شغل دوم پردرآمد مناسب کارمندان چیست؟همراه با معرفی شغل‌های جدید و توضیحات

آیا شما هم دغدغه شغل دوم داری؟

اگه کارمند باشی؛ صبح  وقتی ساعت کوک شده شما زنگ می خوره، متوجه می شوی که امروز هم به عنوان یک روز دیگر باید بری اداره. در یک دقیقه اول تمام اداره و همکاران جلو چشمانت ظاهر می شوند و اتفاقات خوب وبد مثل پاداش، اضافه کاری و یا توبیخ رییس و این که چرا فلان کار را بادقت انجام ندادی و … جلو چشمانت رژه می رود. اگه حرفه ای باشی در کمتر از سی ثانیه خودت را قانع می کنی که بلند بشی و مقدمات رفتن را آماده کنی.

ساعت حدود نه یا ده که می شه و کمی تب کارها فروکش می کنه درد و دل همیشگی به شرح زیر شروع می شود:

راستی حقوق ها کی میریزند؟

با این حقوق کم چه می شود کرد؟

شنیدم برای بعضی از بچه ها اضافه کاری ریختن.

میگن آخر این ماه قراره افزایش حقوق داشته باشیم.

توی این اوضاع اگه شغل دوم نداشته باشی کلاهت پس معرکست.

در ادامه اگر همه همدل باشند این بحث ها تبدیل به نق نق و غر غر کردن می شود. حدودا یک ساعت زمان برای این کار کافی هست تا درد دل ها خالی بشه و بعدش برای این که کمی آرامش پیدا کنن، یکی در میاد میگه که بلاخره کارمندی هم خودش مزایای داره و بیرون نمی شود ریسک کرد. هر چی باشه یک آب باریکه ای هست. و بعد از تصدیق یکی دو نفر دیگه این بحث برای صد و چهل و هشتمین بار در امسال به پایان می رسد و تا فردا دوباره شروع شود.

اگر بخواهیم وجه مشترک اکثر کارمندان را در یک حرف خلاصه کنیم این هست که از حقوق خود گلایه دارند.

باور شما نسبت به شغل دوم چیه؟

باور شما نسبت به شغل دوم

روش من کمی با دیگران تفاوت داره، اینجا جایی هست که من دوست دارم به صورت اصولی شغل پیدا کنی و از شغلت لذت ببری، مثل من که الان دارم این مطالب را با لذت خاصی تایپ می کنم. اگر می خواهی سریع مثل سایر دوستان دیگه یه لیست برات قطار کنم که مثلا می تونی کارهای تایپ، راننده تاکسی، بورس و …  انجام بدهی، فکر کنم جاهای بهتری باشه که بتونی استفاده کنی، هر چند که در انتها من این کار را انجام می دم نه الان.

وقتی کسی کارمند باشه و بخواد شغل دومی هم انجام بده، تا حدی خسته کننده هست و برخی اوقات زمان زیادی باید بگذاره که بتونه شغل دوم هم کامل انجام بشه. حالا فکر کنید توی این شرایط به شغل دوم هم هیچ علاقه ای نداشته باشه و از روی ناچاری این کار را انجام بده. تقریبا نتیجه معلوم هست و از درون هم فشار زیادی باید تحمل کنه. چی می شد اگه شغل دوم لذت بخش باشه و آیا این کار اصلا امکان پذیر هست؟

دانلود کامل فیلم ورود به شغل رویایی

وقتی این سوال را مطرح می کنم با کمال تعجب مشاهده می کنم که پاسخ های اکثر افراد منفی هست. دو دیدگاه و طرز فکر خیلی در افراد مشاهده می شه. اول این که شغل دوم یعنی زحمت کشیدن و نون در آوردن برای خانواده و دوم این که مگر امکان داره از علاقه بتونیم شغل پردآمدی را کسب کنیم. راحت ترین پاسخ در این گونه مواقع این هست که کافیه کمی به اطراف خود نگاه کنید و یا در اینترنت و حتی مستندهای تلوزیونی افرادی را مشاهد کنید که اول از شغل دوم خود لذت می بردند و بعد از مدتی تبدیل به یک شغل پردرآمد کرده اند.

اول کمی خودت را معرفی کن تا شغل دوم پیشنهاد بهت بدم

اگر با سایر مقالات سایت بهترین خود و سبک رفتاری من آشنا باشید متوجه خواهید شد که در آغاز راه یک توصیه جدی دارم و اون هم این که اول باید خودشناسی انجام بدهی. برای همین شما را به کتابچه رایگان زیر ارجاع می دهم امیدوارم که از خواندن آن لذت ببرید.

دانلود رایگان فصل اول کتاب خودشناسی و کشف رسالت زندگی(ثروت درون)

در حقیقت می خواهم شما را با علاقه و استعداد خودتان پیوند بزنم و مطمئن هستم که در این صورت می توانی شغلی پیدا کنی که حتی خستگی کارمندی هم از تنت بیرون کنی و درآمد خوبی داشته باشی و این را از صمیم قلب خدمت شما عرض می کنم. در این صورت به قول کارمندها “دیر و زود داره اما سوخت و سوز نداره” یعنی اگر شما در ابتدا زمانی را برای خودشناسی و خودآگاهی با مطالعه کردن و تحقیق صرف کنی بعد نه تنها عقب نمی افتید بلکه بعد از تکمیل این فرآیند مثل یک فنر به جلو پرتاب می شوید و پیشرفت خوبی خواهید کرد.
بعد از مدتی شما متوجه می شوید که درآمدتان در حال افزایش هست و حتی می توانید به راحتی از شغل کارمندی خود جدا شوید و روی شغل دوم خود تمرکز کنید. اگر از این موضوع ترس دارید که کارمندی را رها کنید، می توانید روش های آن را در مقاله زیر مطاله کنید.

میشه زودتر شغل ها را معرفی کنید؟

معرفی شغل دوم

تا این جا با اصول اولیه شغل دوم داشتن آشنا شدید. معرفی کردن چند شغل کاری ندارد ولی آنقدر تنوع شغل ها زیاد هست که نمی توان در یک بحث به معرفی آن ها پرداخت. نکته مهم دیگری که می خواهم به شما بگوییم این هست که روی این لیست شغلی تمرکز نکنید و از خلاقیت خودتان هم کمک بگیرید.

شاید باورتان نشود که چه شغل های عجیب و غریبی در حال متولد شدن هست که در نگاه اول نه تنها منطقی نیست و بلکه خنده دار هم به نظر می رسد. کافیست در شبکه های اجتماعی و به ویژه سایت های خارجی سری بزنید. مثلا تا ده سال پیش کسی شاید نیازی نمی دید که جای پای نوزاد خودش را به صورت سه بعدی در یک قاب در خانه بچسباند و به عنوان یک خاطره دل انگیز به آن نگاه کند. اما الان برخی از افراد با توجه به این نیاز خمیر و قالب هایی می فروشند که شما می توانید جای پای نوزاد چند ماهه را شکل دهید و مثلا بیست سال بعد از آن لذت ببرید.

یکی از دوستان تعریف می کرد که سایت خارجی مشاهده کردم که به مردم آموزش می داد چگونه مثل بچه ها رفتار کنند و اتفاقا بازدید و طرفداران زیادی هم داشت و می توان حدس زد که ماهانه درآمد بالایی داشته باشد. نحوه کار به این شکل بود که از ویژگی های مثبت کودکان آموزش تهیه می کرد.

به عنوان مثال اگر با کودکی با خشم تندی کنی چقدر طول می کشد که مجدد با شما صحبت کند. شاید 2 یا 3 دقیقه گریه کند و سپس به آغوش ما بازگردد و هیچ کینه ای هم نداشته باشد. آیا ما هم این ویژگی خوب را داریم و ویژگی دیگر این هست که برای رسیدن به خواسته خود اصرار و پافشاری می کنند هر چند که خواسته آن ها خرید یک بستنی یا اسباب بازی باشد. آیا ما هم این گونه ایم.

خب، این مثال هایی بود از استعداد و علاقه و اندکی خلاقیت و خواستم به شما بگوییم که حتما نیازی نیست که لیست شغلی داشته باشید. خب، اگر این سوال برایت باقی مانده که چگونه شغل دوم پیدا کنیم کمی با مشاغل جدید آشنا شوید شاید شما در آینده به یک متخصص همان زمینه تبدیل شدید.

 • کسب و کار اینترنتی: به شرطی که قوانین بازی را بلد باشی و ناشی از علاقه و استعداد و تیپ شخصیتی شما باشد می‌تواند پس از چند سال درآمد خوبی داشته باشید. البته صبر، تلاش  وعلاقه عوامل کلیدی در این فضای کسب و کاری هست. بنابراین اگر نیاز به یک شغل دوم برای بعد از ظهرها و عصرها هستید که البته جدید هم باشد می توانید روی شغل دوم اینترنتی حساب کنید.

خوشبختانه مشاغل اینترنتی هم تنوع زیادی پیدا کرده  و مثل حرفه پزشکی روز به روز نیاز به تخصص های بیشتری پیدا می کند که می‌تواند هر کدام که متناسب حال و روحیه خودتان هست را انتخاب کنید. در اینجا به معرفی تعدادی از این مشاغل اینترنتی می پردازم و در آخر هم به شما خواهم گفت که چطور باید این مشاغل جذاب را شروع کنید.

کسب و کار اینترنتی به عنوان شغل دوم

 • بالا بردن رتبه سایت ها یا سئو کردن: همان طوری که خودتان هم بارها در اینترنت جستجو کردید متوجه شده اید که بعد از وارد کردن چند کلمه، گوگل نتایج زیادی به شما معرفی می‌کند. برخی وب سایت ها در رتبه اول، برخی در رتبه دوم و به همین ترتیب تا رتبه های بعدی توسط گوگل ترتیب بندی می شوند. این نتایج به صورت قرعه کشی نیست که هر کس بخواهد بتواند اول شود بلکه طبق قوانینی هست که شرکت گوگل به صاحبان سایت معرفی کرده است شکل می گیرد که به آن سئو یا seo گفته می شود. هر چقدر فردی که صاحب سایت هست این قوانین را بیشتر رعایت کند در رتبه‌های بالاتر قرار می گیرد و در نتیجه به هدف خود می رسد و درآمد بیشتری کسب می کند.

با توجه به این که معمولا مدیران سایت ها کارهای زیادی دارند، این تخصص را به افرادی که در این رابطه مهارت دارند واگذار می کنند. شما هم می توانید روی این گزینه فکر کنید. با این کار می توانید درآمد خوبی داشته باشید و افراد زیادی هستند که حاضرند بابت این که رتبه وب سایت شان و در نتیجه فروششان بالاتر رود از افرادی که تخصص سئو دارند استفاده کنند.

 • طراحی ظاهر و گرافیک سایت: این کار یک کار هنری و جذاب برای برخی از افرادی هست که به نرم افزارهای ویرایش تصویر، فیلم و … علاقه مند هستند. بسیاری از مدیران سایت ها دنبال فردی خوش سلیقه هستند که بتواند یک رنگ و لعابی به ظاهر سایتشان بدهد. اگر قبلا مثلا با نرم افزارهای فوتوشاپ، پریمایر و … کار کرده اید و دستی بر آتش دارید می توانید با کمی تحقیق نیاز صاحبان سایت ها را شناسایی کنید و پروژه خود را شروع کنید.
 • برقراری امنیت سایت ها: هر روز سایت های زیادی هستند که به خاطر این که امنیت کافی ندارند دچار هک می شوند و کل سایت به باد می رود. اگر شما بتوانید در این کار تخصص کسب کنید می توانید به عنوان یک متخصص امنیت سایت باشید. افرادی هستند که حاضرند مبلغ خوبی پرداخت کنند تا امنیت سایتشان برقرار باشد تا با خیال راحت کسب و کار اینترنتی خودشان را ادامه دهند. بنابراین شما می توانید برای این افراد آرامش به همراه بیاورید.
 • بالابردن سرعت سایت ها: شاید باورتان نشود که حتی اگر سایتی چند ثانیه دیرتر لود شود افراد کم حوصله امروزی به سرعت از سایت خارج می شوند و سراغ سایت دیگر می روند و مطلب خودشان را آنجا پیدا خواهند کرد. بنابراین سریع بودن سرعت سایت عامل کلیدی در موفقیت صاحبان سایت ها هست. شما می توانید پروژه هایی بگیرید که سرعت سایت ها را افزایش دهید و بابت هر پروژه بسته به کاری که انجام می دهید از چند صد هزار تومان تا چند میلیون دریافت کنید.
 • تولید محتوا برای سایت: هر سایتی که محتوایی نداشته باشد قطعا از گردونه رقابت خارج خواهد شد. بنابراین اگر دست به قلم هستید و می توانید بنویسید و محتوا تولید کنید می توانید بابت هر مقاله مبلغی دریافت کنید که اگر خوب کار کنید در ماه مبلغ قابل توجهی خواهد شد. البته تولید محتوا بخش های مختلفی دارد مثلا می توانید تولید کننده انیمیشن، عکس، فیلم و متن برای سایت ها باشید.
 • چند توصیه برای مشاغل اینترنتی: مواردی که ذکر شد مهمترین تخصص هایی هست که نیاز هست یک مدیر سایت داشته باشد و یا از دیگران استفاده کند و هنوز کارهای دیگری نیز وجود دارد. اولین قدم شناخت خودمان هست که به کدام مورد علاقه مند هستیم. شما هیچ ضرری نمی کنید اگر یک ماه زمانتان را صرف تحقیق همه موارد بالا کنید و حتی آن را انجام دهید. بعد از آن نوبت به کار تخصصی در یکی یا دو حوزه هست.

بسیار مهم هست که در این راه مطالعه کنید، تجربه کسب کنید، نترسید، و همیشه خودتان را بروز نگه دارید. شاید قدم های اول سخت، ترسناک باشد اما بعد از مدتی وقتی مهارت خودتان را ارزیابی می کنید و البته پول هم دریافت کنید بسیار لذت بخش خواهد بود. صبر و علاقه دو عامل کلیدی برای موفق شدن در این راه است و اگر کسی گفت در یک هفته شما میلیونر خواهی شد سخت در اشتباه هست و نیاز نیست به این گونه تبلیغات توجه شود.

البته این نکته هم بگویم که نیاز نیست زمانی که بابابزرگ شدید 🙂 تازه به یک متخصص تبدیل شوید. اگر خوب مطالعه کنید و به صورت هر روز و پیوسته با علاقه این موارد را دنبال کنید بعد از چند ماه شما می توانید برخی پروژه های ساده را شروع کنید و بعد از یکی دو سال تجربه می توانید پروژه های سنگین تری هم بگیرید و البته درآمد شما هم به مراتب بالاتر خواهد رفت.

 • مشاوره، آموزش و تدریس خصوصی: کافیست که تخصص خود را در یک زمینه خاص بالا ببرید و اندکی چاشنی تبلیغ هم به آن اضافه کنید. توصیه می کنم که اطلاعات خود را کم ارزش ندانید و به خوبی به آن ها عمق دهید و از آن در آمد کسب کنید. افرادی هستند که با تدریس خصوصی و معروف شدن در این زمینه حتی باید چند هفته قبل نوبت رزرو کنی تا بتوانی با آن ها صحبت کنید و به همین خاطر درآمد بالایی دارند.مشاوره و تدریس خصوصی برای شغل دومآشپزی، تولید میوه های و سبزی های خانگی: شما می توانید به دست پخت خودتان و اگر به کار گل و گیاه علاقه دارید به عنوان یک شغل پردرآمد نگاه کنید. در اینجا خلاقیت حرف اول می زند و شما باید با خواسته مردم و بازار به خوبی آشنا باشید. این که الان به چه غذاهایی و با چه تنوعی پول می دهند بسیار مهم هست. به عنوان مثال شما می توانید ادعا کنید که این سبزی و میوه خانگی و کاملا ارگانیک هست و در این صورت بابت این کار پول خوبی به شما پرداخت خواهند کرد.
 • صنایع دستی: شاید افراد خاصی دیده باشید که عاشق صنایع دستی هستند و از آن ها برای تزیین و یا استفاده شخصی استفاده می کنند. شاید تعداد این افراد کم باشد اما بابت کارهای شما پول خوبی پرداخت می کنند. بنابراین قبل از تولید در بازار و مغازهای مرتبط با حوزه کاری خودتان کمی قدم بزندید و ببینید که افراد به چه چیزهایی علاقه بیشتر ی نشان می دهند.

جمع بندی پایانی در باره مشاغل

همان طور که گفته شد باید در درجه اول هدف خودتان را مشخص کنید و خودتان را خوب بشناسید و در این صورت هست که یک انگیزه و انرژی درونی پیدا خواهید کرد وشالوده کسب و کار شما شکل مستحکمی می گیرد. سپس باید خوب مطالعه کنید و قوانین بازی را یاد بگیرید. صبر و استقامت دو نکته مهم هست که باید حتما جز خصوصیات و عادات رفتاری شما باشد. نکته دیگر این که قبل از شروع بازار کار را به خوبی شناسایی کنید و طبق علاقه مردم و مشتری ها دست به کار شوید. هر روز در کار خود مطالعه و یادگیری داشته باشید و با استقامت به کار خود ادامه دهید تا موفق و پیروز شوید.

شما هم می توانید سوالات نظرات و تجربیات خودتان را در پایین همین متن برای ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

برای تهیه کتاب ثروت درون، راهنمای عملی خودشناسی، کشف رسالت زندگی و رسیدن به شغل رویایی روی تصویر کلیک کنید.

ثروت درون

9 نظرات
 1. محمد عزیز می گوید

  سلام
  چطوری میتونم رسالتی که دارم و بخاطرش بوجود اومدم را کشف کنم؟
  ممنون بابت وقتی ک میذارید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   در مقالات زیادی در مورد کشف رسالت صحبت کردیم که می توانید به آن ها رجوع کنید، به عنوان مثال:
   رسالت زندگی من چیست
   حال خوش (کشف رسالت زندگی)
   یا مطالعه کتاب ثروت درون که مرحله به مرحله توضیح داده شده است.

 2. مهدی ایرانمنش می گوید

  سلام
  من یک دانشجوی دبیری شیمی هستم
  به درس شیمی و زبان انگلیسی تسلط بالایی دارم
  7 مهارت ICDL را گذارانده ام و به کار با کامپیوتر تسلط دارم
  دنبال یک شغل دوم پردرآمد هستم
  پیشنهاد شما چیست؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   با سلام
   برای رسیدن به یک شغل مناسب نیازمند این هست که علاقه، استعداد، مهارت و باورهای خود را بشناسی سپس می توانی علاقه و استعداد و مهارت خود را ترکیب کنی. آیا ایده پول ساز بدست می آید؟ آیا نیاز به کسب مهارت جدیدتری هست؟ این که فرمودید چند مهارت دارید به کدام علاقه دارید؟ آیا می توان از این مواردی که فرمودید به صورت ترکیبی استفاده کرد؟ آیا می توانید از رشته تحصیلی خود استفاده کنید و چیزی تولید کنید؟ آیا می توانید نیاز مردم را در رابطه با مهارت هایی که دارید پیدا کنید و به آن ها ارائه کنید؟ آیا شما کارآفرینی دوست دارید یا کارمندی؟ آیا می توانید در فضای مجازی تدریس کنید و دوست دارید؟ آیا … پاسخ به هر کدام از این سوالات می تواند مسیر شما را شفاف تر کند. بنابراین شاید معرفی یک یا دو شغل نتواند متناسب با نیاز و شرایط شما باشد . پیشنهاد می کنم کتاب ثروت درون را مطالعه کنید تا ایده های بهتری کسب کنید.

 3. ابراهیم می گوید

  سلام.
  من یک مشاور خانواده ام. چگونه میتوانم مشاوره موفق و درامدزایی در فضای مجازی داشته باشم؟
  آیا با استقبال روبرو میشه؟
  آیا درامد قابل قبولی داره؟
  چند ساعت وقت بذاریم؟

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   با سلام
   پاسخ به سوال شما بسیار مفصل هست و حتی نیاز به دوره آموزشی چند ماه هست تا با استراتژی کسب و کار در فضای مجازی آشنا شوید و بتوانید به درآمد مطلوب برسید. اما به صورت کوتاه این که:
   بله استقبال در این کار زیاد هست و در آمد آن بستگی به این دارد که چقدر با کسب و کار در فضای مجازی آشنا باشید. معمولا در ابتدا باید تلاش کنید (مثلا 4 یا 5 ساعت) تا شناخته شوید ولی بعد از شناخته شدن می توانید با زمان کوتاه تری روند کار را پیگیری کنید.
   البته بدیهی هست که اگر کمتر از این هم زمان صرف کنید شما به نتیجه خواهید رسید اما با یکی دو سال تاخیر.
   در واقع اگر می خواهید به عنوان یک مشاور موفق عمل کنید این زمان باید یک زمان مفید باشد و حتی بعد از این که مشتریان زیادی پیدا کردید شاید نیاز باشد که زمان بیشتری را یا خودتان صرف کنید یا به یک تیم بسپارید تا به شما کمک کنند.

 4. زهرا عبادی می گوید

  سلام خسته نباشید،من 8 سال است که در یک شرکت تولیدی کار میکنم و یک ساله که متاهل شدم وچون خرج زندگی با دخلمون همخوانی نداره نیاز به شغل دوم دارم و نمی دونم چطوری و از چه طریق وارد بازار کار بشم
  رشته ی تحصیلی من حسابداری هست و هیچوقت تخصصی در زمینه حسابداری فعالیت نکردم و فقط در کار با اکسل مهارت دارم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. علی اصغر رزم جو می گوید

   سلام
   در کنار شغلی که دارید می توانید بررسی کنید که به چه کاری علاقه و استعداد دارید و هر روز به صورت تخصصی روی آن کار کنید. همچنین باید تصمیم بگیرید که می خواهید برای خودتان کار کنید یا برای دیگران. رزومه خوب تهیه کنید و نمونه کارتان را برای شرکت ها ارسال کنید و از جواب منفی نترسید. اگر در اکسل مهارت دارید حتی می توانید کار در منزل بگیرید و برای مشتری برنامه مورد نیاز طراحی و بسازید. در شبکه های اجتماعی نمونه کار داشته باشید، آموزش دهید و کارتان را تبلیغ کنید مطمئن باشید افرادی هستند که به مهارت شما نیاز دارند و حاضرند بابت آن پول پرداخت کنند. البته باید به صورت کلیشه ای کار نکنید و خلاقیت هم چاشنی کارتان کنید.

 5. سليماني می گوید

  وضع خوبي ازنظر مالي ندارم 5هرماه دستم خالي ميشه بايد تاسرهرماه ازاين اون قرض بگيرم تاخودم نجات بدم هرما همين طوري گرفتارميعني روزي ازنو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.