برای اولین بار چگونه کار پیدا کنم؟

چگونه کار پیدا کنم وقتی کار پیدا نمی شه؟

می تونم حدس بزنم که یا دانشجوی فارغ التحصیل هستی یا فردی هستی که می خواهی یک کار خوب برای خودت دست و پا کنی. اما اگه حدس اولم درست باشه می تونم بگم که دوتا حس کاملا متضاد در وجودت هست. اول خوشحالی که بعد از سال ها از درس و دانشگاه فارغ التحصیل شده ای و دوم بیم و امید نسبت به آینده شغلی که خب حالا چگونه باید کار پیدا کنیم؟ این سوال را می توانی ضربدر تعداد افراد فارغ التحصیل هر سال کنی تا متوجه شوی که چه تعداد زیادی هر سال مدرک به دست دنبال کار می گردند.

این که چگونه کار پیدا کنم را باید دانشگاه یا مدرسه به ما یاد می داد اما خب ندادند. چی کار باید کرد؟ باید خودمون آستین بالا بزنیم و کاری انجام دهیم. ولی انگار هنوز افراد زیادی هستند که غر غر می کنند و عمر بابرکت خودشون را با این حرف ها به باد می دهند. اگه با این کارها می تونی کار پیدا کنی خب با همین فرمون برو جلو و بیشتر جامعه را سرزنش کن.

نمی خوام مثل افراد خوشبین و خیالاتی بگم همه چیز اوکی هست و تقصیر تو هست. من معتدم که شرایط مناسب نیست و شاید ساعت ها به این فکر کردم که باید چه کار کرد. آیا می تونید بروید و قانون را عوض کنید؟ آیا می تونید یک شبه کل سیستم کشور را عوض کنید. قطعا خیر بنابراین تنها راهی که جواب می ده و خیلی ها هم توی اون راه به موفقیت های بزرگی رسیدند این هست که خودمان دست به کار شویم.

چگونه کار پیدا کنم وقتی زمان کمی دارم؟

زمان کمی دارم چگونه کار پیدا کنم

وقتی با برخی افراد صحبت می کنم و می خوام بهشون مراحل پیدا کردن کار را بگم، معمولا این جمله را تکرار می کنند که من باید همین الان کاری پیدا کنم و حداقل یک حقوق دوتومانی بگیرم. من به این پول نیاز دارم و می خوام یه بیزینس خوب راه بندازم. بعدش کسب و کارم را توسعه بدم و خودم در کمتر از دو سال بتونم چند تا کارمند داشته باشم. ایده جالبی هست و خوبه که هدف های بزرگ داشته باشید اما این جمله را همیشه به یاد داشته باشید.

اهداف بزرگ داشته باشید اما قدم های کوچک بردارید

پس حداقل شما عجله نکنید تا بهتون داستان کاریابی را بگم البته اگه می خواهید روش اصولی اون را یاد بگیرید. من همیشه به یک جمله خیلی اعتقاد دارم و این که تا زمانی که شما دنبال موفقیت و کار باشید، کار و موفقیت از شما دور می شود. شاید تعجب کنید که یعنی دنبال کار نروم. قطعا خیر باید دنبال کار باشید. منظور من این هست که اول باید روی خودتون کار کنید. و این مهارت هایی که خدمتتون عرض می کنم را به خوبی یاد بگیرید. اون موقع هست که کار به سمت شما می آید.

یک مثال از دنیای واقعی کار و کاریابی خدمت شما عرض می کنم. کامران فردی هست که مدرک تحصیلی فوق لیسانس خودش را گرفته است. تمام سایت های اینترنتی و روزنامه ها و … را خوانده و مصاحبه های زیادی داده و رزومه های زیادی پرکرده است. به جز چند کار کار حقوق پایینی داشتند و زیاد باب میل کامران نبود پیدا شد ولی همچنان دنبال کار می گردد. بارها از خود پرسیده که چگونه کار پیدا کنم ولی تلاش هایش بیشتر به در بسته می خورد. خب بیایم کمی کامران را ببریم زیر ذره بین و او را آنالیز کنیم.

آیا با تغییرات شغلی در دنیای جدید آشنا هستید؟

دنیای شغل های جدید

  • کامران با همان سبک بیست سال پیش دنبال کار می گردد و هر چه بیشتر تلاش می کند بیشتر به در بسته می خورد و انگار کار از او فرار می کند. در واقع علاوه بر این که کاری پیدا نمی کند عزت نفس و اعتماد به نفس پایین تری پیدا می کند و بنابراین در مصاحبه بعدی بیشتر خراب می کند و فکر می کند که این هم یکی مثل دیگر کارها. بنابراین شل و وارفته پاسخ می دهد و زیاد حوصله پاسخ به کارفرماها را ندارد. بنابراین کارفرما هم اگر چه نیاز به تخصص کامران دارد ولی از رفتار او خوشش نمی آید و او را رد می کند.
  • نتیجه این که کامران حتما باید روی مهارت های فردی و عزت نفس خود کار کند. او باید آگاه باشد که قرار نیست اولین کاری که پیدا کرد تا سی سال و بیشتر ادامه دهد و تمام شرایط دلخواهش را نیز داشته باشد. باید از نظر روحی خودش را بهبود بدهد و افکار مثبت داشته باشد. بنابراین باید کتاب ها و آموزش های بهبود فردی را یادبگیرد که بتواند خودش را فراز و فرودها حفظ کند.
  • کامران زیاد اهل ارتباط برقرار کردن نیست و معتقد هست تخصص او به اندازه کافی بالا هست که برای او سر بشکنند. بنابراین با دنیای ارتباط موثر بیگانه هست. بنابراین کسی او را به خوبی نمی شناسد و خودش هم مهارت لازم جهت معرفی مناسب و متقاعد سازی ندارد. به همین خاطر زیاد پس از چند دقیقه نظر صاحب کار را از دست می دهد. و بعد از خود می پرسد که چگونه کار پیدا کنم؟!
  • نتیجه دوم که شما هم متوجه شدید این هست که مهارت ارتباطات و مصاحبه یک رکن اساسی برای یافتن شغل در دنیای جدید هست. بنابراین کامران باید در این زمینه هم مطاله و آموزش ببیند.
  • کامران این بار بعد از کلی تقلا از و با حالت ناامیدی از دوستش که سه سال هست متخصص قسمت فنی یک شرکت هست می پرسد چگونه کار پیدا کنم؟ دوست کامران که زیاد اهل تخصص و کارهای فنی هست بهش توصیه می کنه که باید کارت را خوب بلد باشی همین یک مورد کافیه.
  • نتیجه سوم این هست که توصیه دوست کامران درست هست ولی باید دو مهارت دیگر یعنی بهبود فردی و ارتباطات هم در کنار تخصص باشد. البته کامران تا حالا فکر می کرد تخصص یعنی همان معدل ۱۸ دانشگاه و آن چیزی که توی کتابها نوشته شده است. الان کامران باید در راستای مهارت خودش تخصص عملی را بیاموزد.

حالا چگونه کار پیدا کنم؟

پیدا کردن شغل جدید

اگر مراحل بالا را طی کردید خب به شما تبریک می گویم و اگر شما هم یکی دو مشکل بالا دارید باید در صدد رفع آن باشید. سعی کنید علاوه بر این که روزنامه ها و سایر مجلات کاریابی را مطالعه می کنید از ابزارهای قرن جدید هم که در دست شماست نهایت استفاده بکنید. شبکه های اجتماعی می تواند راهی مناسب برای پیدا کردن کار شما باشد. نکته مهم این هست که فقط به فکر این نباشید که یک آگهی استخدام پیدا کنید. بلکه خلاقیت خودتان هم به کار بگیرید و با پیدا کردن یک ایده مناسب به یک شغل رویایی برسید.

با شبکه اجتماعی لینک داین آشنا شوید و در آن فعالیت کنید. این شبکه اجتماعی برای متخصصین هست و معمولا افرادی که در آن فعالیت می کنند افراد متخصصی هستند. بنابراین رابطه برقرار کنید و خودتان را به خوبی به آن ها معرفی کنید.

رایگان کار کنید؛ معمولا زمانی که قرار هست جایی استخدام شوید از شما رزومه کاری می خواهند. البته در مقالات بعدی در مورد نوشتن یک رزومه خوب مطالب جالبی برای شما قرار می دهم که بتونید از آن استفاده کنید. خب شما که کار اول خودتان را می خواهید پیدا کنید یک مسئله در برابر شما قرار می گیرد که سابقه را از کجا پیدا کنم؟ بهترین راه این هست که تقاضای شغل رایگان بدهید. این کار چند مزیت دارد. مزیت اول این هست که رزومه شما کامل تر می شود. دوم این که تجربه شما بالاتر می رود و با محیط کار آشنا می شوید. سوم این که بسیار دیده شده که بعد از چند ماه رییس شرکت با دیدن کارهای خوب فرد، او را استخدام می کند و حتی حقوق چند ماه گذشته هم به او می دهد.

در پایان هم لازم هست کمی صبر داشته باشید و اگر غرور دارید که مثلا حتما پشت یک میز با صندلی چرمی بلند بنشینید را کنار بگذارید و اجازه دهید کم کم شخصیت و رفتار مثبت شما و گذشت زمان شما را به شغل ایده آلتان برساند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.