مسیر زندگی ات را پیدا کردی؟

مسیر زندگی شما چطوری هست؟

این متن چکیده ای از فایل صوتی رادیو بهترین هست و برای شنیدن کامل موضوع می تونید فایل صوتی بالا را گوش کنید.

سلام دارم خدمت شما دوستان عزیز؛ توی این بخش از رادیو بهترین می خوام درباره یه نکته مهمی صحبت کنم. سوالم این هست که چه دیدگاهی نسبت به مسیر زندگی ات داری؟ آیا زمانی که به یک هدف خاص برسی شاد و خوشحالی؟ آیا زندگی شما مشروط به یک چیز یا دسترسی به یک شی خاص هست؟

باید بدانیم که زندگی یک فرآیند هست که در طول این مسیر، شما هر چه بتونید به بهانه های مختلف از آن لذت ببرید به همان اندازه شما زندگی کردید. زندگی یه نقطه نیست، زندگی یک مسیره. شاید شما به دستاوردهای بزرگی رسیده باشید اما اگر هیچ رضایت درونی نداشته باشید چه فایده داره؟ بنابراین چیزی که می تونه ما را خوشحال کنه شادی و رضایت درونی هست. البته این نکته هم باید بدونیم که منظورمون این نیست که اهداف بیرونی و رسیدن به اون ها فایده نداره بلکه نکته مهم این هست که اون ها ابزاری هستند که می تونه ما را برای رسیدن به خودشناسی و غایت نهایی کمک کنه و باعث بشه که تبدیل به بهترین خودمون بشیم.

مسیر زندگی خودتان را تعیین کنید

دکتر کارل راجرز جمله جالبی داره که می گه:

رشد انسان ها زمانی اتفاق میافته که هر کس مسیر ویژه خودش را پیدا کنه.
بنابراین تا زمانی که ما دنباله رو محض دیگران باشیم یا به توصیه های کلیشه ای جامعه عمل کنیم و یا به جای پرداختن به خود، دائما به دیگران توجه کنیم رشد نخواهیم کرد و به نظر من هر کجا که رشد متوقف بشه یعنی عقب رفتن در زندگی.
ما از بچگی ذهنمون شرطی شده و به جای این که از خودمون بپرسیم من کیستم و برای چه کاری ساخته شدم، به هر آنچه که در ضمیر ناخودآگاه ما ثبت کردند عمل می کنیم و فکر می کنیم که همه چیز طبق برنامه و فهم ما داره پیش میره. شما باید خود واقعی باشی. ما باید در مرحله اول خودمون را همان طوری که هستیم بپذیریم. این پذیرش خیلی به ما کمک می کنه که بیایم و روی خودمون کار کنیم.

خودتون را تحقیر نکنید

دکتر راجرز می گه:

بزرگترین مانع رسیدن به هدف این هست که انسان ها خودشون را تحقیر می کنن.
بنابراین بیایم دست از تحقیر خودمون برداریم تا پتانسیل های ما آزاد بشه و اون وقت هست که متوجه می شیم که هر آنچه که ما می خواستیم در وجود ما هست. این دلیل نمی شه که یه نفری که توی یه زمینه خاص استعداد داره از ما بهتره. شما هم می تونید توی زمینه ای که استعداد داری با تمرین به بهترین تبدیل بشی. مشکل این هست که ما زمانی که چندتا شکست می خوریم اون را آنقدر در ذهنمون تکرارش می کنیم که تبدیل به یه باور می شه. باوری که از ما یه انسان شکست خورده را به نمایش می زاره. بیایم در مسیر زندگی از کوچکترین موفقیت هایی که داشتیم یاد کنیم و اون ها را بارها و بارها تکرارش کنیم. مطمئن هستم که نتیجه خوبی بدست میاد. اجازه ندید که استعدادتان تلف شود، اجازه ندید که بعدا غبط بخورید که من می تونستم این کار را انجام بدم.
کیفیت زندگی شما نتیجه باورهای شما نسبت به خودتان هست.

 بنابراین هر روز تغییرات کوچک و پیشرفت های کوچک خودتون را یادداشت و مرور کنید. مدام به نتایج خوبی که گرفته اید فکر کنید. تصور نکنید که باید مدال طلای المپیک داشته باشید. همین که یه غذای خوب می پزید، همین که خط خوبی دارید، همین که در گذشته یه بار در مدرسه جایزه دریافت کردید و … را به یاد بیارید. اجازه بدید یه بار هم که شده موفقیت های شما در ضمیر ناخودآگاه شما ثبت بشه. وقتی این کارها را انجام دادید کم کم شما موفقیت های بزرگتری را بدست میارید و می تونید رضایت درونی بیشتری را کسب کنید.

 

 

1 نظر
  1. Muhammad Arif می گوید

    تشکر از شما به پاسی خدمت تان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.