5 راهکار مهم برای رسیدن به توسعه فردی

همه ما انسان‌ها به نوعی علاقه داریم که روز به روز پیشرفت کنیم و خود را از نظر توسعه فردی بهبود ببخشیم. گویی این علاقه در سرشت ما نهفته است. شاید انسان‌های کمی را بتوان پیدا کرد که با اطمینان بگویند که کاملا از شرایط حال رضایت دارند و دیگر نیازی به پیشرفت ندارند. به این معنا که اگر شما به زندگی افراد موفق توجه کنید، متوجه می‌شوید که این اشخاص با اینکه در بالاترین سطح موفقیت و ثروت نسبت به دیگران قرار دارند، اما هر روز با انگیزه و اراده از خواب بیدار شده و به فعالیت می‌پردازند. بنابراین باید دقت کنید که بحث رشد و توسعه فردی در همه افراد وجود دارد، اما میزان تلاش برای رسیدن به این رشد است که مشخص می‌کند هر فرد تا یک میزانی به موفقیت برسد.

در این مقاله به 5 راهکار برای رسیدن به توسعه فردی می‌پردازیم که بتوانیم هر چه سریع تر به خواسته‌ها و اهداف خود برسیم.

معرفی روش هایی برای رسیدن به توسعه فردی

داشتن برنامه منظم برای کتاب خوانی

کتاب خوانی یکی از راه های برای رسیدن به توسعه فردی

فکر نمی‌کنم که این مورد خیلی نیاز به توضیح داشته باشد. به این دلیل که اگر به توصیه‌های افراد موفق گوش کرده باشید، یکی از مواردی که بین همه آن‌ها مشترک است کتاب خوانی می‌باشد. البته هر کتابی را نیز نباید مطالعه کرد و شما باید دقت کنید که کتاب‌هایی را مطالعه کنید که بتواند شما را به موفقیت برساند. به عنوان مثال اگر شخصی در زمینه برنامه نویسی کار می‌کند، باید کتاب‌هایی را مطالعه کند که دانش برنامه نویسی خود را تقویت کرده و بتواند در کار خود پیشرفت کند و همچنین این شخص باید کتاب‌هایی در زمینه فن بیان و فروش نیز مطالعه کند تا بتواند با دیگران بهتر ارتباط برقرار کند. بنابراین سعی کنید که حتما در برنامه ریزی روزانه یا هفتگی خود برای کتاب خواندن زمانی را اختصاص دهید.
ویکتور هوگو می‌گوید:

خوشبخت، کسی است که به یکی از این دو چیز دسترسی دارد:
یا کتاب‌های خو یا دوستانی که اهل کتاب باشند.

یک زبان دیگر یاد بگیرید

خب اگر اجازه دهید می‌خواهم برای توضیح این مورد خودم را مثال بزنم. راستش اگر می‌دانستم یاد داشتن یک زبان دیگر مثلا زبان انگلیسی در کار تولید محتوا آنقدر مهم است، حتما چندین سال قبل به یاد گیری زبان انگلیسی اقدام می‌کردم. باید اعتراف کرد که یاد داشتن زبان انگلیسی یکی از مهارت‌های پایه در قرن حاضر است و بعید نیست که تا چندین سال دیگر افرادی که زبان بلند نیستند، بی سواد نیز خطاب شوند! خلاصه اگر به دنبال توسعه فردی خود هستید، حتما هر چه زودتر برای یادگیری یک زبان جدید اقدام کنید.

یک دوره آموزشی جدیدی را شروع کنید

شرکت در یک دوره آموزشی از راه های رسیدن به توسعه فردی

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید بر روی توسعه فردی خود کار کنید، این است که بروید و در یک آموزشگاه ثبت نام کنید و یک مهارت جدیدی را یاد بگیرید. اگر احساس می‌کنید که به چیزی علاقه دارید، این علاقه را درون خودتون حبس نکنید. می‌توانید برای خودتان یک سبد مهارت داشته باشید. در واقع یک لیست درست کنید و تمام کارهایی که در آن‌ها مهارت دارید را در آن بنویسید. این لیست می‌تواند بیشتر و کامل تر شود. از خود بپرسید که چه مهارت‌هایی است که به آن‌ها علاقه دارم؟ یادگیری چه مهارت‌هایی است که می‌توانم با استفاده از آن‌ها موقعیت شغلی خود را بهتر کنم؟ پس سریع تر خود را آماده کنید و یک مهارت جدید را یاد بگیرید و فراموش نکنید که موفقیت از آن کسانی است که مهارت‌های بیشتری دارند.

حرکت کن، نترس

امان از دست این ترس! خیلی از اوقات ما خیلی علاقه داریم که برای توسعه فردی خود تلاش کنیم، اما درست زمانی که می‌خواهیم شروع کنیم انواع ترس ها سراغمان می‌آید. من خودم همیشه دلم می‌خواست که بروم و یک زبان برنامه نویسی را یاد بگیرم. اما تا الان این کار را شروع نکردم. چرا؟ به این دلیل که هر وقت می‌خواستم شروع کنم ، با انواع ترس‌ها مواجه می‌شدم. مثلا تو رشتت غیر مرتبط بود و نمی‌توانی موفق شوی، الان دیگه برای این کار دیره، خیلی طول می‌کشه که بتوانی یک برنامه نویس موفق شوی و … شاید اگر من همان ابتدا بر ترس‌هایم غلبه می‌کردم، الان یک برنامه نویس موفق بودم. در ضمن این را نیز باید گفت که ترس کاهش می‌باید، اما هیچ گاه از بین نمی‌رود و این هنر انسان است که بتواند به خوبی آن را مدیریت کند. استیو جابز یک جمله دارد که همیشه من را به فکر فرو می‌برد:

جسارت اجرا کردن ایده‌هایت را داشته باش، وگرنه همیشه جهان پر بوده است از ترسو‌های خوش فکر

برای خود هدف داشته باشید

داشتن هدف یکی از راه های رسیدن به توسه فردی

حتما تا کنون بارها و بارها درباره اهمیت هدف و نقش آن برای رسیدن به توسعه فردی شنیده اید. ولی چرا این موضوع آنقدر مهم است که مدام تکرار می‌شود؟ هدف دقیقا مثل یک قطب نما است که در هر لحظه مسیر را به شما نشان می‌دهد. هدف به شما کمک می‌کند که در هنگام مواجهه با سختی‌ها و مشکلات به راحتی تسلیم نشوید و به خود یادآور شوید که یک دلیل مهم دارید و باید ادامه دهید. بعد از خواندن این مقاله یک کاغذ بردارید و مهم ترین اهداف خود را بنویسید. دقت کنید که هر چیزی را به عنوان هدف قرار ندهید، هدف باید آنقدر بزرگ باشد که شما برای رسیدن به آن تمام سختی‌ها را تحمل کنید. اگر یک هدف خیلی بزرگ است می‌توانید آن را به اجزای کوچکتر تقسیم کنید. به عنوان مثال می‌توانید برای خود اهداف روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه در نظر بگیرید.

در این مقاله سعی کردم که به معرفی چندین راهکار برای رسیدن به توسعه فردی بپردازیم و با انجام این کارها بتوانیم با قدرت بیشتری به سمت اهداف خود قدم برداریم. مطمئن باشید که اگر برای رشد و توسعه خود زمان بگذارید، می‌توانید در این دوره ای که رقابت بسیار زیاد شده است یک سرو گردن از بقیه بالاتر باشیم. البته بحث توسعه فردی بسیار گسترده تر از این است که با ارائه 5 راهکار بتوانیم به آن دست پیدا کنیم و حتما در مقالات بعدی به معرفی ابعاد بیشتری از آن خواهیم پرداخت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.