتان را راحت کنید که نمیشه کاری کرد. بالاخره هر کاری، هر رشته ای سختی ها و خوبی هایی داره به جای اینکه از صحبت های مردم عوام برداشت کنی که هر که مثلا تجربی بره دکتر میشه و نونش توی روغنه و یا هر که انسانی بره به هیج جا نمی رسه دوری کنید و مثل یک فرد بی طرف شروع به تحقیق کنید تا حقیقت برای شما روشن شود. در این صورت هست که می تونید از آینده یک کار و این که کدم را انتخاب کنید مطمئن تر شوید.

 89. nasrin می گوید

  سلام میشه به منم کمک کنید
  من بین رشته روانشناسی و علوم تربیتی دچار تردید هستم و نمیدونم ب کدوم بیشتر علاقه دارم یا اینک در کدوم موفق تر میشم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   این مورد را باید خودتون تحقیق کنید و پیداش کنید چون بدون هیچ شناختی از شما راهنمایی کردن مشکل هست.

 90. k.nc می گوید

  وقتی به علوم زیادی همزمان علاقه داریم باید چیکار کنیم؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   فرق هست بین علاقه و اشتیاق سوزان. ممکنه من به جغرافیا علاقه داشته باشم و چند تا کتاب هم خونده باشم آیا حاضرم برای تحقیق بیشتر سه شب در کویر بمانم و یا در کوه های سرد شب را به صبح سپری کنم؟ اگه جوابم مثبت بود علاقه سوازن هست و گرنه هر فردی ممکنه همزمان از تاریخ، نجوم، پزشکی و … خوشش بیاد اما چند نفر هستند که مثلا به نجوم علاقه دارن و برای یافتن ستاره ای یک ماه از خانه دور می شوند؟

 91. سجاد می گوید

  سلام من ۲۱ سالم هستم رشته حسابداری هستم و کاردانیم تمام شده و کارشناسی دانشگاه دولتی قبول شدم شبانه
  من سال اخر هنرستان بود که علاقم واقعا نسبت به حسابداری کم شد و حتی واقعا نمیدونم چرا دانشگاه آزاد رفتم و کاردانیم خوندم و الان برای کارشناسی ثبت نام کردم ولی حسم یجوریه
  دو به شک هستم که ادامه ندم ،برم خدمت چون حس میکنم اگرم بخوام درسمو ادامه بدم و اخرش هیچی باز بایدبرم همون کارگری کنم و عمرمم بیشتر طلف میکنم
  از یه لحاظ هم اگر بخوام ادامه تحصیل ندم برای لیسانس
  پیش خودم میگم حیفه
  واقعا هنگ کردم از این سن افسردگی گرفتم هرکسی هم یه نظری میده یکی میگه درس بخون مدرکش خوبه
  یکی میگه برو خدمت وقتت طلف نکن
  اصلا موندم
  خواهش میکنم راهنماییم کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام سجاد
   اول قضیه را از بالا نگاه کن و کاری به جزییات نداشته باش. از خودت بپرس که 5 سال آینده می خوای کجا باشی؟ چه درآمدی داشته باشی؟ چه شخصیتی؟ و … بعد که هدف مشخص شد بر اساس آن حرکت کن. مثلا اگه می خوای کارمند باشی خب باید ادامه تحصیل بدی و بعد بری دنبال استخدام، اگه می خوای کار آزاد داشته باشی با همین مدرک کاردانی کفایت می کنه و ادامه تحصیل نیازی نیست. به همین ترتیب وقتی آینده را بچینی می تونی الان را درست کنی.

 92. آبتین می گوید

  سلام خسته نباشید
  من ۲۱ سالمه از زمان بچگی درس خوان بودم و جز نفرات برتر کلاس در کلاس نهم هنگام انتخاب رشته به دلیل نا آگاهی به رشته تجربی وارد شدم در حالی که انسانی انتخاب اولم بود در هنگام ورود با افت تحصیلی مواجه شدم و قصد تغییر رشته داشتم که با مخالفت خانواده نشد ولی کم کم خودم را وفق دادم و هر سال در معدلم پیشرفت میکردم دلیلش علاقه نبود بیشتر دوست داشتم خودم را نشان بدم در کنکور سال اول قبول نشدم سال دوم هم همینطور در سال سوم کنکور هر چی میخواستم درس بخونم ولی دلم به سمتش نمی‌رفت الان هم بین کنکور دادن سردرگمم که تجربی کنکور بدم یا انسانی به تاریخ جغرافیا اقتصاد سیاست و این نوع موضوعات علاقه مندم و اوقات فراغت در این مورد مطالعه میکنم و هر کدوم علامه دهر شدم به خاطر همین دلم میگه کنکور انسانی بدم ولی از مشاغل این رشته مثل وکالت خوشم نمیاد بقیه رشته هاش هم بازار کار نداره شما بگید من چیکار کنم؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام آبتین
   به نظر می رسه در رشته انسانی موفق تر باشی. مشاغل این رشته هم فقط وکالت نیست و این قدر متنوع هست که بتونی ازش کار خوبی بیرون بیاری. توصیه می کنم در باره افراد موفق در رشته تحصیلی علوم انسانی مطالعه کنید و اگر علاقه مند هستید ادامه دهید.

 93. Barbod می گوید

  سلام
  من امسال کلاس نهم هستم و باید انتخاب رشته کنم اما خانوادم فکر میکنن من به ریاضی علاقه دارم چون ریاضیم خوب هست اما من خودم به مهندسی کامپیوتر علاقه دارم و نمیدونم چطور به خانوادم بگم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   خب اگه به رشته کامپیوتر علاقه داری که باید رشته دبیرستان را ریاضی بخونی و این طبیعی هست.

 94. ریحانه می گوید

  با سلام .
  من درسم خوب هستش یعنی معدلم پایین تر از ۱۹/۵ نبوده ……
  تا چند ماه پیش اصلا نمیدونستم به چه رشته ای و چه شغلی علاقه دارم
  ولی الان چند ماهه که دارم درباره انتخاب رشته سال نهم و رشته های دانشگاهی تحقیق میکنم …….
  به درس علوم خیلی زیاد علاقه دارم و نمره ام هم در این درس ۲۰ هستش
  تصمیم دارم که برم رشته تجربی .و در دانشگاه هم رشته داروسازی .
  مادر ،،پدرم هم هیچ مخالفی ندارن و به علاقه و نظر من احترام میزارن .
  از این میترسم که نتونم رشته داروسازی و ………قبول بشم و تصمیم نادرست گرفته باشم و یه جورایی کاخ آرزوهام خراب بشن
  میشه لطف کنید راهنمایی ام کنید.ممنون

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام ریحانه
   ترس طبیعی و واکنش بدن هست که برای کارهای بزرگ در بدن ایجاد میشه. شما که درسات هم خوب فهمیدی و تلاش هم داری پس نگران نباش و با قدرت ادامه بده. می تونی از آموزش ” افزایش انگیزه پایدار یا همان برفراز قله انگیزه” که در سایت هست اسفاده کنی. در این آموزش به صورت اصولی می تونی انگیزه خودت را بالا ببری و حفظ کنی. لینکش در زیر گذاشتم.

   بر فراز قله انگیزه (کلیک کنید)

 95. Fatemeh می گوید

  سلام من ۱۴ سالمه و هنوز انتخاب رشته نکردم نمی‌دونم شاید برای فک کردن به موضوع شغل برام زود باشه ولی این مسئله خیلی ذهنمو درگیر کرده نمیتونم شغل مورد علاقمو پیدا کنم من جراحیو دوست دارم ولی احساس میکنم که دارم به خودم تلقین میکنم که این شغلو دوست دارم

 96. Fatemeh می گوید

  سلام وقتون بخير باشه 🙋🏻‍♀️
  نميدونم نظرم ثبت شده بود قبلا يانه!
  ولي دوباره مينويسيم
  من ١٦ سالمه و رشتمم تجربيه و انتخاب رشتمم صرفا جنبه دوست داشتن نبوده! از اونجایی که من یه دختر درسخونم سعی کردم الانم همین باشم نمیگم که درسایی که توی رشتم هست رو دوست ندارم یا ازشون متنفرم نه اینطور نیست فقط حس میکنم من با علاقه درس نمیخونم یا فقط به عشق پزشکی و… نیومدم توی این مسیر یه چایی خوندم ادم چیزیو که دوست داشته باشه و از ته دل بخواد سختیاشو به جون میخره و. هر روز با عشق بیشتری میره سمتش و از طرفی یه جایی دیگه خوندم که ادم باید دنبال استعدادش باشه اونجاست که علاقه واقعی نمایان میشه
  و میشه گفت یکی نقات قوت من زبانم هست!
  و این روزا سر در گمم که من چی میخوام از خودم و واقعا به چه چیزی علاقه دارم؟! از طرفی میگم شاید ترس از سختی که توی مسیر رشته الانم هست باعث شده من منصرف بشم
  نمیدونم راستش چه انتخابی برام بهتر هست ممنون میشم راهنماییم کنین💓

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام فاطمه
   پاسخ به سوال شما نیاز به بررسی و شناخت بیشتری از شما هست. اما درست گفتید کسی که به کاری علاقه و اشتیاق داشته باشه راهش را پیدا می کنه و در آخر هم موفق خواهد شد. به نظرم شما کم کم شروع کنید به این که چه توانایی دارید و خودتان را در معرض کارهای مختلف قرار دهید. اما برای این که نخواهید صدها کار را تست کنید همان طوری که گفتم باید بدونید که چه چیزهای مناسب شماست و بعد با تجربه های کوچولو پیداش کنید. توصیه ام اینه که از فیلم های آموزشی سایت مثل کشف علاقه واقعی استفاده کنید.

 97. نرگس می گوید

  سلام و وقت بخیر
  من 16 سالمه و امسال میرم یازدهم رشته ام تجربیه . چند سال پیش به موسیقی خیلی علاقه داشتم و حدود یکی دو سال رفتم کلاس و روز به روز علاقه ام به موسیقی بیشتر میشد و میخواستم که نوازنده بشم دیگه تصمیمم قطعی بود که میخوام برم موسیقی و اون موقع هدفم این بود که برم یه رشته ای فرقی نداشت چه رشته ای و بعدش کنکور هنر بدم و بعد دانشگاه موسیقی برم.به خاطر همین همینجوری رفتم تجربی . به خاطر کرونا دیگه علاقه ام به موسیقی کمتر شد و فهمیدم که بازار کار خوبی نداره ودیگه ادامه ندادم . یه جورایی جو بقیه بچه های مدرسه ام روم تاثیر گذاشت و تصمیم گرفتم که یا پزشکی دندون پزشکی و .. بخونم. و الان چند ماهه که دارم برای کنکور درس میخونم . با درس ها مشکلی ندارم و دارم نهایت تلاشم و میکنم . و حتی کمی به پزشکی هم علاقه دارم ولی چند روزه که دارم به این فک میکنم که رشته ریاضی هم دوست دارم و قبلا هم میخواستم مهندس بشم و الان همش میگم که کاشکی ریاضی میرفتم و حتی به سرم زده که برم تغییر رشته بدم . و واقع بین چندراهی بزرگ گیر کردم و نمیدونم که علاقه خودم کدومه و کدوم و از همه بیشتر دوست دارم و مدتیه که دیگه نمیتونم خوب روی درس ها تمرکز کنم میترسم همینجوری پیش بره و اخرش هم هیچی نشم. میترسم این همه زحمت بکشم برای کنکور تجربی و اخرش ببینم اونی ک میخواستم نبود خیلی سردرگمم و نمیدونم دقیقا دارم چیکار میکنم میدونم سال نهم به خاطر اینکه هدفم یه چیزی به غیر از درس بود خیلی خوب نتونستم انتخاب رشته کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   اگر فردی به درستی مراحلی که بارها در سایت و فیلم های آموزشی گفتم را اجرا کرده باشه مسیری شفاف خواهد داشت. اما این وسط چیزی به نام احساس در همه ما انسان ها هست که ممکنه در شرایط مختلف حتی با کوچکترین صحبت شروع به تغییر کنه. پس نباید بیش از حد درگیر احساس شد هر چند که احساس در جای خودش می تونه به ما کمک کنه که علاقه خودمون را پیدا کنیم. بنابراین محکم به یک رشته بچسب و کارت را فارغ از نظرات ده ها فرد دیگر انجام بده. برای خودت هدف و دلیل داشته باش و شروع کن.

 98. محدثع می گوید

  سلام من ۱۶سالمه و امسال میرم یازدهم با اصرار خانواده و امید دادنای بیهودشون رفتم رشته ی تجربی ولی خب میدونم ک تو این رشته موفق نمیشم چون هم علاقع ی انچنانی بهش ندارم هم نمیتونم مثل بقیه تایم خیلی زیادیو درس بخونم. در حال حاضر حس میکنم به رشته ی موسیقی علاقه دارم و یک سالیم هست که با ساز گیتار اشنا شدم و کلاس میرم اما خانوادم نمیزارن این رشته برم چون میگن اینده ای نداره و ی رشته ی بیخودیه.تازع مدارسشم تو مشهد تعدادشون کمع و راهشم برای ما خیلی دورع دیگع هرچی فکر میکنم نمیدونم به چی علاقه دارم دوس داشتم از رشته ی موسیقی به خوانندگی برسم ولی انگاری نمیشه میشه یکم راهنماییم کنین:)))

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام محدثه
   پاسخ سوالتون مفصله ولی توصیه می کنم یه وقت کوچولو بذارید و کامنت ها را مرور کنید. فکر می کنم دوستان زیادی بودند و هستند که دقیقا همین مشکل را داشتند و من پاسخشون را دادم.

 99. Nazanin می گوید

  ۲۱ سالمه و نمیدونم این روزا نمیدونم تنها جواب منه بچه که بودم هر کی ازم میپرسید چی دوست داری میگفتم دلم میخواد فضانورد شم توی دبیرستان رفتم تجربی و درس نخوندم و افت تحصیلی داشتم ۹۸ کنکور دادم و رتبه ام شد ۷۰ هزار ۹۹ کنکور ندادم اما دوباره ۴۰۰ کنکور تجربی دادم و رتبه ام شد ۵۰ هزار منطقه البته بدون درس خوندن و باز کردن لای کتابا اینطوری شدم چون هدف خاصی نداشتم سه تا کنکور ناموفق داشتم که علتشم درس نخوندن بود توی دبیرستان میخواستم رشته ریاضی بدم اما تو مدرسه ما ریاضی تشکیل نشد و رفتم تجربی
  میخوام کنکور ۴۰۱ شرکت کنم اما خیلی بلاتکلیفم که بین هنر تجربی و ریاضی کدوم رو شرکت کنم و در ضمن من میخوام حتما دانشگاه تهران قبول شم
  میترسم برم ریاضی و از پسش بر نیام و نتونتم یک رتبه در حد مهندسی های خوب دانشگاه تهران بیارم علاوه بر اینا من زیاد استعداد و علاقه خودمو نمیشناسم یعنی موارد زیادی هست که فکر میکنم بهشون علاقه مندم اما نمیدونم واقعا بهشون علاقه مندم یا نه هر لحظه از یه شاخه به یه شاخه دیگه میپرم خیلی سریع تحت تاثیر یک فیلم یا یک متن یا یک حرف تغییر عقیده و نظر میدم
  من فکر میکنم که به این چیزا علاقه مند باشم طراحی و نقاشی تئاتر طراحی و ساخت بازی و آپ طراحی وب و وبلاگ نویسی نویسندگی و کار در دفتر نشریه تحقیقات علمی و پژوهشی ساخت و اختراع یک وسیله کشف و پژوهش علمی حرف زدن و مجادله راه اندازی یک استارت اپ مستند سازی
  اما نمیدونم کدوم از اینا علاقه واقعی منه و کدوم رو دنبال کنم
  من دلم میخواد که یه ادم شماخته شده و برجسته تو زمینه ی علاقه مندی هام باشم یه ادم موفق یه ادم بزرگ اما متاسفانه اینا فقط رویاس من خیلی سردرگمم من میخوام هر جوری شده از طریق کنکور ۴۰۱ به حداقل یکی از رویا ها و علاقه مندی هام برسم و اینکه حتما هم باید یک دانشگاه سراسری شهر تهران قبول شم و در اینده هم میخوام اپلای کنم
  به نظر شما چکار کنم؟ریاضی تجربی هنر ؟؟ میشه لطفا منو راهنمایی کنید من مشاور تحصیلی هم یکی دوبار رفتم اما نتیجه نگرفتم و وقت زیادی رو از دست دادم وقتم کمه باید هر چه سریع تر برای کنکور اقدام کنم اما نمیدونم چه رشته ای رو کنکور بدم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام نازنین
   یه کم باید افکارت را هدفمند تر کنی. احساس می کنم شاید نیازهای درونی زیادی داری که می خوای در بیرون جبران کنی. ما آدم ها اونقدر عمر طولانی نداریم که هر ده سال یه رشته و یه شاخه را تست کنیم. نمی دونم چطور باید بگم که بتونم در این کامنت کوتاه حق مطلب را برسونم اما سعی کن کمی از روز را به خودشناسی خودت و خلوت کردن بپردازی. توی وب سایت می تونی آموزش کشف علاقه را تهیه و با دقت نگاه کنی و همراه با من به سوالات پاسخ بدی. کم کم مسیرت روشن میشه. البته تا حدی دوره نوجوانی و جوانی به خاطر انتخاب های زیاد سردرگمی هم زیاد هست اما باید با آموزش دیدن و به خوبی از این مرحله عبور کنیم تا بعدا حسرتش را نخوریم. در مورد انتخاب رشته هم بدون شناخت کافی از شما نمی شه نظر داد و به نظرم اگه نکات بالا را رعایت کنی خودت به نتایج خوبی خواهی رسید.

 100. نگار می گوید

  سلام من نگار هستم و ۲۹ سالمه ۲۳ سالگی ازدواج کردم، قبل از ازدواج ب شدت محدود بودم و اصلا ذهنم اینقدر درگیر این مسئله بود ک خیلی فرصت از دست دادم ، بعد از ازدواج حدود پنج سال کار کردم ک سه سالش داخل یک شرکت بود و با توجه ب اینکه اصلا علاقه نداشتم اما ب خوبی کارمو انجام میدادم و متعهد بودم ب درست انجام دادن کار، بعد از اون چون واقعا دوست نداشتم استعفا دادم و اومدم ک دنبال علاقم بگردم کلاسای فوتوشاپ طراحی سایت و… ولی با توجه ب اینکه کیفیت کلاس ها انچنان خوب نبود و فقط ی سری عناوین بهت اموزش میدادن بدون اینکه بدونی چرا و کجاها میشه ازش استفاده کرد، فوتوشاپو رها کردم علی رغم تلاش و تمرینم ، طراحی سایت را گذروندم و حتی دو جا رفتم برای کار وپذیرفتنم اما از همون کارها بود ک فقط تا اونجایی خوبه و بعدش برای من دست اوردی نداشت دوست داشتم پیشرفت کنم در زمینه ی طراحی سایت اما ب این شکل نبود رهاشون کردم حالا دارم اموزش طراحی سایت و ب صورت حرفه ای تر میبینم با توجه ب اینکه من خیلیمبتدی بودم حتی با تمرین بهد از اون کلاسها، در واقع بیشتر تبلیغات و سود شخصیشون مهم بود براشون. الان دارم دوره های غیز حضوری میبینم ک دستم پر شه اما هی دچار شک و نا امیدی میشم میگم داره ۳۰ سالت میشه اصلا حالا تو ب این علاقه داری تازه کلی باید وقت بذاری نشه باز وقت بذاری ب جایی نرسی ، واقعا کلافم‌میکنه از طرفی فوتوشاپم جالبه برام اما خب چون هم هزینه و هم زمان بیشتری واسه طراحی سایت گذاشتم و در این زمینه مطلع ترم ترجیح دادم طراحی سایت را ادامه بدم ، همه ناراحتیم اینه ک دیر آگاه شدم دیر فهمیدم اگه پنج سال پیش فکر الانمو داشتم خیلی عالی بود. واقعیتش نمیدونم الان ب این کار هلاقه دارم یا نه و نمیدونم ک اصلا ب چی علاقه دارم. از خودم ناراحت نیستم چون زندگیم تنش های زیادی داشت و من بازم همه سعیم را برای خوب بودن و بهتر شدن کردم و دارم میکنم حتی نا امیدانه لطفا کمکم کنید اگر پیشنهاد یا نظری دارید ممنونم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام نگار
   مسئله سن مهم هست اما نباید به عنوان یک مانع باشه. شما باید علاوه بر این که داری طراحی سایت را یاد می گیری در کنارش مهارت های دیگه هم یاد بگیری مثل مهارت فروش، مهارت ارتباطی و …. چون در دنیای امروز فقط تخصص کافی نیست و این موارد را در فیلم آموزشی ورود به شغل رویایی همراه با مراحل خودشناسی و کشف علاقه توضیح دادم. نکته دیگه این که هر فردی ممکنه در مسیر رسیدن به هدف ناامید بشه اما اگه چرایی اون کار را بدونه می تونه سریع به مسیر برگرده. بنابراین شما به دنبال یک چرایی شخصی برای خودت باش تا چراغ مسیر راهت باشه.

 101. مائده می گوید

  سلام و وقت بخیر . من 19 سالمه و چند سال پیش دلم می خواست معلم بشم اما چون معلمی اینده ی در ایران نداره منصرف شدم و الان ترم دوم کامپیوتر هستم هر چی تلاش می کنم بهش علاقه نشون بدم نمی شه .نمی دونم باید چیکار کنم .واقعا حالم بده و با توجه به اینکه نمی دونم چی دوست دارم به نظرم درست نیست که انصراف بدم .

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مائده
   کلی می تونم برات صحبت کنم اما شاید توی کامنت نشه گفت. فقط چند نکته کوتاه: اول اینکه اگه به معلمی علاقه داشتی باید می رفتی و متاسفانه تصور عموم مردم از معلم این هست که یه حقوق ثابت و کم تا سی سال دریافت می کنه و بعد تمام. در صورتی که معلم های فوق موفقی داریم که یه این روال بسنده نکردند و شهرت، ثروت و محبوییت را به دست آوردند. اگه واقعا چند ترم هست که نمی تونی با رشته خودت سازگار بشی بهتره که عوضش کنی چون تمام تلاش ما به این هست که در نهایت حال خوبی داشته باشیم.

 102. امیر علی می گوید

  سلام آقای رزم جو من ۱۸ سالمه و تازه دیپلم فنی و حرفه ای کامپیوتر گرفتم من دو تا کنکور ریاضی و کامپیوتر دادم و امسال قراره برم دانشگاه رشته های مختلفی هست مثل مهندسی کامپیوتر و مهندسی هوا فضا و … من حتی رشته های دانشگاه آزادم ثبت نام کردم اما مسئله اینجاست من به هیچکدوم از این رشته ها علاقه زیادی ندارم و خوده کامپیوتر هم در هنرستان علاقه نداشتم و کم کم علاقم از بین رفت راسیاتش به موسیقی کلاسیک علاقه خیلی شدیدی دارم و داستان نویسی و فیلم نامه نویسی هم علاقه دارم برای موسیقی هم پول زیادی ندارم که بتونم ساز بخرم و خانواده هم خیلی برای موسیقی حمایتم نمیکنند و این موضوع منا خیلی نگران و سردرگم کرده رشته موسیقی هم در دانشگاه های علمی کاربردی وجود داره که بتونم برم اما شندیم بازار کار نسبت به اون رشته ها نداره خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام امیر علی
   اگه شرایطش را نداری که رشته موسیقی بخونی می تونی هدفگذاری کنی برای مثلا 5 سال آینده، به این ترتیب که هر روز در کنار سایر فعالیت های دیگه ات مثل درس و دانشگاه کمی موسیقی مطالعه کنی و اطلاعات خودت را بالا ببری و ببینی که آیا واقعا تا یک سال دیگه هم علاقه به موسیقی داری یا مثلا تحت تاثیر کسی بوده ای. بعد می تونی فعالیت اقتصادی کمی هم داشته باشی تا پول سازت جور بشه. و در نهایت به جایی برسی که بتونی کلا روی موسیقی تمرکز داشته باشی و به درآمد هم برسی. شاید راه آسانی در پیش نداشته باشی اما اگه امیدوار و علاقه مند باشی بهش می رسی.

 103. D می گوید

  سلام من کلاس نهم هستم و به بازیگری خیلی علاقه دارم ولی پدر مادرم نمیزارن بازیگر بشم و همش میگن باید دکتر مهندس بشی ولی من هیچ علاقه ای ندارم به اینا چیکار کنم؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   توی کامنت های قبلی موارد مشابه شما زیاد بود که پاسخ داده شد. یه مقدار وقت بگذاری می تونی مطالب را به خوبی مطالعه کنی.

 104. شیوا می گوید

  سلام من شیوا هستم و ۱۹ سالمه و ترم سوم جامعه‌شناسیم
  من بخاطر رشته روانشناسی وارد انسانی شدم اما متاسفانه عملکردم در کنکور خوب نبود و نه روانشناسی ن مشاوره ن علوم تربیتی قبول نشدم
  جامعه شناسی ک اولویت چهارمم بود روزانه قبول شدم و نتوستم دوبارع پشت کنکور بمونم و تصمیم گرفتم همینو ادامه بدم
  اما الان اصلا ازش راضی نیستم و با اینکه درساش برام جالبه اما بازم انگار چیزی مانع میشع ازش لذت ببرم
  نمیدونم باید چیکار کنم
  دوبارع کنکور بدم یا کلا از دانشگاه انصراف بدم و روانشناسی ازاد بخونم یا همینو ادامه بدم
  خیلی نگرانم از این ک انصراف بدم و بعدا پشیمون شم
  برخی اوقات هم فکر میکنم که شاید اصلا به روانشناسی هم علاقه ندارم و چون همیشه ب تنها چیزی ک فک کردم روانشناسی بوده میگم بهش علاقه دارم
  از طرفی هم دوست دارم کار کنم و شغل داشته باشم اما مهارت خاصی ندارم و در زمینه رشتم هم فعلا نمیتونم شغلی پیدا کنم و این باعث میشع از رشتم بیشتر دلسرد بشم
  به این فکر کردم ک چندتا مهارت یاد بگیرم اما نمیدونم به چی علاقه دارم
  هیچ هدفی ندارم و این باعث میشه همه روزام پوچ بگذره و این بیشتر بهم استرس میده
  خیلی ممنونتون میشم اگه راهنماییم کنید😞💔

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام شیوا
   اگه ندونی چرا این رشته را می خونی برات کم کم بی معنی میشه و نمی تونی ازش لذت ببری. نکته دیگه این که سعی کن شروع کنی و قرار نیست از همان اول کاری را انجام بدی که صد در صد مورد علاقه ات باشه البته برای این که زودتر علاقه ات را بپیدا کنی می تونی از آموزش کشف علاقه که در سایت هست هم استفاده کنی و بعد در راستای اون سراغ مهارت خودت بری.

 105. امیرمهدی امیری می گوید

  سلام تورووو خدا جواب بدین من کلاس نهمم می خام انتخاب رشته کنم اما بین ریاضی و تجربی موندم رشته های داخل ریاضی رو دوست دارم اما از اینده شغلی که از کسانی که این رشته پرسیدم بعضی ها موفق بیشترشون بیکارند با یه نکته دیگه اینکه ریاضیو می فهمم اما باید حتما کلاس برم یا معلم خوب یاد بده یکممم حوصلشو ندارم ازون طرف علومم قویه ولی خب نمی دونم باز تجربی برم می تونم تحمل کنم دوست دارم زده نشم یا ریاضی برم نکشم شاید الان موندم ؟!! لطفا کامل و واضح توضیح می دید راستی یه نکته هم هست خب من فقط ظاهری دیدم نمی دونم دییقا داخلش چی می گذره شاید بفهمم درونشونو خوشم بیاد از یه چیز یا بدم بیاددد الان دارم سکته می کنم می گم مثلا خب تجربی می خونم ریاضی رو می تونم برم شاگردی یاد بگیرم بعدااا کلا گیجم چیکارر کنم نمی دنم احساسی عمل کنم علایقی منطقی ……

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام امیر
   اول هدفت را تعیین کن و ببین در آینده قراره کجا باشی و چه کار کنی. قراره یه مهندس خوب بشی؟ پزشک بشی؟ دانشگاه تدریس کنی؟ در ابتدا بدون در نظر گرفتن رشته این سوالات از خودت بپرس. اصلا رویایی برای آینده خودت داری؟ می تونی تصورش کنی؟ اگه به این سوالات پاسخ بدی می تونی در هر رشته ای موفق عمل کنی چون رویا و عشق باعث میشه از سختی های اون رشته عبور کنی. اگه اهل تلاش نباشیم و حاضر نباشیم برای رویای خود بجنگیم هر کجا قدم بگذاریم شکست می خوریم فرقی هم نداره چه کاری باشه یا چه رشته ای. می تونی از آموزش کشف علاقه هم که توی سایت هست استفاده کنی.

 106. مینا می گوید

  سلام من ۱۶ سالمه و از بچگی میخواستم دکتر بشم و اومدم رشته تجربی دهم رو خوندم اما الان حس میکنم به طراحی علاقه دارم و علاقم به تجربی کم شدهاحساس میکنم یه بخاطر کنکور و حرف های بقیه باشه میخوام به گرافیک تغییر رشته بدم پدر و مادرم اجازه نمیدن تغییر رشته بدم و از(کار های فنی هم خوشم میا اما نمیدونم میشه اسمش رو علاقه گذاشت یا نه و تا الان چند نفر به هم گفتن توی آشپزی و کیک درست کردن کارم خوبه اما نمیدونم بهش علاقه دارم یا نه توی انتخاب لباس هم بهم میگن خوبی) خودمم شک دارم که میخوام چیکار کنم نمیدونم به چی علاقه دارم و چی چیزی رو دوست دارم خیلی ناراحتم و دلم میخواد بزنم زیر گریه چون بنظر خودمم آدمیم که باید هدف داشته باشه اگر نداشته باشم دلم میخواد بمیرم احساس میکنم دارم افسرده میشم لطفا کمک کنید چیکار کنم الان؟؟؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مینا
   خوبه که به فکر هدف و علاقت هستی اما زیادی به خودت سخت نگیر. باید تجربه کنی و از کارهایی که می کنی لذت ببری. اگه بهت اجازه نمی دن درست را رها کنی و سراع علاقت بری می تونی هر روز یک زمانی برای پرداختن به علاقت پیدا کنی و اون قدر در کارهای مورد علاقت مثل آشپزی و … خوب کار کنی و مطالعه داشته باشی که بدرخشی و با عملت به دیگران بفهمانی که می تونی از عهدش بربیای و بعد می تونی با حمایت والدین با قدرت بیشتری به مسیرت ادامه بدی.

 107. محدثه 71 می گوید

  سلام خسته نباشید محدثه هستم 29سالمه.به هیچ چیزی علاقه نشون نمیدم کلافه شدم .لیسانس مدیریت بازرگانی دارم به رشتم علاقه نداشتم یعنی به هیچ رشته ای علاقه نداشتم و خوندم با معدل
  خوبم لیسانس گرفتم .5سال شاغل بودم کارمند به دلیل کرونا تعدیل نیرو کردن بازم به شغلم علاقه نداشتم ولی سختی هاشو تحمل کردم و موندم.بی هدف روزگار گذروندم متاهل بودم که بعد تعدیل نیرو متاسفانه همسرمو از دست دادم دیگه کلا به هیچ چیزی علاقه ندارم
  .فکر میکردم به خیاطی علاقه دارم ( البته قبل فوت همسرم رفتم ) اما تا یه مرحله ای هم رفتم اما متاسفانه به بهانه هایی مثل نداشتن چرخ خوب و کلاس مناسب رها کردم.خسته شدم دیگه واقعا نمیدونم به چی علاقه دارم ؟؟؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام محدثه
   توضیح زیاد دارم بهت بگم که برخی هاش توی کامنت های دوستان دیگه هست اما توصیه می کنم کتاب ثروت درون را مطالعه کن و اگه سوالی داشتی بپرس.

 108. Taranom می گوید

  سلام اقای رزم جو.خیلی خوشحالم که با این همه سردرگمی که باهاش مواجه شدمو سرچهای مکرر دیدم یکی هست که میشه پرسیدو ازش کمک گرفت،من ۲۱سالمه دانشجوعه اقتصادم،معلم زبانم و همچنین معرق چوب،به کارای هنری مثل طراحیو خیاطیو نوشتن شعرو متنو درست کردن کارای دستی علاقه دارم؛چیزب که منو اذیت میکنه علاقه های متعددیه که دارم و تاجایی تونستم کنترلش کنم ولی چیزی که منو دوباره مردد گرده علاقم به بازیگریه گه راه خیلی دشواری داره و من تا حدودی ازش مبترسم و اعتماد بنفسم خیلی کمه تو این حوزه و میگم نهایت میرم وقت میزارم دوتا فیلم بازی میکنم تمام از طرفیم میتونپ همین زمانو بزارم و یه جا کار کنمو در عرصع کاریمو درسیم که احسای میکنم علاقه ای در اون ندارم ولی با اون درامدب ک بدست اوردم میتونم به آرزوم برسم و از طرفیم میگم چون ب روانشناسیم علاقه دارم و کلا گتابای روانشناسی میخونم بیخیال همه اینها بشمو برم روانشناسی بخونم…ازتون میخوام راهنماییم کنیم واقعا مغزم داره میترکه

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام ترنم
   در اینستاگرام سوالتون که پرسیده بودید پاسخ دادم.
   آدرس پیج اینستاگرام
   behtarinekhod

 109. Eli می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من در رشته تجربی درحال تحصیل و سال یازدهمم من از شغل های مربوط ب رشته تجربی خوشم نمیاد ینی از پزشکی و اینا از کار کردن تو محیطی با بیمارا خوشم نمیاد دوس دارم معلم زبان بشم ولی میترسم از اینکه چند سال دیگه پشیمون بشم چرا برای پزشکی نخوندم از طرفی هم اینکه نخام برای پزشکی تلاشی کنم اذیتم میکنه و دلم نمیاد .معلمی زبان رو دوست دارم ولی واقن نمیدونم باید چیکار کنمممم.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   اگه می تونی پزشک بشی پس پزشک شو و اگه بعدش دوست نداشتی توی محیط بیمارستان و … باشی می تونی توی دانشگاه تدریس کنی. البته قوانین پزشکی را باید بپرسی که آیا امکانش هست که به طبابت نپردازی و فقط تدریس کنی یا نه.

 110. مهسا می گوید

  سلام آقای رزم جو
  من امسال 18 ساله میشم و رشته تحصیلی من هم تجربی هست واقعا با علاقه اومدم این سمت خیلی دوسش داشتم و خیلی هم درسم خوب بود اما الان احساس میکنم علاقه خاصی بهش ندارم
  حتی علاقه ای به خود درس خوندن
  وقتی به رشته های منتهی به تجربی فکر میکنم اصلا متوجه نمیشم به کدوم علاقه دارم درصورتی ک قبلا عاشق دندون پزشکی بودم بعد ها هم عاشق دارو سازی شدم ولی متاسفانه الان نمیفهمم به چی علاقه دارم یه مدت هم به فکرم رسید برم انسانی اما حس میکنم به اونم علاقه ندارم
  اصلا احساس میکنم به هیچی علاقه ندارم
  من ساز میزدم و الان حتی حس خاصیم به اون ندارم
  حسم نسبت به همه چی معمولی شده قبلا اینقدر علاقه و انگیزه داشتم که به خاطرش صبح بیدار میشدم و تلاش میکردم اما الان حداقل میخوام ببینم به چی علاقه دارم
  به مدریت فکر میکنم به پرستاری فکر میکنم اما نمیفهمم چه کاری و چه رشته ای شخصیت منو ارضا میکنه.
  فقط اینو میدونم ک خیلی دختر با استعدادی هستم و توی هر کاری اگه تمرکز داشته باشم و علاقه بهش داشته باشم میتونم به بهترین جاها برسم ولی کاش بتونم بفهمم ک چی دوست دارم..
  و از یه طرف دیگه حرف دیگران روح منو آزار میده
  که چرا مگه خودت نگفتی ک اینو دوست داری ؟ مگه نگفتی میتونی موفق شی یا دکتر شی؟
  یا هزاران حرفی ک اذیت میکنه منو
  کاش بهم کمک کنید گ راهی رو نشونم بدید🙏🏻🌼

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مهسا
   نیاز هست یک بار خودت را کامل بشناسی و ببینی استعداد و توانایی تو در کدام سمت هست و بدون در نظر گرفتن نظر فکر کن. فکر کن چر باید یه رشته ای را انتخاب کنی؟ به خاطر خودت و یا از حرف دیگران می ترسی؟ دیگران چند سال دیگه اونقدر مشغول زندگی خودشون میشن یا هستن که اهمیتی براشون نداره. پس خودت را یک بار دیگه بازیابی کن. می تونی از کتاب ثروت درون یا آموزش های سایت هم کمک بگیری مثل آموزش ویدیویی کشف علاقه (موجود در همین سایت) که خیلی می تونه بهت کمک کنه.

 111. زینب می گوید

  سلام
  من هرکاریو ک یک چند وقت انجام بدم توش پیشرفت سریعی دارم و همه درسام خوب و بیستن و نمیفهمم ک ب چی علاقه دارم یعنی هرکاریو ک یاد داشته باشم و تواناییش سریع بهش علاقه مند میشم و انجامش میدم ک میشه تقریبا همه کارها الانم پایه نهمم و نمیدونم چه رشته ای برم
  هم دلم میخواد برم تجربی هم ریاضی هم رشته های فنی حرفه ای

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام زینب
   ممکنه شما جز دسته چند پتانسیلی ها باشی که می تونی یه ترکیب خوب از کاهای مورد علاقه ات بسازی. در کتاب ثروت درون کامل با مثال توضیح دادم.

 112. محدثه می گوید

  سلام من بیست و یک سالمه دبیرستان به خواست خودم ریاضی خوندم دانشگاه میخواستم رشته ی معماری قبول شم بهم گفتن شهرسازی شبیه معماریه اون رو هم انتخاب کن خودم انتخابش کردم و الان هم رشته ی شهرسازی قبول شدم و میخونم و هفتاد و پنج واحد گذروندم الان فهمیدم دوستش ندارم و نمیخوام ادامه بدم ولی واقعا نمیدونم به جاش چه کار کنم امسال تصمیم گرفتم کنکور زبان بدم و زبان چینی بخونم ولی نتایج که اومد دیدم خراب کردم و قبول نمیشم الان مجبورم برگردم به شهرسازی ولی واقعا نمیخوام و میترسم. امروز رفتم رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد رو دیدم که انتخابشون کنم و از رشته ی شهرسازی انصراف بدم و برم اون رشته ولی نمیدونم چه رشته ای رو انتخاب کنم میترسم از چاله دربیام بیفتم توی چاه. گفتم برم رشته ی کامپیوتر که حداقل به درد زندگی خودم بخوره یا برم طراحی طلا و جواهر که بتونم بعدش کارکنم یا ادبیات نمایشی بخونم و نویسنده شم یا مهندسی اپتیک و لیزر بخونم ولی آخرم نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم.
  نمیدونم واقعا به چه چیزی علاقه دارم و چه چیزی رو میخوام دنبال کنم هم خودم هم خانواده م خسته شدیم از این که همش از شاخه ای به شاخه ی دیگری می‌پرم و به هیچ نتیجه ای نمیرسم.
  طراحی می‌کنم کارگاه ترجمه شرکت کردم کلاس زبان انگلیسی رفتم گاهی نوشتم و کلی کارهای دیگه انجام دادم ولی نمیدونم باید چه کار کنم.
  بهم میگن شهرسازی رو تموم کن بعد برو دنبال یه چیز دیگه که میخوای ولی من حتی نمیدونم چی میخوام.
  حتی یه وقتا شک می کنم اگه شهرسازی رو ول کنم نکنه بعدا پشیمون بشم.
  به درس خوندن علاقه دارم و میخوام بعدا کار کنم ولی نمیدونم باید دنبال چی برم.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام محدثه
   ایراد از رشته ها و مهارت ها نیست بلکه مشکل از جایی شروع میشه که ما بدون این که خودمان و استعداد و علاقه و … خودمان را بشناسیم سالها به قول شما از این شاخه به این شاخه می پریم و آخرش هیچی. پس باید اول ببینیم که ما چی می خوایم بعد انتخاب آسان خواهد شد. شما از یه رشته چه انتظاری داری؟ از خودت چی؟ پنج سال دیگه چه جایگاهی می خوای داشته باشی؟ این ها را لیست کن تا خودت را بهتر بشناسی. التبه می تونی از آموزش های سایت که مفصل توضیح داده شده استفاده کنی مثل آموزش ورود به شغل رویایی

 113. N.SR می گوید

  سلام خسته نباشید من ۲۲ سالم هست ولی هنوز نمیدونم چه رشته ای دوس دارم و باید تو چه رشته ای شرکت کنم گفتم لاقم شاید مترجمی زبان باشه ولی واقعا خوندن زبان اذیتم میکنه جذب خوندنش نمیشم زبان هایی مث چینی کره ای روسی و.. رو بیشتر از انگلیسی دوست دارم ولی نمیتونم قبول بشم دو دل بودم برای انتخاب رشته مترجمی انقدر همه گفتن مترجمی زبان انگلیسی سخته برام محاله و پایه خوبی از زبان انگلیسی ندارم واقعا نمیدونم چیکار کنم مغزم بین رشته علوم تربیتی مشاوره مترجمی زبان مدیریت میچرخه و واقعا گیج شدم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   جدای از هر مشورتی که گرفتی و هر توصیه ای که به شما شده، کدام رشته احساس بهتری به شما می ده؟ این یک سرنخ هست برای پیدا کردن رشته مناسب با علاقه خودت

 114. هادی می گوید

  سلام وقت بخیر
  من همیشه فکر میکردم به طراحی و نقاشی علاقه دارم ولی الان چند ماهه که دارم کلاس های مجازی شو شرکت میکنم ولی همش از زیر تمرین کردن فرار میکنم…انگار تمرین رو برای خودم به کار اجباری تبدیل کردم…کلا لذتی نمیبرم

  یا مثلا من الان دانشجوی کاردرمانی هستم … با شناخت قبلی وارد این رشته شدم ولی الان حتی حوصله ی این درسا رو هم ندارم

  الان نمیدونم آیا این بی علاقگی ها واقعیه یا اینکه کاذبه و به علت شرایط محیطی هست؟؟
  میترسم مثلا نقاشی رو رها کنم و بعدا حسرت بخورم که چرا این کارو کردم

  چون یه مدته تقریبا حوصله هیچ چیزی رو ندارم

  الان نمیدونم چیکار کنم
  این بی علاقگی واقعیه یا کاذب؟؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام هادی
   ما ادما گاهی وقت ها بی حوصله می شیم و این طبیعی هست. سعی کن خودت را در معرض افراد خبره در رشته نقاشی کنی. برای خودت هدف های خوب تعیین کن که انگیزه بگیری و … ولی اگه هیچ کدام در شما تاثیری نداره و مدت زیادی به این حالت باشی ممکنه علاقه شما به چیزی دیگه ای باشه که باید پیداش کنی.

 115. Soheila می گوید

  سلام ..من ۲۱ سالمه و کارشناسی زبان و ادبیات عربی هستم …
  متاسفانه به رشته م علاقه ندارم و به شیرینی پزی علاقه مند شدم و فهمیدم استعداد دارم …
  ولی نمیدونم هنوز واقعا میتونم موفق بشم یا نه ..
  افرادی که میخام ازشون مشاوره لگیرم متاسفانه فقط به درس فکر میکنن
  من علاقه ای دیگه به رشته‌م ندارم …
  و نمیدونم چیکار کنم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   اگه علاقتون را پیدا کردید وقت تلف نکنید و قدم های اولیه را بردارید، اگه برنامه ریزی داشته باشید بعد از چند ماه دیگران از شما مشاوره می گیرند.

 116. sha می گوید

  سلام وقتتون بخیر من رشتم تجربیه و کنکوری ۱۴۰۱ هستم و اصلا به تجربی علاقه ای ندارم ولی میگفتم میتونم از این راه پول دربیارم بعد برم سراغ علاقم چون چیزی که دوست دارم توش زیاد پول نیست.من درسم خوبه ولی فک میکنم باید به تجربی علاقه مند میبودم و اصلا نمیدونم چه شغلی میخوام انتخاب کنم.. و فکر میکنم چون علاقه ای بهش ندارم اگه رشته خوبی قبول بشم هم دیگه ادامه نمیدونم چون واقعا دوست ندارم به نظرتون این درسته؟الان نمیدونم باید چیکار کنم ممنون میشم کمکم کنید🌷🌷🌷

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   اگه هر کاری می کنید به چیزی علاقه مند نمی شید ادامه ندید، دنیا پر است از موقعیت های زیبایی که همخوانی با علاقه شما داره.

 117. فاطمه می گوید

  سلام من یک دانش آموز کنکوری هستم سال قبل در کنکور تجربی شرکت کردم رتبم خیلی بد شد امسال در رشته ریاضی شرکت کردم صرفا به خاطر اینکه کمتر داوطلب داره و قبولی آسونتره الان هنوز نتیجه ها نیومده و من استرس اینو دارم که چه رشته ای برای انتخاب رشته انتخاب کنم در مورد رشته ها تا حدودی خوندم اما هنوز گیجم و نمیدونم چی خوبه چی بد چی دوس دارم چی ندارم توی تیپ بندی شخصیتی هم گیجم که بین دو تا شخصیت کدوم رو دارم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام فاطمه
   این که چه رشته ای را انتخاب کنید و هر کدام چه مزایا و معایبی داره می تونید یا تحقیق کنید و یا از مشاوره تحصیلی کمک بگیرید اما در مورد کشف علاقه و خودشناسی می تونید از آموزش های سایت استفاده کنید.

 118. آریا می گوید

  سلام،من ۱۴ سالمه و دقیقا همین مشکلات رو داشتم،همیشه به یک چیزی یهو علاقه مند میشم،شروعش میکنم و تا حدی موفق میشم،ولی بعد دو روز خسته کننده میشه برام،میرم سراغ یه کار دیگه و این همینطور ادامه داره،. دو سوال دارم یکیش اینه اگه به علاقه توجه نکنیم و به زور اون کار رو انجام بدیم،میتونیم به اون کار علاقه مند بشیم؟ و اینکه چطور علاقه ی خودم رو پیدا کنم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام آریا
   این کاری با زور شروع کنیم تا این که بهش علاقه پیدا کنیم زیاد اصولی نیست ولی خب، به ندرت هم پیش میاد که جواب بده اما برای بسیاری از افراد جز دلزدگی چیزی نداره. روش بهتر اینکه که قبلش یه مقدار وقت بگذاریم و به جای سعی و خطا بین ده تا شغل با کشف علاقه روی مثلا سه تا شغل کار کنیم تا زودتر به نتیجه برسیم. برای کشف علاقه هم یک سری روش ها و سوالات هست که در آموزش کشف علاقه کامل توضیح دادم که می تونید از لینک زیر تهیه کنید.
   کشف علاقه واقعی

 119. نهمی می گوید

  سلام،من پایه نهم هستم،اصلا نمیدونم ،بین رشته تجربی و ریاضی کدوم رو انتخاب کنم،هر دو رو دوست دارم ،نمراتم خوبه ،نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم😔
  فکر میکنم اگر ریاضی بخونم مهندسی در اینده وضعش بهتر میشه و لی از طرفی بازار کار تجربی الان خیلی بهتره
  خواشمندم منو راهنمایی کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   این یه سوال کلی هست که پاسخش نه می تونه درست باشه و نه غلط. در واقع شما می تونی یه مهندس خوب با آینده خوب باشی و یا یه پزشک درجه یک و عکس این قضیه هم درست هست. این شما هستید که به رشته موجودیت می دید. در واقع شاید اشتباه این باشه که من بدون هیچ شناختی از شما توصیه کنم که تجربی بری یا ریاضی چون در هر دو گروه هم انسان های موفق و هم انسانی ناموفق هست.

 120. سحر می گوید

  آدم دم دمی مزاجم هستم متاسفانه ی چیز الان برام جذابه بعد ی ماه بهش فکرم نمیکنم
  برا همین میترسم حسابداری رفتنم درست نباشه یا باشه

 121. سحر می گوید

  بعد یه چیز دیگه اینکه من میخاستم تجربی بخونم طبق نظر قبلم اما وقتی میبینم ب یه نفر حتی سرم وصل میکنن ب دستش میخام از هوش برم سرم گیج میره و حالت تهوع میگیرم

 122. سحر می گوید

  سلام من رشتم تو مدرسه تجربی بود از بچگی فک میکردم ب دکتر شدن علاقه دارم اما وقتی رفتم تو اون رشته برا کنکور به زور میخوندم ک فقط شغل خوبیه و درامد این رشته بالاس دوبار کنکور دادم و قبول نشدم درسا زود یادم میرف موقع تست زدن خسته میشدم اصلا ریاضی و فیزیک و نتونستم کار کنم چون واقعا دوس نداشتم
  الان ک قبول نشدم میخام برم دانشکاه آزاد رشته حسابداری بخونم اما واقعا نمیدونم دوس دارم یانه
  کتاب یکی از اقواممون رو گرفتم و سال دهم بود اون دختر آموزش داد
  تا جایی ک یاد داده آسونه و میتونستم جلو برم
  اما میترسم برم گیر کنم
  از کجا بدونم چی دوس دارم
  من آدم فعالیم و انجام کارای عملی رو بیشتر از تئوری و نشستن درس خوندن های طولانی دوس دارم
  بعد اگ تو ی رشته ای بتونم جلو برم و مثلا یاد بکیرم خوب انگیزه میگیرم برم جلو اما اگ خیلی سختتتت باشه و جایی رو هی یاد نگیرم سرد میشم از اون درس مثلا فیزیک در رشته تجربی
  اگر میشه راهنماییم کنید 😥

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام سحر
   هر رشته و هر کاری معایب و مزایای خاص خودش را داره و این شما هستید که با شناختی که از خودتون دارید می تونید سختی را با علاقه و استعدای که داری حل کنید. نکته دیگه این هست که سعی کنید دید بلند مدت تری نسبت به دانشگاه و انتخاب رشته داشته باشید. این که بعد از انتخاب رشته و درس خواندن می خواهید مثل چند میلیون فارغ التحصیل بی کار باشید یا با برنامه ریزی و انجام کارهای دیگه در کنار رشته می خواهید به یک هدف درسی یا غیر درسی برسید. چه انتظاری از آینده دارید؟ چقدر حقوق برای شما کافی هست؟ و …
   همچنین می تونید از فیلم کشف علاقه که در همین سایت هست نیز استفاده کنید.

 123. مرضیه می گوید

  سلام جناب رزم جو خسته نباشید.
  من ۲۲ سالمه و ترم آخر دبیری زبان هستم و به امید خدا مهرماه ۱۴۰۰ قراره معلم شم.
  موقعی ک زبان رفتم برای مصاحبه علاقه چندانی بهش نداشتم و فقط در حد صحبت کردن دوس داشتم. و بخاطر پدرم وارد این کار شدم.
  علایق زیادی دارم و استعداد هم در چند زمینه.
  نمیخوام زبانو تا اخر ادامه بدم چون واقعا علاقم‌نیس.
  به نواختن انواع سازا، کار با سیستم ، مشاوره دادن ب بقیه آدما و کمک کردنشون تو مشکلات ،ادبیات، دیزاین خونه علاقه دارم
  تو کارای سیستمی و آشپزی هم استعداد دارم
  بسیار تنوع طلبم و دوس دارم همش چیزای جدید رو امتحان کنم.
  ولی اصلا نمیدونم باید سراغ چی برم . این ک شما گفتین یه بخش کوچکی از این چیزایی ک فک میکنیم علاقمونه رو امتحان کنیم و من اینکارو قبلا انجام دادم و بهمه اینایی ک گفتم‌واقعا علاقه دارم.
  بسیار کمال طلبم و فک میکنم دلیل اینکه ک ب همه اینا علاقه دارم و میخوام با هم داشته باشمشون این باشه.
  راستی ارشدو هم روانشناسی ثبت نام کردم ولی هنوز برای رفتن ب جلسه ازمونش خیلی دو دلم ک مبادا راهو خطا برم.
  اصلا نمیدونم چیکار کنم.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مرضیه
   می تونه جز دسته چند پتانسیلی ها باشید که در کتاب “ثروت درون” کامل با مثلا توضیح دادم که می تونه بهتون کمک کنه.

 124. پانیذ می گوید

  سلام اقای رزمجو
  وقت بخیر اقای رزمجو میشه یه کمکی بهم بکنید . من واقعا الان نمیدونم بین 3 تا رشته با توجه به استعدادم و علاقه ام باید کدومو انتخاب کنم . اقای رزمجو من الان باید برم تست بدم راه حل شما چیه ؟ من اگه مامانم بفهمن من میخوام برم دنبال علاقه ام واقعا چند بار بهش گفتم خیلی بد باهام برخورد کرده . الان فقط زوم کرده رو رشته های دندان پزشکی داروسازی و پزشکی . و دیدگاهشم اینه باید پول زیاد باشه درامدم زیاد باشه هرچی هم بهش میگم راه های خیلی ساده تری هم هست که بخوام درلمد بالا داشته باشم . میگه اره برای دکتر ها شخصیت قائل هستند مردم .و اون شغل مورد علاقه ام هیچ کس براش شخصیت قائل نیست . هیچ کس وقتی از در میاد تو کسی به احترامش بلند نمیشه . واقعا نمیدونم چیکار کنم لطفا کمکم کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   متاسفانه دیدگاه برخی از والدین این هست که فقط پزشک شدن تنها راه درآمد هست و باید به مرور زمان فرهنگ سازی شود. اما در مورد شما باید یا با مشاروه صحبت کنید و یا نمونه هایی واقعی از افرادی به والدین خودتان نشان دهید که بدون پزشک شدن هم به موفقیت رسیدن. این افراد لزوما نباید خیلی افراد خاصی باشن. باید افرادی از اقوام، محله و شهر خودتان باشند که برایشان قابل لمس باشد. یک فایل صوتی نیز در همین صفحه قرار دادم که برای والدین هست که شاید مفید واقع شود و می تونید بهشون بدید که گوش کنن.

 125. توران خان می گوید

  سلام تر خدا ب من کمک کنید من نهم هستم بین رشته ی فنی و علوم انسانی گیر کردم بیشتر ب من میگن خودت راه و حرفه و رشتتو انتخاب کن
  کمک کنید من مصل کسی هستم ک وسط جنگل گم شدم نمیدونم از کجا برم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام توران خان
   توی فیلم کشف علاقه کامل درباره پیدا کردن علاقه صحبت کردم. می تونید از لینک زیر تهیه کنید.
   کشف علاقه واقعی

 126. نیلوفر می گوید

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون

  من 22 ساله هستم. من هر چی که میبینم بهش علاقه پیدا میکنمو مشکلم اینه که نمیدونم روی کدوم تمرکز کنم آخه همه چی دوست دارم. از بچگی عاشق هنر و نقاشی بودم و کلاس هم میرفتم معلمم میگفت که تو مثل فلان کس میشی. توی مدرسه هم عاشق ریاضی بودم همیشه مسائلو خیلی عمیق درک میکردم و حفظ نمیکردم و سریع هم حل میکردم. به ورزش هم خیلی علاقه داشتم و خیلی سریع میدوم. بعدا هم کلاس موسیقی رفتم اونجا هم معلمم میگفت تو هر جلسه اندازه یه ماه بقیه پیشرفت میکنی.. اما مشکلم اینه که من روی هیچ کدوم از اینا تمرکز نکردم و همش تا یه سطح متوسط ول کردم. به هر کاری علاقه دارم ولی حس میکنم دارم خودمو تلف میکنم همه فعالیت ها رو دوست دارم ولی نمیدونم چیکار کنم که تو اون تمرکز کنم و متخصص باشم تو اون. مثلا حالا که کامپیوتر میخونم تو دانشگاه یه وقت به جای سخت و خسته کننده میرسه میگم کاش هنرمند بودم اما یه بارم یادمه داشتم نقاشی میکشیدم برای نمایشگاهی و خیلی حجش زیاد بود و حس کردم خیلی سخته و درس خوندن خیلی کار آسونتریه..

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام نیلوفر
   شاید شما جز دسته چند پتانسیلی ها باشید. در این باره در کتاب “ثروت درون” توضیح کامل و مثال هم زدم که می تونه براتون مفید باشه.

 127. ~```~```~ می گوید

  سلام من امسال انتخاب رشته دارم و علاقه شدیدی ب بازیگری دارم ولی در اون مکانی که زندگی میکنم هیچ کلاس بازیگری یا…نیست. پدر و مادرم هم کاملآ با بازیگری مخالف هستن من بعد از بازیگری ب روانشناسی علاقه زیادی دارم و الان نمی دونم که به رشته ی تجربی برم یا ادبیات؟ از طریق کدوم رشته میتونم به بازیگری برسم؟؟؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   می تونید توی گروه هنر شرکت کنید. و یا در مرحله بعد ادبیات مرتبط تر هست.

 128. ☆☆☆ می گوید

  سلام من یه دختر ۱۵ ساله هستم و امسال قراره انتخاب رشته کنم اما بین ۲ تا رشته ی علوم تجربی و انسانی گیر افتادم و نمیدونم که کدوم رشته را انتخاب کنم خانواده ام بهم میگن به هر رشته ای که علاقه داری برو ولی علاقه من به هر دو رشته یکسان هست باید چیکار کنم؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   والا باید یا توسط مشاور یا خودتان بتونید به درک خوبی از توانایی و علاقه خودتان برسید. چون برای تعیین رشته باید و پاسخ دادن به شما باید ویژگی های شما هم مورد بررسی قرار بگیره.

 129. سارا می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من 21 سالم هست و الان سال سوم تربیت معلم هستم ولی چون پزشکی میخواستم حس خوبی تو این رشته ندارم الان دارم برای پزشکی میخونم و راستش چون تو راهنمایی عاشق محبث نورون ها در زیست بودم دوست داشتم جراح مغز شم ولی الان یک پیجی تو اینستا دیدم که دکتری که تخصص ارتپد داشتن از عمل جراحی فیلم گذاشتن راستش وقتی دیدم یکم حال عجیب بدی بهم دست داد.آدمی نیستم که از خون بنرسم وافعا دلشو دارم برای اینکار ولی وقتی این فیلم رو دیدم فکر کردم شاید به درد جراحی نمیخورم چون روحیه حساسی هم دارم حتی فیلمای ترسناک یا چندش بابت همین موضوع نمیتونم ببینم ولی خب من قبلا فیلمای جراحی قلب رو دیدم خوشم اومد از این شاخه ولی خب تو دوره عمومی برای پزشک شدن باید همه بخش های بیمارستان رو بگذرونیم اینطوری شد که هدف پزشکی من که از دوم دبیرستان داشتم تا الان چند روزه بهش شک کردم واقعا نمیدونم کدوم مسیر برام درسته آیا من واقعا علاقه به پزشکی دارم یا به خاطر اطرافیان که در مورد پرستیژشون میگن به من تلقین شده؟؟؟ در مورد دوره دبیرستان تو تیزهوشان میخوندم و معدلم 19 و 70 شد تو سوم و چهارم دبیرستان ولی خب چه فایده الان هدف آینده مو نمیدونم …راستش تو دبیرستان خیلی فیزیک رو دوست داشتم بخصوص بخش الکترومغناطیسشو که حتی از یه سری نکاتش برای خودم و گوشیم استفاده کردم و جواب داد بعد با خودم فکر کردم نکنه من تو فیزیک بهتر عمل میکنم؟؟؟(من موقع انتخاب رشته میخواستم برم رشته ریاضی ولی والدینم به دلیل آینده بهتر این رشته من رو متقاعد کردن که تجربی برم) …من تیپ شخصیتی ام INTJ هست و واقعا موندم چیکار کنم که بتونم به شغل خوبی دست پیدا کنم ؟؟؟ چند ماه پیش تصمیم گرفتم برم اونور آب میتونستم بورسیه شو بگیرم(آزمون سالای قبل رو دادم و نمره خیلی خوبی آوردم ) چون معلومات خوبی دارم از دبیرستان همه چیزش یادمه و میخواستم اونجا رشته پزشکی برم ولی خب مدرک تاییدیه تحصیلی لازم بود براشون بفرستم قبل از ثبت نام آزمون و مدرک تحصیلیه من دست دانشگاه فرهنگیان هست …..کلی راه هست جلوم ولی همه بهم گره خورده و من میترسم تا به خودم بیام و بفهمم چیکار کنم کار از کار بگذره بهمین لیل برای شما ماجرای خودمو گفتم بلکه شاید بشه سریع تر بفهمم…خیلی ممنون میشم راهنماییم کنین …..

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام سارا
   رفتن به رشته یک رشته مثلا پزشکی عمیق تر از آن هست که با یک احساس بخواهیم تاییدیه بگیریم. به قول خودتان با نگاه کردن به یک فیلم علاقه مند یا غیر علاقه مند می شویم و با یک حس نمی توان تصمیم خوبی گرفت. من همیشه پیشنهاد می دم که پازل های خودشناسی را کنار هم بگذارید. یکی از قسمت های پازل همان تیپ شخصیتی بود که شما پیدا کردید اما هنوز قسمت های دیگه هم مثل استعداد، ارزشها، علاقه و … مانده و پیدا کردن این موارد مسیر را برای شما شفاف تر خواهد کرد. تمام این موارد در فیلم ورود به شغل رویایی که در همین سایت هست وجود داره. و نکته دیگه هم این هست که برای رسیدن به هدف باید بتونید گره ها را باز کنید و خب طبیعتا سختی های خودش را داره.

 130. سارا می گوید

  سلام خسته نباشید
  من واقعا از این که نمیدونم چرا انقد زمانم هدر دادم و هنوز نمیدونم شغل اصلی که روح منو ارضا کنه چیه افسردگی گرفتم مخصوصا از وقتی کرونا اومد و فارغ التحصیل شدم
  آقای دکتر من ۲۵ سالمه
  بچگیام عاشق بازیگری بودم و کلاس میرفتم به هربدبختی که بود با این خانواده متعصبی که داشتم الان بهتر شدن اونموقع خیلی بد بود.بعد دیدم نمیتونم با اون خونواده ادامه بدم بیخیال تئاتر شدم اینا که میگم مثلا ۱۱ سالم اینا بود.بعد رفتم رشته تجربی گفتم دندونپزشک شم دیدم حالم بهم میخوره از بیمارستان دیپلم که گرفتم کنکورم نخوندم و ندادم.گفتم چه کنم گفتم عاشق اویشن فرودگاه هواپیما مهماندارایهواپیمام حس میکردم خیلی باکلاس متفاوته و یسره سفرن عشق میکنن کل دنیارو میگردن برا منی که سفر نمیرفتم عالی بود.رفتم مدرکشو گرفتم .برا استخدام دیدم نه اصلا اون چیزی که فکر میکردم اون کار نبود از دور قشنگ بود. بعد دوباره برا دانشگاه گفتم زبان عالیه علاقه داشتم و الانم دارم لیسانسمو گرفتم.الان فارغالتحصیل شدم اما از وقتی کرونا اومد.افسرده شدم ۱۰ کیلو لاغرشدم شکسته شدم حتی سرکارم نمیتونم برم از بس حالم بده .انقدم مغرورم که همیسه خودم کار موقت کردنم و نگذاشتم خانوادم خرجمو بدن اما یقرون تو دست ندارم الان
  از یه طرفم باز رویای بچگیم بازیگری که همیشه باهام بوده بخاطر خانوادم ول کردم مثل چکش تو نغزم میکوبه میکوبه ولم نمیکنه مثل دیوونه ها برا خودم نقش بازی میکنم دیالوگ میگم تو کوچه خیابون تو خونه یهو تا یکی بهم خیره نشه نمیفهمم تو حال خودم نبودم.
  اما میدونم هم برام دیر شده هم شهرم تهران نیست که بتونم دنبالش کنم هم هیچ پولی ندارم که برم کلاس و خانوادمم که کلا از بچگی حمایتم نکردن یسره با پول خودم دانشگاه رفتم و خرجمو خودم میدادم با کارای موقت.همزمان با درس کار میکردم‌.
  احساس میکنم دارم دیوونه میشم نه
  الان افسردگیم انقدره که نمیتونم از تختم بلند شم گریم میگیره میفتم
  مت همیشه یه دختره قوی بودم اما احساس میکنم ضعیف ترین دختر دنیا شدم
  الان در حال حاضر فهمیدم عاشق دوچیزم زبان انگلیسی که خوندمش و راضی ام که خوندم ولی دوس دارم بازیگری هم کلاس برم به رویای بچگیم و ندای قلبم گوش بدم
  اما مشکلم اینه چه کنم که از جام بتونم پاشم
  این ک مقایسه نکنم خودمو با دخترای همسن سالم
  فک نکنم فقط منم که نتونستم یه راه راستو برم
  اینکه مردم برام مهم نباشن که بگن چقد دمدمی مزاجه
  چه کنم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام سارا
   باید بپذیریم که هر انسانی حتی موفق ترین ها در زمان هایی از زندگی خودشان احساس بدبختی می کنن ولی قرار نیست که ما همیشه درگیر این احساسات باشیم و زمانی خواهد رسید که به گذشته و نگرانی هایی که داشتی می خندی. اما در شرایط فعلی که داری مخصوصا اگه طولانی مدت هست؛ توقع نداشته باش که یک صبح بیدار بشی و 180 درجه روحیاتت عوض بشه. همان طور که رفته رفته خانه نشین شدی باید عکس این هم انجام بدی و رفته رفته با انجام کارهای کوچکی که حس خوبی بهت میده به شادابی برگزدی. شاید مطالعه یک کتاب مورد علاقه، شاید قدم زدن با یک دوست، شاید خندیدن با یک فیلم و… همه مجموعه ای بشن که حال فعلی شما را رفته رفته تغییر بدن. بنابراین به خودت فرصت تغییر بده. در این شرایط معمولا انسان ها تصمیمات خوبی نمی گیرن و ممکنه دوباره اشتباه کنن پس شروع کن به کارهای کوچک تا حالت بهتر شود و بعد متوجه خواهی شد که به سوی موفقیت شتاب خواهی گرفت.

 131. المیرا می گوید

  سلام من دخترم 19 سالمه رشته تجربی خوندم درسم خیلی خوب بود به باهوش بودم معروفم تقریبا سال کنکور تا یه جاهایی خوب پیش اومدم بعد دیگه با اومدن کرونا و تعطیلی کم کم درسو گذاشتم کنار شروع کردم فیلم دیدن و کتابای متفرقه خوندن که جز حال خوب کن ترین بخشایش زندگیمن. من بین رشته های تجربی روحیم و علاقم بیشتر با دندان پزشکی میخوره ولی با این جو رقابتی کنکور و شناخت از توان خودم فکر میکنم نمیرسم بهش. زبانم خوبه استعدادم دارم تو یادگیری زبانهای مختلف ولی فکر میکنم آینده شغلیشو دوست ندارم نمیدونستم چیکار کنم پارسال دانشگاه نرفتم گفتم برا امسال تصمیم میگیرم که میخوام چیکار کنم ولی متاسفانه هنوز سردرگم و نمیدونم چی میخوام بخونم 20 روز دیگه ام کنکور دارم که بخوام وقع بین باشم طبیعتا امسالم نتیجه ای نمیگیرم. اگه ام امسال چیزه خوبی قبول نشم باید برم دانشگاه غیر انتفاعی یا مدیریتی چیزی بخونم یا روانشناسی. میخوام به سال سوم فکرکنم که خندم میگیره چون قرار نیست چیزی عوض شه نمیدونم چیکار کنم امسال برم نرم یه سال دیگه بمونم به امید ازاینکه تجربم و شناختم از خودم کامل تر شده اشتباه های قبل و تکرار نمیکنم بشینم بخونم برای قبولی از یه طرف احساس میکنم گرفتار این جو مسمومم که حتما باید موفق شم تا خوشحال باشم در صورتی که همین الان بدون اینکه درسم بخونم با فیلم دیدن کتاب خوندن سفر با دوستام و خانوادم خوشحالم ولی ترس اینم دارم که 10 سال بعد پشیمون شم اگه میخوندم چی میشد الان زندگیم. ببخشید بابت زیاد شدنش. ممنون از حوصله و وقتتون.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام المیرا
   همان طوری که خودتون هم گفتید دقیقا به خودتون بستگی داره، این که آیا سال سوم موفق بشید یا نه بستگی به این داره که بتونید تغییر عادات داشته باشید (اگر از عادت مطالعه کردن خود راضی نیستید).

 132. پارمیدا می گوید

  سلام آقای رزمجو
  من دانشجوی کارشناسی عمران هستم ترم ۷ ، قبل از انتخاب رشته خیلی تحقیق کرده بودم راجبه رشتم ولی از نزدیک کارو ندیده بودم، هنوزم ندیدم حتی این ترم کارآموزی دارم ولی جرعت نکردم به پدرم بگم چون میگه محیط مناسبی نیست و… و همین موضوع باعث شده پدرم منو کلاس‌های گرافیکی مینویسه که به قول خودش اینجوری برم سر کار ولی خوب علاقه ی به اون صورت به گرافیک هم ندارم فقط در حدی که برای پیجم عکس درست کنم .از طرفی هم دائم خودم رو با دیگران گاها با ۷ ۸ سال بزرگتر از خودم مقایسه میکنم که فلانی سر کار میره دستش تو جیب خودشه بعد من با ۲۱ سال سن خرجمو پدرم میده و نمیدونم چی میخوام از زندگی به بخش محاسباتی و طراحی سازه هم علاقه ای ندارم بنظرم خیلی بی حس و حال هست و رنگ و بو نداره ، به خاطر اجرا اومدم این رشته پدرمم اجازه نمیده برم سر ساختمون حتی ترسوندتم یعنی خودمم از بس گفته بده میترسم. الان مدتی هست به معماری فکر میونم نمیدونم که علاقه دارم یا نه ولی فکر میکنم حس بهتری بهش دارم تا رشته خودم از طرفی هم دیگ رومم نمیشه به پدرم بگم کلاسهای معماری منو بنویسه چون هزینه دانشگاه و کلاس پیانو هم هست . نمیدونم چیکار کنم از کجا شروع کنم ، کلا سردرگمم .از طرفی سنم که کمتر بود روانشناسی دوست داشتم الان دوست دارم کلا جوری هستم که خیلی از دوستام و حتی کسایی که خیلی آشنایی باهاشون ندارم به مشکل که میخورن حالشون بده میان و باشون که حرف میزنم کلی حالشون خوب میشه انگیزه میگیرن دلیلشم کتاب های روانشناسی هست که خودم ولی جالبیش اینه که به خودم کمک نکردن … ولی به عنوان شغل که بهش نگاه میکنم بنظرم جالب نیست

 133. محسن باغستانی می گوید

  سلام و وقت بخیر
  بنده با هر سختی بود تونستم دیپلم ریاضیم رو گرفتم با اینکه ریاضیم خوب نبود با معلم خصوصی ننرات م ارتقا پیدا می کرد که با هزینه های زیادی هم متحمل شدم.بعد الآن با اینکه دو سال هست که دارم در دانشگاه تحصیل می کنم دو ترم هم متاسفانه مشروط شدم و اگه این ترم هم هست که مشارکت زیادی داشتم و تلاش فراوان بازم خیلی استرس و نگرانی شدید و فراوان دارم که نکنه خدایی نکرده این بار هم مشروط بشم و کلا ترک تحصیل کنم باید برم سربازی که اونم خیلی استرس و نگرانی فراوانی دارم که آیا من از پس این کار بر میام یا نه؟!من الآن در حال حاضر هیچ کار عملی بلد نیستم و تخصصی ندارم و نمیدونم که چه قدر باید هزینه یک کار انجام بدم که به اون نتیجه مطلوب برسم؟!بنده الآن در حال حاضر ۲۱ سال بیشتر ندارم که دارم با پدر و مادرم زندگی میکنم.برادرم خودش که راحت درس هاش رو با دوستاش میخونه و حس می کنم برنامه ریزی فوق العاده ای داره اما همش به من الکی یا دروغ نمیدونم ولی میگه که هیچی نفهمیدم.حالا من احساس می کنم زندگیم به آخر رسیده.در حا حاضر هم دارم برای باشگاه ورزشی کونگ فو ثبت نام می کنم با اینکه واقعا چند سال به خاطر کرونا رهاش کردم و دوسالی فکر کنم بود که تعطیل شده بود.با دوستات هم فوتبال بازی می کنم که شرایط خوبی ندارد ،چون حرفا ای بازی نمی کنم.لطفا راهنماییم کنید

 134. محسن باغستانی می گوید

  واقعا سر در گم و گیج شدم.از کجا بدونم من برای چه کاری ساخته شدم؟؟چند وقت هست که پیش رو گرفتم ولی به هیچ نتیجه ای نرسیدم.
  لطفا راهنماییم کنید.

 135. محسن باغستانی می گوید

  سلام و وقت بخیر
  بنده تو این چند سال که درس خوندم فقط تونستم رشته مدیریت مالی قبول شوم و حساب و کتابم هم که همش به مشکل می خورد به طوری که رشته اصلیم هم ریاضیم بود و ریاضیم هم اصلا تعریف آن چنانی نداشت با اینکه با مشاوره هم قبلا راجبش صحبت کرده بودم اما متقاعد نشدم و پافشاری کردم که از این طریق باید وارد رشته کامپیوتر بشم و کنکورم هم رتبه خوبی کسب کنم اما نشد به دلیل استرس زیادی که داشتم و فرصت کم بودن برای جمع بندی کنکور که هم وقت زیادی می گرفت و هم خیلی نکات زیادی داشت و من هم واقعا گیج می شدم.به هر ترتیب دانشگاه قبول شدم که در حال حاضر دو ترم هست مشروط شدم و نتونستم و الآن هم که درسم در حال بهبودی است به شدت نگران و استرس درس هام هستم و در حال حاضر هیچ کار عملی هم بلد نیستم و واقعا نمیدونم به درد چه کاری می خورم که بعدها تو زندگی با مشکل مواجه نشوم.سربازی هم که هنوز نرفتم و به شدت می ترسم که اونجا چه بلایی قراره سرم بیاد؟!نمیدونم!نظر شما چیست؟!

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام محسن
   یکی از دلایلی که استرس دارید و خودتون هم بهش اشاره کردید این هست که تکلیف خودتون را با خودتون مشخص نکردید. در واقع نمی دونید که چی می خواید. به جای این که خودتون را سرزنش کنید و یا نگران آینده باشید، سعی کنید توانمندی ها و علایق خودتون را بشناسید (که در فیلم های آموزشی سایت ساعت ها درباره اش صحبت کردم)و کاری شروع کنید. این کار لزوما نباید حتما در راستای رشته تحصیلی باشه. وقتی به تدریج حرفه و کاری که در راستای استعداد و علاقه شما هست شروع می کنید اعتماد به نفس شما زیاد می شه، حالتون بهتر می شه و احساس می کنید دارید کاری مفیدی انجام می دید و هر روز پیشرفت بهتری دارید. خودتون را محدود به یک فرصت (فقط درس و دانشگاه) نکنید و فرصت های زیاد پیش رو هم ببینید.

 136. Yas می گوید

  سلام
  خداقوت،وقت بخیر
  من ۱۷ سالم هست و در رشته تجربی تحصیل میکنم.الان چند ماهی هست که احساس میکنم خیلی بی انگیزه شدم و نمی تونم درس بخونم چون نمیدونم تهش به چی میخوام برسم….
  از بقیه که می پرسم میگن” به آینده فکر کن به شغلی که میخوای رشته مورد علاقت و… اینا بهت انگیزه میدن”
  توی این مدت هم فکر کردم ولی نمیدونم واقعا تصمیمم چیه؟ خیلی سردرگمم…
  نمیدونم به چی علاقه دارم و چی با روحیاتم سازگاره….
  الان واقعا یه مدتی هست خوب تلاش نمی کنم چون نمیدونم باید برای چی تلاش کنم،میشه راهنماییم کنید که چطوری راهم رو پیدا کنم و چیکار کنم ؟؟🙏🏻

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   الان متاسفانه خیلی از دانش آموزان با این مورد مواجه هستند که نمی دونن به چی مخوان برسن که نمونه های زیادی در همین کامنت ها می تونید ببینید و پاسخ مختصری هم من بهشون دادم. اما بدون شناخت از طرف مقابل و بررسی نمی شه گفت که دقیقا باید چه هدفی داشته باشید. اما این را خدمت شما بگم که سعی کنید کمی فکر کنید و ببینید که در گذشته چه توانایی و استعدادی داشتی؟ نسبت به چه حس خوبی داری؟ و یک خودشناسی داشته باش و بعد در فرصت های کوتاه کارهای عملی انجام بده و ببین چه کاری برای شما متناسب تر هست. شاید این کار در راستای درس هات نباشه اما اگه هر روز کمی روی اون کار تمرکز داشته باشی در راز مدت می تونه خیلی بهت کمک کنه. بازم میگم بحثش مفصله ولی امیدوارم تونسته باشه تا این حد بهتون کمک کرده باشه.

 137. elahe می گوید

  سلام.
  من ۲۴ سالمه .
  رشته دانشگاهیم طراحی کشتی هست. توی دبیرستان ریاضی بددم و همه هی بهم میگفتن برو تجربی برو تجربی پزشکی بخون و اینا.. ولی من زیربار نرفتم. دوسال دانشگاه خوندم و بالاخره حرفاشون اثر کرد و یهو دانشگاهو ول کردم ۲سال و نشستم بخونم واسه تجربی.ولی دیدم اصلا علاقه‌ای ندارم و همش گریم میگرف ک چرا من الان دانشگاه نیستم رشته خودم نیستم و پیش دوستام نیستم و حتی سرکلاسایی مث مقاومت ک اینقد واسم جذاب بود نیسم و حتی حل کردن سوالای مهندسی و ریاضی‌. بعدش پشیمون شدم کنکور ندادم اصلا و بازبرگشتم دانشگاه.ولی بخاطراینکه دوسال دور بودم،ترمی ک برگشتم،خیلی واسم سخت بود و حذف ترم کردم.دقیقا توی همین اوضا روحی بد بود ک یهو جوگیر شدم و ازدواج کردم.که الانم به شدت پشیمونم.
  دارم الان درسمو میخونم ک تموم کنم فقط. ولی اصلا نمیدونم چیکار کنم.دارم دیونه میشم.
  یه بار اومدم رفتم کلاس گیتار دوماه،دیدم خوشم نمیاد.ول کردم.
  به پیشنهاد یکی وارد کارای رفرال مارکتینگ شدم و کلی هزینه کردم،ولی بدونه کترین سودی،دیدم اصلا خوشم از کارای بازاریابی و اینا نمیاد و باز ول کردم.
  یه مدت باز رفتم سمت کلاسای برنامه نویسی، دوس داشتم یاد بگیرم ولی نمیدونم‌چرا اصلا ول کردم. حس کردم زیادم علاقه ای نداشتم.
  باز یه مدت چن تا کلاس نرم افزارای طراحی مگانیکی رفتم. ولی باز ادامه ندادم چون اصن نمیدونستم قراره باهاشون چیکار کنم.
  خواستم توی اینستا فعالیت کنم ولی نمیدونستم چی. یه دوره شرکت کردم الان ولی حتی بازم نمیفهمم دقیقا چیو انتخاب کنم حتی واسه اینستا.
  خیلی گیج و سردرگمم. از یه طرف هم از خونه و شوهرداری و خونه داری بیزارم.
  یادمه قبلا توی دبیرستان عاشق عمران و معماری بودم.ولی نمیدونم چرا نرفتم.
  الانم حس میکنم هنوز دوس دارم.
  ولی درکل نمیدونم دلم میخواد چیکار کنم دقیقا..دوس دارم یه کاری باشه کع بتونم من یجورایی مدیریت کنم بدونه اینکه خودم کار لملی خاصی انجام بدم.
  بعد یهو به این فکر میکنم که نه..کاری دوس دارم ک بشورت پروژه ای باشه..پروژه بگیرم انجام بدم تحویل بدم و پولمو بگیرم..و به جایی برسه که لینقد معروف شم ک همه بخان باهام کار کنن..
  ولی حتی نمیدونم پروژه چی ..نقشه کشی؟ چی اصلا؟؟
  خیییلی سردرگمم بخدا.
  الان یه پیج بلاگری کتاب زدم که هم بخونم، هم معرفی کنم.هم کم گم کتاب بیارم برا فروش…ولی حس میکنم بااینکه عاشق داستان خوندنم ولی درحالت کلی زیادم حوصله ندارم ..یعنی یه سری کتابای خاصو فقط دوس دارم.نه اینکه درحالت کلی عاشق کتاب خوندن باشم.
  گاهی هم توی اینستا یه سری پیجای هنری میبینم ک خیلی دوس دارم و خوشم میاد..یه سری رشته های هنری..ولی نمیدونم اگر برم سمتش ، حوصلم بشه اصلا یا دوروزه باز ول کنم..دلم میخاد یه کار کامپیوتری باشه بیشتر.
  اها راستی یادمه عاشق طراحی هم بودم..نه اینکه از خودم بکشم، نه..اصلا خلاقیت ندارم و اصلا ادبیاتمم خوب نیس.
  همینکه مثلا از روی یه چیزی بکشم. مثلا یه نقاشی دیگا بذارم جلوش،،نگاش کنم و از روش بکشم.خیلی هم خوب میکشیدم.
  ولی خب نرفتم سمتش چون اصلا هیچ ایده و خلاقیتی ندارم.
  اصلا نمیفهمم‌چیکار کنم..هم‌میخوام یه شغل خوب داشته باشم، هم زودتر به درامد برسم .هم یه چیزی باشه که توش خیلی معروف بشم.
  یا حتی دوس دارم بیزینس خودمو یا برند خودمو داشته باشم.ولی اصلا نمیدونم‌چه بیزنسی یا برند چی.
  به نظرتون چیکار کنم..دارم‌دیوونه میشم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام الهه
   داستان شما را خودندم و چند تا نکته خدمت شما یادآوری می کنم. خودت هم می دونی که تا الان چقدر کارهای مختلف را تست کردی و هر بار به جای این که حالت را خوب کنه بد کرده و رهاش کردی. من معتقدم تجربه خوبه ولی تا یک حد. حالا نکته این جاست که چه چیزی می تونه جلوی این تجربیات زیاد را بگیره که سرمایه و عمرمون تلف نشه؟ قدم گذاشتن در جاده خودشناسی و کشف رسالت زندگی. اما آیا با خودشناسی سریع و در عرض دو روز ما می تونیم بفهیم که به درد چه کاری می خوریم؟ خیر چون انسان موجودی نیست که یک دفعه و یک شبه عوض بشه به همین خاطر وقتی خودشناسی انجام می دهیم در واقع یک فیلتر قوی روی کارها قرار می دیم که باعث میشه به جای انجام ده تا کار با زمان و هزینه زیاد، روی دو سه تا کار وقت بگذاریم و در زمان کمتر و با هزینه کمتر بتونیم به نتایج بهتری برسیم که البته بحث خودشناسی در بخش آموزش های سایت هست و اگه سوالی داشتید می تونید بپرسید. نکته دیگه اینه که شما برای رسیدن به خواستتون می خواید یکی از قوانین موفقیت را دور بزنید که تقریبا امکان پذیر نیست و اون هم اینه که عجله دارید و نمی خواید توی اون کار راه تکاملی خودتون را طی کنید. اگه من الان به عنوان یک مدرس در خدمت شما هستم ریشه بیش از 7 ساله داره که از تدریس خصوصی ریاضی خانه به خانه شروع کردم و بعد تدریس در دانشگاه و بعد….. (که داستانش مفصله) تا امروز در خدمت شما هستم و از کارم لذت می برم و البته درآمد. بنابراین به جای گوش دادن به حرف دیگران که البته نظر خودشون هست به خود و توانایی خودتان فکر کنید و آموزش ببینید تا احساس خوب و نتیجه خوبی بگیرید.

 138. شادی می گوید

  سلام وقتتون بخیر. من سایت شما رو دیدم و اینکه جواب بقیه رو دادین خوشحال میشم جواب من رو هم بدین
  من سی سالمه. کارشناسی ارشد برق دارم. ولی چون فکر میکردم به برق علاقه ندارم رفتم سراغ امنیت شبکه. چون فکر میکردم بازار کار خوبی داره و می تونمم توش خیلی پیشرفت کنم. یه ساله از شهرستان اومدم تهران که کار کنم. اما الان تو محیط کارم پیشرفتی نداشتم البته زیاد محیط کارم رو هم دوست ندارم. قبلا تصور از محیط کار شاد رو برای خودم میکردم که کلی میتونم توش پیشرفت کنم. اما وقتی بقیه رو میبینم که سریعتر یه مطلب رو میفهمن کاملا حس خنگی میکنم. گاهی فکر میکنم علاقه ای به این کار ندارم و از اینکه کارمند باشم هم بدم میاد. ولی وقتی بقیه رو می بینم که چطور تویه مدتی که اونجا بودن پیشرفت کردن میگم خودم تنبلم. واقعا نمی دونم چیکار کنم. خیلی خیلی کلافه ام. افسردگی گرفتم.
  از طرفی هم یه کار دیگه که کاملا متفاوت با زمینه کاری الانم هست و تقریبا تو حوزه مدیر فروش و همچنین در کنارش یادگیری بورس هم هست بهم شده. بخاطر نوع ارتباط هایی که داره و بهم گفته شده سفرهای خارجی داره یکم ذوقش رو دارم
  اما با خودم میگم شاید بخاطر فرار از تبلی خودم هست از کار امنیت شبکه میخوام بیام بیرون. وقتی پیشرفت بچه ها رو می بینم تو شرکت خودمو مقایسه می کنم و با خودم میگم که وقتی از اینجا بیام بیرون ازشون عقب می افتم و از طرفی نکنه دوباره تویه اینکاری که میخوام وارد شم هم استعداد نداشته باشم
  ببخشید توضیحاتم خیلی طولانی شد ولی خواش می کنم راهنماییم کنید. حالم به حدی به خاطر این موضوع ها بد شده که احساس اضطراب شدید می کنم و به خاطرش میرم روانپزشک.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام شادی
   چند نکته خدمت شما: اول این که ببینید اساسا شما این کار را دوست داری و یا استعدادش را داری که البته فکر می کنم داشته باشی چون کارشناسی ارشد برق داری که من درک می کنم که تا این جا که اومدی کلی سختی داشته (من هم مثل شما تا این مرحله از رشته برق را رفتم و مدرک گرفتم ) پس نکته ای که هست اینه که به خودت فرصت بده که یاد بگیری شاید همکاران شما چند سال یا چند ماه قبل از شما شروع به کار کردن و از شما تجربه بیشتری دارن. بنابراین سعی کن یه مقدار وقت بیشتری برای یادگیری بذاری. اگه روی کارت تمرکز کنی و وقت بذاری مطمئنا می تونی نسبت به گذشته خودت پیشرفت بهتری داشته باشی و به قول شعار سایت ما سعی کن به جای مقایسه خودت با دیگران بهترین خودت باشی و هر روز از خودت جلو بزنی.

 139. esa می گوید

  سلام من ۱۴ سالمه
  من مدرسه تیزهوشان قبول شدم و آی کیو ۱۵۹ دارم
  و توی حل مسائل ریاضی و هوش هیچ کس سرعت منو نداره و توی آزمون های مدرسه همیشه رتبه اول تا سوم بودم و من روز آزمون ورودی چند دفعه دفترچه ها رو تونستم چک کنم
  از طرفی امسال و سالای پیش در درس علوم استعداد فوقالعاده ای دارم البته فیزیک و ریاضی به هم خب نزدیکن ولی خب وقتی با مسائل زیست شناسی رو به رو میشم خیلی علاقه دارم و با یک دور خوندن متوجه میشم و ازش لذت می برم ولی حتی جیگر نگاه کردن به گوشت خام هم ندارم ولی خب در رشته شیمی عملکرد خیلی خوبی دارم و د زندگیم به کار می برمش ولی در رشته زمین شناسی معمولی هستم

  و در درسای عمومی که حفظ کردنی هستن عملکرد خوبی دارم

  و کار های هنری زیاری بلدم و خیلی مهارت های هنری دارم مثل جسمه سازی نقاشی طراحی…

  و من عاشق موسیقی و خوندن و موزیک گوش دادن هستم و با حل مسائل ریاضی موزیک گوش می دادم و سرعتم و دقتم بالا تر میره و وقتی با خواننده هم خوانی می کنم کاملا شبیه خودش میشه و صدای خوبی هم دارم و در مورد خوانندگی مطالب زیادی از گوگل در آوردم و با گروه ها و خواننده های زیادی آشنا هستم و برای خودم آهنگاشون رو کاور کردم و کمپانی هایی رو پیدا کردم که بهم آموزش بدن و توی فکر تست دادن هستم

  و اینکه دختر هستم

  الان من دو سال دیگه انتخاب رشته دارم و بین تجربی و ریاضی گیر کردم و مجبورم یکی رو انتخاب کنم

  و از اونجایی که من آدمی نیستم که با سختی ها بسازم و شرایط رو طوری می کنم که مناسبم باشه

  و از طرفی وقتی به مامانم میگم می خوام خواننده بشم کلی مسخره میکنه و از طرفی می ترسم موفق نباشم و از طرفی من عاشق ریاضی و علوم و درس خوندن هستم و بین وتجربی و ریاضی فیزیک موندم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   اگه فکر می کنی در دو رشته در یک سطح استعدادی هستی اونی را انتخاب کن که دوسش داری. سعی کن زندگی مهندس ها و پزشکان را بررسی کنی و ببینی کدام برات جذاب تر هست. برای خواننده شدن هم طبق فرهنگ جامعه ما یه کار مشکل پیش رو داری که به خودت بستگی داره که بتونی از پسش بر بیای یا نه.

 140. مهرسا می گوید

  سلام من ۱۷ سالمه ورشتم انسانی هست ومعدل کارنامم همیشه خوب بوده وبه ادبیات انگلیسی(شعروداستان)و موسیقی علاقه دارم وچون درشهری که زندگی میکنم هنرستانی توی این رشته نبود به رشته انسانی رفتم.
  من الان دارم دو سازیادمیگیرم وخیلی دوست دارم حرفه ای شم ولی وقتی بقیه رو میبینم که جلوتر از منن مثلا هنرستان میرن یااینکه از ۵ سالگی شروع کردن یاهر چیز دیگه ای باعث میشه خودمو ببازم .
  ومن الان همونطور که گفتم دارم واسه ادبیات تلاش میکنم ولی به شغل هایی مثل وکالت یا روانشناسی علاقه ندارم ولی خانوادم دوست دارند من روان شناس شم وواقعا نمی دونم که میخوام چیکارکنم؟ وخیلی ناراحتم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مهرسا
   ما آدم ها یه خصلت داریم که به جای تمرکز روی توانمندی های خودمون به دیگران نگاه می کنیم و می ترسیم که جا بمونیم که این دلیل روانشناختی داره که قضیه اش هم جالب و هم مفصله که این جا جاش نیست بگم. اما ما می تونیم به خودمون یادآوری کنیم که هیچ وقت دیر نیست. من با افراد زیادی صحبت کردم که همه تقریبا در یک چیز مشترک بودن و اینکه برای من دیر شده. از نوجوان 14 ساله تا فرد 57 ساله و من واقعا پس کی زمان واقعی هست!! پس باید شروع کنید. نکته دوم هم شایع هست که پدر و مادر مخالف نظر دانش آموز هسند و البته تا حدی حق دارن چون پدر و مادرن دیگه. اما می تونید دلیل واقعی مخالفت را پیدا کنید و یا خودتون و یا با کمک مشاوره به یک نتیجه برسید. البته یک فایل صوتی نیز در همین صفحه گذاشتم که به صورت مختصر با پدر و مادرها در این رابطه صحبت کردم که می تونید گوش کنید.

 141. HP7 می گوید

  سلام آقای رزم جو

  میخواستم طبق تجربه ای که دارین بدونم طبیعیه که فردی علایق زیاد و متنوعی داشته باشه ؟
  من الان دانجشوی عمران هستم و در عین حال به برنامه نویسی و طراحی گرافیک و بلاک چین هم علاقه زیادی دارم
  و این تنوع باعث شده دچار سردرگمی بشم
  بنظرتون فرد باید تمام وقت و انرژی ش رو در یک حوزه بکار ببره و متخصص همون حوزه بشه
  یا در تخصص های مختلفی سر رشته داشته باشی ولی نه بصورت کامل
  ممنون میشم از راهنمایی تون استفاده کنم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   اتقاقا به این مورد در کتاب ثروت درون هم پرداختم. ببینید بعضی از افراد چند پتانسیلی هستند یعنی این که توی مثلا سه تا کار استعداد دارن و بهش علاقه هم دارن و این در بعضی از افراد هست. اما نکته مهم اینکه که باید بدونیم منشا علاقه کاذب نباشه مثلا ممکنه دوستی بیاد و بگه الان پول توی برنامه نویسی هست و شما هم بری و یک ماه انجام بدی و برگردی و یا به خاطر دل بعضی ها بخوای کاری کنی و یا بخوای خودت را فریب بدی و… اگه این طور نباشه بله می تونی علاقه هات را دنبال کنی. نکته دیگه این هست که می تونی با خلاقیت هر سه تا کار را در هم ادغام کنی و یک ایده نو خلق کنی و روی آن تمرکز داشته باشی که البته نمونه و مثال هاش را در کتاب آوردم.

 142. teimoor می گوید

  سلام من 28 سالمه و الان تازه دارم کار پایان نامه ارشدم رو تمام می کنم. هنوز سربازی نرفتم از طرفی موقع دانشگاه خیلی برام مشکل پیش اومد چه از لحاظ درسی چه از لحاظ ارتباط با هم سن و سالام طوری که دوره کارشناسی که رشته م مهندسی نرم افزار بود رو 11 ترم گزروندم و ارشد رو در دانشگاه تربیت مدرس 4 سال هست که سر جمع از سال 90 تا الان دانشجوام الان هم که بیکارم و همونطور که گفتم سربازی هم نرفتم خیلی کلافه ام نمیدونم باید چیکار کنم برادرم بهم میگه برنامه نویسی یاد بگیر خیلی درآمد خوبی داره خودمم میدونم درآمدش زیاده ولی اصلا نمیتونم یادش بگیرم چون توی کارشناسی و ارشد اصلی ترین مشکلم همین بود. نگرانم برای آینده م باید چیکار کنم. ممنون میشم کمک کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام تیمور
   الان کارهای زیادی هست که می شه ازشون پول درآورد و همین کارها نیز برای بعضی ها هیچ پولی نداره. بستگی به موارد دیگه هم داره. مثل پیدا کردن مشتری، فروش(حتی در برنامه نویسی). بنابراین سعی کن کمی با خودت خلوت کنی و ببینی که کی هستی؟ چی می خوای؟ چه توانایی داری و … کم کم شروع کن هم مهارت تخصصی یادبگیر و هم چیزهای دیگه مثل اینکه چطور بتونیم کار خودمان را به دیگران عرضه کنیم که در قبال آن پول دریافت کنیم. سعی کن به جای اتلاف وقت و نگران شدن شروع به انجام کاری کنی و ازش نترس چون هر مهارتی که بخوای می تونی یادبگیری فقط باید یه کم بهش علاقه داشته باشی. معمولا برخی کارها تا شروع نکنی شاید ندونی که بهش علاقه داری. توصیه می کنم فیلم ورود به شغل رویایی را که در سایت هست ببین حتما مسیرت را شفاف تر خواهد کرد و از اتلاف وقت و سردرگمی در میای به شرطی که بهش عمل کنی.

 143. کوروش باقردریایی می گوید

  سلام من کوروش ۳۰ سالمه دیپلم صنایع فلزی دارم بعد دیپام چون دنبال کار و دست تو جیب خودم بودم بدون تحقیق رفت دنبال کار ام دی اف نجاری که ۷ سال کار کردم ولی بدون علاقه داغونم کرد چون به جایی نرسیدم الانم تو کار کولر گازی و پگیج دیواری هستم ولی چند روزی زفتم گویا بازم علاقه ندارم هر چی فکر میکنم نمیدونم به چی علاقه دارم حتی مشگل خانوادگی هم دارم از طرف دیگه نه ماشینی دارم نه خونه ای پیش پدر و مادر هستم با ۳ تا برادرام که همه بزرگ هستیم هر چی یه نظری درباره شغل میده والا نمیدونم سنم میره بالا هنوز علاقه خودمو نمیدونم چون فکرم داغون دست رو هر کاری میزارم بی انگیزه هستم شدم افسرده مرده متحرک شدم لطفا خواهش میکنم راهنمایی کنید یا بگین پیش کدوم مشاور شغلی برم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام کورش
   سعی کنید برای مدتی هم که شده به جای تست کردن شغل های متفاوت هر روز کمی روی شناخت خودتان کار کنید (البته نمی گم که کلا کارهاتون را رها کنید). بعد اتفاقی که خواهد افتاد این هست که کم کم مسیرتان مشخص تر و شفاف تر خواهد شد و این حال شما را بهتر میکنه. اینجا توی کامنت فرصت و مجال این نیست که بتونم خیلی بحث را باز کنم اما می تونید از فیلم آموزشی رسیدن به شغل رویای که در همین سایت هست اسفتاده کنید که هم شامل خودشناسی و کشف علاقه هست و هم نکات و راهنمایی در مورد انتخاب شغل.

 144. مونا می گوید

  سلام قبل هر چیز من دخترم اینو گفتم که شغل هایی که علاقه دارم از این بابت دچار شک میشم
  من از زمانی که بچه بودم تنها توی 2 چیز خوب بودم درس خوندن و بازی کردن من از وقتی بچه بودم استعداد های بازیگری رو داشتم و مهارتم همیشه همرو انگشت به دهان میذاشت و حتی خننوادم تحت تاثیر قرار میگرفتن و با اینکه میدونستن دارم بازی میکنم باورشون میشد اینو گفتم ک بگم مهارت های من تو بازیگری نظیر ندارع این رو با اگاهی کامل دارم میگم
  از طرفی من بدون اینکه درس بخونم توی امتحاناتم موفق میشدم و معدل نهمم 19.96شد اونم به خاطر رشته ادبیات .
  الان یک سال میگذره و من دهم رشته تجربیم ادمی نیستم که تحت تاثیر محیط قرار بگیرم و با حرف بقیه زندگیم رو اداره کنم برعکس من از چیز هایی ک بقیه انجام میدن متنفرم مثلا وقتی میگن ما می خوایم پزشکی بخونیم اصلا حالت تهوع میگیرم و اینکه انقد همه تو این رشتن من از گفتن رشتم خجالت میکشم با اینحال پارسال من 6 ماه به انتخاب رشته فکر کردم و کاملا عقلانی و احساسی تصمیم گرفتم . اما امسال چون مدارس غیر حضوریع و من ادم انچنان درس خونی نیستم نمیدونم بهونس یا چی اما چن وقتیه دنبال رویای بچگیم کشیده میشم و کنترلی هم روش ندارم یعنی من شب اگ بگم بلند شو درس بخون بلن نمیشم و موقع درس خوندن مدام بهانه میارم اما موقع اجرا اصلا و اینکه من هدفم بازیگری نیست تنها من عاشق اجرای میوزیکال و خوانندگی و رقص هم هستم و صدای خوب و خاصی دارم اما باتوجه به جنسیت و کشوری ک توش زندگی میکنم دلسردم میکنه و اینکه اگ کاری و بخوام حتما میتونم انجام بدم اما واقعا نمیدونم کدومش علاقه اصلیمه و این که من بعد درس خوندن احساس رضایت میکنم اما بعد اجرا احساس خالی و تهی بودن و ازادی فیلم هایی ک گفتین رو دیم اما می خوام نظر شخصیتون رو از این چیزایی ک گفتم نتیجه گیری کنین و حالت کلی بهم بگین اینم بگم ادم جو گیریم اما نمیدونم کدوم جو گرفتنه کدومش علاقه

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مونا
   ظاهر شما یک دختری هستید که توانمندی و استعداد های خوبی داری که باید پرورشش بدی. البته محدودیت فرهنگی هم هست ولی در شاخه های دیگه مثل بازیگری می تونی راهش را پیدا کنی و حداقل در یک کلاس ثبت نام کنی. شعار ما تبدیل شدن به بهترین خود هست و قرار نیست که ده تا کار را در حد متوسط یاد بگیری. بنابراین کمی نیاز به تامل و تفکر داری که بهتر خودت را پیدا کنی که با هر بادی یا با صحبت هر کسی جابجا نشی. برای این که بتونی در پیدا کردن علاقه به شفافیت برسی می تونی از آموزش کشف علاقه در سایت استفاده کنی.

 145. رقیه می گوید

  سلام
  من ۲۰سالمه و دانشجووهستم ب رشته ام علاقه دارم ولی رده رسیدن ب معلمی طولانیه میخام طی رسیدن ب اون هنرهایی رو یاد بگیرم ک هم بتونم در امدی کسب کنم یا بدردم بخوره اخه با ااین وضعیت مجازی بودن درس ها تایم های خالی زیادی دارم ولی نمیدونم از کجا شروع کنم و اصلا دنبال چی برم از اینکه انقدر توخونه بیکارم و یا وقتمو الکی هدر میدم خیلی اذیت میشم ولی نمیدونم ک باید چیکار کنم ک حس بدی نداشته باشم فک میکنم ک زمان داره خیلی سریع میگذره و من هیج کاری نکردم و وقتی دوستان خودم میبینم ک خیلی پیشرفت کردن و من ب ک باید ببشتر از اینا پیشرفت میکردم ب جایی نرسیدم خیلی اذیتم لطفا راهنماییم کنید 🙇

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام رقیه
   سعی کن مدتی برای خودت وقت بگذاری و روی خودشناسی خودت کار کنی. استعداد – علاقه و ارزش هات را پیدا کن. خیلی چشم به دیگران ندوز و سعی کن که به بهترین خودت تبدیل شوی. دیگران، دیگران هستند و تو، تو که البته توانمدی های خاص خودت را داری. توصیه می کنم که بعد از انجام مراحل بالا و پیدا کردن استعداد و علاقه روی یک مهارت تمرکز کن و هر روز تمرین و یادگیری خودت را به صورت مرتب افزایش بده. بعد از مدتی کوتاهی پیشرفت خودت را خواهی دید. می تونی از آموزش های داخل سایت برای این کار استفاده کنی که به صورت ویدئویی است مثل ورود به شغل رویایی.

 146. علیرضا می گوید

  سلام
  من دانشجو هستم والان تو رشته ای مشغول به تحصیلم که هیچ علاقه ای بهش ندارم 😒
  در اصل من بیشتر به کارای هنری مخصوصا نویسندگی علاقه داشتم ولی الان به اصرار خانوادم دارم رشته ای رو میخونم که اصلا ربطی به هنر واین حرفا نداره
  کارهایی که دوست دارم(مثل همین نویسندگی) رو امتحانم کردم وحس خوبی نسبت بهشون دارم اما به درآمدشان نمیتونم اطمینان کنم. به هر حال باید به فکر آینده هم بود

 147. شمسی می گوید

  با سلام و درود ببخشید سوال پرسیدم اما جواب ندادید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام سوال شما پاسخ داده شد
   در مقاله زیر در بخش سوالات هست .
   کلیک کنید

 148. فاطمه می گوید

  سلام
  من رشته ام ریاضی بود توی دبیرستان صرفا به این خاطر که ریاضیم رو تقویت کنم و توی کنکور تجربی شرکت کنم و پزشکی قبول بشم ولی خب این پزشکی قبول شدنه یکمیش بخاطر این بود که اطرافیان شیرم کردن و همش میگفتن تو معدلت و استعدادت به پزشکی می خوره
  اما سه سال دبیرستان بهترین دوران زندگیم بود چون درسای مفهومی مثل شیمی و فیزیک و ریاضی برام مثل آب خوردن بود و به راحتی به قلبم نفوذ می کرد ولی با درسای حفظی میونه ی خوبی ندارم چون حفظ مطالب برای من خیلی سخت تر از فهمیدن اوناست
  اما امسال کنکور تجربی نوشتم به امید اینکه پزشکی قبول بشم اما تا امروز که دوماه مونده من یه حس خیلی بدی نسبت به زیست داشتم و دارم چون حفظیه و منم زیاد علاقه ای به حفظیات ندارم و واقعا نخوندم هنوز یعنی تا فصل دو و سه پایه دهم خوندم اما خوشم نیومد و کلا رهاش کردم ولی با یکم تحقیق از داروسازی خوشم اومده و رشته ایه که مناسب علاقه ی منه و فهمیدم درسیه که میتونم توش رشد کنم و موفق بشم
  اما از حرف مردم خیلی نگرانم و می ترسم .‌‌ این منو یکمی عذاب میده . چطوری توجه نکنم ؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام فاطمه
   مقاله زیر می تونه بهت کمک کنه؛ روی لینک زیر کلیک کن.
   چگونه ترس از حرف مردم را کنار بگذاریم

 149. مائده می گوید

  یک نکته دیگر که لازم است ذکر کنم این هست که من الان دانشجوی معلمی هستم و برای نویسندگی ام قدم های زیادی برداشتم و الان مشغول نوشتن اولین کتابم هستم ( که البته قصد چاپش رو ندارم و فقط برداشتن قدم برای تجربه و ریختن ترس کتاب نوشتن هست)
  روحیه از این شاخه به آن شاخه پریدن هم ندارم و تنها رشته ای که در ذهنم آمده و مرا به شک انداخته پزشکی بوده و بس…

 150. مائده می گوید

  سلام. صبحتون بخیر. من مائده هستم و ۱۸ سال دارم.
  دبیرستان رشته انسانی خوندم و با علاقه این رشته رو انتخاب کردم. علاقه شدید و عشق شدید من به نویسندگی، یاد دادن و یاد گرفتن ( معلمی) هست و به همین دلیل هم وارد این رشته شدم. از شاگرد های خوب بودم و برای کنکور دانشگاه دولتی شهر خودم قبول شدم همین سال اول. اما دلم میخواد کمی به عقب برم. موقعی که برای ثبت نام دبیرستان رفتم، مادرم گفت با هوش حفظیاتی که داری میتونی تجربی بخونی، من با خودم گفتم چون مادرم این راه رو می‌خواسته و نرسیده حالا میخواد من رو وارد این راه کنه، من پیش مشاور رفتم و بعد از حرف ها و مشاهده نمرات نظر به معارف و انسانی و بعد تجربی رو ریاضی شد. من در اون زمان از هر جهت فکر کردم به انسانی رسیدم… من نسبت به تجربی در یکسری دروس مثل شیمی و زیست و زمین شناسی به علاقم مطمئن بودم ولی نسبت به ریاضی و فیزیک وحشت داشتم، به همین خاطر در کفه ترازو وقتی گذاشتم انسانی سه سال پیش ۱۰۰ درصد شد انتخاب من… وارد دروس که شدم مطمئنم تر شدم، من خیلی راحت یاد می‌گرفتم و از جایی که بودم راضی بودم، همه دوستان راهنمایی ام به تجربی رفتند در همان مدرسه و من تنها به کلاس انسانی رفتم ولی زنک های تفریح هنگام مرور درس هایشان کنارشان بودم، از یک زمان به بعد متوجه شدم مطالبی که آنها با سه بار تا ده بار خواندن یاد می‌گرفتند من فقط با یکبار شنیدن آن مبحث یاد میگیرم… چندین بار با آنها به دانشگاه علوم پزشکی رفتم، مدتی مسئول آزمایشگاه شدم، کتاب هایشان را دیدم و هر بار که روپوش سفید رنگ را دیدم در درون خودم علاقه حس کردم، ولی هنوز شدت علاقه ام به رشته ام همان بود بااین تفاوت که یکی در عملم بود و یکی در قلبم و هر بار در هر موقعیتی بین دوراهی می افتادم با خودم می گفتم نکند واقعا اشتباه کردم، از طرفی باز می گفتم اگر اشتباه کرده بودم چطور شاگرد اولم، چطور دوام آوردم و چطور هنوز هم سرد نشدم؟، با معدل بالا دیپلم گرفتم و با رتبه خوب دانشجو شدم، راهی که سه سال پیش انتخاب کردم هنوز کار هرروز من و فکر مدام منه، اما گاهی اوقات در بعضی موقعیت ها نسبت به پزشکی احساس علاقه شدیدی میکنم، این جریان دو سال است که بار ها برایم اتفاق افتاده، حالا تصمیم گرفتم تکلیفم را مشخص کنم… ببینم واقعا این حس واقعی است یا یک حس زودگذر… دیگه نمیخوام سرکوبش کنم، احساس میکنم هر بار که وارد ذهنم میشه تا مدتی منو از مسیری که الان داخلش هستم دور میکنه، اگر واقعا بفهمم که راهی که باید می رفتم پزشکی بوده، اونقدر قدرت و اراده دارم که برگردم و دوباره شروع کنم، اما اگر بفهمم فقط در حد یک حس گذراست، به قطع قانع میکنم خودم و مسیرم ادامه میدم… من فقط میخواهم بدانم این حس واقعی است یا گذرا…. اما نمیدانم چه کار کنم و چگونه بفهمم…؟ ممنون میشم اگر میتوانید من را راهنمایی کنید.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مائده
   هر کسی ممکنه در مسیری که علاقه داره و پیش میره به چیزهای دیگه هم علاقه پیدا کنه و یکی از دلایل این موضوع هم این هست که ممکنه در جمع افرادی که اون کار را انجام می دن قرار بگیری و به کار یا رشته شون علاقه مند بشی. اما برای این که بهتر این موضوع را بتونی درک کنی می تونی سوالاتی که در همین صفحه مراجعه کردم را عمیقا از خودت بپرسی یا فیلم آموزشی کشف علاقه را بارها نگاه کنی و دربارش فکر کنی و به سوالاتش پاسخ بدی. به هر حال یکی از پیشنهادهای دیگه هم این هست که شما این دو موضوع یعنی نویسندگی و پزشکی را با خلاقیت خودت ترکیب کنی که در این رابطه در کتاب ثروت درون توضیح دادم و مثال هم آوردم. البته باید بدونی که چی می خوای از آیندت.
   فیلم کشف علاقه

 151. علی می گوید

  سلام من دهم هستم توی رشته برق یا الکتروتکنیک ولی حس میکنم افت کردم وعلاقه ندارم بهش چون اصلا کارعملی نکردم و زیاد جور نیستم باهاش
  از طرف دیگه اصلا نمیدونم ب چ کاری علاقه واقعی دارم وخیلی سر این موضوع اذیت میشم
  چون رشته برق باید بتونی از کارعملی بربیای وحتی خوندنش ولی من علاقه ندارم حتی شده علاقه پیدا کنم ولی زود منصرف شم
  چجوری بفهمم ب چی علاقه دارم اصلا نمیدونم چون انگار کار عملی دوست ندارم واصلا انجام ندادم میشه راهنمایی کنید چیکار کنم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام علی
   برای کشف علاقه مقاله را خوب بخون و به سوالاتش پاسخ بده و از کامت های قبلی هم می تونی اسفتاده کنی. راستی فیلم کشف علاقه هم می تونه بهت کمک خوبی کنه که لینکش را همینجا قرار میدم که روش کلیک کنی.
   کشف علاقه واقعی

 152. شمسی می گوید

  با سلام و درود.
  خسته نباشید.
  ببخشید بنده یک مشکل بزرگ دارم.
  بنده توی یکسال گذشته علایقم ۱۰ بار فرق کرده.
  مثلا اول سال تحصیلی به پزشکی علاقه داشتم.
  بعد از ۱ ماه به مدرس زبان علاقه پیدا کردم.
  بعد از ۳ هفته به انسانی علاقه پیدا کردم.
  بعد دومرتبه کلا عوض شد.

  و توی این چند روز کلا علاقمو از دست دادم.
  کلا کلا و اصلا به هیچی دیگه علاقه ندارم.
  انگار که افسرده شدم.
  نه به ثروت،نه به ماشین نه به تفریح نه به درس نه به ورزش.
  هیچی.هیچی.هیچی علاقه ندارم.
  نمیدونم چرا.

  تو این سال مشکلات خانوادگی داشتم،،ضربه روحی بهم وارد شده.مشکلاتی داشتم.

  در ضمن ما خانواده خیلی مذهبی و متعصبی هستیم.

  اما یک چیز دیگر که شاید مهم باشه این هست که از ۵ و ۶ دبستان تا الان که نهم هستم،،، به کتاب علوم (زیست و مباحث پزشکی)علاقه زیادی داشتم و رویای پزشکی در سر داشتم. اما نمیدونم چی شد😔😔😔
  لطف کنید راهنمایی کنید چون خیلی میترسم از این موضوع ممنون میشم.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   یکی از دلایل از این شاخه به این شاخه پریدن (البته اگه زیاد باشه و در زمان کم) این هست که خودت را خوب نمی شناسی و دیگران شما را کنترل می کنند. شاید تو را مجبور نکنند و یا حتی به شما توصیه نکنند اما چون شما رفتار آن ها را می بینی ممکنه خوشت بیاد در صورتی که ممکنه مسیر زندگی شما جای دیگه ای باشه. ببین کجا استعدادت هست؟ علاقه ات چی هست؟ چه افکار محدود کننده ای داری؟و… وقتی خودت را خوب شناختی آن وقت با هر چیزی و هر کسی جابجا نمی شوی و مسیرت راحت تر و شفاف تر خواهد بود. که در این باره کتاب ثروت درون را به شما توصیه می کنم که برای خودشناسی هست.
   نکته دیگه ای که هست اینکه که اگه از نظر روحی هیچ چیز برای شما لذت بخش نیست و این حالت روحی چندین و چند ماه هست که داری باید به یک متخصص روانشناس مراجعه کنید تا علت را برطرف کند.

 153. مهرشاد می گوید

  سلام مطالب خیلی خوبی گفتین و من الان 17 ساله هستم پایه یازدهم تجربی و من این روزا وضعیت درسیم به شدت افت کرده چون احساس میکنم بدون علاقه به این رشته اومودم ولی علاقه دارم نسبت به بقیه رشته ها و پدرم حالا میخواد منو تغییر رشته بده به کاردانش که من هیچ علاقه ای ندارم به این رشته از بین این ها به تجربی علاقه دارم ولی حالم خوب نیست خوشحال نیستم چون من به دروازبانی علاقه دارم و 2 ماه تمرین سخت کردم پیش مربی خصوصیم ولی به دلیل کنکور پدرم اجازه نمیده برم و از کلاس یازدهم کلا اجازه نمیده و این روزا حالم خوش نیست و من دوست دارم درکنار درس ورزش هم بکنم و اگه به من بگن 1 سال بدون استراحت تمرین کن من حاظرم انجام بدم و درکنارش هم برای کنکورم بخونم و هم ورزش ومن میخوام تمرین کنم نه این که عضو تیمی بشم زمانی میخوام عضو بشم که کنکور رو داده باشم و در تمرین ها هم ادم هیچ وقت مصدوم نمیشه و خوددم داروسازی دوست دارم و مربی من هم گفت تو واقعا استعداد دروازبانی داری بدون رو در واسی و علاقه هم دارم و در کنارش درسم رو هم میخوام بخونم خب میدونم سخته ولی تو این دنیا چیز اسونی هم نیست و تمام سختی هاشو قبول میکنم و حالا پیشنهاد شما چیه و ایا مسیری که دارم میرم بده یا خوب و تمام معدل های من بالا ی 18 هستش ولی از یازدهم بعد از نوبت اول افت کردم چون حالم خیلی بد شد بعد از بیزحمت به اعنوان یم دوسا صمیمی و خوب پیشنهاد شما چیه و نظرتون و اینو بگم که یک دروازبان ضریب هوشی بالای میخواد که من اونم دارم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مهرشاد
   معمولا توی سن 17 سالگی افرادی که فوتبال حرفه ای را دنبال می کنن توی یک لیگ هستن و اگه تازه شروع کردی به این کار از یک مربی باتجربه کمک بگیر که آیا برای تبدیل شدن به یک دروازبان حرفه ای سن مناسبی هست یا خیر و من در حوزه فوتبال زیاد نظر خاصی ندارم و بایستی از افراد حرفه ای کمک بگیری و اگر کار شما را تایید کردن و آینده خوبی برای شما پیشبینی کردن با کمک اون ها رضایت پدرتون را جلب کنی.

 154. alireza می گوید

  ممنون خیلی بهم کمک کرد

 155. شقایق می گوید

  سلام من ۱۷سالمه واز بچگی به کار پزشکی خیلی خیلی علاقه داشتم ورویام این بود که روپوش سفید بپوشم.اما سال نهمم خرداد ماه که وقت امتحانات نوبت دوم بود یکی از عزیزترین اشخاص زندگیمو از دست دادم ومتاسفانه نتونستم خوب بخونم برا امتحانات وهمین مورد باعث شد که رشته تجربی قبول نشم با اینکه معدل سال هفتم وهشتمم ۱۹بود آخر سر رفتم رشته انسانی وخیلی بی علاقه درس میخوندم فقط درحد قبولی وتنها امیدم این بود که در کنکور تجربی شرکت کنم به شرط اینکه یکسال میخوام دروس تجربی رو بخونم حالا میخام شما بهم کمک وراهنمایی کنید آیا میتونم شاید با معدل کم در کنکور رشته تجربی شرکت کنم واگر تونستم چیز خاصی مد نظرم نیس که دقیق چی بخونم بیشتر به فکر پزشکی(مغز واعصاب) وپرستاری هستم.. آیا میتونم یا امیدمو قطع کنم..

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام شقایق
   این که از یک رشته به رشته دیگه رفتن چطور هست بسته به قوانین آموزش و پرورش داره اما این را می دونم که شما باید انرژی و امیدتون نسبت به دیگران بیشتر باشه چون به قول خودتون یکی از عزیزانتان را از دست دادید و درد این را لمس کردید و با قبول شدن در رشته پزشکی می تونید به دیگران کمک کنید و ناجی مردم شوید.

 156. Lona می گوید

  سلام
  وقتتون بخیر
  من دانش آموز پایه نهم فرزانگان هستم
  نمراتمم خیلی خوبن و معدلم سه سال بیست شده
  ولی یه مشکل دارم و اونم اینه که نمی دونم چه رشته ای رو انتخاب کنم و به رشته خاصی علاقه ندارم همه درسام در یه سطح هستن تو زندگیم زیاد هم تجربه ی خاصی از فعالیت به خصوصی نداشتم
  قصد جدی هم برای مهاجرت دارم
  خیلیا بهم میگن برم تجربی و برای پزشکی بخونم اما راستش خودم نمی دونم پزشکی رو دوست دارم یا نه فقط این رو میدونم که انقدر این رشته شلوغه و همه فقط میرن تجربی احساس میکنم ازش زده شدم
  مشاغل ریاضی هم درآمد چندانی به اندازه پزشکی ندارن که بخوام پزشکی رو ول کنم بچسبم به مهندسی ها
  انسانی هم راستش نمی دونم اما زیاد به درسای دینی و ادبیات علاقه ندارم
  به زبان انگلیسی هم تسلط دارم
  به نظرتون من بهتره چیکار کنم؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام لونا
   این دیدگان اغلب مردم هست که نسبت به رشته ها دارن و متاسفانه همچنان ادامه داره. تمام موفقیت ها بستگی به خودتون داره. بارها در مشاوره ها و سمینارهایی که داشتم گفتم که: پزشک داریم که هزینه اجاره مطب خودش را نمی تونه در بیاره و پزشک داریم که به همه جا رسیده- مهندس داریم که بیکاره و مهندس داریم که وضعیت بسیار خوب مالی داره- روانشناس و یا وکیلی داریم که بیکاره و برعکسش هم داریم که وقت نمی کنه که حساب کتاب مالی کنه و وقتی بررسی میشه به این نتیجه می رسیم که شما باید رشته مورد علاقه خودت را پیدا کنی و به دیگران کاری نداشته باشی و بعد از رسیدن به هدف می تونی با اقدامات دیگر که در دنیای امروز باید حتما بلد باشی از رشته ات پول دربیاری، به دیگران خدمت کنی و خودت هم رضایت داشته باشی. مثلا دو تا مهندس هم زمان فارغ التحصیل میشن یکی کلی تبلیغات داره، مهارت ارتباطی خوبی بلده، برای خودش رزومه خوبی میسازه، خودش را به دیگران معرفی می کنه و یک برند و یک شرکت خوب میسازه اما دیگری فقط توی خونه میشینه و نق میزنه و میگه رشته ریاضی کار نداره و دیگران هم باور می کنن. بنابراین به جای این که رشته خاصی تو را به موفقیت برسونه تو سعی کن رشته خاصی را به موفقیت برسونی.

 157. Yegane می گوید

  سلام آقای رزم جو
  وقت بخیر
  من دانش آموز پایه دهم رشته تجربی هستم
  با معدل 19/83 وارد این رشته شدم بدون هیچ تحقیقی
  از وقتی وارد مقطع دبیرستان شدم نتونستم هیچ کدوم از درس هام رو بفهمم و حتی نتونستم درس بخونم و نمی دونم مشکل از کجاست
  این چند روز خیلی ذهنم مشغول شده همش از خودم می پرسم اصلا رشته ات رو دوست داری و هیچ جوابی برای این سوال پیدا نمی کنم
  به طراحی و مدل شدن خیلی علاقه دارم
  اما می ترسم وارد این رشته بشم و بعد بفهمم یک توهم باشه و به این رشته هم علاقه نداشته باشم
  البته مادرم خیلی مخالفه وارد هنرستان بشم
  واقعا سردرگم شدم
  لطفا راهنمایی ام کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام یگانه
   توی کامنت ها خیلی از دوستات شبیه تو هستند و من پاسخ های زیادی بهشون دادم. ولی اگه می خوای علاقه واقعی خودت را پیدا کنی فیلم آموزشی کشف علاقه را از لینک زیر می تونی تهیه کنی که کامل توضیح دادم و مسیرت را روشن می کنه.
   فیلم کشف علاقه واقعی

 158. رضا می گوید

  سلام و وقت بخیر ؛ من یک دانشجوی دانشگاه افسری بودم که چند ماه در دانشگاه درس خوندم ، و چون رشته ام تجربی بود ، تصمیم گرفتم از دانشگاه انصراف بدم و برای کنکور بخونم تا دندانپزشکی قبول بشم ، ولی واقعیتش ، نمیدونم واقعا بهش علاقه دارم یا نه ، میترسم وقتی قبول بشم ، از این رشته هم زده بشم و با خودم بگم ای کاش میشد میرفتم یک رشته دیگه ؛ الان واسم همه چیز بی معنی شده ؛ چیکار کنم بنظرتون ؟؟؟ ممنون ( این بی نهایت طلبی نیس ؟؟ راه درمان داره ؟ )

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام رضا
   تنوع طلبی در هر انسانی هست اما می توان آن را مدیریت کرد و بهینه ترین کار را انجام داد چون ما در دنیایی زندگی می کنیم که هر روز چیزهای متنوعی وجود دارد و به وجود خواهد آمد و ما آنقدر عمر طولانی نداریم که بخواهیم همه را انجام دهیم و بنابراین باید در یک مسیر بهینه شده زندگی کنیم. توصیه می کنم فیلم آموزشی کشف علاقه واقعی را نگاه کنید که لینکش در زیر قرار می دم.
   کشف علاقه واقعی

 159. من کی هستم؟ می گوید

  سلام وقت بخیر
  من مشکل اساسی با شرلیطم دارم کارشناسی کشاورزی خوندم علاقه ای نداشتم و باهر بدبختی بود تمومش کردم واسه ارشد می خواستم برم رشته ای که به انسان بیشتر مربوط باشه دیدم بخاطر رشته کارشناسیم نمی تونم ارشد پزشکی شرکت کنم رفتم زیست سلولی مولکولی خوندم اما باز برگشتم توی خونه و شغلی ندارم و خسته ام هیچ وقت از همون ابتدای دبیرستان نه معلم خوبی داشتم نه شرایط مالی خوب نمره هام خوب بود ولی نتونستم موفق بشم واقعا نمی دونم چرا همیشه به بمبست می خورم و همیشه توی شرایط سخت بدترین تصمیم را گرفتم برای فرار از روزمرگی و فرار از خونه نشینی الان 29 سالمه سردرگمم دلم می خواد دوباره کنکور بدم برم دانشگاه تهران حالا هر رشته ای نمی دونم الان تصمیم درسته! در مورد ادامه برای مقطع دکتری رزومه خوبی ندارم و امیدی ندارم هر وقت بهش فک می کنم خسته میشم واقعا سردرگمم چکار باید کنم. فقط دلم می خواد دوباره شروع کنم و توی تک تک انتخابام بهترین باشم خسته شدم بس زندگیم بر اساس شرایطم بهم تحمیل شد پس خدا کجاست من چکار باید می کردم که نکردم!؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   سعی کن به جای این که از این شاخه به شاخه دیگر تحصیلی دیگر بپری و باز در همان چرخه تکراری بیافتی به فکر پیدا کردن رسالت زندگی خودت باشی تا بتونی انتخاب های بهتری داشته باشی. مثلا از خودت بپرس برای چی می خوای درس بخونی؟ چرا باید این رشته تحصیلی بخونم؟ آیا برای فرار از روزمرگی هست یا واقعا هدفی هست؟ آیا می خوام با این کار درآمدم را افزایش بدم؟ اگر بحث درآمد هست آیا راهی دیگر وجود نداره که زودتر به نتیجه برسم؟
   توصیه می کنم فیلم کشف رسالت زندگی را از لینک زیر نگاه کنی
   کشف رسالت زندگی

 160. زهرا فکری می گوید

  سلام خسته نباشید این بهترین مطلبی بود که خوندم و کمک کرد من کلاس نهم هستم و اول به بازیگری علاقه داشتم ولی ادمای درو برم گفتن باید پولدار باشی و پارتی داشته باشی ولی الان بازم تو ذهنمه میشه کمک کنید که انتخابش کنم یا سرف نظر کنم

  بعد الانم یهنی از بچگی میخاستم یه چیزی بسازم مثل ربات و اینا که تو کارایی خونه کمکم کنه واسه مامانم و خودم 😂😂می خواستم منو راهنمایی کنید که کدوم‌ بهتره و حقوقش بهتره و آینده بهتری هم داره

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام زهرا
   اطلاعاتی که دادی شاید خیلی کم باشه که من بخوام اظهار نظر کنم. معمولا این موارد را در جلسات مشاوره کامل بررسی می کنیم و بعد به نتیجه می رسیم. اگه بازم علاقه دارید بیشتر در این رابطه بدانید می تونید فیلم رسیدن به شغل رویایی را نگاه کنید که لینکش در زیر هست.
   ورود به شغل رویایی

 161. سجاد می گوید

  سلام خسته نباشید من 17 سالمه و رشته تجربی. سال دوازدهم هستم من. تا سال.نهم خیلی خوب درس خوندم و با یک معدل خیلی بالا رفتم سال بعد از همون سال تا همین الانه که درس رو ول کردم و فقط نمره قبولی رو گرفتم و تمام. اما الان. گیرم. من. نمیدونم به چی علاقه دارم واسه همین هیچ تلاشی واسه هیچ کاری نمیکنم چون که علاقه ندارم بهش. البته دارم هی به خودم القا میکنم که. صب کن. شغل مورد علاقت پیدا بشه بعدش با تمام قوا برو جلو ولی چ فایده. کنکور اومده من هنوز کتابام رو بازم نکردم
  نمیدونم چیکار کنم

  اینم بگم که من روزی. 17.ساعت پای کامپیوتر هستم و هرگز خسته نمیشم ازش. اصلا حاضر نیستم هیچ جوره خاموشش کنم. هر جور شده وقتمو باهاش میگزرونم بازی می‌کنم. میرم تلگرام. میرم یکم برنامه نویسی پایتون میکنم.( برنامه نویسی صرفا اینکه میرم یه آموزش میبینم و بعد عین همون رو خودم انجام میدم و یکم بهترش میکمم وکلا دیگ خارج میشم از این و باز. چند ماه دیگ باز میرم سمتش.

  نمیدونم اینکه دارم 17 ساعت از روزمو پای کامپیوتر. میزارم این علاقس و یا فقط دارم وقتمو حدر میدم تا فکرم از چیزای اصلی اطرافم دور بشه مثل همین آینده میخوام چیکاره بشم. اصلا میتونم اصلا علاقم چیه؟.
  کلا. تو یه منجلاب گیر کردم رفته.

  خلاصه اینکه. من همه وقتمو برای کامپیوتر( 5 ساعت بازی می‌کنم بعدش میرم کارای دیگ تلگرلم…)

  مطمئنم این علاقه هست ولی نه اونی که دنبالشم خوب مثلا کیه که از بازی کردن بدش بیاد. 😔

  نمیدونم شما کمک کنید چیکار کنم. خودمم که کلا دیگ از همه خسته شدم. اصلا دیگ برام مهم نیس معلم چی میگ فلانی چی میگ نمره میدن نمیدن کلا. ول کردم به صورت قانونی ترک تحصیل نکردم ولی. اینجوری که پیش میره آخرش همینه.

  نمیدونم شاید بعض جا ها یکم بزرگش کردم.

  کمک کنید لطفا ممنون

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام سجاد
   عادت چیزی هست که شاید برای تغییرش نیاز به همت و اراده هست. شما الان یک جور به کامپیوتر اعتیاد پیدا کردی به خاطر این که نخوای به مشکلات بعدی خودت فکر کنی و در واقع داری به خودت مسکن می زنی. اما نکته این هست که می تونی از این موقعیت یا بودن در کنار کامپیوتر استفاده مناسب هم داشته باشی. باید سعی کنی بازی را از سیستم پاک کنی یا بتونی مدیریت زمان داشته باشی که این قدر به خاطر بازی زمان از دست ندی. می تونی حرفه خاص را یاد بگیری و با توجه به این که شما زمان زیادی پای کامپیوتر هستی کمتر از 6 ماه می تونی تقریبا در کارت نیمه حرفه ای بشی و با ادامه دادن کاملا حرفه ای. این مهارت باید چیزی باشه که بهش علاقه داری مثل برنامه نویسی، یا مثلا کارهای گرافیکی و … و اگه نکات دیگه هم رعایت کنی می تونی درآمد بالایی هم داشته باشی. برای این که بخوای درس بخونی یا نه نیاز هست با یک مشاور خوب صحبت کنی و تکلیفت را روشن کنی.

 162. هاجر می گوید

  سلام من سال نهم هستم و باید انتخاب رشته کنم ب نظرخودم به کامپیوتر علاقه دارم ولی نمیدونم این علاقه همیشگیه یا چند روزه و از این میترسم ک نتونم تو این رشته خوب باشم و چند نفر هم گفتند ک سخته نرو و اینا و همچنین اگرم این رشته رو انتخاب کنم برای ورود به دانشگاه و کنکور باید اون موقع چیکار کنم و اینکه تو رشته کامپیوتر ریاضی لازمه اخه مخه من اصلا ب ریاضی قد نمیده و همچنین از هنرم متنفرم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام هاجر
   نمی دونم واقعا به قول خودت مخت به ریاضی نمی رسه (که بعید می دونم نرسه) یا دیگران به شما القا کردن. منم سال ها قبل وقتی قرار بود رشته ریاضی انتخاب کنم برخی میگفتن این رشته خیلی خفن و سخته. البته نمی گم خیلی هم راحت هست ولی این دیگاه خودشون بود و من با معدل بالا در رشته ریاضی وارد دانشگاه شدم. بنابراین خودت ببین چی می خوای نه این که دیدگاه ده نفر تو را گیج کنن.
   برای کشف علاقه هم توی آموزش کشف علاقه کلی صحبت کردم که از لینک زیر می تونی تهیه کنی اگه برات آینده ات مهمه.
   فیلم راهنمای کشف علاقه (کلیک کنید)

 163. سارا می گوید

  سلام اطلاعات کمکم کنید…من نهم تیزهوشان هستم و تقریبا یکی دوماه دیگه باید انتخاب رشته کنم..واقعا سردرگمم اصلا نمیدونم..من به نجوم خیلی علاقه داشتم ولی حس میکنم این علائم سطحی و هیجانیه و همش از دور دیدم اصلا عمیق درباره تحقیق نکردم و میگم شاید اگه برم داخلش اصلا خوشم نیاد..الان واقعا نمیدونم علاقم چیه…از طرفی علاقه رو که بزاریم کنار من خودم درس ریاضی رو دوست دارم و خوشم خوبم..ینی از حل کردن ریاضی لذت میبرم اما تو درس فیزیک خوب نیستم و ازشم خوشم نمیاد..بنظرتون با این حال ریاضی برم بهتره یا تجربی؟من انگار به زمان بیشتری نیاز دارم ک ببینم فیزیکو واقعا دوس دارم و توش خوبم یا نه..فعلا ک ن..لطفا کمکم کنیییییید😭😭از طرفی بازار کار ریاضی خوب نیست و مادرپدرم میگن برو تجربی😭

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام سارا
   آینده خودت را کجا می بینی؟ اگه قراره یه لیسانس رشته های متوسط تجربی یا ریاضی بگیری خیلی فرقی نمی کنه و تنها اگه دنبال اونی که علاقه بری کمی لذت بیشتری می بری. اما باید بدونی آینده ات را قراره چطوری ترسیم کنی و بعد با تمام تلاش به جلو حرکت کنی و سختی هایش را نیز بپذیری. این که در یک لحظه از فیزیک خوشت بیاد و لحظه ای دیگه نه اصلا ملاک خوبی برای تصمیم گیری نیست.

 164. مهرشاد رستمی می گوید

  سلام من ۱۳ سالم هست و از وقتی که یادم میاد به ۳ تا شغل علاقه داشتم و هنوزم به آنها علاقه دارم.من به ترتیب به موسیقی،پزشکی و بازیگری علاقه ی زیادی دارم اما نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم.من میتونم در همه شان موفق شوم چون کلاس موسیقی رفتم و همه به من میگن استعداد داری،استعداد بازیگری هم دارم و نسبتا هوشم از کلاس بالاتر هست.خانواده ام میگن پزشکی برم ولی من بیشتر موسیقی رو دوست دارم اما وقتی به بازار کار نگاه میکنم پزشکی بهتره.ممنون میشم من رو راهنمایی کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مهرشاد
   خوشحالم که در این سن برای آینده ات برنامه ریزی داری. فیلم ورود به شغل رویایی که در سایت هست را نگاه کن. مطالبی هست که راهت را روشن تر می کنه و در آینده هم می تونی ازشون استفاده خوبی ببری.
   ورودبه شغل رویایی (کلیک کنید)

 165. مبینا می گوید

  سلام
  من به بازیگری علاقه دارم،به این ایمان دارم که من به قطع بازیگر میشم شاید فال زیاد مهم نباشه اما وقتی فال شیرازی رو گرفتم برام در اومد شما معروف و پشهور میشید این انگیزه منو زیاد تر کرد که میتونم بازیگر بشم اما مشکل اینجاست من تو محله ای زندگی میکنم که هنرستان بازیگری نداره
  و به خاطر همین باید دانشگاه، بازیگری برم
  و ازنجایی که بجز بازیگری احساس میکنم علاقه دیگه ای ندارم نمیدونم رشته چی برای این سه سال بخونم الان هشتمم و سال دیگ انتخاب رشته دارم
  و محل زندگی من محدودیت داره واسه رشته ها و فقط یه سری هاشون هستن و من الان سر در گمم
  ب نظر شما من باید چه رشته ای انتخاب کنم که این ۳ سال بتونم تحملش کنم و بتونم دانشگاه بازیگری رو بردارم؟
  لطفا کمکم کنید😭♥️

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   معمولا رشته علوم انسانی یا هنر می تونه شباهت بیشتری به رشته بازیگری داشته باشه تا رشته های ریاضی یا تجربی.

 166. وحیده می گوید

  من روانشناسی خوندم ولی به طراحی لباس علاقه دارم نمیدونم واردش بشم یا نه یا اینکه به قول خودتون علاقه ی اصلی هست یا توخم علاقه ؟ چون وقت ،انرژی و هزینه ی خیلی زیادی رو داره ، نمیدونم با این وجود اصلا واردش بشم یا نه > ممنون میشم راهنماییم کنین .

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   فیلم کشف علاقه را نگاه کنید اگه متوجه شدید باز علاقه دارید سعی کنید قدم های کوچک اما متوالی را برای هدفتون بردارید.
   لینک فیلم کشف علاقه

 167. تیارا می گوید

  سلام ، شما گفتید برای این که بدونیم به یه شغل علاقه داریم یا نه اونو امتحان کنیم ، الان من سال دوم رشته تجربی هستم و این که شک دارم به پزشکی علاقه دارم یا نه اگه امکانش هست لطفا راهنمایی کنید.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام تیارا
   اگه پیدا کردن علاقه برات مهم هست و این متن برات کافی نیست می تونی از آموزش کشف علاقه که به صورت مفصل توضیح دادم استفاده کنی. کافیه روی لینک زیر کلیک کنی.
   کشف علاقه واقعی

 168. سارا می گوید

  سلام وقتتون بخیر،
  من ارشد مدیریت دارم و خیلی دوست داشتم تو همین حوزه فعالیت داشته باشم و کار کنم تا هم علمم زیاد بشه و هم مطالبی که خوانده بودم فراموش نکنم ولی متاسفانه هر کجا رفتم نشد کار مناسبی پیدا کنم
  تقریبا دوماهیه در یک دفتر پیش خوان در بخش فروش کار میکنم البته بقیه بخش‌ها رو هم یاد گرفتم ولی من اصلا این کارو دوست ندارم و از طرفی هم اگه نخوام کار کنم مار دیگه ای پیدا نمیشه،
  واقعا نمی‌دونم چ کار کنم خیلی افسرده شدم
  لطفاً اگه امکان داره پاسخ و راهنمایی هاتون و برام ایمیل کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   با توجه به شرایطی که داری و اگر نیاز مالی داری سعی کن فعلا همین کار را انجام دهی تا ذهن آرام تری داشته باشی و فعلا درگیر پول نباشی تا بتونی با آرامش بیشتر روی علاقه مندی خودت کار کنی. در مرحله بعد سعی کن علاقه خودت را به درآمد تبدیل کن و از کاری که دوست نداری انصراف بده. برای این کار هدف داشته باش و می تونی کمتر از یک سال این فرایند را انجام بدی.

 169. marybhi می گوید

  سلام خسته نباشید.ممنون از مطلب مفیدتون
  من ۲۸ سالمه و ارشد آمار دارم تقریبا سه سال هست که تو حوزه تحقیقات بازار فعالیت دارم و کار تحلیلگری داده انجام میدم. بدو ورودم به این حوزه از اینکه از داده ها میتونم به نتایج جالبی برسم لذت میبردم. اما الان مدتی هست که زده شدم. تا قبل از این همیشه در حال یادگیری بودم اما جایی نبود که ازش استفاده کنم و مسلما بعد از مدتی فراموش میشد به همین دلیل وقتی وارد بازار کار شدم بخشی از علمی که تلاش میکردم بفهمشون رو از یاد برده بودم و در حال حاضرم دارم با داشته هام کار میکنم و حس میکنم خیلی بیشتر از این میتونم ارائه بدم اما وقتی برای یادگیری ندارم.
  از طرف دیگه در آمدی که تو این حوزه هست بسیار اندک و غیر قابل قبول هست.
  مدتی هست که دارم فکر میکنم فری لنس کار کنم که هم بتونم یاد بگیرم هم کار کنم اما اعتماد به نفسشو ندارم و گاهی به خودم میگم اصلا تو از اینکار لذت میبری یا فقط چون مرتبط به رشتت هست داری فقط کار میکنی؟؟؟
  اصلا تو یه سردرگمی عجیبی گیر کردم
  اینم بگم وقتی دانشگاه آمار قبول شدم تا ترم ۷ از رشتم متنفر بودم اما دو سه تا درس منو به این رشته علاقه مند کرد و ارشد رو با لذت گذروندم.
  اما الان نمیدونم چی درسته چی غلط

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   باید تعیین کنی که قراره چی بدست بیاری و چه چیزی تو بهت آرامش و رضایت از زندگی میده؟ ارزش های فردی شما به چه صورت هست؟ آیا فردی کامل گرا هستید یا واقع نگر؟ تا زمانی که خودت را خوب نشناختی و رسالت زندگی و جایی که قراره بری برات شفاف نباشه سردرگمی وجود خواهد داشت. فیلم آموزشی ورود به شغل رویایی می تونه خیلی بهت کمک کنه که خودت را بشناسی و بتونی راه کارهای ورود به شغل جدید را یادبگیری.
   فیلم ورود به شغل رویایی (کلیک کنید)

 170. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یک مدتی هست که ذهنم مشغول همین مسئله ای که به چی علاقه دارم شده
  از وقتی که یادم میاد دلم میخواست پزشک بشم
  و از بچگیم با این رویا بزرگ شدم درمورد رشته های دانشگاهی دروسش کنکورش و همه چیزش اطلاعات زیادی دارم
  حتی تمام کتاب های تست و درسیش هم خریداری کردم
  توانایی لازمم براش دارم
  ولی این چند وقته ذهنم خیلی درگیرش شده تا همین چند ماه پیش کاملا از علاقه ام مطمئن بودم اما الان نه
  کارهایی که شما در مقاله تون گفتید رو قبلاً امتحان کردم
  داخل کلاس کمک های اولیه شرکت کردم حس خوبی داشتم زود یاد میگرفتم مطالبشو درمورد پزشکی مطالعه کردم
  فیلم جراحی تماشا کردم
  و حتی خودم یه آزمایش کوچیک برای خودم انجام دادم
  داخل انجمن سلول های بنیادی مدرسه هم عضو شدم و مطالبشونو دنبال میکنم اما
  همین چند روز پیش بود که برای یک آزمایش خون به بیمارستان رفتم و کل بیمارستان رو روی سرم گذاشتم
  میدونید کلا چیزی که می‌خوام بگم این هست علاقه و استعدادش رو دارم اما جراتش رو ندارم
  آخه کسی که از یه آمپول می‌ترسه چطوری می‌تونه دکتر خوبی باشه
  موردی دیگه ام امتحان کردم اما به هیچ چیز دیگه ای علاقه ندارم راستش من نگرانم که واقعا به درد این شغل نخورم
  خودمو در قالب یک پزشک هم تصور کردم احساس خوبی داشتم اما از این مسئله میترسم
  این خواسته قلبی خودم هست اما جراتش رو ندارم و احساس میکنم از پس سختی هایش بر نمیام
  از خون نمی‌ترسم اما واقعا مسخره است کسی که از یه آمپول می‌ترسه چطوری می‌تونه فردا دکتر خوبی بشه

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   وقتی دکتر شدی آمپول که هیچ شکافتن بدن هم برات عادی میشه. اگه علاقه داری خیلی به این چیزا فکر نکن 🙂

 171. علی آریانپور می گوید

  سلام. من یازدهم رشته انسانی هستم. از بچگی عاشق نقاشی بودم و استعداد زیادی داشتم اما چون میگفتن برایزآینده نیازی نیست تصمیم گرفتم بزارمش کنار و گه گداری برا دل خودم میکشم و میشه گفت خیلی حس خوبی بهم دست میده. ولی خب موقع انتخاب رشته اومدم انسانی که البته مخالفت های زیادی هم به همراه داشت و میگفتن باید برم تجربی. خب تصمیم گرفتم استعداد و علاقمو کاملا فراموش کنم و یه جا به عنوان معلم استخدام شم. اما بعد یه مدت دیدم من درسای انسانی رو درحد یه دفعه از رو خوندن دوس دارم و به علاوه دلم میخواد مستقل باشم و زیردست کسی نباشم.گفتم کار آفرین شم. نمیدونم شاید چند تا فیلم انگیزشی از افراد موفق گوش دادم و یا تحت تاثیر جو خانواده قرار گرفتم.یه مدت گذشت گفتم برم محل کار پدرم و دندان سازی یاد بگیرم تا تجربه ای از کار کردن داشته باشم، راستش نه بده و نه خوبه. من از بچگی آرزوم تو هنر بوده و مدتبه به رفتن به سمتش فکر میکنم چون اشتیاق و شور واقعی و حس آزاذیو اونجا دارم. ولی خب چند چیز مانعم میشن. اول اینکه تو دوسال گذشته به یکی از بهترین کلاس، های نقاشی رفتم اما بعد مدتی اومدم بیرون. میگفتم دلم نمیخواد مجبورم کنن چیزی بکشم. اما خودم نمیدونم اون کارم بچگانه دو به این خاطر بود که اون موقع فکر میکردم میخوام معلم بشم و باید یه جا متمرکز بشم بود یا واقعا من نقاشی رو در حد ابتدایی میخوام؟!!!
  البته احتمال اول بیشتره چون هنوز هم عاشق نقاشیم.چیز دیگه ای که مانعمه اینه که میترسم از احترام کافی تو جامعه برخوردار نشم و به علاوه پدرم از دستم به شدت ناراضیه و اصلا قبولم نداره و خیلی دلخوره و هنوزم میگه چرا تجربی نرفتی و حروم شدی. ولی من آدم این کار نبودم. من میخوام یه آزمایش بدم و خون میبینم غش و ضعف میکنم. بعد برم دکتر شم؟!
  در هر صورت اول تو دید همه من یه پزشک بودم، بعد رفتم انسانی و از چشم همشون افتادم، بعد گفتم کار آفرین شم و هنوز نمیدونم توهم بوده یا نه.
  له علاوه. من یه اصل مهم برام مفید بودن برا اجتماعه.آخه یه نقاش چطور می خواد سود برسونه؟! من همیشه دوست داشتم صنعت کشور پیشرفت کنه و یه جورایی هم اعتقاد داشتم این بهترین راه کمک به مردمه که شاغل بشن، و اینکه انسان هرکاری از دستش برمیاد. اما واقعا نمیدونم علاقه سوزان و بیش از حد به کاری، موفقیت بیشتر هم به همراه داره و آیا سود رسوندن به جامعه باید در نظر گرفته سه یا علاقه و اشتیاق؟؟؟
  مقاله های شمارو هم خوندم و فکر میکنم هنوز هم نمیدونم باید چیکار کنم
  علاقه بیش از حدم نقاشیه ولی اگه واردش بشم مث دفعه قبل جا میزنم یا نه و میشه گفت هر چیزی ممکنه
  خیلی میترسم. بیش از بک ساله که به هر دری زدم ولی بازم له تنیجه نرسیدم.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام علی
   اینطور نیست که ما اگر به علاقه و اشتیاق خودمان برسیم دیگه به جامعه سود نرسه. اتفاق ایده ای نو و خلاقیت و … در همین مواقع یعنی زمانی که ما به کاری علاقه مند هستیم و به شدت دوستش داریم به وجود میاد. سعی کن در کنار درست نقاشی را حرفه ای ادامه بدی که بتونی نظر دیگران را نیز جلب کنی تا فشار از روی شما کمتر بشه.

 172. مریم می گوید

  سلام من مریم هستم ۲۷ سالمه و ماما هستم و تو بیمارستان کار میکنم.
  الان مدتی هست که خیلی کلافه شدم چون نمیدونم به چی علاقه دارم و اصلا نمیدونم تو چه شغلی موفق میشم و علاقه به چه شغلی دارم،از رشته خودم راضی نیستم و دلم نمیخواد تو بیمارستان کار کنم.
  زمانی که وارد این رشته شدم هیچ تصوری از این رشته نداشتم.
  خیلی کلافه شدم و احساس میکنم خیلی کمال گرا هستم که نمیتونم چیزی انتخاب کنم.
  مدتی فکر میکردم برم تو کار زیبایی و از این طریق هم به پول برسم هم کار خودم رو داشته باشم ولی بعد از رفتن یکی از دوره های پوست از همون اواسط دوره متوجه شدم این علاقه من نیست و یه چیز دیگه که خیلی تو این زمینه منو مردد کرد این بود که همیشه برای کارم نیاز به یه پزشک داشتم و نمی تونستم خودم کار خودم رو داشته باشم ،یکی دیگه از دلایلم هم این بود که این رشته هیچ کمکی به مهاجرت من نمیکنه،آخه من خیلی دلم میخواد مهاجرت کنم.
  اما الان چند وقتی هست که از همه چی بدم اومد و انقد کلافه هستم که دلم نمیخواد زندگی کنم.
  به هیچ چیزی انگار علاقه ندارم و موفقیت های بقیه دوستان رو هم که میبینم بیشتر از خودم بدم میاد و مایوس تر میشم.
  انگار اصلا نمیتونم هیچ تصویر ذهنی از خودم تو آینده درست کنم.
  اگه می تونید بهم کمک کنید چون من دلم میخواد موفق باشم و آدم بزرگی بشم اما خسته و نا امید شدم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مریم
   شما الان در جایگاهی هستی که از یه عده افراد جلوتر هستی و از عده ای دیگر عقب تر و این طبیعی هست و همه ما در هچین شرایطی هستیم. اما نکته مهم اینه که اول خودت را آرام کنی یعنی سعی کنی مقایسه کردن با دیگران را کمتر کنی. باید با ذهنی آرام خودت را بشناسی و رفته رفته جلو بری. توصیه می کنم توی صفحه اینستاگرام من به آدرس behtarinekhod@ که لینکش در صفحه مقاله نیز هست عضو بشی چون مطالبی که باید بدونی زیاده و توی این صفحه نمی شه کامل بهش پرداخت.
   نکته دیگه هم اینکه می تونی از آموزش ورود به شغل رویایی (کلیک کن) استفاده کنی که هم درباره خودشناسی توضیح دادم و هم برای انتخاب شغل جدید

 173. Mona می گوید

  سلام
  من یازدهم‌هستم‌و ریاضی میخونم فقط و فقط بخاطر‌خانوادم اومدم ریاضی و ب تجربی علاقه داشتم ولی نمونه ‌امتحان تجربی دادم و قبول نشدم برای همین همش خانوادم می گفتن تو ک نمونه قبول نشدی چجوری کنکورش میخوای قبول شی ب هر حال تحت تاثیر حرف خانوادم اومدم ریاضی خودم ب عکاسی خیلی علاقه داشتم ولی اول اینکه خیلی هزینه داره و دوم اینکه خی بهم‌می گفتن ک هیچ کاری برای عکاسا نیست ولی من رویاهای زیادی داشتم هر وقت حرف از هنرستان میزدم می گفتن نه نباید باید تو معلدت ۲۰ ع و نباید بری ب هر حال من رفتم و الان کاملا از رشتم از درساش‌همه چی متنفرم و حس میکنم راه برگشت ندارم هروقت حرف از دانشگاه‌ هنر میزنم میگن‌تو برو درستو بخون کنارش فلان کارم کن ولی میدونم دروغ میگن چون وقتی داشتم میومدم ریاضی گفتم ریاضی بخون‌کنارشم میفرستیمت عکاسی واقعا دیگه احساس پوچی میکنم‌:) حتی از اینکه بهم میگن آفرین درست خوبه متنفر شدم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مونا
   توی کامنت های قبلی موضوعات مشابه شما زیاد هست. مطالعه کن و امیدوارم راه حلش بتونی پیدا کنی.

 174. امین می گوید

  سلام خسته نباشید من اومدم پرستاری ولی حالا که وارد ان شده ام اصلا هیچ علاقه ای به ندارم و دیگر حالم از زندگی بهم میخوردم وکلا افسرده شدم نمیدونم چکار کنم؟میخاستم انصراف بدم و دوباره در کنکور ریاضی شرکت کنم و مهندسی کامپیوتر بخوانم (من به این رشته اول علاقه مندبودم ولی چون تو ریاضی کمی مشکل داشتم وسخت باهاش کنار میومدم نرفتم سمت ریاضی) والان چون ترم یک هستم نمیدونم میتونم دوباره کنکور بدم یا نه؟؟ هرچی به خانواده ام هم میگم نمیتونم باور نمیکنن همش بهشون میگم که نمیخام تا اخر عمرم پیشمون باشم گوش نمیکنند چکار کنم؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام امین
   قبلا چه دلیلی داشتید که وارد این رشته شدید؟ در واقع چه انتظاری داشتید؟ شاید هنوز زود باشه که بخواید تصمیم بگیرید مثلا شما انتظار داشتید که در دانشگاه روی بدن بیمار کار کنید ولی الان به ویژه ترم یک دروس تئوری هست و جذابیت خاصی ندارد. ولی اگه کاملا می دانید که تا آخر هم برسید نمی توانید با آن ارتباط برقرار کنید لازم هست که خودتان یا با کمک یک مشاور با والدین خود صحبت کنید.

 175. محمودی می گوید

  سلام .
  من الان یه خانم ۴۰ ساله ی همه کاره و هیچ کاره هستم چون از نوجوونی دنبال هر کدوم از علایقم رفتم توشون موفق بودم و بعد از مدتی میرفتم سراغ علاقه ی بعدیم و همینطور تا الان که همه چیز رو تجربه کردم و همه رو یکسان دوست داشتم و توشون موفق بودم .
  الان این بحران در من به وجود اومده که اگر تو این سن کسی ازم بپرسه چه کاره هستی چی باید بگم ؟
  خطاط؟ نقاش؟ شف ؟ خیاط ؟ مترجم زبان انگلیسی؟ و….
  از کجا بفهمم کدوم رو باید ادامه بدم ؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   توصیه می کنم فیلم ورود به شغل رویایی را از لینک زیر ببین. می تونه بهت کمک کنه که اول خودت را بشناسی و بعد بتونی کار مناسب با خودت را انتخاب کنی.
   ورود به شغل رویایی (کلیک کنید)

 176. نرگس می گوید

  سلام
  من یازدهم ریاضی هستم تا امسال معدلم کمتر از ۱۹ نشده و در مدرسه نمونه درس میخونم
  ولی امسال دیگه نمیتونم درس بخونم چون هربار که میخوام درس بخونم به خودم میگم که چرا دارم درس میخونم هدفم چیه؟و خیلی از بی هدف کاری انجام دادن بدم میاد بخاطر همون دیگه نمیتونم درس بخونم
  و بخاطر اینکه از تجربی و انسانی خوشم نمیومد و ریاضیم خوب بود رفتم ریاضی
  و تنها چیزی که توش علاقه و استعداد دارم ورزشه ولی خب چون از ورزش نمیشه درامد کسب کرد بخاطر همون نرفتم تربیت بدنی
  خیلییی این بی هدفی اذیتم میکنه…

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام نرگس
   این که الان احساس بی هدفی داری هم خوبه و هم نه، اگه این احساس تو را به سمت اهداف والا ببره و بفهمی برای چه می خواهی درس بخونی و برای خودت چرایی قویی انتخاب کنی خوبه ولی اگه بخواهی در همین حالت باقی بمانی خیر. نکته این جاست که به هر حال شما به کاری علاقه داری مثل تربیت بدنی و اگه براش برنامه ریزی داشته باشی حتما درآمد بالایی خواهی داشت. شما به کسانی نگاه می کنی که صرفا یک مدرک تربیت بدنی دارن و الان مثلا یه کار غیر مرتبط انجام می دن. من افرادی می شناسم که از همین تربیت بدنی توانسته اند به درآمد بالاتر از یک پزشک برسند که اگر نیاز داشتید می تونید در جلسات مشاوره بپرسید که نکات زیادی هست که اینجا فرصت پرداختن بهش نیست.
   به هر حال این نگاه تو هست که می تونه برات درآمد داشته باشه نه صرفا پزشک، مهندس و یا … شدن.

 177. گلناز می گوید

  وقتتون بخیر
  من یه خانوم ۲۸ ساله هستم باکارشناسی مدیریت اموربانکی، به دلیل علاقه شدیدی که به زبان انگلیسی داشتم بعد از ۳ سال یادگیری زبان ۷ ساله که در آموزشگاه تدریس میکنم، ولی به دلیل کرونا و شرایط آموزشگاه ها تو شهر کوچیکمون کار خیلی سخت شد و تصمیم گرفتم در رشته خودم که شبیه حسابداریه، مشغول کار حسابداری بشم، ولی بعد کارآموزی و چند ماه کار دیدم که به کار روتین و پشت سیستم نشینی و کارمند بودن اونقدری علاقه ندارم و خیلی خسته کنندست برام.قبل اون کار تحلیل بورس هم انجام میدادم و جذاب بود برام و نتایج خوبی هم داشت. الان ولی بین چندراهی موندم! ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   وقتی به زبان علاقه داری و شرایط حضوری نیست چرا کار خودت را آنلاین نمی کنی. اتفاقا این کار بسیار بهتر از حضوری هست و می توانی به تعداد بیشتری از افراد علاقه مند درس بدی. اگه توی این زمینه سوالی داشتی می تونی وقت مشاوره رزور کنی تا بتونی از این راه کسب درآمد داشته باشی.
   رزرو مشاوره: پیام از طریق واتساپ و یا پیامک به شماره 09171094149

 178. شایان می گوید

  سلام
  من قسمتی از علاقه شغلیمو پیدا کردم,اون هم فقط اینو میدونم ک من شغل آزاد دوس دارم,فقط همین;دیگه نمیدونم به چه شغلی علاقه دارم و دنبالش برم.ممنون میشم اگه راهی,روشی,سوالاتی و … دارید که با اونا بتونم علاقمو دقیقتر بفهمم بهم کمک کنین.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام شایان
   همین که می دونی به شغل آزاد علاقه داری و تکلیف خودت را روشن کردی چند قدم جلو هستی. سوالات و نکات زیادی هست که در بعضی از کامنت های دوستان پاسخ دادم اما اگه می خوای اصولی مراحل رسیدن به شغل رویایی را بدونی توصیه می کنم که آموزش ورود به شغل رویایی را ببین که لینکش در زیر گذاشتم.
   ورود به شغل رویایی

 179. Setayesh می گوید

  سلام خسته نباشید
  راستش من ادمیم ک از همون بچگی تابع نظرات بقیه بودم و بخاطر جو خانواده از یروزی ب بعد دیگه دیدم هیچ علاقه ای به هیچ چیز ندارم
  انگار روحم رو از دست دادم و دیگه هیچی نمیخواستم
  فقط پوچی و خستگی بی انتها
  خیلی چیزا رو انتخاب کردم اما علاقه ای نداشتم…موسیقی رو دوست دارم و روحمو ب اصطلاح نوازش میکنه اما کامل راضیم نمیکنه که بتونه شادی لازم رو که فکر میکنم مورد نیازم هست بهم بده .. رضایتم رو بدست نمیاره
  من ب هنر و موسیقی علاقه دارم اما انگار برای من ساخته نشدند و خب بخاطر تخریب شخصیتی هایی ک از کودکی برام اتفاق افتاد و .. همیشه تو شک و سردرگمیم و امتحان کردن هایی ک تهش دیدم علاقه ای ندارم به هیچ شغل و موضوعی تو زندگی..
  همه چیز رو صرفا چون اون لحظه حس میکنم نیازه انجام میدم اما من رو خوشحال نمیکنه
  یا صرفا بخاطر دیگران کاری رو میکنم یا حسی فقط برای تخلیه خودم مثلا اهنگ مینویسم یا متن و یا نقاشی میکشم و هیچکدوم رضایتم رو جلب نمیکنه و البته اطرافیانم هم خوششون نمیاد
  بعلاوه چیز دیگر هم که هست بحث اینه ک ایران ب هنر و هنرمند و موسیقی ای که من بهش علاقه دارم بهای زیادی نمیده و خب شاید وضعیتم ۳ سال دیگه که کنکور دارم در صورتی که کنکور بورس شم و برم خارج بهتر شه چون دستم باز تره برای این ک موفقیتی در کارم ببینم
  البته من ب شدت ادم کمال گراییم چون همیشه دنبال جلب رضایت دیگران بودم و کسی هیچوقت راضی نمیشد میخواستم بهترین ادم که نه ولی کارم حداقل جزو بهترین ها باشه و بتونه من رو راضی کنه که به کار بیشتر جذب شم
  من تو اینجور مسائل میتونم خیلی کمک کنم ب بقیه تا حدی ک فردی ک ۱ سال پیش روانشناس میرفت و قصد خودکشی داشت اروم شد و وقتی کلاس دوم بودم بچه کلاس اولی ای که هیچ کدوم از مدیر ها و معاونین نتونسته بودن ارومش کنن چون میحواست با مادرش بمونه رو اروم کردم و از این اتفاقات زیاد بوده اما علاقه ای به روانشناسی هم ندارم
  دیگه حتی از تلاش کردن هم خسته شدم و خب هیچ نظری ندارم که مثلا اگر بخوام موسیقی رو ادامه بدم دقیقن متوجه شم چجوری باید امتحانش کنم ببینم واقعا کامل راضیم میکنه و میتونه علاقه واقعیم باشه یا ن
  هیچ چیزی تو زندگی جذبم نمیکنه و دیگه نمبدونم کلا چی دوست دارم نظری هم ندارم چیکار کنم
  حتی انرژی دنبال چیزی رفتن رو ندارم بعلاوه حس سردرگمی ای که نمیدونم چیکار باید درباره اش بکنم
  که چی برام خوبه و به چی اونقدر علاقه دارم که بتونم ۱۰ ساعت براش وقت بذارم و خسته نشم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام ستایش
   دوعامل که خودت هم اشاره کردی به مرور زمان شما را به فردی تبدیل کرده که از چیزی لذت نمی بری. اول کامل گرایی و دوم جلب نظر و رضایت دیگران. اگه بتونی این دو مورد را کم رنگ تر کنی شاداب تر خواهی شد ضمن اینکه هر فردی در سنی ممکنه دچار این بحران بشه. شاید کسی در 15 سالگی و شاید کسی در 30 یا 40 سالگی که باید با افزایش دانش بتونه این بحران را مدیریت کنه.

 180. امیر می گوید

  سلام من سال دیگه انتخاب رشته دارم اما نمیدونم چی میخوام همه بهم میگن تجربی خوبه شاید دکتر شدن را هم دوست. داشته باشم اما فک نمیکنم دلم بخواد تجربی برم شاید به چیزای هنری علاقه داشته باشم اما میدونید داخل ایران خیلی از این ها محدود هستن و استقبال ندارن من باید چکار کنم 😭😭😭خیلی سختمه

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام امیر
   کامنت های زیادی مشابه کامنت شما در همین صفحه هست که پاسخ داده شد. البته اگر دقیق تر می خواید مورد خودتان را بررسی کنید می تونید از آموزش کشف علاقه استفاده کنید که لینکش در زیر هست.
   کشف علاقه واقعی

 181. سلیمانی می گوید

  سلام من سال پیش کنکور ریاضی دادم ولی نرفتم و تصمیم گرفتم کنکور تجربی بدم ولی باز دو دل هستم من در دبیرستان هم خیلی دودل بود دهمم رو تجربی خوندم و یازدهم و دوازدهمم رو ریاضی ولی همیشه دو دل بودم من دقیقا نمیدونم چی میخوام ولی میتونم بگم من به دنبال کاری هستم که عاشقش باشم که با علاقه انجامش بدم حتی اگر درآمد بالایی هم نداشته باشه بنظر من اگر کاری با عشق انجام بشه هم از لحاظ مادی هم روحی و هم کیفیت زندگی نتیجه و اثر مثبت داره من تنها چیزی که از علاقه ام میدونم اینه که من به دنبال خلاقیت تجزیه و تحلیل و نوآوری و اختراع هستم من عاشق یادگیری هستم و همیشه سعی میکنم هرچیزی که یادمیگیرم رو با یه نگاه جدید ببینم و به آموخته های قبلی ام مربوطش کنم و در ضمن دوست دارم با علمی که یاد میگیرم تاثیر مثبت داشته باشم و در واقع یه دریچه ی نو از علم رو باز کنم و نمیدونم رشته ی پزشکی یا رشته ی های مهندسی یا رشته علوم پایه برام مناسبه

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام دوست عزیز
   می تونی آموزش کشف علاقه را تهیه کنی و تمریناتش انجام بدی تا به شفافیت برسی.
   کشف علاقه واقعی (برای تهیه کلیک کنید)

 182. Mona می گوید

  سلام و عرض ادب!
  من رشته انسانی میخونم ولی به سینما و تلویزیون و بازیگری خیلی علاقه مندم و خونواده هم خداروشکر راضی هستن ولی وقتی به مادربزرگم میگم میخوام در کنار درس بازیگری رو هم بخونم و ادامه بدم جلوی جمع میگه بازیگری نه! میخواد نویسنده بشه یا وکیل ولی نمیدونم
  چرا فقط مادربزرگم مخالف بازیگری هست یا میگه بدرد خونوادمون نمیخوره و از این حرفا یا چیزای دیگه.
  مادر و پدرم میگن تو کار خودتو بکن قرار نیست کسی برات تصمیم بگیره واقعا تو دوراهی موندم چیکار کنم از علاقم دست بکشم یا با تمام قدرت برم جلو و در کنار درسم ادامش بدم احساس میکنم علاقه واقعیم بازیگری و سینما و تلویزیون هست اما نمیدونم به حرف مامان بزرگم گوش بدم یا ندم میگم که واقعا تو دوراهی موندم دلمم میگه کار خودتو بکن برو دنبال علاقت در درونمم همین احساس رو دارم ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   خب وقتی علاقه داری و خانواده هم راضی دیگه چی می خوای؟ علاقه صرفا یک احساس نیست، بلکه علاقه واقعی چیزی هست که باعث می شود فرد کوه را بکند و جلو برود. فردی که قرار بازیگر بشه باید خیلی انتقاد پذیر باشه چون قراره جلو میلیون ها نفر بازی کنه. اگه شما بازیگر شدید و 5 نفر گفتند بازی شما به درد نمی خوره رها می کنی؟ پس اگه علاقه داری منتظر نباش امضای تایید همه پای برگه تو باشه و بعد بخوای شروع کنی چون این طوری نمی تونی به خواسته ات برسی.

 183. Mahdokht می گوید

  سلام وقتتون بخیر🌸
  میشه من رو هم راهنمایی کنید. 🌸
  من دانشجوی رشته حسابداریم و ورودی 99 هستم و 1ترم گذروندم ولی هیییییچ علاقه ای به حسابداری ندارم، حتی امتحاناتش رو هم به خوبی نمیخوندم. در زمان دبیرستان کلاس نقاشی میرفتم و خیلی به نقاشی علاقه داشتم و حتی هنرجو و سفارش نقاشی هم گرفتم.
  سال آخر دبیرستان میخواستم که تغییر رشته بدم از انسانی به رشته گرافیک. ولی امکانش نبود چون دوشاخه متفاوت بود و آموزش و پرورش نمیذاشت همچین کاری انجام بدم. برای مشاوره به اموزش و پرورش رفتم و مشاور آنجا گفت که رشته انسانی رو ادامه بده و کنکور انسانی شرکت کن و دانشگاه فرهنگیان برو، ولی از همون اول من میدونستم که اصلا و ابدا به درد دانشگاه فرهنگیان نمی‌خورم و حتی تا بهمن ماه هنر میخوندم کنکور هنر بدم. دیگه با حرف های دیگران وارد جو فرهنگیان شدم و کنکور انسانی دادم. ولی خوشبختانه فرهنگیان دعوت به مصاحبه نشدم و از شانس بدم وارد رشته ای شدم که ازش متنفر بودم یعنی رشته حسابداری. حتی موقع انتخاب رشته هم هرچی به پدرم گفتم من این رشته رو دوست ندارم گفتن که بازار کار خوبی داره و این رشته رو برام انتخاب کردن. و فقط هم همین رشته رو دانشگاه دولتی روزانه آوردم. اول دوس نداشتم برم ولی بازم وارد جو شدم بر اساس صحبت دیگران و ثبت نام کردم… الان که 1 ترم گذشته پی میبرم من هیچ علاقه ای به این رشته ندارم ولی گاهی با خودم میگم بمونم این رشته شاید علاقه مند شدم یا شاید علاقه دارم و مثل همیشه جوگیر رشته هنر و نقاشی ام…. از بعد کنکور 99 تا به الان خیلی کم و محدود نقاشی کشیدم خودم میگم که خسته بودم وبرای همین نقاشی نکشیدم ولی گاهی میگم شاید به هنر و نقاشی هم علاقه چندانی ندارم، ولی از اونطرف خیلی با دیدن نقاشی ذوق میکنم و حتی اگر گردن درد بگیرم و دستمم درد بگیره گله نمیکنم که بخاطر نقاشی اینجوری شدم و فلان….
  واقعا نمیدونم چیکار کنم و علاقه اصلیم چی هست و اگر بمونم رشته حسابداری علاقه مند میشم و یا شاید علاقه پنهانی داشته باشم به این رشته….. الان دوست دارم که از این رشته انصراف بدم و دوباره کنکور هنر شرکت کنم و رشته نقاشی قبول شم و درس بخونم… ولی شاید خیلی زود هست و باید بذارم ترم های بعدی هم بگذره و بعد تصمیم گیری کنم. وضعیت نمرات حسابداریم هم خیلی بد هست.و یکی از آروزهای بزرگم هم تحصیل در رشته نقاشی در دانشگاه هنر هست. و دوست ندارم وقتی در رشته هنر تحصیل میکنم سنم زیاد بشه. الان 19 سال دارم و نهاااایتا دوست دارم 22،23 سالگی وارد دانشگاه هنر بشم.
  میشه کمک کنید و منو راهنمایی کنید که چیکار کنم خیلی زیاااااد سردرگم هستم. 😓
  متشکرم🌸🌸

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   شما تقریبا علاقه‌تون مشخص هست و فقط چالشی که دارید این هست که بتونید خانواده را راضی کنید که دوباره کنکور هنر بدید. نکته بعد این که در انتخاب علاقه ممکنه گاهی وقت ها سردرگمی هم پیش بیاید اما اگر موقتی هست مشکلی ایجاد نمی کند. بنابراین اگر علاقه برایتان از اهمیت خاصی برخوردار هست باید راهش را هم پیدا کنید یا این که خانواده را راضی کنید و یا نهایتا این که در کنار رشته خودتان نقاشی هم ادامه دهید و در کلاس های استاید خوب شرکت کنید. البته توصیه مهم همان اولی هست چرا که اگه از رشته حسابداری واقعا خوشتان نمی آید و حتی مننفرید پس دلیلی برای ماندن هم در آن نیست.

 184. كوثر می گوید

  سلام من ٢٢سال دارم كارشناسى معماريو گرفتم ولى بدون علاقه شخصي و الان دانشجو ارشد معمارى هستم اصلااا خوشحال نيستم و اين نبود علاقه اذيتم ميكنه و اينقدر مثه يه ربات اون كارى ك خونوادم گفته انجام دادم الان حتى نميدونم چى ميخوام علاقم به معمارى نيست پس به چى علاقه دارم🤦🏼‍♀️از طرف ديگه ادم كمالگرايى از نوع ناسازگارش هستم چون علاقه ايي به معمارى ندارم نميتونم ١٠٠٪؜خودم رو بزارم و اين باعث شده از خودم راضى نباشم..البته از سن كم علاقه زيادى به موسيقى داشتم ولى هيچوقت نتونستم برم سمتش و الان نميدونم رها كردن دانشگاه و رفتم به سمت موسيقى چه اينده يي و واسم رقم ميزنه در اينده نميدونم چه شغلى ميتونم داشته باشم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   اگه شما عاشق کارت باشی نباید نگرانی خاصی برای شغل و کسب درآمد هم داشته باشی چون درآمد به سمت شما خواهد آمد. شاید درک این قضیه نیاز به توضیح بیشتری داشته باشه و یه کم برای بعضی ها سخت باشه اما به هر حال درآمد واقعی و پایدار به سمت کسی خواهد رفت که عاشق کارش باشه.
   در ره منزل لیلی که خطرهاست درآن شرط اول قدم آن هست که مجنون باشی
   اگر هم به علاقتون شک دارید می تونید یه مدت کوتاه آن را تست کنید و ببینید که آیا کشش خاصی براتون به وجود میاید یا خیر.

 185. نسرین می گوید

  درود
  با توجه به تجربه هایی که داشتم میخوام بهتون بگم؛ چندتا کار رو امتحان کنید؛حتی شده به مدت کوتاه تا بفهمین به چی علاقه دارین.خودتون رو اسیر این نکنید که دیگران چی میگن یا درآمدش کمه و…چون اگه به یه کاری علاقه داشته باشین خود اون میشه دلیل از خواب بیدار شدنتون؛میشه فکر و ذکر زندگیتون و مطمئن باشین وقتی کار مورد علاقتون رو انجام بدین هم پیشرفت میکنید هم حس خوبی که بهتون میده زندگیتون رو بهتر و قشنگ تر میکنه.

  یه لیست از کارهایی که توش استعداد دارین و یه لیست از کارهایی که بهش علاقه دارین یا میخواین امتحان کنید درست کنید.اینا کمک میکنه مسیرتون رو پیدا کنید.

  این رو هم بدونید برای شروع تازه هیچ وقت دیر نیست (:

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   متشکرم از نظرتون

 186. حسینی می گوید

  با عرض سلام و تشکر از سایت پربارتون. من خانمی هستم که لیسانس علوم تربیتی گرفتم به این امید که بازار کار داره ولی چون ازدواج کردم به خاطر بچه هام، خانه داری رو انتخاب کردم ولی چون عاشق تحصیل بودم و علاقه به ادبیات داشتم، کارشناسی ارشد ادبیات گرفتم ولی حالا که بچه هام بزرگ شدن دلم میخواد فعال باشم و کاری داشته باشم ولی متاسفانه رشته ادبیات بازار کار نداره و برای استخدامی در رشته علوم تربیتی سنم بالاس، دوست دارم کاری داشته باشم که وقتم رو زیاد نگیره تا هم به خودم و هم به زندگیم برسم آدم اجتماعی هم نیستم و دوست دارم کاری باشه تا با آدم ها زیاد در ارتباط نباشم و دوست دارم علم و دانشم هم زیاد بشه و همه اش در حال یادگیری باشم به خاطر این به ذهنم خطور کرده که دامپزشکی بخونم چون عاشق حیوانات هم هستم و بچه هام هم خیلی دوست دارند من دامپزشک بشم ولی می ترسم نتونم از پَسِش بربیام می ترسم چون رشته ام انسانی بوده نتونم درس هاش رو پاس کنم و کم بیارم و یا 8 سال درس بخونم و پشیمون بشم، البته با کنکور تجربی مشکل ندارم چون ارشد ادبیات دارم حتما عمومی ها رو بالا میزنم و زیست هم دوست دارم و شیمی رو با تلاش می تونم خوب بزنم و با بالا زدن این دروس لازم نیست فیزیک و ریاضی رو عالی بزنم فقط و فقط نگرانی من این هست که نکنه از دامپزشکی خوندن پشیمون بشم چون هنوز هم نمیدونم چی میخوام فقط میدونم میخوام شغلی باشه خودم ارباب خودم باشم و کلاس اجتماعی بالا داشته باشه. ببخشید اینقدر حرف زدم ممنون میشم منو راهنمایی کنید.بسیار بسیار سپاسگزارم.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   اگر کلا دیدتان این هست که کار نیست و پیدا کردن کار سخت هست احتمال دارد که بعد از 8 سال دامپزشکی خواندن دوباره همین حرف را بزنید. نکته دیگر این هست که باید دقیقا بدانید که چه می خواهید چون ممکن است با شغلی دیگر همین حس خوبی که می خواستید به دست آورید و به قول خودتان کلاس اجتماعی هم داشته باشه.
   پس خودتان را بشاسید و بعد از آن می توانید تصمیم صحیح را بگیرید. در صورت نیاز به مشاوره هم می توانید به شماره 09171094149 از طریق پیامک یا واتساپ پیامک دهید.

 187. محمد می گوید

  با سلام
  مشکل من اینکه قبلا عاشق خودرو بودم اللخصوص به طراحیش ولی به مهندسیش ظاهراً علاقه نداشتم یه مدت در گیر یه مشکلی بودم که باعث شد از همچین بیفتم از علاقم به خودرو و درس .البته بعد اون قضیه هنوزم علاقه ی کوچیکی از خودرو در من باقی مونده اما سعی میکنم بهش فک نکنم چون طراحیش که تو ایران کار ندارها به کل این قضیشو فراموش کردم و اینکه در حال حاضر بیشتر به مهندسی کامپیوتر تو قسمت امنیت شبکه و هوافضا فک میکنم البته هر کدومم به نوعی دوست دارم مثلا هوافضا رو تو قسمت نظامی کار کنم و امنیت شبکه رو هم تو یه قسمت معمولی نباشم اما در بعضی مواقع احساس میکنم به خودم تلقین میکنم
  الآنم کنکور 1400ریاضی دارم و این موضوع باعث نوسان در درس خوندم میشه⁦
  میشه یه راهنمایی کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام محمد
   علاقت را پیدا کن را دیگه به وسوسه های ذهنی خیلی توجه نکن چون احساسات انسان مثل ابر در حال گذر هستند و شاید یه روز حالمون خوب باشه و یه روز کمی خسته باشیم و فکر کنیم که علاقه ما داره نوسان پیدا می کنه.
   فیلم آموزشی زیر می تونه در پیدا کردن علاقه بهت کمک کنه
   کشف علاقه واقعی

 188. آرتمیس می گوید

  سلام من یک دختر ۱۵ ساله هستم امسال باید تایین رشته کنم😭به تاریخ،ریاضی ،علوم مخصوصا فیزیک و بدن و اینا ، داستان نوشتن ،مجری گری و مشاوره دادن علاقه دارم و توشون عالیم .نمی دونم باید تجربی برم یا ریاضی مامانم می گه ریاضی توش اینده نیست همه بیکارند باید بری تجربی . عاشق ساخت چیز های جدیدم . از رباتیک خیلی خوشم میاد چون ربات می سازنند از کارای ازمایشگاهیم خیلی خوشم میاد اونم چون چیزایی رو کشف می کنیم و می سازیم . راستی شاید زیاد مربوط نباشه ولی خیلی احساسیم یعنی نه خیلیا ، با یک چیزی اوج می گیرم می رم تو حس بعضی وقتا هم جو می گیرتم . نظرتون چیه من باید چ رشته ای برم ؟😩 اینم یکباره بگم نمره های ریاضی و علومم رو از همه بچه های کلاس بالاتر می گیرم تغربیا همیشه ۲۰ اند یا کم بشه ۱۹ .انشاهام و معلممون انگار قبول نداره بچه ها خیلی دوست دارند مخصوصا خوانشم و می گند باهاش حس می گیریم ولی بازم معلممون قبول نداره و بهم ۱۸ می ده خدایی ۱۸ 😥

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام آرتمیس
   شما انسان هستی و نه خودت و نه مشاور مدرسه و نه کس دیگه نباید صرفا تو را با یک سری اعداد و ارقام بسنجند و بعد بگن رشته فلان را انتخاب کن. شما می بایست خودت را بشناسی، علاقه خودت را پیدا کنی و بری سراغش. برای پیدا کردن علاقه هم کلی صحبت هست که می تونید در فیلم آموزشی زیر ببینید.
   کشف علاقه واقعی (کلیک کنید)

 189. آرتمیس می گوید

  سلام من یک دختر ۱۵ ساله هستم امسال باید تایین رشته کنم😭 به تاریخ،ریاضی ،علوم مخصوصا فیزیک و بدن و اینا ، داستان نوشتن ،مجری گری و مشاوره دادن علاقه دارم و توشون عالیم .نمی دونم باید تجربی برم یا ریاضی مامانم می گه ریاضی توش اینده نیست همه بیکارند باید بری تجربی . عاشق ساخت چیز های جدیدم . از رباتیک خیلی خوشم میاد چون ربات می سازنند از کارای ازمایشگاهیم خیلی خوشم میاد اونم چون چیزایی رو کشف می کنیم و می سازیم . راستی شاید زیاد مربوط نباشه ولی خیلی احساسیم یعنی نه خیلیا ، با یک چیزی اوج می گیرم می رم تو حس بعضی وقتا هم جو می گیرتم . نظرتون چیه من باید چ رشته ای برم ؟😩

 190. زهرا می گوید

  سلام من کلاس نهم هستم و نمراتم هم همیشه عالی بوده. به پزشکی علاقه دارم و برای همین می خوام به رشته تجربی برم اما از طرفی هم نمیدونم که من روحیه پزشک شدن دارم و از خون و این‌چیزا نمی ترسم یا نه اما رشته عکاسی رو هم دوست دارم اما اطرافیان بهم میگن که تو با این‌نمرات بالا حیفی و این رشته رو نرو الان من موندم چیکار کنم و چه رشته ای برم لطفا کمکم کنی🙏

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام زهرا
   معمولا اغلب انسان ها توانایی تطبیق خود با شرایط جدید را دارند و این که از خون بدتان بیاید بعد از مدتی برطرف خواهد شد مگر در شرایط خاص که افرادی هستند که با دیدن خود به شدت بدحال می شوند و نمی توانند ارتباط برقرار کنند که این افراد خیلی کم هستند البته می تونید خودتون را در شرایط کوچولو هم قرار بدید و یا از دوستان پزشک بپرسید.
   نکته دوم این که من بارها گفتم که یک انسان نباید صرفا با اعداد سنجیده شود که کدام رشته را انتخاب کند پس سعی کن احساس واقعی خودت یا همان علاقه واقعی را در زیر سایه ترس از حرف دیگران و .. پنهان نکنی.
   برای کشف علاقه هم می تونی فیلم کشف علاقه را تهیه کنی که لینکش در زیر هست
   کشف علاقه واقعی (کلیک کنید)

 191. زکیه می گوید

  میشه وقت مشاوره گرفت؟ اینجا اینجوری هست؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   بله، از طریق واتساپ یا پیامک 09171094149 هماهنگ کنید.

 192. hiva می گوید

  سلام وقت بخیر
  من دوازدهم تجربی هستم و امسال کنکور دارم
  از سال دهم خیلی با اشتیاق درس میخواندم و نمره های خوبی داشتم ولی از سال بعد هرچه میگذشت علاقه ام به درس خواندن کمتر میشد تا الان که از درس خواندن بیزار هستم البته آموزش آنلاین هم بی تاثیر نیست
  امسال بیشتر تلاش کردم که خودم را بشناسم و بفهمم علاقه ی واقعی من چیست و برای چه کاری به وجود آمده ام ولی به نتیجه ای نرسیدم
  من روحیه ی پزشک شدن را دارم چون با صحنه هایی که پزشکان هر روز میبینند کاملا عادی برخورد میکنم و این مسائل برایم ترسناک و چندش نیست ولی با این وضعیت بیزاری از درس نمیتوانم به پزشک شدن فکر کنم
  همچنین به علم متافیزیک علاقه ی زیادی دارم و خودم خود به خود به سمت آن کشیده شدم
  ولی ذهنیت دیگری که دارم میگوید هر فرد برای “کاری که در بچگی به آن علاقه نشان میداده” ساخته شده
  و من در کودکی به دنبال ساختن کار دستی های جدید بوده ام
  اکنون من خیلی سردرگم هستم و نمیدانم برای چه کاری ساخته شده ام و علاقه ی واقعی من چیست امکان دارد مثال هایی که گفتم علاقه ی واقعی من نباشند ولی من اینها را تجربه کردم
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید 🙂

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   هیچ دلیلی ندارد که آن چیزی که ما در بچگی انجام می دادیم حتما در بزرگ سالی نیز باید به آن علاقه داشته باشیم. مثلا اغلب بچه ها اسباب بازی های خودشان را باز می کنند که ببیند در آن چه اجزایی وجود دارد و با این تفسیر این بچه باید به یک مهندس برق یا مکانیک تبدیل شود اما در بزرگ سالی ممکن است به نقاشی، روانشانسی و … علاقه مند شود. بنابراین کارهای کودکی دلیل قاطع برای بزرگسالی نیست. نکته دیگر این که علت های سردرگمی زیاد هست. ممکن است علاقه شما در پشت حرف های دیگران گم یا پنهان شده باشد و .. که برای پیدا کردن دلیل اصلی آن می توانید از بخش مشاوره هماهنگی کنید.

 193. تسنیم می گوید

  سلام مجدد
  وقتی فکر میکنم متوجه میشم که روانشناسی و فلسفه را خییییلی بیشتر از سایر رشته ها دوست دارم

 194. تسنیم می گوید

  سلام
  وقت بخیر
  من امسال کلاس دهم هستم،و به اصرار مدیر دبیرستانمون و معدل بالایی که داشتم وارده رشته ریاضی شده بودم،درحالی که من اصلا تمایلی به این رشته نداشتم و هیچ منافاتی با سلایق من و خانواده ام نداشت!!!
  در واقع به گونه ای به خودم قبولانده بودم که من به این رشته علاقه دارم و موفقیت من در این زمینه حاصل میشود!!
  با گذشت مدتی کوتاه به آینده شغلی این رشته فکر کردم و متوجه شدم تحصیل در این رشته برای من بی فایده است!
  البته من تمام رشته ها را دوست دارم و معتقدم اگر از طریق هر شغلی بشود به مردم وطن خدمت کرد،بسیار مقدس و ارزشمند است.

  این را هم بگویم که به مسائل معنوی علاقه بسیاری دارم و به شدت مسائل فلسفی و روانشناسی،شعر و داستان های جالب و آموزنده را دوست دارم.«قبل از اینکه سواد داشته باشم شعر های کودکانه میگفتم و…»به هنر و نقاشی و طراحی خیلی علاقه مند هستم.

  در ارتباطاتم به افکار دیگران بسیار توجه میکنم و برایم رفتار هر شخص جالب و آموزنده یا در مواقعی ناپسند می آید…..
  از این رو میخواهم تغییر رشته بدهم به انسانی و حس میکنم موفقیت من در این مسیر است.
  اما متاسفانه گاهی با شنیدن اینکه فلانی دکتر یا مهندس شده احساس ناراحتی زودگذری به من دست میدهد و فکر میکنم من هم حتما باید پزشک یا مهندس یا …..میشدم تا به موفقیت برسم و این حس مرا آزار می دهد و میترسم این احساس منفی در آینده هم گاهی همراه من باشد و نگرانم در جایگاهی که در آینده قرار است آنجا باشم احساس رضایت نداشته باشم و همواره حس کمبود کنم که چرا من پزشک یا مهندس یا ….نشدم.
  البته خودم هم قبول دارم که آدمی نباید تا این حد تحت تاثیر حرف های دیگران قرار بگیرد و آنقدر حرف دیگران برایش مهم باشد که او را از علایقش دور کند.

  من از کلاس هفتم تا نهم فکر میکردم عاشق رشته تجربی و پزشکی هستم اما وقتی به این سن رسیدم احساس کردم این علاقه بیشتر به علت القای بیش از حد جامعه و مردم نسبته به این رشته مقدس صورت گرفته است.
  به قول خودتان علاقه به صورت ناگهانی به وجود نمی آید بلکه بعضا از ابتدا این علاقه در ما وجود داشته، شاید هم ما آن علاقه را تا کنون در وجودمان کشف نکرده باشیم!!

  با شناختی که از خودم تا الان پیدا کرده ام احساس میکنم فرا گرفتن علوم انسانی برایم خوشایندتر باشد.

  چه کارکنم که اراده ام قوی تر شود و بعضاً تحت تاثیر حرف های دیگران قرار نگیرم؟
  ممنون میشم راهنماییام کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام تسنیم
   این که اراده قوی داشته باشیم و حرف های دیگران روی ما تاثیر نداشته باشد در گذر زمان و با تفکر و کار کردن روی خودمان به وجود می آید. این که شما هدفی متعالی داشته باشی، این که خودت را دوست داشته باشی، این که روی عزت نفس خودت کار و تمرین کنی باعث می شود که از دیگران کمتر اثر پذیری داشته باشی.

 195. Reyhan می گوید

  سلام ، من ریحانم امسال انتخاب‌رشته برای دبیرستان دارم! راستش من همه سایتارو زیروروکردم ، همه‌مطالبو خوندم ، ولی واقعا نمیدونم به‌چی علاقه دارم!! خودم بین رشته‌ها ریاضیو تجربی روخیییلی دوست دارم ، ولی خب نه‌میتونم‌انتخاب کنم نه میدونم ایندشون چیه! اتفاقا اطلاعات کامل ازهمه رشته‌ها دارم حتی زیرگروهای رشته‌ها و … ، ولی نمیدونم چی‌دوست دارم ، ریاضیو دوست دارم ولی ریاضیم خیییلی خوب نیست ، به‌تجربی‌هم حس خوبی ندارم ، مشاورمدرسه میگه برو تجربی اگه ریاضیت خوب نیست!!! یعنی‌چی اخه؟ من واقعا نمیدونم چی‌دوست دارم!! حالم داره ازین سردرگمی بهم میخوره واقعا

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   این سردرگمی در نوشته هات هم مشخصه 🙂 چون اولش گفتی: “خودم بین رشته‌ها ریاضیو تجربی روخیییلی دوست دارم ” و در انتها گفتی: “به‌تجربی‌هم حس خوبی ندارم “. احساس می کنم که بیش از دیگران مشورت می گیری و وسواس به خرج می دی. ببین اگه شما با صد نفرهم مشورت کنی به نتیجه نمی رسی که هیچ تازه سردرگم تر هم خواهی شد چون هر فرد به جای این که علاقه شما را ریشه یابی کنه و به صورت اصولی شما را راهنمایی کنه از زاویه دید خودش میگه و سردرگم تر خواهی شد. و متاسفانه هنوز مشاورهای مدرسه از سنت قدیمی و غیر علمی استفاده می کنن و یک انسان با کلی پیچیدگی را فقط با یک نمره قضاوت می کنن.
   شما خودت با خودت باید کنار بیای یعنی خودت را خوب بشناسی و کمتر به نظر دیگران نگاه کنی. می تونی از آموزش های زیر استفاده کنی.
   فیلم آموزشی کشف علاقه
   کتاب ثروت درون
   یا رزرو مشاوره و ارسال پیامک به 09171094149

 196. هادی می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید بنده دانشجوی رشته کامپیوتر هستم.
  عارضم خدمتتون برای اینکه بتونم به یه سطحی از برنامه نویسی برسم که بتونم برای خودم درآمد کسب کنم، تقریبا ی سال با پشتکار و سختی زیاد بدون اینکه حقوقی دریافت کنم، تلاش کردم و به درآمد هم رسیدم. منتهی، الان که فکر میکنم، میبینم واقعا برنامه نویسی سایت اون چیزی نبود که من واقعا بدنبالش بودم. حتی اون موقع هایی که در تلاش این بودم که بتونم وارد عرصه برنامه نویسی سایت بشم، با دوستان که صحبت میکردم، من بهشون گفتم که این کار فقط بخاطر درآمدش میخوام انجام بدم، یعنی دوست ندارم که نهایت من این باشه. منتهی الان واقعا بی علاقه هستم در این زمینه، با اینکه درآمد دارم ولی احساس میکنم که این کار من با عشق انجام نمیدم. قبل از اینکه رشته مهندسی کامپیوتر رو انتخاب کنم علاقه زیادی به امنیت و حفاظت داشتم، و اخیرا نیم نگاهی به این ماجرا انداختم ( با توجه به اینکه شما فرموده بودید اون برنامه ای که گوشه ذهن هست در مسیرش خودمون قرار بدیم ) ببینید، مهندسی امنیت واقعا پیش نیاز های زیادی میخواد و یک عرصه کاملا بزرگ و مجزا هست که حداقل باید 1 سال دیگه با پشتکار زیاد روی این ماجرا وقت بذارم و تلاش کنم تا بتونم به سطح قابل قبولی از این موضوع برسم، با اساتید دانشگاه هم که در این مورد صحبت کرده بودم، استاد نرم افزار بمن گفت که تو در این مسیر 50 درصد راه رفتی چرا میخوای این کار ول کنی و بچسپی به ی کار دیگه و از اول شروع کنی و با استاد شبکه ( درسی که میشه گفت قدم اول برای مهندسی امنیت هست ) صحبت کردم نظر خاصی نداشتند، میشه گفت نظرشون این بود که یک برنامه نویس میتونه ی مهندس امنیت نسبی هم باشه، حالا ازاین موضوع بخواییم بگذریم اساتید دیگه ای هم داشتم که به من پیشنهاد دادن که میتونم بحث بهینه سازی الگوریتم هارو ادامه بدم ( با توجه به اینکه درسم خوب هست ). این موضوع رو هم باید خدمتتون عرض کنم که من برنامه نویسی رو دوست دارم و از اینکه وارد این عرصه شدم ناراحت نیستم، حتی از این موضوع که الان برنامه نویس سایت هستم هم، ناراحت و پشیمون نیستم، منتهی من به دنبال کاری هستم که بشه از من چیزی باقی بمونه تا اسمم در این عرصه فراموش نشه، الان واقعا سردرگم هستم و نمیدونم که در این زمینه ها کدومش واقعا دوست دارم انجام بدم یعنی وقتی لپ تاپم روشن میکنم حتما اون کار انجام بدم ( چون در حال حاضر سعی میکنم از تمرکز و نوشتن کدهای مرتبط با برنامه نویسی سایت دوری کنم ).
  ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام هادی
   منم عارضم خدمتت 🙂 که برای قرار دادن خودمون در مسیر تجربه نیاز نیست حتما به درجه استادی برسی و بعد متوجه شوی که این کار درست هست یا خیر، حتی گاهی اوقات با یک ماه تست کردن هم متوجه خواهی شد که اوضاع از چه قرار هست. نکته دیگه این که برای کشف علاقه مسیر خودشناسی را انجام بده که روشش را همان طوری که گفتم می تونی از آموزش های سایت استفاده کنی. حتی می تونی فعلا برای کسب درآمد برنامه نویسی را دادمه بدی و از طرفی به علاقه واقعی خودت هم برسی و اگه متوجه شدی داری از علاقت درآمد هم کسب می کنی کلا روی علاقه ات متمرکز شوی.
   اگه صفحه اینستای ما را هم دنبال کنی نکاتی درباره خودشناسی گفتم و خواهم گفت. آدرسش توی باکس بالا همین صفحه هست.

 197. بانو می گوید

  سلام خداقوت
  ۲۲ سالمه امسال دیگه فارغ التحصیل رشته فقه وحقوق میشم.میخوام ازمون وکالت بدم اما دوست ندارم تمام وقتمو بذارم صرف اینکه وکیل بشم دلم میخواد یک شغل دیگه هم در کنارش داشته باشم.اما نمیدونم سمت چی برم؟برم سمت بازار خرید و فروش مثل بوتیک برم اشپزی برم عکاسی؟به چی علاقه دارم من؟اصلا ارشد بخونم نخونم؟
  اگه راهنمایی کنید یک دنیا ممنون میشم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   سعی کن کاری انجام بدی که علاوه بر اینکه برات درآمد داره علاقه هم داشته باشی که زود ازش خسته نشی. کتاب ثروت درون را بخون تا هم خودت را بشناسی و هم علاقت را پیدا کنی.

  2. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   سعی کن کاری انجام بدی که علاوه بر اینکه برات درآمد داره علاقه هم داشته باشی که زود ازش خسته نشی. کتاب ثروت درون را بخون تا هم خودت را بشناسی و هم علاقت را پیدا کنی.
   راستی مقاله زیر هم مطالعه کن.
   ارشد بخونم یا برم سرکار یا …

 198. Mahshid می گوید

  بله درسته
  خیلی متشکرم بابت توضیحاتتون🙏🏻🌹

 199. Mahshid می گوید

  بله درسته
  خیلی ممنون از توضیحات مفیدتون 🙏🏻🌹

 200. شیدا می گوید

  سلام…خسته نباشید…
  من تا حدودی می‌دونم کارهای مورد علاقم چه چیزهایی هستند ،اما مشکلم اینجاست که کدومشون را ادامه بدم و آیا این که واقعا دوستشون دارم یا فقط ظاهر جذابی دارند؟
  یکی از علایق من یادگیریه، و مهم نیست چه زمینه ای باشه، مثلا ورزش ، پزشکی ،هنر ، زبان و….یعنی به همه چیز علاقه دارم و تصمیم گیری برای اینکه کدام را ادامه بدم برام خیلی سخته..
  من الان سال دوم رشته برق هستم و به نظر هم جذاب میاد و جای پیشرفت زیادی داره،‌ ولی حس میکنم واقعا اون چیزی نیست که من باید براش وقت صرف کنم و فقط یکی از شاخه هاییه که یادگیری و کسب اطلاعات در موردش جذابه
  به طور کلی و خلاصه مشکلم اینه که همه چی را دوست دارم ولی دلیل و انگیزه کافی برای ادامه هیچ کدوم ندارم و صرفا برام از نظر یادگیری جذاب هستند..پیشنهاد شما چیه؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام شیدا
   ممکنه شما جزو افراد چند پتانسیلی (چند استعداده) باشید که در کتاب ثروت درون بهش پرداختم. می تونی از یادگیری های متفاوتی که هست با هم ترکیب کنی و یک نوآوری جدید داشته باشی. می تونی به دیگران یاد بدی و البته می بایست دلیل بی انگیزه بودنت را هم پیدا کنی که در آموزش انگیزه پایدار علت های زیادی همراه با راه حل گفتم که می تونی استفاده کنی. لینکش هم زیر گذاشتم:
   افزایش انگیزه پایدار

 201. Mahshid می گوید

  سلام خیلی ممنون از مطالب مفیدتون
  من مهشید هستم ۱۷سالمه و سال ۱۴۰۰ کنکور رشته تجربی دارم
  من به تجربی علاقه چندانی نداشتم و تقریبا میشه گفت با اصرار خانواده ام وارد این رشته شدم
  چون انسانی و ریاضی که اصلا مطابق میلم نبودن ولی فنی دوست داشتم (اینم بگم که حس میکنم کلا به رشته های فنی و کار کردن و انجام دادن یه فعالیت برام خیلی جذاب تر از حفظ کردن فرمول شیمی فیزیک ریاضیه)
  فنی نرفتم چون خانواده مخالف بودن و منم هم برای رفتن به رشته فنی هدف خاصی نداشتم و فقط میدونستم که دوسش دارم
  من نمره هام همیشه خوب بود و مجاز به انتخاب همه رشته ها بودم به دلیل همین جو به وجود اومده (تو با این نمره های بالا حتما باید بری تجربی، فنی به دردت نمیخوره) رفتم تجربی
  دو سال اول بدون فکر کردن به کنکور گذشت در پاس کردن درس های مدرسه هم طبق معمول مشکلی خاصی نداشتم و نمره هام بالا بود بجز ریاضی که همیشه باهاش مشکل داشتم
  همین باعث میشد توقع خانواده بالاتر بره و برای کنکور و پزشکی و پیراپزشکی اصرار بیشتری بکنن
  الان سال آخرم اصلا انگیزه درس خوندن ندارم انگار که دنبال هیچی نیستم اصلا برام جذاب نیست حتی نمیتونم لای کتابامو باز کنم چون حس میکنم هیچ علاقه ای به کنکور و بعدش ندارم
  مدام ذهنم اطرافیانو سرزنش میکنه
  مدام فکرم میره به سمت کارهایی که همیشه دوست داشتم بکنم و نکردم به دلیل نداشتن وقت و درس خوندن یا حتی گفتن اینکه من که رشتم تجربیه چجوری برم سمت اون کار…
  در عین حال نمیدونم اگه به تجربی و پزشکی و… علاقه ندارم پس به چی علاقه دارم؟!
  میترسم…
  بنظرم طراحی و نقاشی و طراحی لباس و بازیگری جذاب میاد ولی نمیدونم آیا استعدادی در من هست؟موقعیت شغلی و درآمدش هم برام حائز اهمیته 🙂
  اگه هست و علاقه هم علاقه ای واقعیه چیکار کنم؟درحالی که فقط ۵ ماه به کنکور مونده و فشار خانواده
  سردرگمم نمیدونم چیکار کنم، خستم و ناامید
  ممنون میشم راهنمایی کنید🙏🏻

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مهشید
   در مورد خانواده که به شما فشار میارن یک فایل صوتی در انتهای همین صفحه قرار دادم که بتونید با خانواده بشنوید چون این مشکل خیلی هاست. از طرفی نیاز هست که برای خودشناسی و کشف علاقه خود اقدامی بکنید و فقط فکر کردن و این که احساس بدی داشته باشی کفایت نمی کند. به احتمال زیاد بعد از این که بدانند در کارهای دیگه هم استعداد و علاقه داری بپذیرند که با تو همراهی کنند. می تونید از فیلم های آموزشی زیر استفاده کنید و یا برای مشاوره وقت رزرو کنید.
   فیلم کشف علاقه
   فیلم کشف استعداد

 202. غزل می گوید

  پدر و مادرم خیلی دوست دارن که من تحصیل کنم پزشک یا دندان پزشک بشم و من خودمو خیلی مدیونشون می‌دونم و مهمترین هدف من آیه که حتی اگه پزشک نشدم باعث افتخارشون بشم اما نمی‌دونم چطوری و از چه راهی؟
  خیلیییی به رفتن به خارج از کشور فکر میکنم .من خیلی کماگرا هستم و همیشه بهترین هارو می‌خوام.بهترین دانشگاه خارج از کشور بهترین رشته پولسازترین رشته یا رشته ای که جایگاه اجتماعی بالایی داره .خواستن بهترین هرچیز خیلی کلیه برای همین خیلی گیج شدم و دقیق نمی‌دونم از زندگی چی می‌خوام.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام غزل
   هر کار بزرگی که انسان خواهان آن است از یک رویا و تصویر ذهنی شروع می شود و این تصویر ذهنی باید شفاف باشد که بدانیم چه کار باید بکنیم. اما نکته مهی که خیلی از افراد آن را بی اهمیت می شمرند این هست که وقتی هدفی بزرگ دارند فکر می کنند که در یک یک هفته و یا یکی دو ماه و یا نهایتا تا یک سال آینده به آن برسند اما باید بدانیم که هدف های بزرگ از قدم های بسیار کوچکی تشکیل شده که شاید به چشم نیاید مثل بدن ما که از سلول و حتی جزئیات ریزتری تشکیل شده است. و دقیقا همین جاست که فریب می خوریم و سردرگم می شویم. اما نگاه درست تر این هست که برای رسیدن به هدف بزرگمان باید از قدم های کوچک ولی متوالی شروع کنیم هر چند که در ابتدا موفقیت زیادی کسب نکنیم. مثلا باید خودمان را بشناسیم و سمت و سوی خودمان را تشخصی دهیم که این کار با خودشناسی انجام می شود.
   راستی توی همین سایت کلی مقاله رایگان و یا محصول آموزشی هست که می تونی به خوبی ازشون برای خودشناسی استفاده کنی.

 203. غزل می گوید

  سلام
  ممنون بابت مطالب مفیدتون
  من 18 سالمه و به تازگی دیپلمم رو گرفتم پارسال کنکور دادم ولی هیچی براش نخوندم تصمیم گرفتم امسال کنکور بدم بازهم هیچ انگیزه‌ای ندارم و اصلا درس خواندن رو دوست ندارم.البته ذکر کنم در مدت تحصیلم همیشه شاگرد اول بودم و معدل دیپلمم19.87شد.اما حالا که مدرسم تموم شده حس میکنم آزاد شدم و دوست ندارم درس بخونم دلم میخواد کاری انجام بدم دنبال علاقم برم ولی به شدت حس پوچی میکنم شاید افسرده شده باشم.
  خانوادم فکر میکنن من درس میخونم اما من درس نمی‌خونم و همین این حس رو بهم میده که به اعتمادشون خیانت میکنم.
  واقعا نمی‌دونم باید چکار کنم و دنبال چکاری برم ؟
  به بازیگری علاقه دارم اما بازم خیلی بهش مطمئنم نیستم .
  خیلی سردرگم و کلافه ‌‌‌‌ام.امیدوارم بتونم از این وضع رها بشم.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام غزل
   به یاد داشته باشیم که ما آدم ها ممکنه به کاری علاقه داشته باشیم اما گاهی وقت ها انگیزه خودمون را از دست بدیم و یا تفاوت داره با این که از کاری هیچ وقت خوشمان نیامده و نخواهد آمد. اگر انگیزه خودتون را فعلا از دست دادید و یا انگیزه شما کم شده می تونید از آموزش ایجاد انگیزه پایدار که لینکش در زیر هست استفاده کنید. این فیلم صرفا جملات انگیزشی نیست و به صورت اصولی تمام جوانب بی انگیزه بودن حتی مثل تاثیر غذا بر روی بی انگیزه بودن بررسی شده است.
   فیلم افزایش انگیزه پایدار(بر فراز قله انگیزه)

 204. فرزانه می گوید

  سلام و وقت به خیر.
  من سومین کنکور تجربیمه امسال و واقعا خیلی فرسوده و خسته شدم به خاطر کنکور.تو تیزهوشان درس خوندم و تمام سالهای راهنمایی و دبیرستان رتبه اول مدرسم بودم با معدل 19.90به بالا.یه مدت طولانی خبرنگاری و تدریس کردم و کلا آدم خیلی اجتماعی هستم و مهارت خیلی بالای بیانی دارم و به سخنرانی و ادبیات هم خیلی علاقمندم و از طرفی خیلی به یادگیری مطالب جدید علاقه دارم و برام اولیت همیشه تحصیلمه یعنی دوست دارم کاری که واقعا براش به دنیا اومدم رو انجام بدم.خانوادم و معلمام اصرار دارن که پزشک یا دندانپزشک خوبی میشم.و خودم هم خوشم میاد که پزشک یا دندانپزشک کودکان باشم اما من خیلی روحیه ی حساس و لطیفی دارم در عین حال زیاده خواهم و واقعا بهترین درآمد و امکانات زندگی رو میخوام راه رو گم کردم همش با خودم میگم که نکنه اگر دکتر شم اشتباه تشخیص بدم یا نتونم به کسی کمک کنم و این افکار مانع درس خوندنم میشه.تنها چیزی که در مورد خودم میدونم و مطمئنم اینه که خیلی دوست دارم موفق ترین باشم همیشه و دوست دارم با بچه های کوچیک وقت بگذرونم و بچه ها هم خیلی دوستم دارن اما واقعا نمیدونم که تحمل بار سنگین پزشکی رو دارم یا نه…. امکانش هست من رو راهنمایی بفرمایین؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام فرزانه
   خودگویی های منفی در هر انسانی وجود دارد. این افکار می آیند و می روند و زیاد مهم نیستند که بخواهیم به آن توجه کنیم. شما در دانشگاه آنقدر یاد خواهی گرفت که اشتباه تشخیص ندی و دورهای زیادی خواهی گذراند. پس نگران آن ها نباش و به درس خواندنت ادامه بده.

 205. فربد می گوید

  سلام ممنون از مطلب خوبتون .
  من دانش آموز پایه ی نهم هستم ، مشکلم اینه که اصلاً نمی دونم به چه رشته
  ای یا چه ورزشی یا چه سازی علاقه دارم .
  تا الآن معدل های پایانیم ۲۰ بوده و از لحاظ درسی مشکلی ندارم ؛ ولی احساس پوچی می کنم و فکر می کنم فقط دارم بی هدف درس می خونم .
  حتی نمی دونم توی چه زمینه ای استعداد دارم و این واقعا داره اذیتم
  می کنه !
  چون باید زیاد درس بخونم هم باید تمرکزم کامل روی درس باشه و نمی تونم کارهای مختلف رو امتحان کنم .

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام فربد
   می تونی کتاب ثروت درون را از همین سایت تهیه و دانلود کنی. کلی مطلب درباره کشف علاقه و استعداد و نحوه به کارگیری آن توی کتاب هست و مسیر را برات شفاف تر میکنه.

 206. Maryam می گوید

  سلام روزتون بخیر
  من به رشته دبیرستانم یعنی خیاطی لباس شب و عروس اصلا علاقه ای نداشتم.یادمه روزای اول خیلی افسرده بودم ازینکه رفتم به این رشته.و حالا من سال دوازدهم خیاطی لباس شب و عروسم.احساس میکنم علاقه ایجاد شده تو این دو و نیم سال.اونم به طراحی لباس نه خیاطی.این سالا بااین فکر گذروندم که دانشگاه میرم طراحی لباس رو میخونم نه خیاطی.اما الان که هنوز دانشگاه هم نرفتم نمیدونم واقعا علاقم همینه یا نه.طراحیم خوبه و دوسش دارم اما فک نمیکنم این همه چیز باشه.چون من تاقبل کلاس دهم به هر رشته ای فکرمیکردم بجز طراحی لباس. همچنان دوست دارم در دانشگاه طراحی لباس و در دانشگاهای خارج مد و فشن بخونم اما به خودم شک دارم که واقعا راه من اینه یا ن(چون علاقم کم کم بوجود اومد.یعنی از اول به این رشته فکر نمیکردم).کمکم کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام مریم
   شما در متنی که نوشتی چندین بار واژه طراحی لباس توش اومده که نشان از علاقه شما به این کار هست. پس ادامش بده. نگرانی و ترس همراه همه هست.

 207. سپیده می گوید

  سلام ببخشید من خودم درسام تا دهم افتضاح بود از دهم به بعد عاشق خبرنگاری شدم و درسام عالی شدن خودمم تعجب کرده بودم از این نمرات با اینکه زیاد درس نمخوندم اصلا اهل تقلب نیستم ولی همه نمرامم عالی موضوع اول اینهکه وقتی بیست میگیرم فکرمیکنم که شانسی این نمررو گرفتن و این طرز فکر تا الان با منه و یجورایی به خودم شک دارم اما الان که دوازدهممم فهمیدم خبرنگاری درامد انچنان نداره چون درامد شغلیم براممهمه شایدفقط از ظاهر عاشق خبرنگاری شدم اما الان واقعااا هدف ندارم یبار مگم برم رشته مدیریت یبار مگم نمتونم الان سردر گمم واقعا نمدونم چکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید