ایده ندارم، چگونه ایده کشف کنم؟

کشف ایده جدید چگونه انجام می شود؟

سلام دارم خدمت شما

یه سوالی که زیاد مطرح می شه این هست که کسب و کارمان را باید از کجا شروع کنیم؟ و من هم پاسخ می دم که اول باید از خودتون شروع کنید. نباید بدون این که خودتان را شناخته باشید و بدون پیدا کردن نقاط قوت، ضعف، استعداد و توانایی هاتون،  مستقیما سراغ بازار کار بروید. چون شبیه افرادی خواهید شد که الان ده سال کار کردن و حتی درآمد خوبی هم کسب کرده اند اما از درون از شغل خودشون رضایت چندانی ندارند. یا برخی از افراد هستند که یک سال کار کردن و توی این یک سال ده تا شغل عوض کردن و هر دو گروه دارن عمر و وقت خودشون را تلف می کنن.

بنابراین از شما می خوام که در مرحله اول به دقت خودشناسی را انجام دهید. این که من کی هستم؟ رسالت من توی این دنیا چی هست؟ و من چی کار را می تونم به خوبی انجام بدم. برای این که بتونید به خوبی خودشناسی را انجام دهید من توصیه می کنم که توی دوره رایگان شرکت کنید و از فیلم های آموزشی استفاده کنید.

بعد از این قدم باید دنبال کشف ایده باشیم. این طور نیست که کشف ایده به خودی خود انجام شود یا از آسمان نازل شود. ایده های خوب در جو جامعه و در بین مردم پیدا می شود. در واقع ایده همان مشکلات و رویاهایی هست که مردم دارند و هر روز در اطراف ما پیدا می شود ولی ما بدون توجه و راحت از کنار اون ها عبور می کنیم.

ایده های خود را ثبت کنید

من توصیه می کنم که یک برای مدتی یک دفترچه کوچولو همراه خودتون داشته باشید(یا از طریق یادداشت در تلفن همراه) و هر جا متوجه شدید یک نیاز، مشکل وجود داشت با یک دید کارآفرینی به آن نگاه کنیم و بدون قضاوت کردن درباره این که این کار انجام شدنی هست یا خیر آن را یادداشت کنید.

بعد از یک ماه متوجه می شوید که حداقل 30 تا ایده دارید. حالا این ایده های کشف شده را در کنار مطالب خودشناسی قرار دهید و ببینید که کدام مطابق هدف و عشق و علاقه شما هست. از بین اون ها یکی دو ایده را انتخاب و به صورت متمرکز روی اون کار کنید. در این مرحله نباید هر کتاب یا آموزشی را مطالعه کنید و وقت خودتون را هدر بدهید، بلکه باید با تمرکز روی ایده کشف شده آن را به سرانجام برسانید. البته باید مهارت خوب جستجو کردن را نیز یاد بگیرید. جستجو می تواند در فضای مجازی و اینترنت باشد و یا گفتگو با مردم و مورد هدف شما. البته شاید فردی بگوید که ایده شما به درد نمی خورد، در این صورت نباید شما عجله کنید چون شاید از دید اون فرد این ایده به کار نمی آید و ما باید خودمون فکر، تحقیق و مطالعه کنیم تا بتوانیم ایده خوب و نابی از بین اون بدست بیاوریم.

خب مرحله اول خودشناسی بود و مرحله دوم کشف ایده بود و حال باید یک بستر مناسبی مثل اینترنت(یا فضای کسب و کار) پیدا کنیم تا بتوانیم از طریق اون ایده خودمان را به دیگران منتقل کنیم و با ارزش آفرینی یک کسب و کار خوبی را برای خودمان آماده کنیم.

شاید در عمل و در حین کار ایده شما با مشکل مواجه شود. این عیبی ندارد و بخشی از فرآیند رشد و پیشرفت هست. در واقع ممکن است چند بار ایده خودتون را عوض کنید و کشف ایده جدیدی انجام دهید و دوباره دست به کار شوید. و این خیلی بهتر از این هست که شما روزها و سالها فکر کنید و دست به کاری نزنید.

در واقع مثل برخی ها نباشید که 6 ماه فکر می کنن که آیا ایده اون ها واقعا جواب می ده یا نه. واقعا جواب دادن بستگی به این داره که شما بعد از طی مراحل بالا دست به کار شوید و گام های نخست را بردارید.

امیدوارم با برداشتن گام های کوچک و مثبت بتوانید به موفقیت های خوبی برسید و به بهترین خودتان تبدیل شوید.

4 نظرات
 1. اکرم غنی زاده می گوید

  ممنون از آموزشهاتون خیلی عالی بود

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   خواهش می کنم
   موفق و بهترین خودتان باشید

 2. کاوه می گوید

  با سلام این فیلم های رایگان خودشناسی که گفتین نمیاد

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   با سلام خدمت شما
   ایمیل خود را به صورت صحیح در کادری که در لینک زیر هست وارد کنید.
   پوشه های جیمیل مثل promotions را نیز نگاه کنید.
   لینک ثبت ایمیل :
   https://behtarinekhod.com/fd/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.