معرفی 7 راهکار برای تقویت اراده

در این مقاله قصد داریم که در مورد راه‌های تقویت اراده صحبت کنیم، ولی قبل از آن یک داستان عجیب اما واقعی را براتون آماده کردم که به موضوع این مقاله بی ربط نیست. دموستن فردی دچار لکنت زبان بود، به طوری که ادا کردن هر کلمه برایش 2 تا 3 دقیقه زمان می‌برده! اما عجیب تر آنکه این فرد تصمیم می‌گیرد که به یک سخنران برجسته و درجه یک تبدیل شود. حتما تعجب کردید نه؟ این شخص میره و یک مشت سنگ ریزه جمع میکنه و داخل دهنش نگاه می‌داره و سعی میکنه با این شرایط درست و صحیح کلمات را ادا کند. این اراده و پشتکار او سرانجام نتیجه می‌دهد و تاریخ از دومستن به عنوان یک دولتمرد و سخنرانی توانا یاد می‌کند. به نظرتون چه نیرویی در دموستن وجود داشت که او موفق شد این کار به ظاهر غیر ممکن را انجام دهد؟ او دقیقا سراغ کاری رفت که با شرایطش متضاد بود. تبدیل شدن به یک سخنران توانا با وجود لکنت زبان شدید! شاید اگر هر کسی دیگری جای او بوده به طور کلی از این فکر صرف نظر می‌کرد. دلیل موفقیت او در این کار قدرت اراده و انگیزه بالای او بود.

با خواندن این داستان زیبا به اهمیت قدرت اراده پی بردیم و متوجه شدیم که انسان‌های بزرگ با اراده پولادین خود توانسته اند که قله‌های بزرگ موفقیت را فتح کنند. سوالی که در اینجا مطح می‌شود، این است که چه راه‌هایی برای تقویت اراده وجود دارد؟ در این قصد داریم که به این موضوع بپردازیم و راه‌هایی برای افزایش اراده بیان کنیم.

8 راهکار قوی برای تقویت اراده

مدیتیشن را فراموش نکنید

یک فرد در حال انجام مدیتیشن برای تقویت اراده

یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت اراده، انجام مدیتیشن است. این کار تمرکز شما را بالا برده و همچنین از حواس پرتی شما نیز کم می‌کند. بخشی از مغز وجود دارد که مسئول تقویت اراده است و مدیتیشن با تقویت این بخش‌ها می‌تواند باعث افزایش اراده در شما شود. پس این ورزش را هر چه سریع تر شروع کنید و مطمئن باشید که بعد از مدتی تأثیرات خوبی را احساس خواهید کرد.

به کیفیت خواب خود توجه کنید

یکی دیگر از نکاتی که باید برای تقویت اراده آن را مد نظر داشته باشیم، خوابیدن به اندازه کافی و مناسب است. فرض کنید که شب قبل از خواب خود را سرگرم کار کردن با گوشی و چرخیدن در شبکه‌های اجتماعی کرده اید. این کار هم باعث می‌شود که دیرتر بخوابید و هم به طور کلی امواج صادره از گوشی موجب می‌شود که در چرخه خوابتان اختلال به وجود آید. بنابراین روز بعد به سختی از خواب بیدار می‌شوید و همچنین درطول روز انرژی و اراده کافی برای انجام فعالیت‌های روزمره خود را ندارید. سعی کنید که بهداشت خواب خود را رعایت کرده و برای آن برنامه دقیقی داشته باشید.

ورزش را دست کم نگیرید

ورزش کردن یکی از راه‌ های تقویت اراده

انجام ورزش را به هیچ عنوان فراموش نکنید. ورزش کردن علاوه بر اینکه در تقویت عضلات و سلامتی جسم تأثیر دارد، در تقویت اراده نیز بسیار مؤثر است. بخش‌هایی از مغز ما که در افزایش اراده نقش دارند، با ورزش کردن بزرگتر و تقویت شده و به این صورت ما می‌توانیم با کنار گذاشتن استرس و حواس پرتی، بهتر کارهای خود را انجام دهیم. اگر زمان این را ندارید که بروید و در یک باشگاه ثبت نام کنید، می‌توانید برای خود برنامه ریزی کرده و در طول هفته چند روزی را در پارک نزدیک منزل خود حرکات ورزشی را انجام دهید و مطمئن باشید که نتایج خوبی را از آن دریافت می‌کنید.
خوب حالا که در اینجا در مورد ورزش صحبت کردیم، بد نیست که یک جمله در مورد نیروی اراده را از زبان یک ورزشکار معروف جهان بیان کنیم.
بروس لی بازیگر و ورزشکار رزمی مطرح جهان در مورد اراده می‌گوید:

هیچ سلاحی مرگبارتر از اراده نیست

تغذیه خود را کنترل کنید

بدن ما برای انجام متابولیسم و همچنین فعالیت‌های روزانه به انرژی نیاز دارد و ما باید قسمت مهمی از این انرژی را از مواد غذایی به دست آوریم. علم ثابت کرده است که مصرف غذاهای گیاهی می‌تواند به عملکرد مغز ما کمک کند. به عنوان مثال خوردن انواع میوه‌ها، سبزیجات، نشاسته و پروتئین می‌تواند باعث ایجاد احساسات مثبت در ما شود و در این صورت می‌توانیم اراده خود را افزایش دهیم . در ضمن گلوکز یکی از منابع تجدید انرژی در بدن ماست و باید از این سوخت نیز برای تقویت اراده به میزان لازم استفاده کنید.

کارهای مهم تر خود را ابتدای روز انجام دهید

انجام کارهای مهم در ابتدای روز برای تقویت ارداه

زمانی که صبح از خواب بیدار می‌شوید، حداکثر انرژی را دارید و همچنین مغز نیز بهترین عملکرد را دارد. شما باید کارهای مهم خود را لیست کرده و خود را مجاب کنید که ابتدا آن‌ها را انجام دهید. به این دلیل که هر چه به انتهای روز نزدیک تر می‌شویم، انرژی بدن کاهش یافته و به همان نسبت نیز قدرت اراده کمتر می‌شود. بنابراین هرچه بهتر است که مهم ترین کارهای خود را نوشته و تلاش کنید که ابتدا آن‌ها را انجام دهید. دقت کنید که تمام این صحبت‌ها منوط به این است که شما به اندازه کافی خوابیده باشید، در غیر این صورت ممکن است که به دلیل کمبود خواب در تمام طول روز چرت بزنید.

خود را به انجام بعضی از کارها عادت دهید

بزارید از خودم مثال بزنم. من همیشه در مسواک زدن تنبل بودم و هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شدم، از اینکه شب قبل مسواک نزدم عذاب وجدان می‌گرفتم. در واقع من اراده این را نداشتم که هر شب و به صورت منظم مسواک بزنم. بنابراین تصمیم گرفتم که مسواک زدن را برای خودم تبدیل به یک عادت کنم و در این کار نیز موفق بودم. من هر شب از روی عادت مسواک می‌زنم و به شما نیز پیشنهاد می‌کنم که برای تقویت اراده خود از این تکنیک استفاده کنید.

تمرین تمرین تمرین

و در انتها توجه داشته باشید که اراده مانند یک عضله است. همانطور که برای تقویت عضلات خود باید به طور مرتب به باشگاه رفته و تمرین کنید، قدرت اراده نیز این چنین است. هر چقدر بیشتر از آن استفاده کنید، قدرت بیشتری پیدا می‌کند. پس دقت کنید که بهترین روش برای تقویت اراده استفاده هر چه بیشتر از آن است.

ممکن و غیر ممکن برای هر شخصی متفاوت است و این تفاوت را اراده مشخص می‌کند. اگر فردی دارای اراده باشد همه کارها برایش ممکن می‌شود، اما شخص بی اراده همیشه از غیر ممکن‌ها صحبت می‌کند. سعی کنید که با خواندن کتاب تقویت اراده و همچنین عمل به توصیه‌هایی که در این مقاله گفته شد، برای تقویت اراده خود وقت بگذارید و به بهترین خودتان تبدیل شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.