واکسن موفقیت چیست و چگونه بزنیم؟

شاید برایتان جالب باشد که چرا موضوع مقاله امروز درباره واکسن موفقیت هست و این یعنی چه و چه ربطی به هم دارد؟ از آن‌جایی که من معمولا برای درک بهتر از داستان و کمی مقدمه‌چینی استفاده می‌کنم بهتر دیدم که یک خاطره مرتبط برای شما بگویم و بعد برویم سراغ اصل موضوع تا به نتیجه بهتری برسیم.

زمانی که حدود ده، دوازده ساله بودم، وقتی کسی قرار بود واکسن بزند به این فکر می‌کردم که این ماده‌ای که به بدن تزیق می‌شود چه هست و چه کاری می‌تواند انجام دهد. آن موقع مثل الان اینترنت به راحتی در دسترس همه نبود که بتوانیم به راحتی هر سوالی که داریم از بابا گوگل 🙂 بپرسیم. بعد از این که اینترنت رایج شد یک روز سرچ کردم ببینم که واقعا چه ماده‌ای به ما تزریق می‌کنند که ما دچار بیماری‌های واگیر که در قدیم رواج داشت نمی‌شویم.

وقتی کمی مطالعه کردم برایم بسیار جالب والبته کمی ترسناک بود. همیشه فکر می‌کردم واکسن از موادی ساخته شده که می‌تواند آن بیماری خاص را از بین ببرد اما قضیه کاملا برعکس بود. در واقع موادی که در واکسن بود و بارها به ما تزریق می‌کردند دقیقا همان بیماری بود. یعنی به صورت عمد به ما دقیقا همان ویروس یا میکروب بیماری تزریق می‌کردند.

حال سوال بعدی‌ام این بود که پس چرا ما نه‌تنها بیمار نمی‌شدیم بلکه از بیماری ما نیز پیشگیری می‌شد؟ جواب جالب بود؛ درست بود که موادی که در واکسن با ما تزریق می‌شد همان بیماری بود اما با یک فرمول خاص آن را بسیار ضعیف کرده بودند که سیستم ایمنی بدن بتواند به راحتی از پس آن برآید و با آن مقابله کند.

درواقع بعد از این که سیستم ایمنی بدن ویروس را می‌شناسد شروع به مقابله با آن می‌کند. برای این کار از هر ابزاری که دارد استفاده می‌‌کند و تمام تلاش خودش را به کار می‌گیرد تا ویروس ضعیف شده را شکست دهد. بعد از این که ویروس شکست خورد، سیستم ایمنی بدن هم ورزیده‌تر شده و هم از این به بعد این ویروس را کاملا می‌شناسد. (اهل علم ببخشید که ساده توضیح می‌دهم 🙂 ). پس واکسن زدن یک نوع تمرین و رزمایشی هست برای سیستم ایمنی بدن که در مقابله با بیماری اصلی غافلگیر نشود.

بعد از این داستان برویم سراغ بحث اصلی یعنی این که چه ارتباطی بین موضوع گفته شده و واکسن موفقیت دارد؟

واکسن موفقیت چیست و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟

در زندگی ما هم دقیقا همین موضوع برقرار هست، از رزمایشی که پادگان‌ها برگزار می‌کنند تا با تمرین سبک‌تر بتوانند در مقابله با دشمن اصلی پیروز شوند و فردی که می‌خواهد به درجات بالای موفقیت برسد.

حال کاربرد واکسن موفقیت چیست؟ فرض کنید شما تصمیم دارید که در آیند شرکت خودتان را تاسیس کنید و تبدیل به یک مدیرعامل موفق شوید. آیا می‌توانید یک‌راست سراغ اصل موضوع بروید؟ حتی اگر شرکتی به رایگان و آماده تحویل شما بدهند می‌توانید از فردا بدون داشته هیچ تجربه، کاری کنید که هر روز شرکت رشد کند؟ اگر شما می‌خواهید تبدیل به یک ورزشکار موفق شوید آیا می‌توانید از فردا برای شرکت در المپیک ثبت نام کنید؟

پس پاسخ به این سوالات منفی هست. بنابراین باید از واکسن موفقیت استفاده کنید. یعنی باید اول ترس‌های کوچک را تجربه کنید و اقدامات کوچکی انجام دهید که بدن یا بهتر بگویم ذهن شما آمادگی لازم را در شرایط سخت‌تر کسب کند. اگر می‌خواهید کاری بزرگ انجام دهید سعی کنید هر روز یک چالش کوچک و در راستای هدفتان انتخاب کنید. این کار واقعا سخت نیست ولی کم‌کم بدن شما آماده و آماده‌تر می‌شود و روزی فرا خواهد رسید که شما در اوج قله موفقیت ایستاده‌اید. راستی این را هم یادآوری کنم که اسم واکسن موفقیت را به صورت عمد انتخاب کردم که این اسم در ذهنتان باقی بماند و یادتان باشد که باید ترس‌ها و اقدامات کوچک را تجربه کنید و این بسیار کمک کنند هست.

دوستان، ما در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که عجله رسیدن به موفقیت زیاد شده است. شبکه‌های اجتماعی هر روز ده‌ها فرد به ظاهر موفق را می‌زایند و ما احساس کمبود، احساس ترس و احساس سرخوردگی می‌کنیم. این را از روی پیام‌های که دریافت می‌کنم بیشتر متوجه می‌شوم. همین عامل باعث شده که بسیاری از افراد از حرکت تدریجی با اقدامات کوچک فراری باشند و به قول ما واکسن موفقیت را به خودشان تزریق نمی‌کنند. نتیجه این خواهد شد که مثلا یک ماه سخت تلاش و بعد کاملا رها می‌کنند. بنابراین سعی کنید در هر کاری که قصد پیشرفت در آن دارید اقدامات کوچک و ترس‌های کوچک هر‌روزه تجربه کنید. باور کنید که می‌توانید به هدفتان برسید. این یک شعار نیست و حق شما و هر فردی هست که زندگی خوب و لذت‌بخشی را تجربه کند.

شما در چه کاری عجله کردید که منجر به شکست شد؟ در چه کاری واکسن موفقیت را تزریق کرده‌اید؟ نظرتان را با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید.

نظرات بسته شده است.