برای اولین بار چگونه کار پیدا کنم؟

چگونه کار پیدا کنم وقتی کار پیدا نمی شه؟

می تونم حدس بزنم که یا دانشجوی فارغ التحصیل هستی یا فردی هستی که می خواهی یک کار خوب برای خودت دست و پا کنی. اما اگه حدس اولم درست باشه می تونم بگم که دوتا حس کاملا متضاد در وجودت هست. اول خوشحالی که بعد از سال ها از درس و دانشگاه فارغ التحصیل شده ای و دوم بیم و امید نسبت به آینده شغلی که خب حالا چگونه باید کار پیدا کنیم؟ این سوال را می توانی ضربدر تعداد افراد فارغ التحصیل هر سال کنی تا متوجه شوی که چه تعداد زیادی هر سال مدرک به دست دنبال کار می گردند.

این که چگونه کار پیدا کنم را باید دانشگاه یا مدرسه به ما یاد می داد اما خب ندادند. چی کار باید کرد؟ باید خودمون آستین بالا بزنیم و کاری انجام دهیم. ولی انگار هنوز افراد زیادی هستند که غر غر می کنند و عمر بابرکت خودشون را با این حرف ها به باد می دهند. اگه با این کارها می تونی کار پیدا کنی خب با همین فرمون برو جلو و بیشتر جامعه را سرزنش کن.

نمی خوام مثل افراد خوشبین و خیالاتی بگم همه چیز اوکی هست و تقصیر تو هست. من معتدم که شرایط مناسب نیست و شاید ساعت ها به این فکر کردم که باید چه کار کرد. آیا می تونید بروید و قانون را عوض کنید؟ آیا می تونید یک شبه کل سیستم کشور را عوض کنید. قطعا خیر بنابراین تنها راهی که جواب می ده و خیلی ها هم توی اون راه به موفقیت های بزرگی رسیدند این هست که خودمان دست به کار شویم.

چگونه کار پیدا کنم وقتی زمان کمی دارم؟

زمان کمی دارم چگونه کار پیدا کنم

وقتی با برخی افراد صحبت می کنم و می خوام بهشون مراحل پیدا کردن کار را بگم، معمولا این جمله را تکرار می کنند که من باید همین الان کاری پیدا کنم و حداقل یک حقوق دوتومانی بگیرم. من به این پول نیاز دارم و می خوام یه بیزینس خوب راه بندازم. بعدش کسب و کارم را توسعه بدم و خودم در کمتر از دو سال بتونم چند تا کارمند داشته باشم. ایده جالبی هست و خوبه که هدف های بزرگ داشته باشید اما این جمله را همیشه به یاد داشته باشید.

اهداف بزرگ داشته باشید اما قدم های کوچک بردارید

پس حداقل شما عجله نکنید تا بهتون داستان کاریابی را بگم البته اگه می خواهید روش اصولی اون را یاد بگیرید. من همیشه به یک جمله خیلی اعتقاد دارم و این که تا زمانی که شما دنبال موفقیت و کار باشید، کار و موفقیت از شما دور می شود. شاید تعجب کنید که یعنی دنبال کار نروم. قطعا خیر باید دنبال کار باشید. منظور من این هست که اول باید روی خودتون کار کنید. و این مهارت هایی که خدمتتون عرض می کنم را به خوبی یاد بگیرید. اون موقع هست که کار به سمت شما می آید.

یک مثال از دنیای واقعی کار و کاریابی خدمت شما عرض می کنم. کامران فردی هست که مدرک تحصیلی فوق لیسانس خودش را گرفته است. تمام سایت های اینترنتی و روزنامه ها و … را خوانده و مصاحبه های زیادی داده و رزومه های زیادی پرکرده است. به جز چند کار کار حقوق پایینی داشتند و زیاد باب میل کامران نبود پیدا شد ولی همچنان دنبال کار می گردد. بارها از خود پرسیده که چگونه کار پیدا کنم ولی تلاش هایش بیشتر به در بسته می خورد. خب بیایم کمی کامران را ببریم زیر ذره بین و او را آنالیز کنیم.

دیدن کل فیلم ورد به شغل رویایی

آیا با تغییرات شغلی در دنیای جدید آشنا هستید؟

دنیای شغل های جدید

 • کامران با همان سبک بیست سال پیش دنبال کار می گردد و هر چه بیشتر تلاش می کند بیشتر به در بسته می خورد و انگار کار از او فرار می کند. در واقع علاوه بر این که کاری پیدا نمی کند عزت نفس و اعتماد به نفس پایین تری پیدا می کند و بنابراین در مصاحبه بعدی بیشتر خراب می کند و فکر می کند که این هم یکی مثل دیگر کارها. بنابراین شل و وارفته پاسخ می دهد و زیاد حوصله پاسخ به کارفرماها را ندارد. بنابراین کارفرما هم اگر چه نیاز به تخصص کامران دارد ولی از رفتار او خوشش نمی آید و او را رد می کند.
 • نتیجه این که کامران حتما باید روی مهارت های فردی و عزت نفس خود کار کند. او باید آگاه باشد که قرار نیست اولین کاری که پیدا کرد تا سی سال و بیشتر ادامه دهد و تمام شرایط دلخواهش را نیز داشته باشد. باید از نظر روحی خودش را بهبود بدهد و افکار مثبت داشته باشد. بنابراین باید کتاب ها و آموزش های بهبود فردی را یادبگیرد که بتواند خودش را فراز و فرودها حفظ کند.
 • کامران زیاد اهل ارتباط برقرار کردن نیست و معتقد هست تخصص او به اندازه کافی بالا هست که برای او سر بشکنند. بنابراین با دنیای ارتباط موثر بیگانه هست. بنابراین کسی او را به خوبی نمی شناسد و خودش هم مهارت لازم جهت معرفی مناسب و متقاعد سازی ندارد. به همین خاطر زیاد پس از چند دقیقه نظر صاحب کار را از دست می دهد. و بعد از خود می پرسد که چگونه کار پیدا کنم؟!
 • نتیجه دوم که شما هم متوجه شدید این هست که مهارت ارتباطات و مصاحبه یک رکن اساسی برای یافتن شغل در دنیای جدید هست. بنابراین کامران باید در این زمینه هم مطاله و آموزش ببیند.
 • کامران این بار بعد از کلی تقلا از و با حالت ناامیدی از دوستش که سه سال هست متخصص قسمت فنی یک شرکت هست می پرسد چگونه کار پیدا کنم؟ دوست کامران که زیاد اهل تخصص و کارهای فنی هست بهش توصیه می کنه که باید کارت را خوب بلد باشی همین یک مورد کافیه.
 • نتیجه سوم این هست که توصیه دوست کامران درست هست ولی باید دو مهارت دیگر یعنی بهبود فردی و ارتباطات هم در کنار تخصص باشد. البته کامران تا حالا فکر می کرد تخصص یعنی همان معدل 18 دانشگاه و آن چیزی که توی کتابها نوشته شده است. الان کامران باید در راستای مهارت خودش تخصص عملی را بیاموزد.

حالا چگونه کار پیدا کنم؟

پیدا کردن شغل جدید

اگر مراحل بالا را طی کردید خب به شما تبریک می گویم و اگر شما هم یکی دو مشکل بالا دارید باید در صدد رفع آن باشید. سعی کنید علاوه بر این که روزنامه ها و سایر مجلات کاریابی را مطالعه می کنید از ابزارهای قرن جدید هم که در دست شماست نهایت استفاده بکنید. شبکه های اجتماعی می تواند راهی مناسب برای پیدا کردن کار شما باشد. نکته مهم این هست که فقط به فکر این نباشید که یک آگهی استخدام پیدا کنید. بلکه خلاقیت خودتان هم به کار بگیرید و با پیدا کردن یک ایده مناسب به یک شغل رویایی برسید.

با شبکه اجتماعی لینک داین آشنا شوید و در آن فعالیت کنید. این شبکه اجتماعی برای متخصصین هست و معمولا افرادی که در آن فعالیت می کنند افراد متخصصی هستند. بنابراین رابطه برقرار کنید و خودتان را به خوبی به آن ها معرفی کنید.

رایگان کار کنید؛ معمولا زمانی که قرار هست جایی استخدام شوید از شما رزومه کاری می خواهند. البته در مقالات بعدی در مورد نوشتن یک رزومه خوب مطالب جالبی برای شما قرار می دهم که بتونید از آن استفاده کنید. خب شما که کار اول خودتان را می خواهید پیدا کنید یک مسئله در برابر شما قرار می گیرد که سابقه را از کجا پیدا کنم؟ بهترین راه این هست که تقاضای شغل رایگان بدهید. این کار چند مزیت دارد. مزیت اول این هست که رزومه شما کامل تر می شود. دوم این که تجربه شما بالاتر می رود و با محیط کار آشنا می شوید. سوم این که بسیار دیده شده که بعد از چند ماه رییس شرکت با دیدن کارهای خوب فرد، او را استخدام می کند و حتی حقوق چند ماه گذشته هم به او می دهد.

در پایان هم لازم هست کمی صبر داشته باشید و اگر غرور دارید که مثلا حتما پشت یک میز با صندلی چرمی بلند بنشینید را کنار بگذارید و اجازه دهید کم کم شخصیت و رفتار مثبت شما و گذشت زمان شما را به شغل ایده آلتان برساند.

24 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام خسته نباشید
  من ۱۹ سالمه و رشتمم تجربی و توی کنکور قبول نشدم الان هم به اصرار خانواده موندم برای کنکور ۹۹ که اونم حوصله درس خواندن براش ندارم و تا حالا چیزی نخوندنم. علاقه من به رشته زیست شناسی جانوری هست و از رشته های بیمارستانی بیزارم.رشته های زیست شناسی هم که بازار کار مناسبی ندارن میخواستم بدونم کار مناسبی در همین زمینه رشته زیست جانوری هست که بشه براش وقت گذاشت و درآمد مناسبی داشته باشه؟ و اینکه از طریق تحصیل در دانشگاه های بدون کنکور میشه به این شغل رسید؟و اگه چنین چیزی امکان پذیر نیست رشته بدون کنکوری هست که درآمد مناسبی داشته باشه و بتونم روش وقت بذارم؟
  و شما برای جوانی با وضعیت من چه پیشنهاد میکنید؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام دوست عزیز
   به نظر می‌رسد که هنوز به علاقه واقعی یا همان اشتیاق سوزان دست نیافته اید و شاید تغییر رشته صرفا برای جا نماندن از تحصیل هست. توصیه می کنم که از چارچوب‌های ذهنی خود
   که فقط تحصیل تنها راه ثروتمند شدن هست خارج شوید. اگر دوست دارید به شغل پردرآمد برسید می توانید در کنار تحصیل به کاری که شما را به هیجان می آورد بپردازید و اگر در طول مدت تحصیل بتوانید علاقه واقعی خود را به مهارت تبدیل کنید می‌توانید به درآمد خوب هم برسید.

 2. 22 می گوید

  سلام وقتتون بخیر من لیسانس برق دارم و البته بیکار هستم نمیخوام در رابطه با رشتم برم سر کار الان سردرگم هستم چه مهارت هایی رو باید داشته باشم تا بتونم کار پیدا کنم شما چه پیشنهادی میدین
  شرکت ها و بازار کار کلا الان به چی بیشتر نیاز دارند

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   در مرتبه اول باید ببینید شما در چه زمینه ای توانمندی و علاقه دارید و این موضوع بسیار مهم است و در مقالات زیادی در وب سایت به آن پرداختیم. در مرتبه دوم باید روی این توانمندی کار کنید و الان خوشبختانه آموزش به سادگی در دسترس همه وجود دارد. آنگاه می‌توانید با دست پر سراغ شرکت هایی که خودتان می پسندید بروید نه جاهایی که بعد از یک سال بدون هیچ علاقه از آن جا خارج شوید.
   اگر در زمینه آنلاین علاقه داشته باشید الان بازاریابی، برنامه نویسی، طراحی گرافیک، تولید محتوا و … مناسب هست اما همان طور که گفتم پیدا کردن توانمندی و علاقه خودتان در ابتدا مهم هست.

 3. سارا می گوید

  با سلام
  من از شرکت قبلیم اومدم
  بیرون و الان دنبال کار در ی فیلد جدید هستم فیلد طراحی سایت،،،یعنی سابقه کار تو این فیلد ندارم،،، واسه این فیلد درس می خونم و در حال یادگیریم نمونه کار آنلاینم دارم،،، واسه چندتا شرکت برای کارآموزی رزومه فرستادم زنگ نزدن،،، راستش منم چون تو شرکتهای بزرگ کار کردم میخوام تو یه شرکت بزرگ برم سرکار ولی شرکتهای بزرگ سابقه کار و تجربه میخان،،، که من در اون حد نیستم از لحاظ تجربه،،، به نظر شما بهترین راه چیه؟ شرکتای بزرگ کاراموز قبول کنن خیلی خوب میشه

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   به نظر خودتان چه انگیزه ای در شما هست که می‌بایست در یک شرکت بزرگ مشغول به کار شوید؟ به خاطر کسب اعتبار؟ به خاطر پولی که پرداخت می‌کنن؟ به خاطر بیمه شدن؟ آیا می توانید این انگیزه را در جایی دیگر بدست آورید؟ این که شما در یک شرکت بزرگ مشغول به کار شوید بسیار خوب هست اما اگر باعث می‌‌شود که انرژی زیادی از شما گرفته شود و باعث ناامیدی شما شود نمی تواند مفید باشد. بنابراین می توانید دنبال راه حل های دیگر هم باشید. اگر تخصص طراحی سایت دارید می توانید تخصص‌های دیگر مثل بازاریابی و … هم یادبگیرید و خودتان به درآمدهای خوبی برسید. اگر هم روحیاتتان بیشتر به سمت کارمندی هست می توانید از یک شرکت کوچکتر شروع کنید، قرار نیست شما همیشه در یک جا بمانید، بعد از کسب تجربه و طی کردن تکامل حتما می‌توانید در شرکت های بزرگ استخدام شوید.

 4. Mehran می گوید

  سلام با مدرک تحصیلی دنبال کار نباشین من لیسانس مهندسی مکانیک دارای کارت معافیت دائم غیر پزشکی دارم میرم کارگری اینا همش حرف باد هواس بیزنس و چمیدونم این چرتو پرتا الان که به اینجا رسیدم میگم ای کاش دیپلم میگرفتم میرفتم دنبال یه شغل که در عرض ۴ سال برا خودم سرمایه داشتم اما حیف…الان دیگه دیره باید کارگری کنی تا بفهمی زندگی کردن به این راحتی نیس که متخصصا و شیخای جامعه به اصطلاح روشن فکر ما میزنن هر حرفه و شغلی درآمد اولیه میخاد کسی که درآمد نداره باید از صفر شرو کنه بره بالا یه شبه میلیونر نخواهی شد…اونی که میگه باباش خر پوله یه شبه براش همه چیزو فراهم میکنه الان سه تا پ تو ایران کارآیی داره اول پول دوم پارتی سوم پدر…

 5. ساغر می گوید

  سلام من بیست سالمه،و دانشجوی تربیت معلم هستم و خیلی دلم میخواد توی دوران دانشجویی یه شغل داشته باشم،البته فعلا که تو دوران کرونا هستیم،ولی واقعا به پولش نیاز دارم به نظرتون چیکار کنم؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   اتفاقا الان بهترین زمان برای پی‌ریزی کسب و کار شماست که نه تنها به عنوان درآمد جانبی شما باشد بلکه در آینده هم بتوانی به خوبی از آن کسب درآمد داشته باشی. قلم و کاغذ بردار و یک طرف بنویس که چه استعداد، توانمندی و علاقه ای داری و در طرف دیگر بنویس که دقیقا چه کسانی به توانمندی شما نیاز دارند و این افراد چه خصوصیت و ویژگی‌هایی دارند. در نهایت با توجه به توانمدی خودت و ویژگی های مشتریانت می‌توانی وجه اشتراک را پیدا کنی. در زمانی که اغلب در خانه هستیم می‌توانی حسابی در مورد کاری که قراره انجام بدهی اطلاعات کسب کنی و مهارت خودت را افزایش بدهی. اگر به تدریس علاقه‌مند باشی می‌توانی فعلا در یک زمینه خاص و محدود کارت را به صورت آنلاین شروع کنی حتی با دو سه نفر و بعد گسترشش بدهی. مطمئن باش با تمرکز و افزایش اطلاعات و مهارت می‌توانی به درآمد خوبی برسی. توصیه می‌کنم مقالات سایت درباره رسیدن شغل و خودشناسی مطالعه کنید و پیشنهاد من این هست که کتاب ثروت درون را هم مطالعه فرمایید.

 6. عرفان می گوید

  سلام من ۱۷ سالمه میخوام از خانواده جدا بشم سال ۱۴۰۰ کنکور دارم میخوام برم سراغ یه کار باید چیکار کنم ؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام آقا عرفان
   خودت فکر می کنی چه کاری دوست داری؟
   اول برو سراغ اون کارهایی که دوست داری، شاید نیاز باشه یه کم تجربه کسب کنی تا بتونی در یک کار توانمند بشی.
   اگه سوالی بود بپرسید…

 7. پوریا می گوید

  با سلام
  من یک تاکسی بیرون شهری داشتم علاقه ام داشتم به این کار ولی به خاطر اینکه درامد خوبی نداشت فروختم.الان نمیدونم از کجا شروع کنم یا برم سر چه کاری که درامدش خوب باشه.بیکارم نمیتونم باشم .

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   با سلام
   اگر نیاز مالی زیادی دارید سعی کنید فارغ از علاقه کاری پیدا کنید و انجام دهید تا کمی احساس آرامش داشته باشید. در مرحله بعد در کنار کاری که انجام می دهید سعی کنید علاقه خود را پیدا کنید. (این مورد در مقالات سایت گفته شده یا می توانید کتاب ثروت درون را مطالعه کنید) سپس به تدریج اطلاعات لازم در خصوص علاقه خود کسب کنید و سعی کنید در مدت زمانی که به عنوان هدف انتخاب می کنید به مهارت لازم برسید. بعد می توانید کار دوم را با قدرت شروع و کار اول را کنار بگذارید.
   البته نیاز هست که این مورد بیشتر بررسی شود تا به بتوانید به نتیجه مطلوب تر برسید.

 8. رویا می گوید

  سلام
  من رشتم زیست شناسی سلولی و مولکولیه
  یه ترم مونده ک مدرک لیسانسم رو بگیرم ،نمیدونم از کجا شروع کنم رشته من بازار کار کمی داره و اینکه باید پارتی داشته باشی 🙁
  دنبال پیشرفتم و از خونه نشسان و بیکاری متنفرم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   با سلام
   در درجه اول باید بدانی که به چه چیزی علاقه داری و استعداد شما در چه کاری هست. سعی کنید برای خودتان تعریف واضحی از پیشرفت داشته باشید تا سر درگم نشوید. بعد از آن باید مهارت های خودتان را رفته رفته در زمینه کاری که می خواهید به آن بپردازید افزایش دهید چون صرف مدرک تحصیلی نمی تواند کارساز باشد. سعنی نکنید تمام فکرتان را درگیر پارتی و یا این گونه مسائل کنید و روی نقاط قوت خود تمرکز داشته باشید.

 9. پریا می گوید

  با سلام من فارغ التحصیل رشته کشاورزی هستم در شهر کوچکی زندگی میکنم و متاسفانه شغلی مناسب من پیدا نمیکنم با اینکه خونوادم میتونن تامینم کنن اما دلم میخواد خودم مستقل باشم اگه ممکنه کمکم کنید من نه ماه تو یه شرکت خصوصی کار میکردم که تعطیل شد

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   با سلام
   آیا تمایل دارید در رشته تحصیلی خودتان مشغول به کار شوید؟
   شغل مناسب چه تعریفی برای شما دارد؟
   روحیه کارآفرینی دارید یا کارمندی دوست دارید؟
   الان چه توانمندی دارید که فکر می کنید می توانید استفاده کنید؟
   چه مهارت یا علاقه ای دارید؟
   و…..
   به این سوالات و مشابه این سوالات فکر کنید و به خودتان پاسخ دهید. در حین پاسخ دادن، به احتمال زیاد ایده های خوبی به ذهنتان خواهد رسید.

 10. mino می گوید

  باسلام
  دختری ۲۳ ساله هستم ۴سال تو مغازه پدرم کار میکردم که بخاطر مشکلاتی‌که با پدرم داشتم موفق زیادی کسب نکردم الان ۲ هفته اس در شرکت بزرگی به عنوان اپراتور تولید کار میکنم حقوق و بیمه خوبی داره اما اصلا به رشته تحصیلی من که مهندسی صنایع غذایی هست ربطی نداره مدام فکرای منفی دارم که شدم کارگر اونم جایی که به رشته تحصیلی من ربطی نداره و میترسم امکان پیشرفت نداشته باشم و نمیدونم کار درست چیه؟ من دوست دارم پیشرفت شغلی داشته باشم ممنون میشم جوابمو بدین فکرم خیلی پریشونه

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   با سلام
   شما باید اول رسالت و هدفی که می خواهید به آن برسید پیدا کنید که می توانید مجموعه مقالات خودشناسی که در سایت هست مطالعه کنید. اگر در راستای رسالت خود زندگی کنید به قول خودتان حتی کارگر بودن هم مفید هست چون می دانید این مقدمه پیروزی شما خواهد شد. افراد زیادی به این طریق به جاهای بالا رسیدند. به عنوان مثال بازیکن فوتبالی که در ابتدا توپ جمع کن بود ولی اکنون یکی از ستاره های فوتبال دنیا شده است. مهم نیست الان چه کاری انجام می دهید بلکه مهم این هست که در کاری که انجام می دهید درجا نزنید و با برنامه ریزی به جلو حرکت کنید و این هم مستلزم این هست که بدانید از زندگی چه می خواهید.
   موفق باشید

 11. سامیار می گوید

  سلام دنبال یه شغل هستم هر چه تلاش میکنم پس انداز کنم درمدی ندارم و خسته شدم کم اوردم یه راهنمایی بکنید و اجرش با خداست براتون دعای خیر میکنم خواهشا .واقعا دارم نابود میشم

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام دوست عزیز
   هر فردی در جاده زندگی ممکن است دچار یاس و ناامیدی شود. اما گاها در همین ناامیدی ها و تلاش دوباره اتفاق های خوبی می افتد. سعی کنید برای خودتان یک آرامش فکری ایجاد کنید که دوباره بتوانید بدون مزاحمت افکار منفی فکر کنید. باید بتوانید استعداد، علاقه و توانمندی هایتان که حتما دارا می باشید را شناسایی کنید. چه کاری یا مهارتی بلد هستید؟ آیا با توجه به بروز شدن بازار کار همین یک مهارت کافی هست یا باید بتوانید مهارت ارائه دادن(مثلا نوشتن یک رزومه خوب) را هم بلد باشید؟
   توصیه می کنم مقالات خودشناسی سایت را مطالعه کنید. مطالب رایگان و مفیدی دریافت خواهید کرد. البته اگر نیاز به مشاوره هم دارید می توانید از بخش مشاوره خصوصی با من در ارتباط باشید تا مشکل اصلی شما پیدا شود.

 12. Mari می گوید

  سلام
  بنده کارشناسی تغذیه ورزشی خوندم

  بیکارهستم مسلط ب کامپیوترهستم

  سابقه کارآمدتری هم دارم

  دنبال کارهستم درتمام زمینه هابخصوص اداری مارکتینگ کارشناس فروش

 13. امین می گوید

  سلام.من ۳۱ سالمه مدرک لیسانس دارم و اینکه هنوزبیکارم ترس تمام وجودم گرفته در خانه هستم وهیچ کاری نکردم. خسته شدم.

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام آقا امین
   قطعا شما پتانسیل هایی دارید که می توانید به کار ببندید اما شاید در زیر سایه ترس و اضطراب پنهان شده اند. به جای سردرگمی می توانید خودتان را خوب بشناسید و روی علاقه مندی و نقاط قوت خود تمرکز کنید، سعی کنید به مدرکتان اکتفا نکنید و هر روز یادبگیرید. انشاا… کم کم و در طول زمان به نتیجه دلخواهتان خواهید رسید.
   پاینده باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.