17 مورد از مهم ترین قانون های طلایی موفقیت از زبان برایان تریسی

آیا رسیدن به موفقیت اتفاقی و مختص انسان‌های خوش شانس است؟ این یکی از مهم ترین سؤال‌هایی است که به صورت مکرر پرسیده شده و متأسفانه افراد زیادی وجود دارند که به جواب این سوال پاسخ مثبت داده‌اند! اما اگر شما هم همچین عقیده‌ای دارید، باید با عرض معذرت خدمتتون بگم که کاملا در اشتباه هستید. (البته مطمئنم که شما اصلا تو اون گروه از افراد قرار نمی‌گیرید!) در این مقاله قرار است به جواب این سوال پاسخ منفی بدهیم و برای اثبات آن نیز به معرفی قانون های طلایی موفقیت خواهیم پرداخت.

آیا رسیدن به موفقیت تابع قوانین خاصی است؟

با کمی دقت می‌توان متوجه شد که این جهان بر پایه نظم و قوانین خاصی اداره می‌شود. اگر چیزی را بر روی ارتفاع قرار داده و رها کنیم، بر اساس قانون جاذبه، به طرف پایین سقوط می‌کند. هیچ جسمی حرکت نمی‌کند، مگر اینکه به آن نیرو وارد کنیم و بعد از آن نیز هیچ گاه از حرکت باز نمی‎‌ایستد، مگر اینکه نیرویی جلوی آن را بگیرد. اگر بخواهیم از این قوانین مثال بزنیم، باید تا صبح صحبت کنیم! (الان که دارم این مقاله را برای شما می‌نویسم، شبه!)

خلاصه حرف این است که وقتی جزئی ترین چیزها در این دنیا از قوانین خاصی پیروی می‌کنند، آیا رسیدن به موفقیت نباید تابع قوانینی باشد؟ یعنی اینکه یک فرد با رعایت آن قوانین به موفقیت دست پیدا می‌کند و در صورت عدم تبعیت از آن قوانین نیز اتفاق فوق العاده‌ای در زندگی‌اش رخ نمی‌دهد. منظورم از اتفاقات فوق العاده همان آرزوها، اهداف و خواسته‌های بزرگی است که هر انسانی برای خودش دارد. اما برای پی بردن به این قوانین نیز باید به سراغ شخصی برویم که به خوبی با این قوانین و راه‌های رسیدن به موفقیت آشنایی داشته باشد. خب، چه کسی بهتر از برایان تریسی که کتاب‌ها و سمینارهای او همیشه زبانزد خاص و عام بوده است.

قانون های طلایی موفقیت از زبان برایان تریسی

قانون طلایی علت و معلول     

قانون طلایی علت و معلول  

این قانون یکی از اصلی ترین و بنیادی ترین قوانین حاکم بر جهان هستی بوده که می‌توان از آن در علم موفقیت نیز استفاده کرد. به طور خلاصه برای هر علتی معلولی وجود دارد، خواه آن علت قابل مشاهده باشد و یا غیر قابل مشاهده. حالا با توجه به این قانون می‌توانیم به این موضوع پی ببریم که افراد موفق به دلایلی به خواسته‎‌ها و اهداف خود رسیده‌اند.

وظیفه ما این است که به خوبی کتاب‌ها یا سخنرانی‌های آن‌ها را گوش داده و به آن‌ها عمل کنیم. به همین سادگی! باور کنید رسیدن به موفقیت خیلی کار مشکلی نیست، به این شرط که ردپای افراد موفق را دنبال کرده و چاشنی تلاش و صبر را نیز به آن‌ اضافه کنید.

قانون طلایی عادت               

عادت نیز یکی دیگر از قانون های طلایی موفقیت است که می‌تواند نقش مهمی را در زندگی شما ایفا کند. برای درک هر چه بیشتر این قانون کافی است، یک دفتر چه بردارید و کارهای یک روز خود را با جزئیات یادداشت کنید. بعد از بررسی نوشته‌های خود، با کارهایی مواجه می‌شوید که آن‌ها را هر روز انجام می‌دهید، بدون اینکه کسی انجام آن کارها را به شما یادآوری کند. یعنی آن کارها برای شما تبدیل به عادت شده است.

اما نکته مهم این است که چه کارهایی را به صورت مرتب انجام می‌دهید؟ تماشای چندین ساعت تلوزیون یا ساعت‌ها چرخیدن در شبکه‌های اجتماعی؟ عادت از قوانین جهانی موفقیت است و به شما می‌گوید که بهتر است به کارهایی عادت کنید که شما را به خواسته‌ها و اهداف خود برساند. مانند 2 ساعت مطالعه در روز. اگر کمی تمرین کنید، مطالعه نیز برای شما تبدیل به عادت خواهد شد.

مطالعه کنید: معجزه‌ای به نام عادت‌های خوب

قانون طلایی باور         

شاید زیادی این جمله کلیشه‌ای را شنیده باشید که: «به خودت باور داشته باش». این جمله کاملا درست بوده و برگرفته از یکی از قانون های طلایی موفقیت به نام باور است. اگر شما نتوانید به خودتان باور داشته باشید، هیچ شخص دیگری نیز نمی‌تواند شما را باور داشته باشد. در طول تاریخ افراد زیادی بودند که همیشه مورد تمسخر دیگران قرار می‌گرفتند، اما چون خودشان را باور داشتند، به اهداف خود رسیدند. مانند مرحوم آقای ادیسون.

به خودتان اجازه ندهید که به خاطر حرف شخصی دیگر، به این باور برسید که توانایی انجام کارهای بزرگ را ندارید. تنها کار شما این است که درون خودتان این باور را به وجود آورید که: من می‌توانم! آقای هنری فورد در جمله‌ای زیبا میگه:

چه فکر کنید می‌توانید و چه فکر کنید نمی‌توانید، در هر دو صورت حق با شماست

قانون طلایی انتظار      

قانون طلایی انتظار        

یکی دیگر از قوانین جهانی موفقیت، اصل انتظار است. قصد دارم این قانون را اینطور به شما بگویم و شاید خیلی از افراد در مقابل آن گارد بگیرند. شما الان دقیقا در وضعیتی هستید که انتظارش را داشتید! به طور دقیق تر شما الان به همان شخصی تبدیل شده‌اید که همیشه از خودتان انتظار داشتید. قانون انتظار می‌گوید که شما در دنیا منتظر هر چیزی که باشید، آن چیز وارد زندگی‌تان می‌شود. با خودتان فکر کنید که آیا عقلانی است که ما همیشه به چیزهای منفی فکر کنیم؟ آیا بهتر نیست که آن‌ها را با افکار مثبت و خوب جایگزین کنیم؟

 قانون طلایی تغییر                   

آدم عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود! این یکی از ضرب المثل‌های معروف در بین ما ایرانیان است. آوردن این ضرب المثل در این قسمت مربوط می‌شود به یکی از مهم ترین قانون های طلایی موفقیت یعنی تغییر. همه افراد در زندگی اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند، بعضی‌ها کمتر و بعضی‌ها بیشتر. نکته مهم این است که باید از اشتباهات خود درس بگیریم و دوباره آن‌ها را انجام ندهیم. علاوه بر این دیگران نیز نمونه‌های خوبی هستند که می‌توانیم از زندگی و اشتباهات آن‌ها نیز عبرت بگیریم. برایان تریسی به زیبایی می‌گوید که:

اگر همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می‌دهید، شما همان چیزی را به دست می‌آورید که همیشه به دست می‌آورید

مطالعه کنید: تغییر در زندگی را کی و چطور شروع کنم؟

قانون طلایی جذب                      

یکی از مهم ترین قوانین جهانی موفقیت، قانون جذب بوده که حتما تا حالا اسمش را شنیده‌اید. قانون جذب به طور خلاصه می‌گوید که:

شما به هر چیزی که فکر کنید، آن را وارد زندگی خود خواهید کرد

البته لازم است به شما بگویم که این قانون به همین سادگی که برای شما تعریف کردم، نیست. شما باید به آن فکرها ایمان و باور داشته باشید، در غیر اینصورت اثری نخواهد داشت. تمام تلاش خود را انجام دهید که به جای بیماری به سلامتی، به جای گرانی به فراوانی و به جای بدبختی به داشته‌هایتان فکر کنید.

 قانون طلایی تمرکز                        

افراد زیادی وجود دارند که کارهایشان همیشه تمیزه! این افراد همان‌هایی هستند که از قانون تمرکز استفاده می‌کنند. وقتی به یک کاری دل بدهید و در واقع تمرکز خود را زیاد کنید، همیشه نتایج خوبی را نیز به دست خواهید آورد. تمرکز دو تا معجزه برای شما به ارمغان میاره: اول اینکه زمان انجام کار را کم میکنه و دوم اینکه به کار شما عمق میده. در پایان این قسمت نیز اجازه دهید توجه شما را به یک جمله تاثیر گذار جلب کنم که واقعا حیفم اومد برای شما نگم.

افکار ما مانند بدنمان می‌توانند دچار ویروس شوند. بهترین آنتی ویروس، کنترل و تمرکز است

قانون طلایی خلاقیت     

قانون طلایی خلاقیت                     

موفقیت از آن انسان‌های خلاق است. فقط کافی است نگاهی به زندگینامه افراد موفق داشته باشید که چگونه از ایده‌های خلاقانه برای انجام کارهایشان استفاده می‌کنند. مردم همیشه دنبال چیزهای جدید و نو هستند و اگر شما این امکان را برای آن‌ها فراهم آورید، مردم از شما استقبال خواهند کرد.

خلاقیت یکی از مهم ترین قانون های طلایی موفقیت بوده که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. فرقی نمی‌کند که چه شغلی دارید و مشفول انجام چه کاری هستید، در روز برای خودتان یک زمانی را کنار بگذارید و به راه‌های خلاقانه‌ای که به ذهنتان خطور می‌کند، خوب فکر کنید.

قانون طلایی ارزش                 

یکی دیگر از قوانین جهانی موفقیت، اصل ارزش است. همه انسان‌ها دارای اعتقادات و ارزش‌های خاصی هستند که می‌تواند بر بسیاری از کارهایشان اثر بگذارد. به عنوان مثال یک انسان به این موضوع اعتقاد دارد که زندگی بسیار با ارزش بوده و باید گام‌های مهم و تأثیر گذاری را در آن انجام دهد. بدیهی است که این چنین شخصی بهتر می‌تواند زمان خودش را مدیریت کند.

اما در مقابل شخص دیگری وجود دارد که زندگی را پوچ دانسته و به همین علت نیز تمامی زمان‎‌های خود را به بطالت می‌گذارند. آیا شما فکر می‌کنید که رسیدن به ثروت غیر ممکن است؟ طرز نگاه شما به این سوال تأثیر زیادی بر رفتارهای شما در زندگی دارد. اما نکته مهم دیگر این است که برای پی بردن به ارزش‌های یک انسان، به اعمال و کارهایش دقت کنید نه به چیزهایی که می‌گوید. چون افراد زیادی هستند که در مقام حرف خوب عمل کرده، اما در هنگام عمل کم میارند!

قانون طلایی ذهن ناخودآگاه                       

ذهن ناخودآگاه یکی از مهم ترین و جالب ترین شگفتی‌هایی است که در مغز ما وجود دارد. قسمت آگاهانه مغز ما در هنگام یادگیری منطقی و یا فکر کردن، به کمک ما می‌آید. اما قسمت ناخودآگاه مسئول احساسات و عواطف ماست. شما ابتدا با استفاده از ذهن خودآگاه اطلاعات را دریافت کرده و سپس آن اطلاعات به قسمت نا خودآگاه فرستاده می‌شود. قسمت ناهشیار مغز برای آن موضوع، احساسی را برای شما به وجود می‌آورد.

شما باید با تمرین و تکرار به ضمیر ناخودآگاه خود بفهمانید که در مقابل اتفاقات مختلف، به صورتی که شما می‌خواهید واکنش نشان دهد! آیا بعد از هر شکست ناامید می‌شوید؟ آیا هنگام شروع یک کار تازه ترس دارید؟ اگر پاسخ مثبت است، در این صورت باید دوباره ذهن ناخودآگاه خود را دوباره برنامه نویسی کنید!

 قانون طلایی انگیزه      

قانون طلایی انگیزه                  

یکی دیگر از قانون های طلایی موفقیت که عامل بسیاری از اعمال ماست و تأثیر زیادی در موفقیت یا شکست دارد، اصل انگیزه است. تمامی کارهایی که انجام می‌دهیم، از انگیزه‌ای شکل می‌گیرد. چه به کاری علاقه داشته باشیم و چه از کاری نفرت داشته باشیم. اگر به سمت موفقیت حرکت نمی‌کنید، احتمالا انگیزه بالایی برای رسیدن به آن ندارید. برای رسیدن به اهداف و آرزوهای بزرگ، باید انگیزه‌های بالایی نیز داشت.

قانون طلایی انتخاب                       

یکی دیگر از مهم ترین قوانین موفقیت برایان تریسی، اصل انتخاب است. هر آن چیزی که امروزه در زندگی ما وجود دارد، حاصل انتخاب‌های ماست. این انتخاب‌های ما هستند که کیفیت زندگی ما را در همه ابعاد و در طولانی مدت مشخص می‌کنند. اگر یک فرد شاغل تصمیم می‌گرفت که هر روز یک نکته جدید در مورد کارش یاد بگیرد، به طور حتم در کارش به مقداری زیادی پیشرفت می‌کرد. در ضمن گاهی اوقات انتخاب‌های ما تبدیل به عادت شده و عادت‌ها نیز تا سال‌های سال همراه ما هستند.

قانون طلایی استقامت                 

شکست یکی از طبیعی ترین و قابل پیش بینی ترین اتفاقات در زندگی تمام انسان‌هاست. استقامت یکی از قوانین جهانی موفقیت بوده و به ما می‌گوید باید در مقابل شکست‌ها و ناکامی‌ها شکیبا باشیم و هیچ گاه تسلیم نشویم. آقای برایان ترسی در جمله‌ای زیبا و تأثیر گذار اینطور می‌گوید:

در زندگی همیشه مانند یک دانش آموز باشید، درست از لحظه‌ای که فکر کردید همه چیز را می‌دانید،  لحظه شکست خوردن شما نیز نزدیک‌تر می‌شود.

وقتی که شما به خوبی با قانون استقامت آشنا شوید و آن را در زندگی خود اجرا کنید، نه تنها از شکست ترس ندارید، بلکه به پیشواز آن نیز خواهید رفت. یادتان باشد که هر چه بیشتر شکست بخورید، زودتر به موفقیت دست خواهید یافت.

قانون طلایی تلاش       

قانون طلایی تلاش               

به خاطر دارید اول مقاله از شما چه سؤالی پرسیدم؟ سوالم این بود که آیا موفقیت مختص انسان‌های خوش شانس است؟ در اینجا می‌خوام به شما بگم که جواب این سوال بله است!! اما نه آن شانسی که تو ذهن شما است. خوب روی این جمله از توماس جفرسون دقت کنید:

فهمیده‌ام که هر چقدر سخت‌تر کار می‌کنم، انگار شانس بیشتری به سراغم می‌آید

معنی این جمله این است که انسان‌های موفق خوش شانس هستند و دلیل آن نیز تلاش آن افراد است. شما هر قدر بیشتر تلاش کنید، در کار خود به مهارت بالاتری رسیده و پیشنهاد‌های کاری بهتری را دریافت خواهید کرد. در این صورت بقیه فکر می‌کنند که شما خوش شانس هستید، ولی در اصل آن‌ها موفقیت خود را مدیون تلاش خود هستند.

قانون طلایی مسئولیت               

دلیل اینکه من فقیر هستم، اوضاع اقتصادی جامعه است! راستش را بخواهید تا دلتون بخواد این جمله را از زبان افراد مختلف شنیده‌ام. البته نباید از حق بگذریم که شاید اوضاع اقتصادی نامناسب، تأثیر خود را بگذارد. اما ما به خوبی می‌دانیم که بسیاری از افراد نیز در همین اوضاع اقتصادی نسبتا خراب، مشغول کسب درآمد‌های بالا هستند.

این‌ها همان افرادی هستند که مسئولیت کامل زندگی خود را بر عهده گرفته‌اند، دقت کنید گفتم کامل! یعنی این افراد با خود عهد بسته‌اند که در هر صورت به موفقیت برسند و در صورت عدم موفقیت نیز، خودشان را مورد سرزنش قرار دهند. بنابراین مسئولیت پذیری را به عنوان یکی از قانون های طلایی موفقیت همیشه به خاطر داشته باشید.

قانون طلایی پاداش                     

از هر دست بگیری، از همون دست پس می‌گیری. این جمله را حتما بارها و بارها از دیگران و به خصوص از بزگترها شنیده‌ایم. کاسب‌های زیادی در بازار هستند که به امید کسب سود بیشتر، اجناس را گران‌تر به خلق الله می‌فروشند. ولی مطمئن باشید که این افراد شاید در ظاهر کمی بیشتر سود کنند، اما در جایی دیگر آن مقدار پول را از دست می‌دهند و به قول معروف پولشون بی برکت می‌شود. رعایت قوانین اخلاقی نیز در راه رسیدن به موفقیت بسیار تأثیر گذار است و نباید از آن‎‌ها چشم پوشی کرد.

قانون طلایی شکرگزاری  

قانون طلایی شکرگذاری               

قانون شکرگزاری یکی از مهم ترین قوانین در راه رسیدن به موفقیت است، بهتره بگم معجزه شکرگزاری.  به این دلیل که خودم از این قانون استفاده کردم و نتیجه گرفتم و افراد زیادی را نیز دیده‌ام که آن‌ها نیز نتیجه گرفته‌اند. چقدر جالب، موضوعی که چند هزار سال پیش از زبان پیامبر و ائمه به میان آمده بود، امروزه یکی از مباحث داغ در علم موفقیت شده است. افراد زیادی مانند آنتونی رابینز، برایان تریسی، دارن هاردی، بیل گیتس و … به اهمیت و تأثیر آن اشاره کرده‌اند.

قانن شکرگزاری می‌گوید: وقتی که ما به طور آگاهانه بر روی نعمت‌های خود در زندگی توجه می‌کنیم، ذهن ما نیز به دنبال فراهم آوردن نعمت‌های بیشتر است. البته مراقب باشید که این قانون روی دیگری نیز دارد که ممکن است بر ضرر شما کار کند! اگر مدام از زندگی خود گله و شکایت کنید، بیشتر از آن چیزی که انتظار دارید، آن بدبختی‌ها در زندگی‌تان بیشتر می‌شود. بنابراین توجه خود را به داشته‌های خود معطوف کنید و شکرگزای را نیز هیچ گاه فراموش نکنید. جناب مولانا می‌فرمایند:

شکر نعمت نعمتت افزون کند                کفر نعمت از کفت بیرون کند

نتیجه گیری

در این مقاله با مهم ترین قانون های طلایی موفقیت آشنا شدیم و یاد گرفتیم که رسیدن موفقیت نیز دارای قوانین و اصول خاصی است. با یاد گرفتن این قوانین و به کارگیری آن‌ها در زندگی روزانه خود، اتفاقات بهتری را در زندگی خود رقم بزنید. لازم نیست کمال گرا باشید و بخواهید یک دفعه همه را با هم اجرا کنید. می‌توانید به ترتیب از شماره یک شروع کرده و پس از مسلط شدن به آن، به سراغ مورد بعدی بروید. در ضمن اگر مورد دیگری نیز از قوانین جهانی موفقیت می‌شناسید، با ما در میان بگذارید.

بهترین خودتان باشید

نظرات بسته شده است.