5 ویژگی اصلی افراد موفق

آیا افراد موفق ویژگی خاصی دارند؟

سالها پیش وقتی اولین کتاب در حوزه موفقیت دیدم احساس کردم باید رازی وجود داشته باشه که بتونم از لابه لای سطر این کتاب پیدا کنم. رازی که بتونه من را به همه چیز مثل خوشبختی، ثروت و … برسونه. با حرص و ولع خاصی شروع به مطالعه کردم. کتاب حدود 300 صفحه بود و مثل مادری که فرزندش را گم کرده باشه در جستجوی اون تک راز می گشتم. نمی دونم چرا ولی شاید اسم اون کتاب (که الان خاطرم نیست) این طور القا می کرد، شاید اولین کتاب توی این حوزه بود که مطالعه می کردم و هنوز با اصول موفقیت آشنا نبودم.

وقتی دقت کردم و پیش رفتم متوجه شدم بسیاری از افراد هنوز بعد از سال ها فکر می کنند باید اکسیری وجود داشته باشه که اگه اون را کشف کنن می تونه زندگیشون را به طلا تبدیل کنه. شاید به همین خاطر بود که وقتی چند سال پیش فیلم راز در دنیا منتشر شد ترکوند. نه تنها در ایران، بلکه در سایر کشورها هم همین طور بود.

اینجا بود که احساس کردم ما آدم ها بیشتر دنبال موارد پشت پرده و راز آلود هر چیز از جمله تک راز موفقیت هستیم. می خوایم سر در بیاریم که ویژگی افراد موفق چی هست که اون ها را به جا های بالا رسونده.

خیلی ها هنوز روی باور قدیمی خودشون ایستادن و منتظر همان راز هستند تا یک شبه ره صد ساله را طی کنن. اما تا زمانی که جمله زیر را باور نداشته باشن نمی تونن توی این مسیر حرکت داشته باشن هر چند شاید به صورت زبانی تایید کنن.

  • موفقیت شاه کلید ندارد بلکه دسته کلید دارد

موفقیت دسته کلید دارد نه شاه کلید

در واقع ویژگی افراد موفق منحصر به یک راز خاص نیست هر چند ممکنه که یک ویژگی برجسته برای خودشون داشته باشن. مثلا شاید از یک هنر پیشه مشهور بپرسن که چه رازی داری و بگه تمرین من را به اینجا رسوند، شاید یه فرد ثروتمند از ارتباط موثر با دیگران به عنوان راز اصلی خودش بگه اما وقتی مجموع زندگی این افراد مورد بررسی قرار میگیره مشخص می شه که اقدامات زیادی انجام دادن و از کارهای زیادی هم صرف نظر کردند تا به این مرحله رسیدند.

چند ویژگی اصلی افراد موفق

همان طوری که گفتم ویژگی افراد موفق منحصر به یک روش خاص نیست. گاهی وقت ها شاید صد ویژگی برای افراد موفق بیان می کنن اما تقریبا ممکن نیست که یک فرد موفق تمام صد ویژگی را با هم داشته باشه و ممکنه در بعضی جاها ضعیف تر و برخی جاها قوی تر باشه. اما می تونیم بگیم که اغلب افراد موفق این 5 ویژگی برتر را دارند. با هم این ویژگی های افراد موفق را بررسی می کنیم. البته تا اون جایی که ممکن است باید اون ها را تبدیل به عمل کنیم و در واقع جزء عادت های رفتاری ما بشه.

  • برای انجام کارها نیاز به انگیزه ندارند

برای افراد موفق رسیدن به نتیجه مهم تر از این هست که منتظر بمانند تا انگیزه پیدا کنند. متاسفانه ما عادت کرده ایم و مغز ما هم شرطی شده که بدون انگیزه نمی توان کاری انجام داد. شاید یکی از دلایل آن جامعه، دوستان و … باشند که با جمله معروف “حالا حسش نیست” به ما القا کردند که تو بدون داشتن انگیزه نمی توانی کاری انجام بدی.

اشتباه نشه، من نمی خوام بگم که انگیزه خودتان را سرکوب کنید بلکه می خوام بگم که ما نباید صد در صد و همیشه برای انجام کار انگیزه داشته باشیم. در کل باید بگیم که اگه انگیزه بود که چه بهتر ولی اگه نبود بازم مهم نیست من باید بلند شم و کارم را انجام بدم. توی مقاله زیر به صورت کامل تر به این موضوع پرداختم که خوبه اون را هم مطالعه کنید.

البته اگه عادت به انگیزه دارید و احساس می کنید که باید راهی وجود داشته باشه که انگیزه خودتون را تقویت کنید می تونید راه کارهای مقاله زیر را هم مطالعه کنید. اما در کل نباید زیاد وابسته به انگیزه باشیم.
  • ذهنیت برنده دارند

ذهن برنده

شاید این مورد را کمی سخت بدونید و بگید که فقط افراد فوق العاده این ویژگی را دارند و من فقط درگیر افکار منفی، درگیر ترس ها و … هستم. اما این ذهنیت ساختی هست. یک راه کار ساده برای این کار وجود داره.

اگر در گیر افکار منفی و ترس های خودتون هستید سعی کنید موفقیت های کوچک و دست یافتنی انجام بدید. بازم تاکید می کنم موفقیت های کاملا کوچک که حتی شاید بتونید در طول روز یک یا دوتا از اون ها را به پایان برسونید.

این که یک ماه هست تصمیم دارید قفسه کتابخانه خودتون را مرتب کنید اما پشت گوش می اندازید. این که سه ماه هست که تصمیم دارید با مدیر عامل صحبت کنید ولی این کار را انجام نمی دید. کمی فکر کنید و همین کارهای کوچک را انجام بدید. فکر نکنید این کارها در راستای اهداف بزرگ من نیست. فکر نکنید که مرتب کردن کتاب های کتابخانه هیچ ربطی به موفقیت نداره.

در واقع در پشت پرده اتفاقاتی برای مغز شما می افته و در ضمیر ناخودآگاه شما بدون این که شما متوجه بشید این مورد القا خواهد شد که تو می تونی در کارهات برنده باشی. و همین کارهای به ظاهر ساده با تکرار و تکرار تبدیل به یک باور قوی خواهد شد که در اقدامات بزرگ کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

  • تردید را کنار می گذارند

افراد موفق قبل از شروع کار بررسی های لازم را انجام و برای خودشون دلیل محکم قرار میدن. شاید این بررسی ها یک هفته و یا یک ماه (بسته به بزرگی هدف) طول بکشه اما زمانی که شروع می کنن دیگه تردید نمی کنن. در بین راه ترس ها و تردیدها به سمتشون میاد اما چون از اول دلیل محکمی داشتن و تردیدها را کنار گذاشتن محکم و استوار جلو میرن.

اگه دقت کنید افراد ناموفق دقیقا عکس این قضیه را دارن. یعنی بدون هیچ دلیلی شروع می کنند و در بین راه با اولین یا دومین تردیدی که سراغشون میاد کار را رها می کنند. بنابراین سومین ویژگی افراد موفق این هست که با دلیل محکم شروع می کنند و در بین راه تردید را کنار می گذارند.

  • در کارهایشان وقفه نمی افتد

وقفه بین کارها

این افراد در طول مسیر دستیابی به هدف هیچ گاه وقفه ای بین کارهایی که انجام می دهند نمی اندازند. شاید کارها کوچک باشد اما رمز اصلی پیوسته بودن آن هست. بارها برای شما هم پیش اومده که کاری را سه ماه به خوبی انجام دادید اما به محض این که یک یا دو روز انجام نداده اید آن کار برای همیشه متوقف شده است.

شاید بهترین مثال برای ورزش یا رژیم غذایی باشه. یک سال باشگاه رفتید ولی یک هفته به هر دلیل این کار را انجام ندادید و همین کار باعث پایان کارتان شده و یا یک ماه رژیم غذایی سختی داشتید ولی با خوردن یک شیرینی خامه ای، برای همیشه رژیم غذایی را کنار گذاشتید. در واقع تحقیقات نشان داده که مغز ما آمادگی زیادی برای انجام ندادن کارها داره و بهترین فرصت این هست که شما یک وقفه کوتاه مدت داشته باشید.

  • به جای سرزنش به خودشان پاداش می دهند

پاداش به خودتان

متاسفانه ما انسان ها بسیار خودمان را سرزنش می کنیم. یعنی هر گاه کار اشتباهی انجام میدیم تا ساعت ها و شاید روزها خومان را مقصر میدونیم. در واقع از حد نرمال خیلی فراتر میریم و کار به جایی میرسه که یا افسره می شیم و یا جرات انجام کار را از دست میدیم.

اما افراد موفق با اشتباهاتشون کنار میان و شکست یا اشتباه را جزء یک زندگی نرمال می بینند و به همین خاطر هست که دوباره دست به کار میشن. البته افراد موفق یک تمایز دیگه هم با افراد معمولی دارن. اون ها با انجام کارهای کوچک یا بزرگ به خودشون پاداش میدن. این کار باعث می شه که مغز اون ها شرطی بشه و به انجام کارهای مثبت عادت کنه.

دوستان خوبم؛ این موارد را روی یک برگ کاغذ کوچک یادداشت کنید و بارها برای خودتان مرور کنید. حتی توصیه می کنم که در مورد هر کدام از این موارد بیشتر مطالعه و تحقیق کنید. حتی اگه بتونید یکی از این موارد را رعایت کنید بعد از مدتی متوجه پیشرفت خودتون خواهید شد چه برسد به این که به مرور زمان تمام این موارد را رعایت کنید.

مثل همیشه می تونید تجربه و یا پیشنهادات خودتون را در انتهای همین صفحه با دوستانتان به اشتراک بگذارید. موفق و بهترین خودتان باشید…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.